Dış Isı Göstergesi

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Re: Dış Isı Göstergesi

İleti BAKIM » 02 Mart 2011 15:23

Arkadaşlar bugün balıkesir oto sanayisi oto kaportacısında symbol'e ait dış sıcaklık sensörü buldum usta aynasıyla beraber 15.00 Tl ver al dedi ama ben sadece sensör lazım dedim sensörü kesip verdi; Ayna elektrikli tip olduğu içi uyup uymayacağını bilmiyorum çünkü benim aracım otantik olduğundan manuel ,sanayide de bu konuda net bir cevap veren olmadı önce sizlerden oto elektrik ve elektroniği hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum eğer olur uyar derseniz taktırmayı deneyeceğim Devrim ustam help help...

[ img ]
[ img ]
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2V 75 hp
Kilometre: 44444
Yakıt: schell Bp
Lastik Markası: MICHELIN Energy Save
İsim ve Şehir: Balıkesir

İleti Devrim » 03 Mart 2011 02:28

BAKIM demiş ki:...eğer olur uyar derseniz taktırmayı deneyeceğim Devrim ustam help help...

Alıcının tipi şekli doğru görünüyüor. Fakat üzgünüm ki bu konuda bir deneyimim birikimim yok.
Forum'da bu işi tamamlamış arkadaşlar var diye hatırlıyorum. Paylaşımda bulunmuşlardı sanırım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti BAKIM » 03 Mart 2011 17:50

ilgin için teşekkür ederim devrim bey.Bugün sanayide momtajı yapacak bir oto elekrikçisi aradım ama özellikle elektrik aksamına müdahale etmek istemediler aynanın dahi açarken kırılırsa diye sorumluluk almıyorlar herhalde iyi bir havada kendim deneyeceğim; özellikle kapıdan konnektöre gelen kabloda ne gibi bir dişi uç var ,yerine nasıl takılıyor bilen yok bu konuda daha önce çalışma yapan veya bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum herkeze iyi akşamlar.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 04 Mart 2011 11:07

Yalnız, tüm bağlantı işlerini tamamlasanız da servise gidip aracın ECU'sundaki bu fonksiyonu devreye sokmalarını sağlamanız gerekir diye biliyorum. O yüzden isterseniz bu işlemi de servise yaptırın.

Bu konunun 1-2. sayfalarında bu mevzular geçiyor. İncelemiş miydiniz?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti BAKIM » 04 Mart 2011 17:47

Devrim bey servise de gittim montajı yaptırırsan aracı bilgisayara bağlarız dedi ama aynayı açmıyorlar.Daha sonra servisten ayrılıp kendi işyerini açan ve sadece renault araçlara bakan özel servise gittim önce olmaz dedi ama ben ikna edince bilgisayarda dış ısı ile ilgili bir şey görmedim bir bakalım dedi küllüğün oradan bir kapağı açıp aracı bilgisayara bağladığında haklıymışsın buradan yazılmla açılabilecek dedi yazılımda bizim araçlarla ilgili ısı göstergesiz ibaresi var yanız o da ayna açılırken kırılıyor, daha dün megan aynasını açarken kırdık kırılırsa biz mesuluyet kabul etmeyiz hatta espri ile karışık sökerken kırılan parça müşteriye, takarken kırılan parça ustaya aittir dedi bende bu riski göze alamadım yan taraftan başka bir kaportacı geldi yazın sıcakta kırılmıyor ama kışın hele böyle bir havada mutlaka 1-2 tırnağı kırılır dedi bende bu işi yaza bıraktım acaba diyorum aynayı söktürüp eve getirsem saç kurutma makinasıyla ısıtsam sonra kendim açsam olurmu bu fikir de şimdi aklıma geldi.Eğer bu işle ilgili bir işlem yaparsam yine buradan paylaşırım.Tüm forum arkadaşlara iyi akşamlar iyi haftasonları diliyorum.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 05 Mart 2011 13:22

Öncelikle samimi fikrim şu ki her araçta dış ısı göstergesi olmalı. Bence çok çok işe yarayan bir şey. O yüzden yerinizde olsam ne yapar eder, yapardım bu işi.

Aynayı söküp ısıtarak ikiye ayırmak bence olası. Aslında tırnak yerleri çok iyi bilinse, hava soğuk da olsa kırılmadan açılabilir. Fakat sanki bizim forum'da birileri aynayı açmıştı ama forum'un çook önceki bir sürümünde yazılmıştı bunlar. "Forum'u terk eden arkadaşlar"la beraber bu iletiler silinmiş olabilir. (Soranlara cevap: İşte bu yüzden ileti edit'leme ve silmeyi iptal ettik!)

Ayrıca, önce "olmaz" deyip sonra bilgisayarı bağlayınca "Aa varmış" diyen servis görevlisini kınıyorum. Bu tip iş bilmeyenlerle dolu ortalık. Hazır bağlamışken açsaydı bari o özelliği.

Bu arada sanki aynanın önce kendisini çekip çıkartıryorduk diye hatırlıyorum. Yanlış da kalmış olabilir aklımda ama. (Sakın denemeyin).
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti BAKIM » 05 Mart 2011 20:17

Bugün havayı güzel görünce bir gün önce bulduğum konnektör içindeki dişi fişi bir ayna yardımıyla denedim yerine geçiyordu nihayet aradığım konnektör içi dişi fiş bulunmuştu hurdacıda bir tavan lambasınından söktüğüm fiş (Meganların kapı içi lamba fişleri de uyuyor )daha önce hazırladığım tüm malzemeleri alıp aşağı indim burada uzun uzun anlatmayacağım tıpkı diğer arkadaşların yaptığı gibi sadece aynayı söktükten sonra evdeki kalorüferin üzerinda ısıttıktan sonra (tırnakları kırılmasın diye)açıp ısı kaptörünü taktım içinde yeri hazır , lehimlemeden önce kablonun iki uçunu multimetre ile ölçtüm 5V.gibi bir değer gösterdi benim cihaz ibreli dijital değil.sonra lehimleyip aracı topladıktan sonra servise gittim bilgisayarı kullanan arkadaş o sırada yolda kalan bir araç için arızaya gitti yardımcısına ben ısrarla sen bak dedim 15 gün önce triger kayışını değiştirmişti meğer aynı mahallede oturuyormuşuz ; giden arkadaşı telefonla arayıp durumu anlattı o da bak dedi herhalde bilgisayara bağladı[( dış ısı kaptörü OLMADAN)] hanesini değiştirecekti sonra abi dedi şimdi aklıma geldi önce aracın tüm yazılımını önce bilgisayara yüklememiz gerekiyor usta öyle yapıyordu herhangi bir arza durumunda yeniden yüklüyoruz belki başla girilmesi gereken şeylerde olabilir usta bunun kursuna gitti ben gitmedim yanlış bir şey yapmayalım sen pazartesi erken gel usta yapsın dedi.ve maalesef haftaya kaldı.Ben şimdi merakla pazartesiyi bekliyorun herhalde Pazartesi günü çalışanlardan önce ben giderim servise ; sonucu yine buradan arkadaşlarla paylaşırım herkeze iyi akşamlar diliyorum.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti BAKIM » 05 Mart 2011 23:33

[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 05 Mart 2011 23:36

Yanılmıyorsam bu işi ilk yapan (yapacak olan) siz değilsiniz. Başka bir iki arkadaş da yapmıştı diye hatırlıyorum.

Ama maalesef halâ fotoğraflı ve detaylı anlatımlı makale şeklinde elimizde mevcut değil bu işlem. Üzülmüyor değilim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti BAKIM » 05 Mart 2011 23:46

Devrim bey çok haklısınız zaten bu işi sizden ve daha önce yapan iki arkadaştan öğrenerek yapabildim aslında fotoğraf makinasını da yanıma alıp indim ama çektiğim fotoğraflar çok kalitesiz bir - iki tanesi düzgün çıkmış onlarıda bir türlü ekleyemedim akşamdan beri uğraşıyorum tam fotoğraf ekleyeyeym derken bu seferde yazdığım yazıyı bulamıyorum ben bu konuda sizin kadar usta değilim lütfen mağzur görün ama yapılanlar için merak edip soru soran olursa ve eğer bu konuda da bilgi edinmişsem mutlaka soru soranın veya birilerinin işine yarar diye yazıyorum..Beni anlayışla karşılayacağınızı umarım.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti BAKIM » 07 Mart 2011 16:48

Görüntü001 (800x272) (600x154).jpg
Görüntü002 (600x800) (2) (524x131).jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti BAKIM » 07 Mart 2011 17:08

Arkadaşlar nihayet ısı kaptörünü açtırabildim sabah renault yetkili servisine gittim ama servis bilgisayarda bir türlü aktif hale getiremedi sonra çeşitli mazeretler uydurdu clio 3 ler yeni versiyon kabul etmez dedi biraz uğraş bunu yapanlar var dedim ama olmadı bende aracı alıp daha önce servisten ayrılıp kendi işyerini açan özel bir renault servisine gittim 5 dakikada açtı ; sonra tekrar yetkili servise gidip göstergeyi gözüne soktum.Sonuç olarak arkadaşlar servisler kendilerini hiç geliştirmiyorlar tek amaçları araç sahiplerini soymak ve yedek parça satmak serviste saat 9 da hiç araç yoktu ama özel serviste saat 10 sıraları en az 30 araç sırada bekliyordu bundan sonra ne olursa olsun yetkili servise gitmemeye karar verdim elemanları bilgisiz ve tecrübesiz kişiler zaten işten bıkmışlar işlerini isteksiz yapıyorlar belkide emeklerinin tam karşılığını alamadıklarındandır diye düşünüyorum .Bu fotoğrafları bir arkadaş yardımıyla yükleyebildim keşke bu işlemde yapılanları üstad DEVRİM USTAM gibi ayrıntılı olarak anlatabilseydim kendisine nekadar teşekkür edilse azdır yaptığı çalışmaları toplasak kalın bir kitap haline gelir.Tüm forum arkadaşlara kazasız yolculuklar diliyorum.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti readonly » 07 Mart 2011 22:40

BAKIM hocam resim olmasa da biraz detay verseydin bari en azından... :sorry:
sensörü nerden temin ettin? nasıl taktın yada kime taktırdın? yada özel servise gidince hepsini kendisi mi halletti? nedir ne değildir ;) yazın önemli değil bence ama özellikle bu soğuk havalarda buzlanmaya karşı faydalı birşey olduğunu düşünüyorum.. hava sıcaklığına göre temkinli gideriz belli bölgelerde.. bi yolunu bulsam ben de taktırıcam..
readonly
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extr. - 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 25000
Lastik Markası: Dunlop - 185/60/15
İsim ve Şehir: Fatih - istanbul

İleti BAKIM » 08 Mart 2011 12:12

Sayın readonly çok fazla resim yükleyemedim ama tüm detaylarını anlattım sensörü oto çıkmacısından çıkma bir symbol aynasından söktürerek aldım gövdeye geçen dişi fişlerde başka bir çıkmacıdan tavan lamba fişinden sökme; Montajı da benden önce bu işlemi gerçekleştiren iki kişinin anlatımından ve devrim hocamın arka kapılara hopörlör takma resimlerinden yararlanarak kendim yaptım göstergeyi aktif hale getirmek için yetkili servise gittim ama yapamadılar sonra yetkili servisten ayrılıp kendi özel servisini açtıran bir usta aktif hale getirdi bana hepsi 25.00 tl ye maloldu .Biraz el becerisi ve elektronik bilgisi yeterli oluyor .
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti powermanx » 27 Mart 2011 15:26

yetkili olmayan (özel) servislerin aracın beyni üzerinde değişiklik yapma yetkisi, imkanı var mı? ben de bir özel servise gitmiştim(bu konuyu ben de araştırıyordum da ), ordaki arkadaş "evet bizde de aracı bağlama aleti var ama biz bu tarz değişiklikler yapamıyoruz biz bu programlarla sadece aracın durumunu görüntüleyebiliyoruz. özel servislerin böyle değişiklikler yapma imkanı yok, aracın beynini oynama imkanı sadece yetkili servislerde var" demişti. O yüzden kesin olarak bir daha sorayım da size, yetkili olmayan( özel) serviste yaptırdınız bu değişikliği öyle mi? Eğer böyleyse ben de bizim adamın kapısına dayanırım :D şimdiden teşekkürler.
powermanx
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16V 98bg
Kilometre: 30500
İsim ve Şehir: Sinan ANKARA

ÖncekiSonraki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir