Motorda "Üfleme"

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: Motorda "Üfleme"

İleti elensi59 » 20 Nisan 2012 17:52

motor soğukken baktım üfleme falan yok içimi rahatlattı biraz çünkü dün baktığımda çok zorlamştm arabayı :D
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti Sani » 20 Nisan 2012 18:14

onur-d demiş ki:
elensi59 demiş ki:konuyu biraz güncelliyim :D az önce biraz zorladım arabayı sonra park ettim aklıma geldi çıkarttm yağ çubuğunu önce bi siyah duman çıktı ilk açınca snra çıkmadı elimi koydum biraz hava veriyodu bende çok kıllandım ama baya araştırdım dizellerde bide üstten egzantirkli motorlarda normalmiş falan çeşitli şeyler var :D yarın bi servise giderim bide soğukken bakmak lazım tabi yaklaşık 80 90 derece olan yağdan duman çıkması kadar normal bişey olamaz :)

üstten egzantrıklı araclarda normal olan sey yag dolum kapagını actıgında olusan ufleme ve yag sıcraması, yag cubugundan hava gelıyorsa aracta kompresyon kacagı vardır bu ustten egzantırık olsada olmasada farketmez

Bunu hangi bilgiye dayanarak söylüyorsunuz?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti onurksk » 21 Nisan 2012 13:48

onur-d demiş ki:2 hafta once 2.0 turbo dizel orjınal 340.000 km de 2001 vectra sattım, yag cubugundan ne ufleme nede egsozdan duman vardı motor ustası onay verınce adama satmıstım arabayı. 50.000 km helekı tıtız bırısı ıcın ımkansız bırsey dcı lar ıcın motor omru 150.000 denır herzaman orası ayrı ama 50 bın cok erken bu işte bir hata var

Dci motorlar için 150.000 motor ömrünü kim biçiyorsa bence çok ciddi bir yanılgı içinde piyasada dci motor kullanan bir çok taksi ve şirket aracı mevcut ( megane,symbol ve dacia gibi ) hepsi çok rahat 200.000 geçiyor artık yağ ve motor teknolojisi çok gelişti esiden araba 100.000 devirdimi motor bitti derlerdi.Ama şuda var bizim şirketteki gibi hayatında ilk defa dizel kullanan adamlara şirket arabası verirsen orası ayrı tabi kontağı benzinli gibi ısıtmadan anında çalıştırıp bir anda yüklenerek devirli olarak inlete inlete gidersen araba 100.000 bile yapmaz ;)
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Sani » 22 Nisan 2012 13:13

onurksk demiş ki:
onur-d demiş ki:2 hafta once 2.0 turbo dizel orjınal 340.000 km de 2001 vectra sattım, yag cubugundan ne ufleme nede egsozdan duman vardı motor ustası onay verınce adama satmıstım arabayı. 50.000 km helekı tıtız bırısı ıcın ımkansız bırsey dcı lar ıcın motor omru 150.000 denır herzaman orası ayrı ama 50 bın cok erken bu işte bir hata var

Dci motorlar için 150.000 motor ömrünü kim biçiyorsa bence çok ciddi bir yanılgı içinde piyasada dci motor kullanan bir çok taksi ve şirket aracı mevcut ( megane,symbol ve dacia gibi ) hepsi çok rahat 200.000 geçiyor artık yağ ve motor teknolojisi çok gelişti esiden araba 100.000 devirdimi motor bitti derlerdi.Ama şuda var bizim şirketteki gibi hayatında ilk defa dizel kullanan adamlara şirket arabası verirsen orası ayrı tabi kontağı benzinli gibi ısıtmadan anında çalıştırıp bir anda yüklenerek devirli olarak inlete inlete gidersen araba 100.000 bile yapmaz ;)

400bin gören dci'lar biliyorum. 10bin bakımı dışında hiç servise girmemiş...
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti onur-d » 25 Nisan 2012 22:16

bu biraz ütopya olmuş, eyvallah 400 bin görebilir belki ama çoğu parçası değişmiştir sade yag bakımıyla olmaz
onur-d
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 90000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: brıdgestone b250
İsim ve Şehir: kocaeli

İleti Devrim » 26 Nisan 2012 12:24

Benim araç 70 bine yaklaşıyor. Konuyu açan şahıs olarak deneyimsiz bir ustanın "senin motor üflüyor, bitmek üzere" lafından hareketle hararet yapmıştım. Ben yıllarca aynı titizlik, hassasiyet ve hastalıkla aynı yerden mazot alıp, yaz-kış aynı start ve stop bekleme sürelerine uydum. Tüm acil koşullarda bile. 150 km/s hızının üzerine bile sayılı çıkmışımdır falan...

Bunca dikkatten sonra bu motor bitiyorsa vay halimize... O usta benim motora da araç sıcakken bakmıştı. Belki yanılmıştır. Ama inanmıyorum motorun bittiğine falan. Şu an görüştüğüm güvendiğim usta ise şunları söyledi: "Motorun bitik falan olduğu sadece üfleme işlerinden anlaşılmaz. Sadece oraya bakarak söylemde bulunan usta da usta değildir (gülüyor). Örneğin sabah saatlerinde, yani ilk çalıştırma (cold start) anlarında motorun rahat çalışmaması, motorun artık eskisi gibi tork üretmemesi gibi unsurların da bir araya gelmesi gerekir ki daha bakılması gereken bir kaç nokta daha var" dedi, beni rahatlattı... Mantıklı hani...

Arkadaşlar; Marşa bastınız mı çalışacak motor. Nazlanıyorsa bir sıkıntı var demektir. Ha, eğer elektrik sisteminde (akü, buji, starter vb. sistemlerde) bir problem yoksa, bu durumda motor veya turbo hakkında işte o zaman endişelenmek lazım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Sani » 26 Nisan 2012 21:33

onur-d demiş ki:bu biraz ütopya olmuş, eyvallah 400 bin görebilir belki ama çoğu parçası değişmiştir sade yag bakımıyla olmaz

10bin bakımı denince sadece yağ gelmesin. Ağır bakımlar da mevcut bunların içinde. Yani debriyaj, triger vs...
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti Dalt10 » 10 Temmuz 2012 09:48

Bende konuyu hortlatıyım dedim.
Aracımı 3 hafta önce aldım. 37000 km 2008 extreme ....
Alırken baday renault yetkili servisinde de expertiz yaptırdım. Araç temiz alabilirsin dediler.
Neyse geçen yağına bakıyım diye bir açtım yağ kapağını buhar çıkıyor. Hava 34 derece ve oradan buhar çıkıyor.
Normal mi, bende bilemedim... Araştırmaya başladım bakalım bir mantıklı bir açıklaması olacak mı.....
Dalt10
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65hp
Kilometre: 37500
Yakıt: Opet
Lastik Markası: -

İleti Sani » 10 Temmuz 2012 19:28

Dalt10 demiş ki:Bende konuyu hortlatıyım dedim.
Alırken baday renault yetkili servisinde de expertiz yaptırdım. Araç temiz alabilirsin dediler.
Neyse geçen yağına bakıyım diye bir açtım yağ kapağını buhar çıkıyor. Hava 34 derece ve oradan buhar çıkıyor.
Normal mi, bende bilemedim... Araştırmaya başladım bakalım bir mantıklı bir açıklaması olacak mı.....

Aracınız benzinli mi dizel mi?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti Dalt10 » 11 Temmuz 2012 11:09

Sani demiş ki:
Dalt10 demiş ki:Bende konuyu hortlatıyım dedim.

Aracınız benzinli mi dizel mi?

Aracım 1.5 DCI 65 Bg yani dizell..
Dalt10
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti Dalt10 » 12 Temmuz 2012 18:52

arkadaşlar iş icabi buara ford yetkili servisleri ile çalışyorum. Bugünde servise giderken şirket aracı yerine kendi aracımla gittim. İşim bittikten sonra servisteki başteknisyene sorunumu anlattım oda gel bakalım dedi. Aracın başına gittik. Çalıştırdim, açtık motor üzerindeki yağ doldurma kapağını ve gördüğü gibi dediki " evet bunu dışarıda ustalar ve bazı yeni servis çalışanlari motorda üfleme var olarak yorumluyolar ama ilgisi yok nerden biliyorum dersen ilk olarak aldıgımız eğitimlerden ikincisi ve bence en onemlisi aç bir yeni dizel fiestanın motoruni az yol yaptiktan sonra onda da bu durumu görürsün fabrikadan yeni çıkmış olsa bile. Ne zaman üfleme olur diye de sorarsan eğer bu yağ kapağini açtıgında beyaz ve yoğun bir duman geliyorsa işte o zaman üflemeden şüphelenebiriz dedi"

Neyse baya bi rahatladım ama tatmin olmak için çok uzun zamanını servıs çalışanlarını eğitmeye harcamiş değerli bir abime bir tane güvenilir renault servisi önermesini istedim, burada o servisin adını reklam yapmamak için vermeyeceğim, oda sağolsun hemen aradı servisi ve benim geleceğimi söyledi. Forddan çıktığım gibi oraya gittim. Aracı çalıştirdik oradaki en donanımlı usta geldi yanıma ve baktık birlikte derken motorun sağ arka tarafından bir hortum çıkarttı ve aynı buhar/duman ordanda geliyordu ve dediki bu araçta az üfleme var, ben tabi itiraz ettim ve forddaki tecrübemi anlattım. Tavrı biraz değişti ama iddasını sürdürdü. Daha sonra araçla birde teste çıktık gayet seri bir problem yok dedi bende haliyle sordum üfleme olsa kompresyon kaybından performan düşmezmi diye neyse en sonunda uzlaştık. Dediki bencede çok önemli bir şey yok sadece ufak bir durum aracın en az 250.000 km yapar:-) Neyse gittikten sonra ve o kadar muhabbetten sonra bir dizel motor kurum temizleme solisyonu var renault üretimi onu yaptırdım, yağını ve yağ filtresini değiştirdim. Ayni zamanda benim araçta yok ama herkesin rahatça anlaması amacı ile egr valfinin olduğu yeri çıkarttırdım, onuda temizlettim. Sonuç olarak hala buhar var eskisi gibi azda olsa ama sesi iyi yönde değişti.

Gelelim bu üfleme sorununda kesin sonuca nasıl varılabileceğine, açıkcası ben forddaki başteknisyene güveniyorum çünkü nerdeyse 1senedir tanıyorum ilk olarak çok düzgün ve gerçekten işini iyi bilen bir adam olduğunu biliyorum, ikincisi ise adamın benden hiç bir kazanç beklentisi yok. Ayrıca dediği gibi yeni bir fiesta vardi serviste çalıştırdı, bir süre bekledikten sonra baktik aynı durum onda da var.
Bulardan da tatmin olmadim ben bilim adamıyım bana ölçülebilir veriler lazım ancak bu şekilde rahat edebilirim diyorsanızda, bir makina mühendisi ve otomotiv yüksek lisansı yapan bir arkadaşınız olarakda size tavsiyem kompresyon testi yaptırın. (300 TL buarada) En sağlıklı bilgiye bu yolla ulabilirsiniz. Eğer testte çıkan değerler standartlarda belirlenmiş değerlerin içerisindeyse aracınızın motorunda istenmeyen/tolerans dışı bir durum gerçekleşmiyor demektir. Buda bizi rahatlatmak için yeterli olcaktır sanırım. :crazy:
Dalt10
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti seter » 13 Temmuz 2012 09:52

İçiniz rahatlamışsa geçmiş olsun bu arada daha 250000 km yapar demesi garip geldi bana benim taksici bir arkadaşım var durağında 50 civarı araç var bunlardan en uzun km yapanlar fiat multijetler 750000 km yapanlar var sonra reno dci ler 450-500000 civarı km yapıyorlar. Tabiki bu kmler dayanılmaz derecede yağ yakmaya başlayıncaya kadarki değerler. Benim arkadaşımın arabası multijet şu anda 700000 km de yağ yakıyor fakat idare edilebilirmiş :) bu arabanın bakımları titizlikle serviste yaptırılıyor ve kendisi ve tek bir şoför kullanıyor bu km ler birazda kullanım ve bakımla alakalı uzuyor herhalde...
seter
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 160000
Yakıt: BP Kurşunsuz95
Lastik Markası: Kumho 195/55/15ECSTA
İsim ve Şehir: İhsan İstanbul

İleti sissil » 15 Aralık 2012 23:07

motorun bitmesine yakın zor çalışması durumu dogrudur... 3-4 kerede marş alıyorsa araç akü yeni olmasına rağmen problem başlıyor demektir.

bir ikincisi motor bitmesine yakın yağ da eksiltir... hatta okadar çok yağ eksiltirki artık verdiginiz para yakıt parasını geçer... zaten bizde elektronik olarak yag gostergesi var... buda bir sıkıntı degil...

yani 5bin km yol yaptıgınızda 4 lt yagınız bitiyorsa rektifiye zamanı gelmiş demektir...

ayrıca sakın enjektor temizleyici kullanmayın... enjektorlerde skıntı varsa yenisini alın... bu sebeplede motorda sorun olabilir...
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

clio 3 dizel motor uflemesi

İleti clioclioclio » 12 Ağustos 2014 14:27

Merhaba arkadaşlar. 2007 model 75.000 km'de. (tuvden sorguladık km orjınal) clio 3 hb 1.5 dizel araç aldım. expere gösterdik motoru % 70 demişti. bir sıkıntı çıkmayınca da aldım arabayı. Tanıdık bir usta baktı arabaya. çalışırken yağ çubuğunu cekti motor üflüyor dedi acayip moralim bozuldu. clio 3 lerde olağan bişey mi bu yoksa motor gerçekten bitik mi? Bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

:Yahoo!: Konu, var olan konu ile birleştirilmiştir.
clioclioclio
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dcı
Kilometre: 73000
Yakıt: total eurodıesel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: clio3 konya

Re: clio 3 dizel motor uflemesi

İleti lal3455 » 12 Ağustos 2014 23:32

öncelikle hayırlı olsun arkadasım ama bu motorun ufledıgını nasıl anladı bahsedermısın veya tecrubelı arkadaslar motorun ufledıgını nasıl tespıt edebılırız ?
lal3455
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII Still Paket
Kilometre: 100000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: MİCHELİN 185/60/15
İsim ve Şehir: HAKAN-İST

ÖncekiSonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi