[3.x Auth] Gösterge Panelinin Boyanması

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

[3.x Auth] Gösterge Panelinin Boyanması

İleti Devrim » 27 Eylül 2008 19:28

Arkadaşlar merhaba. Ne zamandır aklımdaki olayı gerçekleştirdim ve çok memnun kaldım...

:!: Hemen klasik uyarımı yapayım: Bu işi yaparken gösterge paneline zarar verme ve/veya katmanlarını sökerken tutamaçları kırma tehlikesi mevcuttur. Dikkat ediniz ya da hiç girişmeyiniz.

Hemen anlatıma geçmeden önce, yayında yapımda emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum; Sevgili tornavida, makas, Henkel Sprey, aseton, kağıt bant, kulak temizleyicisi, zımpara, fön makinesi ve gazete. :mrgreen:

[ img ]

1) Sökme: Öncelikle arabadan gösterge panelini söküp, bu üst çerçeveyi elime alacak şekilde parçaladım. >> Panel Sökme/Takma Parçalama için lütfen tıklayınız. <<

[ img ]

2) Zımparalama: Bu fotoğrafta, sadece daire şeklindeki çerçevelerin zımparalanmış olduğunu görüyoruz. Zımparalarken 300 ve 500 kumluk zımparalar kullanabilirsiniz. Yalnız bu noktada gayet dikkatli olmak, zımparayı elde iyi kontrol etmek gerek. İstemeden yan taraftaları -yani zımparalanmaması gereken yerleri- çizebilirsiniz. O yüzden isterseniz riskli yerleri kağıt bant ile kapatabilirsiniz. Ben önce 300 kumluk zımpara ile iki daireyi de zımparaladım. Özellikle dairelerin bize bakan kısmının tepe noktaları için koldan değil bilekten hareket ederek çalışmak gerekiyor. Bir kaç kez yıkayıp devam ettim zımparalamalara. En sonda ise 500'lük ile rötuş yaptım.

[ img ]

3) Kaplama: Aşağıdaki fotoğraflarda çerçevenin kağıt bantlarla kaplandığını görüyoruz. Aslında büyük boş alanlar için önce kağıt/gazete kesip yerleştirecektim. Sonra hertarafını bu şekilde kaplamaya karar verdim. Tv'de de Türkiye-Bosna maçı vardı, iyi oldu yavaş yavaş yaptım. :) Yalnız, dairelerle komşu duvarların arasını doldurmak biraz güç oldu. Buralara, kopardığım kısa kağıt bantları, tornavida yardımıyla (sanki gemi maketi yapar gibi) dikkatli şekilde sokuşturdum.

[ img ]

Arka yüzü:
[ img ]

4) Boyama: Bu foto'da komple boyanmış durumda. Arkadaşlar bu kez boyarken farklı bir yöntem uyguladım. Özellikle arka balkonda (alüminyum doğramalı kapalı bir mekanda) yaptım boyamayı. Cumartesi gece vakti yaptım. Çünkü Pazar günü plânımız değişti ve sabah paneli araca takmam gerekiyordu. Zaman sorunum oluşunca, her kattan sonra fön makinası ile kuruma sürecini hızlandırdım. En azından öyle olduğunu sanıyorum. Ve üç kat boya yaptım. Belki 5 bile olmuştur. :mrgreen:

Şu an kağıtlar çıkarılmaya hazır. Şu düşünceyle hareket ettim. Öncelikle boyanacak yerleri kağıt bant ile çerçevelerken, mükemmel bir izolasyonu hedeflemedim. Çapaklar veya taşmalara göz yumacak şekilde rahat bantladım. Zaten "fazlalıkları" aseton ile alacaktım. Yani asetona güvenerek rahat bir bantlama yaptım.

[ img ]

5) VE SONUÇ: Burada gördüğünüz, rötuşları yapılmış, asetonla fazlalıkları pislikleri temizlenmiş son hâlidir. Bir de, dairelerin alt tarafı, yani arka yüzünü de temizledim. Yani kilometre rakamlarının ışık şekillerinin bulunduğu kağıda baskı yapacak yerleri temizledim ki zamanla sarsıntıdan olası kopacak sim parçaları gezmesin ortalıkta diye.

[ img ]

Flaşsız bir çekim:
[ img ]

Panelin toplanmış hâli. Bu vesileyle güzel de bir temizlik yaptım:
[ img ]

Ve işte araç üzerindeki duruşu:
[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Bence sonuç gerçekten de orjinal görünüyor reelde de. Bu iş ilk yapıldığında göz sürekli takılıyor panele. Daha önce orada olmayan iki parlak daire var çünkü. Eşim de çok beğendi. Yolda giderken ara sıra bakıp beğenisini ifade ediyor. Hele kayınbiraderin çok hoşuna gitti.

Authentique kullanıcıları için yapmanızı tavsiye ederim. Hem süreç çok keyifli, hem de sonucu gerçekten mutluluk verici...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Gösterge Panelini Boyama (Authentique)

İleti dci65 » 12 Ekim 2008 21:28

önünde bir kez daha eğiliyorum devrim abicim... diyecek söz yok, tebrikler hakikaten...
dci65

İleti SAFAK SAHIN » 13 Ekim 2008 00:23

Ellerin kolların dert görmesin .Hemen sprey boyadan bende alacam.En kısa zamanda bende yapmayı düşünüyorum.Bakalım olacakmı
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti Ruzgar » 13 Ekim 2008 07:18

DEWRİM ELLERİNE SAĞLIK YAW NASIL SÖKÜYORSUN ŞU PARÇALARI BRAVO...SÜPER OLMUŞ :lol:
Ruzgar
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16VALF
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: TUFAN RÜZGAR/TEKİRDAĞ

İleti filip34 » 13 Ekim 2008 07:42

Eline koluna sağlık süper olmuş sırada ne var ?
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti AII » 13 Ekim 2008 12:31

Tebrikler Devrim Bey gerçekten harika, benim araç extreme o göstergerin ortasındaki bölgede boyalı. Yinede aracı dinamik yaptın sonunda hayırlı olsun. Ayrıca servise gittinmi kaliper ses olayında ne diyor Erdoğan usta.
AII
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: CLIOIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2. V. Extreme
İsim ve Şehir: İsmail ARKAN/KONYA

İleti Devrim » 13 Ekim 2008 14:03

Çok teşekkürler arkadaşlar, darısı mısırı size.. :)

Ruzgar demiş ki:DEWRİM ELLERİNE SAĞLIK YAW NASIL SÖKÜYORSUN ŞU PARÇALARI BRAVO...SÜPER OLMUŞ :lol:
Valla babam şımarttı. Babam bi' dönem öğretmenlikten emekli olunca radyo tv tamirciliği yapmıştı. Ondan kaptım, elime geçeni söküyorum. :mrgreen: Yani, cihazların hassas ve dikkatli olunması gereken noktalarını tecrübe edince gözün yiyor ya da yemiyor. Hoş, işin ucunda 1-1.5 milyar var ama yine de oluşan sonuç, risk almaya değer. :)

filip34 demiş ki:Eline koluna sağlık süper olmuş sırada ne var ?
Mmm sıradaaa, şu kapıların dışında kalan, önceki üretimlerde dCi yazan logodan bulmak veya taklit etmek var. :D Bir de Rüzgar'ın hatırlattığı, gösterge panelindeki ledlerin renklerini değiştirme olayı var. Ama o iş bayağı bir sonraya kalsın diyorum... Ha bir de ayna kapakları ile dış kapı kollarını boyatarak Taranis jant kapağı düşünyorum...

Murat demiş ki:Bazen Devrim istanbulda olsaydı keşke diyorum...
Aslında güzel olurdu, beraber çalışmalar yapardık. Çok hoş olurdu. :)

AII demiş ki:Tebrikler Devrim Bey gerçekten harika, benim araç extreme o göstergerin ortasındaki bölgede boyalı. Yinede aracı dinamik yaptın sonunda hayırlı olsun. Ayrıca servise gittinmi kaliper ses olayında ne diyor Erdoğan usta.
Evet İsmail Bey, ben o ara bölgeyi düşündüm bir hayli. Ama sizin orada kapılarla ilgili bir ikinci ekran var değil mi; bizde o bölge boş olunca öyle bıraktım. :)

Geçen hafta aradığımda çok yoğun idiler. Salı (yarın) sabah gidiyorum servise. Dialogları ilgili konuya aktaracağım. Görüşmek üzere...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti koray » 13 Ekim 2008 23:12

Devrim Kardeş herşeyden evvel ellerini sağlık aracın çok güzel olmuş ama (lütfen kızma bana)bir eksik var ne diye sorucak olursan direksiyonun(airbag in)üzerindeki çelik halka onuda tamamlarsan harika olucak
koray
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,2
İsim ve Şehir: çorlu

İleti Devrim » 13 Ekim 2008 23:31

Kızmak ne demek Koray. :)

İşin esasında haklısın. Ama malesef Authentique'lerde o halka yok yahu. :roll: Yani adamlar metal halka değil de hadi plastiğini koysalardı, ya da oraya çıkabilitesi olan bir şey koysalardı inan boyamıştım şimdiye. :D

Malesef orada sadece Renault arması var, o kadar. Gerçi beyaz bir sticker'ı kesip yapıştırabilirim... Ama yok yok güzel görünmez... :)

[ img ]
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: Gösterge Panelinin Boyanması (Authentique)

İleti samet358 » 14 Ekim 2008 02:18

abi tek kelimeyle "bravo" diyorum sana. ismin gibi devrim yaratmışsın abi. yazı dizilerini düzenli bi şekilde takip ediyorum. klimalar, torpido çıtaları, kapı tutamaçları seninle boyandı, hoparlör kapaklarına xplod kapakları seninle monte edildi, ve bu haftasonu gösterge tablosuda seninle boyanacak. otantikler seninle gurur duyuyor bi :D:D :mrgreen: :D :mrgreen:

en yakın zamanda bi imzalı tornavidanı istiyorum abi :D
samet358
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: içten yanmalı
İsim ve Şehir: Bursa

İleti Devrim » 14 Ekim 2008 12:06

Çok sağol Samet, çok güldüm sağolasın.. :D
Seviniyorum faydası dokundukça yazıların...

Yalnız gösterge paneli işinde inan, asıl işçilik boya sonrası kulak çöpü ve aseton ile (tiner de olur), boya çerçevesine şekil vermekte. Kolay gelsin diyeyim... :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti samet358 » 15 Ekim 2008 00:07

abi çok iyi çıkarıyo ya, tiner olayını çözdüm ya, artık hiç tırsmıyorum arabanın sağını solunu boyarken. baktım olmadı, döküyorum yarım şişe tineri üstüne :) parça fabrika çıkışından daha temiz oluyo. sonra baştan başlıyorum fısssssssssssssssss :)

yalnız klima çerçevelerinde tinere fazlaca ihtiyaç duymuştum. yazın 1 ay klima açamamıştım.. 10 dakkadan sonra kafa yapmaya başlıyodu :oops: :)
samet358
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 15 Ekim 2008 10:11

samet358 demiş ki:...yalnız klima çerçevelerinde tinere fazlaca ihtiyaç duymuştum...
Yalnız ben bu noktayı anlamadım. Çerçeveleri zımpara sonrası direkt boyarız. Tiner'e neden ihtiyaç duydun?

Bu arada fotoğrafları beklemekteyiz. 8-)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti samet358 » 16 Ekim 2008 00:27

abi ben hiçbirine zımpara yapmadım. çok sonra beğenmezsem, tinerle silipilk günki haline geri getirebileyim diye.

tinere sık ihtiyaç duymamın sebebi de kat olayı abi. bide parçayı kuruması için yere koyunca kenar kısımlara akma olmuştu(fazla boya sıkınca), tinerle çıkarıp daha az kat boya atmam gerekti yani...

fotograflarımı koyucam bende abi yakında...
samet358
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Serdar » 16 Ekim 2008 08:17

Devrim hocam harikasın tebrik ediyorum seni, çok güzel bi çalışma ve çok güzel bi anlatım olmuş.
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

Sonraki

Modifiye

Kimler çevrimiçi