sizce kim

Olmasını dilemediğimiz, istemediğimiz ama malesef yaşadığımız olaylar, ufak olmasını temenni ettiğimiz kazalar.

Paylaşalım, bildirelim, anlatalım, öğretelim...

sizce kim

İleti m_y_z_ » 18 Şubat 2013 12:03

arkadaşlar c.tesi günü ufak bi kaza geçirdim,kaza yerinin kaba taslak krokisini çizdim sizce exper ne der?suçlu karşı taraf diye düşünüyorum.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16V 98hp
Kilometre: 95000
Yakıt: opet 95oktan
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: istanbul mehmet

Re: sizce kim

İleti planetearth » 18 Şubat 2013 13:29

bence karşı taraf kusurlu. ana yol tali yol yok değil mi? sizin kat ettiğiniz yol ile diğer aracın bulunduğu yol da sokak ise; kusur diğer aracın.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

İleti m_y_z_ » 18 Şubat 2013 13:56

evet sokak isimlerini hatırlamıyorum ama ikiside sokak,aracı servise bıraktım exper gelmiş ama kusur oranı için beklememiz gerekiyormuş,1 haftaya kadar belli olurmuş,servis öyle dedi.
birde tutup inşallah kusur sende demezler :?
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti oggomoggo » 18 Şubat 2013 15:00

Geçmiş olsun. Allah Beterinden Korusun.

Yanlız kontrolsüz kavşaklarda motorlu araçlardan sağdaki aracın soldaki araca göre geçiş üstünlüğü var.

Bu durumda sizin kusurlu olduğunuz ortaya çıkıyor.

Ama bence iyice araştırmalısınız.

Aşağıda ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Madde 109 - Kavşaklarda aşağıdaki kurallar uygulanır.
a) Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak,dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar.
b) Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda;
1) Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,
2) Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara,
3) Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler, bu yoldan geçen araçlara,
4) Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan gelen araçlara,
5) Tali yoldan ana yola çıkan sürücüler, ana yoldan gelen araçlara,
6) Dönel kavşağa gelen sürücüler, dönel kavşak içindeki araçlara,
7) Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara,
8 ) Dönüş yapan sürücüler, doğru geçmekte olan araçlara,
c) Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirtilmemiş ise;
1) Motorsuz araç sürücüleri, motorlu araçlara,
2) Lastik tekerlekli traktör ile iş makinesi sürücüleri, diğer motorlu araçlara,
3) Motorlu araçlardan soldaki, sağdan gelen araca,
4) Dönüş yapan sürücüler, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara,varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere,
d) Kavşağa gelen sürücüler, kavşak giriş ve çıkışlarından kurallara uygun olarak karşıya geçen veya geçmek üzere olan yayalara,
geçiş hakkını vermek zorundadırlar.
e) Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akımı, kendisini kavşak içinde durmaya zorlayacak veya diğer doğrultudaki trafiğin geçişine engel olacak ise, sürücülerin kavşağa girmeleri yasaktır.
f) Görevli kişi veya ışıklı trafik işareti ile yönetilen kavşaklarda,sürücüler kavşağı en kısa zamanda geçmek zorundadırlar. Sürücülerin, gereksiz olarak yavaşlamaları, durmaları, araçtan inmeleri, yolcu indirmeleri ve bindirmeleri veya araçlarının motorlarını durdurmaları yasaktır.
g) Aksine bir trafik işareti olmadıkça, bütün kavşaklarda araçlar,ray üzerinde hareket eden taşıtlara geçiş hakkını vermek zorundadırla
oggomoggo
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2007
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16v Expression
Kilometre: 14950
Yakıt: Opet 97
Lastik Markası: Bridgestone
İsim ve Şehir: İzmir

İleti m_y_z_ » 18 Şubat 2013 15:32

sigorta tahkim komisyonu hakem karar dergisinde şu yazıyı buldum bunu kullanıcam,,

41 T plakalı araç sürücüsü Ö, “kavşağa geldiğimde sağdaki sokaktan gelen araç süratli olduğu
için…..kazanın meydana gelişinde kusursuz olduğunu” beyan etmiş,
34 H plakalı araç sürücüsü R ise,” Cumhuriyet Caddesinde giderken ….çarpıştık” diyerek
beyanda bulunmuştur.
Sürücü beyanlarından ve çizdikleri krokiden kavşakta asli tali yol ayrımının bulunmadığından
yolların eşit konumda olduğu kabul edilerek değerlendirme yapılmıştır. Taraflarca çizilen
krokiden, başvuru sahibine ait 34 H plakalı aracın kaza sırasında kavşaktaki geçişi
tamamlamak üzere olduğu anlaşılmaktadır. Bu aracın hasarı, dosyada mevcut fotoğraflardan
da anlaşılacağı gibi sağ arka teker hizasından başlayıp sağ arka çamurluk, arka tampon ve sağ
arka stop lambasındadır.
41 T plakalı aracın sadme sonucu kaldırıma çarpmak suretiyle ön kısmından hasarlanması da
kazanın oluşumuyla uyumludur.
Her ne kadar KTK 57 md. ve KTY. 109 md. Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından
farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, soldaki aracın sağdan gelen araca geçit hakkı
vermek zorunda olduğu yazılı ise de kazayla ilgili kroki ve aracın hasarına ait fotoğraflar,
başvuru sahibine ait 41 T plakalı aracın kavşaktaki geçişini tamamlamak üzere olduğu
anlaşıldığından kanun ve yönetmelikteki bu kuralın bütünüyle başvuru konusu kazada
uygulanması mümkün görülmemiştir.
Sigorta kuruluşunun başvuruyu değerlendirirken, Tramer’den alınan kaza senaryolarında tali
yoldan ana yola çıkan aracın kazaya sebebiyet verdiği ve % 100 kusurlu olduğu senaryosuna
itibar ederek hasarı reddettiği anlaşılmaktadır.
Yollarla ilgili somut hiçbir belge ve bilgi olmamasına rağmen Tramer’den alınan kaza
senaryosunda ana yol tali yol ayrımı yapılarak kusurun belirlenmesi kazanın oluş şekline ve
oluşan hasarlarla uygun olmadığından bu kusur tespitine itibar edilmemiştir.
Kazanın meydana gelmesinde kavşaktaki geçişini tamamlamak üzere olan ancak sağından
gelen araca geçiş üstünlüğü tanımamış olan 41 T plakalı araç sürücüsü Ö % 50 nispetinde,
kavşakta geçişin tamamlamakta olan araca arka tarafından çarpan ve kavşaklara yaklaşırken,
kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamayan, gerekli dikkat ve özeni göstermeyen,
zamanında fren tedbirine başvurmayan 34 H plakalı araç sürücüsü R % 50 nispetinde kusurlu
bulunmuştur.
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti planetearth » 18 Şubat 2013 18:43

sağdan gelen soldan gelene yol vermeli ancak araç geçişini tamamlamak üzere ki sağ arkadan darbeyi alıyor. Yani kontrolsüz geçiyor 'b' aracı.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti tabteam » 18 Şubat 2013 19:33

b aracına verilir kusurun büyük çoğunluğu. size yine de 2/8 kusur yazar ama tahminimce
tabteam
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: (Clio3) Honda JAZZ
Motor Tipi & Gücü: (1.5dci) FUN+
Kilometre: 32000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: Şükrü KESKİN DENİZLİ

İleti m_y_z_ » 18 Şubat 2013 19:36

teşekkürler arkadaşlar rahatlattınız valla sonucu bekliyorum bakalım.
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti muratt » 18 Şubat 2013 21:21

planetearth demiş ki:sağdan gelen soldan gelene yol vermeli ancak araç geçişini tamamlamak üzere ki sağ arkadan darbeyi alıyor. Yani kontrolsüz geçiyor 'b' aracı.

planetearth kardeşim kavşaklarda geçiş üstünlüğü sağdan gelen aracındır dolayısıyla soldaki araç sağdaki araca yol vermelidir ama a aracı kavşağa önceden girip geçtikten sonra b aracı arkasına çarptığı için b biraz daha fazla kusurlu görünüyor sonuçta sizde b kusurlu demişsiniz ama sağdan gelen soldakine değil soldan gelen sağdakine yol vermelidir, bu arada geçmiş olsun mehmet bey Allah beterinden korusun.
muratt
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio grand tour
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85 bg
Kilometre: 16000
Yakıt: total eurodiesel
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti m_y_z_ » 19 Şubat 2013 08:49

teşekkürler kardeşim Allah beterinden saklasın hepimizi,aslında sağa bakmıştım ama sağ taraf yokuş olduğu için bir anda çıktı heralde,,
ben kavşağı geçmek üzereyken bi gümbürtü koptu arkadan,o çarpmaya dedim arka taraf komple gitti,inip baktığımda rahatladım neyseki parça değişimine bile gerek yok dediler.düzelip boyancakmış bakalım sonucu bekliyorum.
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti semih89 » 19 Şubat 2013 10:42

siz geçişe başladığınız için yol hakkı sizindir. Sıkıntı etmeyin sonuç yüzdeyüz karşı tarafa kusurlu çıkacaktır.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti m_y_z_ » 19 Şubat 2013 11:33

hay ağzın dert görmesin semih kardeşim,az gibi görünsede 550 tl masraf var ve şu aralar doğalgaz faturalarıyla debelleşiyorum,yzın olsa dert değilde:)
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti planetearth » 19 Şubat 2013 14:46

muratt demiş ki:
planetearth demiş ki:sağdan gelen soldan gelene yol vermeli ancak araç geçişini tamamlamak üzere ki sağ arkadan darbeyi alıyor. Yani kontrolsüz geçiyor 'b' aracı.

planetearth kardeşim kavşaklarda geçiş üstünlüğü sağdan gelen aracındır dolayısıyla soldaki araç sağdaki araca yol vermelidir ama a aracı kavşağa önceden girip geçtikten sonra b aracı arkasına çarptığı için b biraz daha fazla kusurlu görünüyor sonuçta sizde b kusurlu demişsiniz ama sağdan gelen soldakine değil soldan gelen sağdakine yol vermelidir, bu arada geçmiş olsun mehmet bey Allah beterinden korusun.

haklısınız doğru düşünüyordum ancak yanlış yazmışım :( . a aracı soldan gelse de geçiş hakkı b aracının gibi görünsede a aracı geçişini tamamlamaya yakın darbeyi arka sağdan alıyor. b aracı kontrolsüz.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti m_y_z_ » 19 Şubat 2013 15:14

araçla aynı anda kavşağa gelseydik eğer haklısınız ben suçlu olurdum,çünki sağdaki araca yol vermem gerekir,fakat ben geçişimi neredeyse tamamlamak üzereyken arka çamurluktan darbe alıyorum,kanunda derki kavşağa girmiş araca öncelik tanınması gerekir,görüş alanım sıfır kimse araç kullanırken sağ arka çarprazını göremez,eğer %100 kusurlu çıkarsam kesinlikle itiraz edicem,daha önce hakem kurulunun vermiş olduğu buna benzer kararlar var.
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti m_y_z_ » 22 Şubat 2013 14:32

arkadaşlar sonuç çıktı karşı taraf %100 kusurlu bulundu rahatladım valla,aracı p.tesi günü servise bırakıcam ;)
m_y_z_
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Sonraki

Kazalarımız Vukuatlarımız

Kimler çevrimiçi