Uydu Görüntüleri İle Takip

Bilim veya Teknoloji dünyasıyla ilgili bilgiler, sanat dünyasından haberler paylaşımlar.

Uydu Görüntüleri İle Takip

İleti emretpc » 04 Ocak 2015 22:06

Arkadaşlar üniversitenin son yılımı uzaktan algılama bilimine adamıştım. Temel olarak uydu - uydu görüntüleri - işleyiciler'e dayanan bilim dalını aynı zamanda bir sanat olarak vurgulamaktaydı hocamız. Uydu görüntüleri yardımıyla belli bir bölgenin bitki örtüsünü belirleyebiliyorduk. Şöyle ki; güneş ışığının bitki üzerinden yansıyarak uyduya ulaşması sonucu alınan bilgiler özel programlarda işletilir. Ve şu bilgide önemlidir, her bitkinin ayrı bir yansıma değeri vardır. Evet! Domates bitkisinin ayrı, biber bitkisinin ayrı, karpuzun ayrı... Hepsinin yansıma değerleri ayrıdır ve çoğunluğu yapılan araştırmalar sonucu bilinmektedir.

rsz_multiple.jpg

Bu durum bizim işimizi kolaylaştırırken polis teşkilatınında işine yaramaktadır. Bilinen uyuşturucu bitkilerinin yansıma değerleri bir bir bilinmektedir. Ve yapılan görüntü işleme teknikleri ile araştırılan bölgelerde uyuşturucu bitkisi yetiştirilip yetiştirilmediği kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. :evil: :D
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

Re: Uydu Görüntüleri İle Takip

İleti batuavran » 11 Ocak 2015 11:23

güzel bir bilgi ve teknoloji. peki istediğimiz bilgiye nereden, nasıl ve asıl önemlisi parasal olarak değeri nedir?
örneğin Denizli Çal Bölgesinde Çal karası çeşidi bağ alanı ne kadar ? sorusunun cevabı bana ne kadara mal olur? ayrıca haritada buralar neresi sorusunun cevabı da içinde midir?
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

İleti emretpc » 11 Ocak 2015 13:06

batuavran demiş ki:güzel bir bilgi ve teknoloji. peki istediğimiz bilgiye nereden, nasıl ve asıl önemlisi parasal olarak değeri nedir?
örneğin Denizli Çal Bölgesinde Çal karası çeşidi bağ alanı ne kadar ? sorusunun cevabı bana ne kadara mal olur? ayrıca haritada buralar neresi sorusunun cevabı da içinde midir?

Uydu görüntüleri, görüntü alınan uyduya göre çeşitlilik gösterir. Biz okulda genellikle Landsat uydu görüntülerini kullanıyorduk. Daha fazla ayrıntı yada daha az ayrıntı veren uydularda mevcut ve parasal miktarları da uyduya göre çeşitlilik gösteriyor. Ama neticesinde tam olarak fiyat bilmesem de çok pahalı olduklarını söylerdi hocamız. Tabi üniversitelere bilimsel araştırmalar için alım işlemleri farklıdır diye düşünüyorum. Uydu görüntüleri nereden temin edilir, ne yazık ki bilemiyorum. Çanakkale'de okudum, Çanakkale için uydu görüntüleri bölüm bilgi bankasında mevcuttu.

Uydu görüntüsü içerisinde GPS bilgilerini bulundurur. Yani Denizli Çal bölgesine ait uydu görüntüsü alındığında bir tarlanın koordinatları biliniyorsa uydu görüntüsü üzerinde o koordinatlara ulaşmak mümkündür.

Pamukkale Üniversitesinde Ziraat Fakültesi yok sanırım. Olsaydı bahsettiğiniz bölge için araştırma yapılmış olması ihtimalinde üniversiteye başvurabilirdiniz. Ve belki başka bir üniversitede istediğiniz konuda yapılmış bir araştırma vardır. Ben merak ettiğim konuları google'da gelişmiş aramalardan dosya türünü PDF yaparak konu hakkında anahtar sözcükler girerek araştırmamı yaparım. Genelde makaleler çıkar karşıma bu şekilde. İçlerinde işime yarayanları bulmak da meşakkatli bir iştir çoğu zaman.

İstediğiniz bilgiler söylediğiniz bölgede yapılmış olan araştırmanın içeriğine bağlı. Yani araştırmacı bölgeyi bir bütün olarak ele alıp bölge içindeki bütün yetiştirilen bitkileri dikkate alarak bir araştırma yapıp bunu da uydu görüntüleri yardımı ile haritaladıysa istediğiniz bilgilere ulaşmak sizin için kolay olacaktır. Yoksa ben bu bilgileri istiyorum dediğiniz zaman hiç bir kurum bir dakika deyip haritaları çıkarıp size veremiyor.

Ben bunu büyük bir eksiklik olarak görmekteyim. Olması gerekenin tüm Türkiye için geçerli olacak şekilde bölge bölge nelerin yetiştirildiğini gösteren bilgiler ve haritalarımıza sahip olmamız gerektiğini düşünmüşümdür hep. Fakat bu bir çok yönden imkansızdır; çünkü ziraat denetim mekanizmamız yoktur. Çiftçi o sene ne para ettiyse bir sonraki sezonda ona yönelmektedir hep. Buda sezondan sezona yetiştiriciliği yapılan bitkilerin sürekli değişim göstermesine neden olmaktadır.

Umarım yeterli cevap verebilmişimdir. Birazda içimi dökmek gibi oldu kusura bakmayın :D
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti batuavran » 12 Ocak 2015 10:51

ilk defa duyduğum bir konu olduğu için sormuştum. internette çok bilgi var ama ne aradığını bilmek gerekir.
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

İleti emretpc » 12 Ocak 2015 13:00

batuavran demiş ki:ilk defa duyduğum bir konu olduğu için sormuştum. internette çok bilgi var ama ne aradığını bilmek gerekir.

Aynen öyle, bilgi yığını arasında insan kayboluyor bazen. Uzaktan algılama bilimini geleceğin bilimi olarak nitelendiriyorum ben. Bu sebepten özel sektörde henüz geniş alanı yok. Çok nadir karşılaşıyorum bu bilim dalını kullanan özel şirketlerle.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Bilim, Sanat & Teknoloji

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir