[3.x Auth] İç Kapı Kollarının Boyanması

Aracımıza uyguladığımız küçük büyük her tip modifiye çalışmaları.

[3.x Auth] İç Kapı Kollarının Boyanması

İleti Devrim » 23 Eylül 2008 23:30

Merhaba...

Arabayı bir adet Çakma Dynamique görünümü kazandırma çabalarım, iç kapı kollarıyla devam ediyor. :mrgreen:

:!: Bu işlem için aracımızın iç kapı kollarını boyayacağız. O yüzden öncelikle İç kapı kollarının sökme/takma işlemi için tıklanıyız!.

:!: Kapı kollarını söktükten sonra Henkel Metalik Gümüş Sprey'imizi, kaplama kağıt bandımızı ve 500 kumluk zımparalarımızı yanımızda bulunduruyoruz.

• Öncelikle hemen belirteyim; Kapı kolunu söktüğünüzde, aşağıda renklendirilmiş noktada, yumuşak plastik bir parçanın olduğunu görüyoruz. Bu plastik parçayı da çıkartıp, kapıdan çıkan vida ve metal pin ile beraber saklamanızı öneriyorum. Kaybolmasınlar.

[ img ]

• Kapı kolumuzu, büyük bir sabırla 500 kumluk zımpara ile güzeeelce zımparalıyoruz. Zımparalama işi çok özenli ve detaylı olmalıdır. Plastik üzerindeki desensel çıkıntılar tamamen düz olmalıdır. Ne kadar pürüzsüz olursa bu boya işinden de o kadar iyi netice alırız. Tüm zımpara operasyonu bittikten sonra (yani zımparalanacak bir yerin kalmadığına emin olduktan sonra) kolu suda sabunla bastırarak ve ovalayarak yıkamanızı tavsiye ederim. Üzerindeki tüm parçalanmış plastik parçalarının temizlenmesi önemlidir.

[ img ]

• Kağıt bandımızla ve güzel bir işçilikle kapı kolunun altını bantlıyoruz. Kapı kolunun her tarafını boyamak isteyebilirsiniz. O hâlde, bence sadece mekanizmaya denk gelecek yerlerini kapatabilirsiniz. Ama kolun iç (alt) kısmında boya olmasını şahsen istemedim. Elimiz boyaya ne kadar az temas ederse o kadar iyi olacaktır diye düşünüp, boyayı sınırda bırakmak istedim. Bu aradada kağıt bantla mükemmel bir kaplamayla uğraşmayabilirsiniz de. Oluşan taşma, fazlalık ve çapakları, kağıt bantı söktükten sonra aseton (veya tiner) ve kulak çöpü yardımıyla temizleyebilirsiniz!.

[ img ]
    [ img ]

• Ve boyama aşaması. Ortam biraz gıcık oldu. Altlarına destek bulmak gerekti falan. Ardından boyama işlemini gerçekleştirdik.

[ img ]
    [ img ]

• Boya bitmiş ve bantları sökülmüş hâlde. Açıkcası ben çapakları almak için uğraşmadım, nasıl olsa arka tarafta kalıyorlar ve görülmüyorlar...

[ img ]
    [ img ]
    [ img ]

• Ve kollarımızı araca geri taktık! Araç üzerindeki görünümü!.

[ img ]
    [ img ]
:idea: Bu uygulama da bence aracın görünümünü değiştirdi. Ayrıca inanın, hepsini geçtim (bu son 1-2 haftalık tecrübem), loş veya karanlık zamanlarda (şoför dahil) insanlar kapı kolunu daha rahat buluyor!. Özellikle arkada oturanlar araçtan çıkarken ellerini kapı döşemesi üzerinde gezdirmek suretiyle bulurlar kapı kolunu. Ama bu şekilde, karanlıkta bile az ışıkla parıldayan kapı kolu rahat bulunuyor.

Tavsiye ederim, zevkli bir uğraşı!... :beer:
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: İç Kapı Kollarının Boyanması (Authentique)

İleti dci65 » 27 Eylül 2008 19:48

ya devrim abi sana hayranım desem yeridir. hakikaten yaptığın işlerin hepsi mi güzel olur ya... ellerine sağlık. hakikaten helal olsun. bu siteye giriş sebeplerimden birisin gerçekten.. görüşmek üzere.
dci65

İleti Devrim » 27 Eylül 2008 23:28

Teşekkürler Meral Hanım ve dci65. Valla işte o derece seviyorum böcüğümü işte, tıpkı sizler gibi...

Sonraki eylemim, gösterge paneli olacak, süper olacak. :mrgreen:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti DOGAN » 28 Eylül 2008 02:34

valla devrimcim ne yaparsan peşindeyim aynen taklit ederek peşinden geliyorum,anlayacağın emeğine ortak oluyorum
inan kendimi çok kötü hissettim sanki emeğini çalıyormuşum gibi..!hakkını helal et devrim kardeş :(
DOGAN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,4 16V. 98 Bg.
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Doğan & Pendik/IST.

İleti Devrim » 28 Eylül 2008 02:52

Aman abi o nasıl söz! :roll: Helâl olsun tabii ki de ama öyle düşünmeyelim. Ben, sizler de yapın, hem hobi olsun hem aracımızı sevelim diye paylaşıyorum yaptıklarımı.
Tabii ki sen de yap. Hatta keşke aynı şehir de olsak da beraber yapsak bunları. Çok zevkli olacağından eminim.

Yani bak, şimdi sen varsın işte, bu işleri seven yapan... Etrafımda bazı tipler var ki gözlerimdeki heyecanla yaptıklarımı anlattığımda adam "öf pöf, ne gerek var" gibi laflar edip burun kıvırıyor. Tamam haz ettiği şeyler değildir ama insan bu kadar mı hayattan zevk almaz. Kağıttan gemi bile yapmamış belki hayatında. Bu tip insanlardan sonra burada bu işlerden zevk alan birilerini görmek inan beni mutlu ediyor.

Hadi boyamaya! :mrgreen:

Bu arada Meral Hanım öyle demiş ama aslında otomotiv endüstrisine emek vermiş kişilere veya iyi motor ustalarına haksızlık etmeyelim; benim tek yaptığım aracın orasını burasını boyamak. Yanlış anlaşılmasın. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti dci65 » 07 Ekim 2008 00:38

abi, nacizane bir öneri; arka hoperlörlerin çerçevesini de boyamalısın bence.. uyumsuz geldi gözüme şu haliyle ;)
dci65

İleti AII » 07 Ekim 2008 07:46

Doğrusu gerçekten çok güzel çalışmalar çıkartıyorsunuz devim bey tebrikler ve alkışlar
AII
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: CLIOIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2. V. Extreme
İsim ve Şehir: İsmail ARKAN/KONYA

İleti Devrim » 07 Ekim 2008 15:39

Teşekkürler arkadaşlar, sağolun...

dci65 demiş ki:abi, nacizane bir öneri; arka hoperlörlerin çerçevesini de boyamalısın bence.. uyumsuz geldi gözüme şu haliyle ;)
Aslında o da aklımada be dci65. Yalnız mükemmel daireyi korumak için güzel bir işçilik lazım ona. Belki sömestr tatilinde bakarım ona.
:)

Sağol.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: İç Kapı Kollarının Boyanması

İleti filip34 » 09 Ekim 2008 15:02

Abicim süper olmuş eline sağlık valla gaza geldim en kısa zamanda bende yapıcam birde şu oyayı nerden temin ediyorsunuz veya özellik için ne arıyoruz birde fiyatları ne durumda'dır.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti DOGAN » 09 Ekim 2008 17:58

devrimcim sonuna kadar destekcinim bende arkadan geliyorum yakındır alırım bir boya bende eklerim resimleri artık :lol:
DOGAN
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,4 16V. 98 Bg.
İsim ve Şehir: Doğan & Pendik/IST.

İleti Devrim » 09 Ekim 2008 19:59

Sağolun arkadaşlar.

Kapı kolundaki boyanın ele bulaşma hususunu test ettim bir süre. Zaten anlatımımda dediğim gibi, boya iyi kurursa ele sim falan bulaşmıyor ve ancak tiner gibi güçlü kimyasallarla veya ancak zımparayla çıkıyor boya. Gerçi yine de test hâlindeyim ama sanıyorum yıllar sonra aşınma kendini gösterir...

filip34 demiş ki:...birde şu oyayı nerden temin ediyorsunuz veya özellik için ne arıyoruz birde fiyatları ne durumda'dır.
Praktiker veya Kipa gibi büyük marketlerde mevcut olmalı. Ben Praktiker'den aldım. Henkel marka, Metalik Gümüş diye geçiyor ismi. Kapağındaki renklerden içeriğini anlarsın zaten. Garaj'ımdaki başka bir boyama işlemimi anlatırken foto'sunu koymuştum...

Kolay gelsin. ;)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 10 Ekim 2008 08:55

Devrim selam,

Bilgi için teşekkürler.

Sağol.
Bir kutu yetiyormu bu işlemler için
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Devrim » 10 Ekim 2008 12:44

Tabii ki yetiyor.

Şöyle diyeyim; ben daha önce havalandırma çerçeveleri, vites çerçevesi, ıvır zıvır bir iki boyama ve ön hoparlör çerçevelerini boyayarak bir kutu bitirdim.
Şu son iç kapı kolu işi için yeni bir tane aldım ve tahminim %30-40'ını harcamışımdır. Gösterge Panelini taciz edeceğim hafta sonu. Yarısı biter sanırım...

Yalnız elbette ki iyi bir boyacı için bu miktar fazladır. Acemilikten dolayı çok harcama yapmış olabilirim ama şu da var, yaptığımız bu ince hatlı objeleri boyamak zaten obje ebadına göre aşırı boya kaybı demek. Çünkü boyanın önemli miktarı, objenin ince olmasından ötürü gazeteye yapışıyor veya havaya dağılıyor. Yani büyük ebatlı objelerde harcadığımız boyayı daha fazla değerlendirebilirdik. Bilmem anlatabildim mi...

Neticede dediğim gibi, idareli kullanılsa, benim 3-4 aydır yaptığım tüm işlemlere 1 kutu bile yeter diye düşünüyorum. İnsan boyamada (doğru sprey açısı, mesafesi, tek basışta isabetli şekiller çiezerek boyama yapma gibi konularda) ustalaştıkça daha az boyayı ziyan ediyor.

Kolay gelsin.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Bahadir » 12 Ekim 2008 14:19

Devrim valla yakında kendin araç için bir spoiler yaparsan şaşırmayacağım. Ellerine sağlık gerçekten çok güzel olmuş. Bizim extremlerin kapı kollarının işciliği ile aynı hatta daha iyi olmuş diyebilirim yani. :)
Bahadir
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 70000
Yakıt: Shell GTL +
Lastik Markası: Michelin Enegy Saver
İsim ve Şehir: Ankara

Sonraki

Modifiye

Kimler çevrimiçi