Motorda "Üfleme"

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Re: Motorda "Üfleme"

İleti Sani » 29 Aralık 2010 20:01

Hiç bir şey yok aracınızda. Hiç sıkmayın canınızı. Ustayada patates verin, onu yetiştirsin...
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Burock » 29 Aralık 2010 22:40

Ah bu dizeller ne çok dertliymiş arkadaş. :P

Devrim hocam, sani'nin de dediği gibi dizellerde bir miktar buhar çıkması normaldir. Bildiğim kadarıyla dizel 207 ve fiestada da aynı durum mevcuttu. Yani aracınız normal, canınızı sıkmayın. Katkı maddeleri konusunda bende tam sentetik yağ dışında herhangi bişeyin katılmasını pek tavsiye etmiyorum. Ama madem ki olan olmuş yapacak bişey yok.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

İleti Devrim » 30 Aralık 2010 19:44

Teşekkürler arkadaşlar. :)

Hepinize mutlu yıllar dilerim.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti vipsezgin » 30 Aralık 2010 20:33

mutlu yıllar devrım abıcm kafaya takıcak bısı yok bence mıllet ne sartlarda kullanıyor bu dızellerı :)
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti Devrim » 03 Ocak 2011 21:22

Bugün, 49999 kilometre süresi boyunca gittiğim asıl yetkili servise uğradım.

Ustayla sohbet ettik ve motorumda şu "üfleme"nin olup olmadığını sordum. Motor yeterince sıcaktı ve stop etmemiştim. Yağ seviye çubuğunu çıkarıp baktı. Fazla bakmadan bir şey olmadığını, gayet sağlıklı olduğunu iletti. Oradan gelen buharımsı-dumanımsı şeyin de yağın buharı olduğunu ifade etti. Diğer ustanın ismini cismini vermeden konuşulanları aktardım. Asıl o ustanın "üf"ürdüğünü iletti. Aynı sizlerin de ilettiği gibi. :)

Bana motoru stop ettirdi. Hemen geri çalıştırttı. Bu marş süresiyle sabahki (soğukkenki) marş süresi arasında fark olup olmadığını sordu. "Yok" dedim. Hani varsa da hadi yarım saniye fark olsun. Araç tek çevirişte "Jı-jı-jı-jı" dedi mi çalışıyor. Bu cümleler sonunda usta direkt "Sıkıntı yok sen yoluna devam et" dedi.

Yine de forum'da bu konuyu açmış oldum. Bulunsun, bilgiye ihtiyacı olan olabilir.

Herkese teşekkürler, iyi seneler ve iyi akşamlar. :beer:

Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti semih89 » 03 Ocak 2011 21:59

Devrim demiş ki:

Ustayla sohbet ettik ve motorumda şu "üfleme"nin olup olmadığını sordum. Motor yeterince sıcaktı ve stop etmemiştim. Yağ seviye çubuğunu çıkarıp baktı. Fazla bakmadan bir şey olmadığını, gayet sağlıklı olduğunu iletti. Oradan gelen buharımsı-dumanımsı şeyin de yağın buharı olduğunu ifade etti. Diğer ustanın ismini cismini vermeden konuşulanları aktardım. Asıl o ustanın "üf"ürdüğünü iletti. Aynı sizlerin de ilettiği gibi. :)

Bana motoru stop ettirdi. Hemen geri çalıştırttı. Bu marş süresiyle sabahki (soğukkenki) marş süresi arasında fark olup olmadığını sordu. "Yok" dedim. Hani varsa da hadi yarım saniye fark olsun. Araç tek çevirişte "Jı-jı-jı-jı" dedi mi çalışıyor. Bu cümleler sonunda usta direkt "Sıkıntı yok sen yoluna devam et" dedi.

Yine de forum'da bu konuyu açmış oldum. Bulunsun, bilgiye ihtiyacı olan olabilir.

devam abi :) 300bindeki takside sıkıntı yoksa sen ben bu bakımla inşalalh görmeyiz o olayları ..
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Sani » 03 Ocak 2011 22:58

Devrim demiş ki:

Demiştik, gönlünüzü ferah tutun :roll:
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti sissil » 03 Ocak 2011 23:27

bizim symbol 170binde falan yakıtı desen nerden aldıgımız belli degil bide şirket arabasıydı üfleme falan yapmıyor Yani sizin dediğiniz gibi . Yağ yakma üfleme şekli motordan motora değişir bence dci motorun artık ustası olmuş bi motorcuya götürün. Ona bakarsak astralar 5binde bir 1-2lt yag eksiltiyor.

burdaki bütün araç kullanıcılarına tavsiyem. Fazla yüksek devir kullanmayın mesela 3000 devir geçmeye yakın vites degistirin yokuslarda aracı cok boğmayın.
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

İleti Devrim » 04 Ocak 2011 01:01

Normal kullanımda devir işlerine dikkat ediyorum şahsen. Fakat zaman zaman otobanda 150-160 hatta 180 km/s hızlara çıktığımız oluyor. Bu esnada "bir süreliğine" de olsa 4000'li devirlerde kalıyor motor.

Acaba dedim, işte o aralar segman'ları mı uçurduk...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti sissil » 04 Ocak 2011 10:49

valla benim arabaya az önce baktım duman çıkıyo elimi koydum 1-2 damla bişey geldi

renault bence motoru üretirken ordan duman cıkacagını yada yag atacagını tahmin etmişki yag cubugunuda kapaklı sistem yapmıs. Donanimhaber forumda bi yazıdan alıntı yapıyorum çunku arabayı alırken arabayı goturdugum tamirci turbonun yanındaki tahliye hortumunu cıkarmıstı !!!!

"ayrıca üstten eksantrikli motorlarda motor yağ ilave kapağını açarak üfleme kontrolü yapmak çoğu zaman doğru sonuç vermez. çünkü üstten eksantikli motorlarda kapak açılınca motorun çalışma düzeni bile bozulur. motorun sesi değişir ve bir miktar yağ atar. yağ çubuğu çekilerek daha kesin sonuç alınır. en güzel üfleme tespiti üst kapaktaki tahliye hortumu sökülerek yapılır. "
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

İleti xjokerx » 11 Şubat 2011 11:10

Merhaba degerlı arkadaslar..
2006 1.5 dci 130.000 km araca aldım. Motor cubugunu arac sıcak ken cıkardıgımda elıme cok az ( var - yok gıbı) bır ufleme ıle karsılastım.
Bu sefer de motor yag kapagından bakayım dedım ve orda daha fazla bır ufleme vardı.balon u ustune koyabılsen sısırebılır gıbı bır olcude ıdı.
Sızce motorun omru bıtıkmı ?...
Sızlere cok tesekkur ederım...
xjokerx
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 65
Yakıt: dizel
Lastik Markası: mıchelin
İsim ve Şehir: hakan istanbul

İleti Devrim » 11 Şubat 2011 11:15

Bence (benim mevzu ışığında) bir sıkıntı yok motorunuzda.

En önemli noktalardan biri, sabahları (motor soğukken) ilk marş anının nasıl olduğudur. Bilgi verir misiniz, ilk marş ve genel performans hakkında?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti ABDULLAH » 12 Şubat 2011 22:24

MERHABA ARKADAŞLAR BENDE 2006 CLİO3 1.2 MOTOR VAR.YILLARDIR ARABALARIN İÇİNDEYİM.NORMAL MAKIMLARA GİRMİŞ BİR ARAÇ.50 BİN DEĞİL, 400 DAHİ YAPAR.2004 YILINDA DOĞAN MARKA ARABAM VARDI.GEÇ ÇALIŞIYORDU. USTAM MOTORU BİTMİŞ DEDİ.HEMEN REKTEFİYE YAPALIM DEDİ. BENDE BAŞKA BİR USTAYA GÖTÜRDÜM.LPG BEYNİNİ DEĞİŞTİRDİLER.ARABA DÜZELDİ.USTANIN BİTMİŞ DEDİĞİ MOTOR HALA KULLANILIYOR.SIFIR ARAÇTA ALINSA ÜFÜRME OLUR. YAĞ VE SUYUNA DİKKAT EDİLMİŞSE, HARARET YAPTIRILMAMIŞSA HİÇBİR SORUN ÇIKMAZ. İÇİNİZ RAHAT OLSUN...
ADMiN: Lütfen sürekli büyük harflerle yazmayınız. Teşekkürler.
ABDULLAH
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 72250
Yakıt: milangaz
Lastik Markası: bristone 165 65 15
İsim ve Şehir: abdullahadıyaman

İleti elensi59 » 26 Şubat 2011 19:21

üfleme deilde benim motorda miyavlama sesi var :D gaza basıp bırakınca devir düşerken böyle hııııı die bi ses gelio inceden 1-2 kişi kayışlardandır dedi ama bi fikri olan varmı :) sadece soğuk havalarda oluyor bide
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti tuncay1652 » 26 Şubat 2011 21:12

yakıtı total den alıyosan aynı ses sorunu bendede var arkadaslara sordum biz total almıyoruz dediler.motor soğukken o araçlara baktım denedim ses yok.bu depo bitince bende baska yerden alacağım yakıtı.
tuncay1652
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 19000
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: bursa

ÖncekiSonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi