LPG de Beniz Göstergesi Sorunu

Lpg yakıtı kullanan motorlar.

LPG de Beniz Göstergesi Sorunu

İleti furkanufuk » 22 Haziran 2010 13:46

Merhaba,
Aracım 2005 Clio HB 1.2 16 V. Atiker LPG takılı. Problemde araç LPG de çalışırken benzinle çalışıyormuş gibi benzin göstergesinin düşmesi. Bir süre sonra benzin ışığı yanıyor ve benzin ışığı yanarken bir süre daha kullanırsam bu sefer de araba marş basmasına rağmen sanki benzini bitmş gibi çalışmıyor. Vurdururak çalıştırabiliyorum. PSA modülü taktırıldığında göstergeyi her araba çalıştığında sıfırlayarak bu sorunu önlediği söyleniyor. Benim sorum benzin göstergesini manual olarak nasıl sıfırlayabilirim. Test modu diye birşeyden bahsediyorlar ama onunda nasıl yapıldığını bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
furkanufuk
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 55000
Yakıt: lpg
İsim ve Şehir: ist

Re: LPG de Beniz Göstergesi Sorunu

İleti ByOnder » 22 Haziran 2010 14:03

şimdi konuya çok fazla hakim olmamakla beraber söz konusu nekadar benzin sarfiyatı ? çok göze batacak bişi olduğunu zannetmiyorum çünkü sıralı sistem ilk çalışmada benzin kullanır ve bu iyi vede gerekli bişidir deponuzda benzin yokken aracın teklemesi bu sebepten 2 si bsa dediğiniz olay benzin harcanması ile alakalı değil harcanan lpg nin yol bilgisayarındaa gözükebilmesi için bu bsa olmadığında malum araç kendi deposunu tanıdığı için size anlık tüketim depodaki yakıtla gidilecek yol 100km/L gibi bilgileri size sunamayacaktır bu bsa lpg tankınında bilgilerini ekranda görebilmek içindirki kimse tarafından çok randumanlı olduğu söylenmiyor...

birde sıfırlama işlemi sormuşsunuz bundada anladığım kadarıyla gene göstergedeki birimlerden bahsediyosunuz ben clio 3 kullanıcısıyım eğer aynıysa değerleri değiştirdiğiniz yukarı aşşağı tuşlarının birine 5 - 10 saniye basılı tutun sıfırlanacaktır...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti furkanufuk » 22 Haziran 2010 14:32

Öncelikle araç Clio 2. Benzin sarfiyatı araba sanki hiç LPG de gitmiyormuş gibi sürekli benzin harcıyor gibi sanıyor. Bu araçlarda söylenilen benzin göstergesi bilgileri enjeksiyon sisteminden aldığı. Yani araç ne kadar yol giderse o göre göstergeye bilgi gönderiliyor. Belli bir zaman sonra (ne hikmetse) depoya bakıp gerçek benzin seviyesini gösteriyor. Araçta benzin sarfiyatını gösteren bir yol bilgisayarı mevcut değil. bu bilgiler ışığında benzin göstergesini nasıl sıfırlayabilirim acaba?
furkanufuk
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioII
Yakıt: lpg
İsim ve Şehir: ist

İleti Serdar » 23 Haziran 2010 19:46

Yaklaşık 2,5 yıldır LPG li kullanıyorum. Bahsettiğiniz durum yani benzin ibresinin düşmesi tüm Megane ve Cliolarda var. Ancak motorun çalışmamasını ilk kez duyuyorum zaten motorun çalışmaması gibi sorunla hiç karşılaşmadım. Benzin deposunu herzaman yarının üzerinde tutuyorum gösterge 1/4 seviyesini kadar düşüyor sonra motoru stop edip çalıştırdıktan sonra ibre tekrar olması gereken yere yani yarının üzerinde bi yerlere geliyor.
Ayrıca bahsettiğiniz test modu bildiğim kadarıyla Meganelarda var Cliolarda yok diye biliyorum.
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

İleti AF890 » 24 Haziran 2010 10:36

ben de 1yıldır lpg kullanıyorum, aynı sorun bende de var ama çalışmama gibi bi durumla karşılaşmadım hiç, her ay belli miktar benzin alıyorum içindekiyle beraber anca yarım depo ediyor, sonra tekrar düşmeye başlıyor, benzin bitiyor die uyarı verdikten sonra ilk stop'dan sonra çalıştırınca ibre normale dönüyor ama depo belli bi miktarın altına düşerse (tahminim 1/4) sıfırlama yapmıyor ve uyarı vermeye devam ediyor, uyarı verir şekilde 2-3hafta kullandığım olmuştur ama hiç çalışmama gibi bi durumla karşılaşmadım, test modu olayını bilmiyorum, sıfırlama modülü takılarak sorunun çözüldüğünü duymuştum
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: 2008 Grand Tour Auth
Kilometre: 76500
Yakıt: LPG
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Fatih Niğde

İleti acanli07 » 25 Ocak 2011 11:33

benim renoda da benzin göstergesi düşüyor ama arabayı stop edip tekrar çalışdırdığımda geri gelmiyor bunun nedeni ne olabilir?
acanli07
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.6v 115bg
Kilometre: 35000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: mıchelin
İsim ve Şehir: arif-antalya

İleti Leon_01 » 25 Ocak 2011 14:56

bi süre sonra düzelir o.bende de bazen çeyreğin altına düşünce bazen de ışık yanınca düzeliyor belli bi standardı yok kafasına göre takılıyor ibre
Leon_01
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 28000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: ADANA

İleti 6806840 » 06 Şubat 2011 02:28

bir siteden aldım acıklamayı..çalışma prensibini çok güzel anlatmış.şema resmide var ama onu bir türlü ekleyemedim.

Günümüz araçlarında yakıt göstergeleri, yakıt deposu içerisindeki şamandıra koluna bağlı olan değişken değerli rezistans elemanının ürettiği elektriksel sinyallerin göstege paneline yansıtılması temel prensibiyle çalışır. Ancak Peugeot, Reunault ve Citroen gibi araçlarda durum daha farklıdır. Bu araçlarda depo şamandırası, yakıt ikmali yapıldıktan sonra sadece 1 defa depodaki yakıt miktarını elektronik kontrol ünitesine bildirir ve görevi bu noktada biter. Bundan sonra elektronik kontrol ünitesi, benzin enjeksiyon süresi ve motor devri sinyallerini kullanarak motorun ne kadar yakıt harcadığını hesaplayıp, şamandıranın gönderdiği ilk değerden sarfedilen yakıt miktarını çıkartarak elde ettiği değeri gösterge paneline yansıtır. Dolayısı ile bu araçlarda yakıt göstergesi ile depo şamandırasının direkt bağlantısı yoktur. Motor LPG ile çalışırken benzin enjektörleri uyutulduğu için benzin harcamaz ancak benzin ECU’su çalışmaya ve belirtilen hesaplamaya devam eder. Dolayısıyla yakıt göstergesi de, bir sonraki yakıt ikmaline kadar, araç benzin harcarmışçasına düşer. Yakıt ikmali yapıldığında elektronik kontrol ünitesi, şamandıradaki seviye değişimini algılar. Yakıt miktarını yine 1 defalığına şamandıradan okur, yakıt göstergesi doğru değeri gösterir ve anlatılan algoritmayı yürütmeye başlar.

NOT: AMAN DİKKAT...! PİYASADAKİ RÖLELERLE UYGULAMAYIN. HEM ŞAMANDIRAYI, HEMDE GÖSTERGE PANELİNİ BOZABİLİRSİNİZ...
6806840
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 75
Kilometre: 18000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: serdar muğla

İleti mydonose35 » 03 Mart 2011 09:24

herkese merhaba. bende clio 3 ile aranıza katıldım. aracımda vogaz lpg var.

burda bahsedilen problemin aynısını bende yaşıyorum. çözüm nedir arkadaşlar. depo seviye göstergesini sıfırlamak için benzin almaktan başka çare yok mu ?
mydonose35
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.4
Kilometre: 45000

İleti mydonose35 » 03 Mart 2011 16:31

heralde şu psa modül denilen şeyden başka çare yok...

[ img ]

izmirde nerede taktırırız? kaça mal olur? harhangi bir zararı var mıdır?
mydonose35
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.4
Kilometre: 45000

İleti umitsen21 » 03 Mart 2011 18:32

bu herkezin başına geliyor buna bnzer bir olay okumuştum forumda.belki onda bir sonuç çıkmıştır
umitsen21
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85bg
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ankara

İleti colak4886 » 24 Ocak 2013 09:08

arkadaslar bende lpg li clio 3 kullanıyorum evet bu arbalar depodakı benzınle degılde dolasım yapan sıstemden olcumlerını saglıyor bu yuzden arka koltugun altında yer alan benzın deposunun ust kısmından ıcerı pompanın kablosu gırıyor bu kablalara lpg tankının manyetık valfındende bır baglantı alarak 10 belkı 15 tl lık bır role baglanıyor bu role arac lpg ye gectıkten sonra benzin dolasımını durduruyor bu sayede hem benzın pompası yorulmuyor hem bahsettıgınız arıza ortadan kalkıyor...bu role lpg kıtının ıcınde cıkıyor genelde ama onlar takmıyor ıyı bır elektrıkcıye gıtmemız gerekıyor.
tel no 05434867280 (gürbüz) sormak ıstedıgınız bısey olursa yardımcı olmaya calısırım
colak4886
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 aut
Kilometre: 138000
Yakıt: opet ultrafours 95
Lastik Markası: lassa snowway
İsim ve Şehir: gurbuz mugla

İleti impossible » 24 Ocak 2013 10:05

bu bahsettiginiz röleyi landirenzo türkiye genel merkezindeki lpg montajinda bile takmadıysa ne denir bilemedim :?:

o röle takıldıgında sorun tamamen cözülüyor mu peki?
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti colak4886 » 24 Ocak 2013 14:00

son yıllardakı fransız arabalarında depo icinde samandra yok bu yuzden tum hesaplar dolasım sırasında yapılıyor iste bu role benzın pompasını durdurmak ıcın takılıyor benzın pompası durmadıgı zaman benzın sureklı devırdaim yapıyorbuda yol bılgısayarını yanıltıyor ben boyle sorunu cozdum benım arbamda bahsedılen sorun artık yok...bu roleyı takmak mecbur degıl buyuzden lpg kıtlerının bazıları vermıyor olabılır zeten cogu elektrıkcı takmayı bıle bılmıyor lpg kıtını tanıdık bır arkadasım taktı roleyı taktırmamı ıstedı ben uzerındekı semaya gore bagladım halbukı bızım clıo 3 te basıt
colak4886
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 aut
Kilometre: 138000
Yakıt: opet ultrafours 95
Lastik Markası: lassa snowway
İsim ve Şehir: gurbuz mugla

İleti impossible » 24 Ocak 2013 14:34

nasıl bir işlem ve ne kadar sürüyor?
lpg montaji yapan profosyonel yerlerin kendi elektrikcileri de var ama ben bu sorunun cözülemedigini duydum onlardan?
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

Sonraki

Lpg

Kimler çevrimiçi