OTOMATİK Vites CLİO HB Hakkında bilgisi olanlar

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

OTOMATİK Vites CLİO HB Hakkında bilgisi olanlar

İleti CISE24 » 01 Ekim 2008 01:07

Herkese Merhaba
Siteye yeni kayıt oldum.Öğretmen olan eşim ile ilk arabamızı alacağımız için fazla araştırdığımdan bir türlü karar veremedik :D .(Fiyat,Marka Model vb )Daha önceleri clio Hb kullandım ve memnum kaldım.Bu yüzden Clio Hb almaya düşünüyorum.
1-Sizce sıfır mı yoksa 2. el almalıyım(Fiyat vb)
2-Motor seçeneği ne olmalı(Çoğunlukla şehiriçi kullanılacaktır )
3-Otomatik vites mi yoksa manuel ?(Eşimde kullanacağı için Otomatik vites daha ağır basıyor)
4-Eğer Sıfır aracı önerirseniz Hangi bayi ile görüşmeliyim(Pazarlık,promosyon vb e bütçemde uygun olursa :D)
Yeni araç için aralık ayını beklememi söylüyorlar?Sıfır fakat 2008 model nasıl olur?

İstedğim otomatik Vites Clio HB!!! Sizce ne yapmayalım.Bu konuda yardımcı olur iseniz çok sevinirim.(Eşime sürpriz yapmak istedeğimden dolayı ne kadar çabuk alır isem o kadar iyi oalcak.Doğum gününde vermek istiyorum. :D ))))

Herkese tekrar teşekkürler
CISE24
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

Re: OTOMATİK Vites CLİO HB Hakkında bilgisi olanlar

İleti dci65 » 02 Ekim 2008 10:03

selam dostum.. bence clio III 85 bg dci triptronik vitesli versiyon senin işini görür. ayrıca bayiler 2008 model satmıyorlar artık, gelen araba 2009 geliyor. ben sıfır al derim. ikinci ele pek güvenim yok.. sonuçta canımı emanet edeceğim bir makine ve ben ne gibi sorunları olduğunu bilmeden araba almak istemem. maddi durum yetiyorsa sıfır al derim. istanbul kayışdağında baday otomotiv var. onlarla bi konuş derim. bide kesinlikle pazarlık et, park sensörü paspas ve ilkyardım seti hediye ettir kendine.. iyi bayramlarr :)
dci65

İleti onurclioiii » 09 Ekim 2008 19:12

temmuz 2008 de bursa mais'ten sıfır km (clioiii 1.2 80 beygir Quickshift ) bir araba satın aldım sadece şunu söylemek istiyorum yaklaşık 300 metrelik bir trafik sıkışıklığında (kültürparktan zafer plazaya kadar) hafif yokuşta 2 kez hararet ikazı veriyorsa bir araba ne diyebilirim?? servise götürdüğümde yetkili ile beraber test sürüşüne çıktığımızda biraz zorladık arabayı yine aynı terane ve sevisteki eleman zorlanınca bu tip şanzımanlarda olabilir dikkatli kullanmak lazım deyince beynimden vurulmuşa döndüm!! teşekkür edip elini sıkıp servisten ayrıldım!! şimdi kara kara düşünüyorum servislerle uğraşıp durucaz napalım aferin renault ve de aferin bana..bilginize
onurclioiii
ER
ER

İsim ve Şehir: onurbursa

İleti Devrim » 09 Ekim 2008 20:13

Abi olur mu öyle şey? Bence derhal o servisi ve o kişiyi şikayet etmelisin genel merkeze. Nerede görülmüş o şartlarda 1.2 motorun hararet yaptığı?

Şu kadarcık otomotiv bilgimle kesin yargıyla sana söylüyorum; aracında bir arıza var; devir-daimi veya pompası ile ilgili problemler olabilir. Sadece servisteki adama göstermekle kalma. Sanayiden falan bir ustaya göstersen bile araçta üretimden kaynaklı bir sorun olduğunu hemen söyler.

Hafif yokuşta zorlarsın aracı da, ne kadar zorlarsın ki! Ben kaç dakika boyunca 160 Km ile gittim otobanda benim araçla. Isı göstergesi her zamanki yerinden bir led bile oynamadı. Araçlarımızın hararet yapması o kadar kolay değil...

Bahsettiğin kullanım şartı içinde hararet yapan ilk seni duydum Cliocular arasında...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti onurclioiii » 10 Ekim 2008 12:30

DEVRİM; dostum az önce servise bıraktım aracı. bugün başka bir servis elemanıyla test sürüşüne çıktık yokuş yukarı 10 dk dur kalk yaptık tekrar "vites kutusu hararet" ibaresi belirdi vede hararet son çeyreğe kadar yükseldi biraz daha devam ettiğimde "vites kutusu sevise göster" yada "vites kutusu arıza" gibi bir ibare belirdi..devam edelimmi dedim ustaya yok dedi daha fazla zorlamadan servise geri döndük yolda hararet normale döndü..2 saat kadar bekledim eleman arabayı cihaza bağladı frenle ilgili bir parça değiştirdi sanırım.. tekrar bilgisayara bağlı halde teste çıktık hararet 108 i gördü fan hala çalışmadı.. debriyajın da çok ısındığını 250 yi bulduğunu beraber gördüğümüzde bununda zorlanmadan dolayı olduğunu ve debriyajın aşırı ısınmasıyla motor hararetinin birbirinden farklı olduğunu, motorun hararet yapmasını araştırması gerektiğini söyledi..fakat debriyajın yokuş yukarı dur kalklarda aşırı ısınmasının olağan olduğunu söylediğinde bu bana pek normal gelmedi..bekliyorum..
onurclioiii
ER
ER

İleti Devrim » 10 Ekim 2008 13:12

onurclioiii demiş ki:...fakat debriyajın yokuş yukarı dur kalklarda aşırı ısınmasının olağan olduğunu söylediğinde bu bana pek normal gelmedi..bekliyorum..
Otomatik vites durumu söz konusu olduğu için çok bir şey diyemiyorum ama normalde baskı balatası bu yüzden var. Aşırı kullanımla aşınır, yenisi takılır. Hararet vb. sorunlar tuhaf geldi açıkcası.

Bursa'yı bilirim, 1 sene kaldım orada. Bence öyle hararete yol açacak bir yokuş aklıma gelmedi şu an. Aracın diğer yürür sisteminde sorun varken işin o noktasına "olağan" demek insanın içindeki şüpheyi dindirmez bence...

Yerinde olsam, Tüketici Hakları'na başvurup, aracın komple değiştirilmesini ister miydim bilmem...

Bu arada, otomatik vites kullanan başka arkadaşlar yok muydu sitemizde? Onlar ne diyorlar bu duruma acaba?...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti dci65 » 10 Ekim 2008 14:54

aynı sorun opellerde de var. quickshiftin sorunu bu... ama motorun hararet yapması senin aracının sorunu.. şanzımanın ısınması sorununu malesef çözümleyemiyorlar.
dci65

İleti onurclioiii » 13 Ekim 2008 12:54

servis elemanı araştırma yaptığını; 103 derecede su soğutmanın devreye girdiğini 113 derecede ise fanın devreye girdiğini söyleyip bunun olağan olduğunu söyledi..
test sürüşünde ama vites kutusu hararet ibaresinin ardından yokuş yukarı devam ettiğimde vites kutusu kontrol ettir gibi bir ibare belirdi ve eleman bilgisayara bağladı ve fren kontaktörü değişti.. biraz daha devam etsem kimbilir neler olurdu..
benim anlamadığım hararetin üçüncü çeyreğe kadar yükselip ondan sonra fanın devreye girmesi.. ilginç olan hararet bir arabada olmaması gereken en önemli problem olması ki anladığım bu problemin quickshiftlerin karakteristik bir dezavantajı olduğu ..
onurclioiii
ER
ER

İleti onurclioiii » 19 Ekim 2008 18:32

Tolga; dostum senin araç quickshift mi ??
onurclioiii
ER
ER

İleti muratc62 » 07 Aralık 2008 12:41

herkese selamlar ben murat adana osmanıyede oturuyorum.onur kardesım sana katılıyorum aynı sorunla bende ugrasıyorum aracım engellı aracı 300 metrede rampada dur kalk yapınca basıma geldı ve soguyana kadar bekledım yada yokus asagı cevırıp devam etmen gerekıyo soguması için.bu sorunu ıstanbulda floryadakı servıse gosterdım bu quksıftlerde baskı balata nın ayırma gorevını yag basıncıyla yapıldıgı ıcın gerceklestıgı ve normal oldugu soylendı ancak volksvogen opel toyota gıbı bıcok araba arastıırdım boyle bı sorun yok ne yapacam bılmıyorum tuketıcı hakları mahkemesıne basvurup aracları gerı ıade mı etsek yoksa 3 4 sene sonra satıp baska marka mı alsak ne dersınn telımı bırakıyorum ararsan sevınırım 05469252329.ayrıca esımle kullanacagım dıyo bı arkadas sıfırmı alsam dıe sormus bence quksıft alma kesınlıkle sen erkeksın ama eşin yolda kalırsa cok zorluklar yasar haksızmıyım bence toyota yaris dusun derım toyotanın ustune yok otomatık yada qıksıft vıteslerde harıka ben pısmanım ama sadece sanzımandan rahatsızım dıger tum ozellıklerı motor konfor gorunum super ama cok zorlamaya gelmıyo sanzıman.ama otomatıklerde o sorun olmuyomus sadec3e qıksıft vıteste oluyo bu sorun.herkese ıyı gunler...
muratc62
ACEMI ER
ACEMI ER

İsim ve Şehir: adana

İleti dci65 » 07 Aralık 2008 17:59

opellerde de birebir aynı sorun var arkadaşlar, şikayet var . com adresine yazın, renault size geri dönecektir...
dci65

İleti RPDiFOR » 18 Mayıs 2010 04:10

aynı sorun bendede var sanırım butun quick shiftlerde bende servise sordum servis md aile dostumuz fabrikaya kadar soruldu konu hararet tamam 3. çeyrege cıkıyor ama iniyorsa sorun yokmuş bu spesifik bi durummus ben artık aldırmıyorum vites kutusu uyarısı bende vermedi ama trafik tıkalıyken zaten o güzergaha girmem :)
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: Toyota Corolla
Motor Tipi & Gücü: 1.6 115bg Dual VVti
Kilometre: 51000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ist

İleti RPDiFOR » 18 Mayıs 2010 21:38

erim demiş ki:Arkadaşlar toplu olarak şikayet var.com'a şikayetinizi bildirin, herkes ismini listeye eklesin ve bir kişinin ağzından aktarılsın,
Şikayet var.com'a yazdığım bir sürü ürün oldu ve bu sayede hepsini paşapaşa tamir ettirdiler, hatta sıfırını verdiler..

İşi iyi biliyorlar.. 2-5 gün içinde şikayet edilen firmanın genel müdürlüğü hemen geri dönüş yapıyor ve bir şekilde imajları sarsılmasın diye de bu işi hallediyorlar..

Tüm quick shiftlerde var erim ben 5 adet arac aldım söz ettigim yerden 2 si qick shiftti 2 sindede aynı sorun vardı benim vasıtamla 2 3 arac daha aldırdım dostlarıma onlarda yaşadı sorunu renault un düzeltmesi için sanırım aractaki sorun olusturan ilgili ekipmanın yeniden dizaynı gerekiyormuş bunu asla yapmazlar üretilen şanzıman tüm quick shiftlere aynı şekilde monte ediliyor tum modellere aynı sistem ekleniyor bilemiyorum ne olur ama bi denemk lazım
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: Toyota Corolla
Motor Tipi & Gücü: 1.6 115bg Dual VVti
Kilometre: 51000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ist

İleti TheTez54 » 23 Mayıs 2010 03:18

Ne kadar ilginç :shock: bende olmadı öyle bişey ve şuanda 30 000 km ye ramak kaldı..Biyerden sonra kronik sorun bulunup çözüldü mü acaba..Ben kesinlikle tavsiye ederdim o zamanlarda 85 dCi BVR yi..Toyotaya gelince vites geçiş aralıklarından memnun olmamıştım ben hiç benzinli multi-mode corolla da :unknown: şaşkınlık içerisine girdim bu sayfayı okuyunca..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Faz 2 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 85 ps BVR
Kilometre: 103000
Yakıt: shell v-power
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: servet sakarya

İleti dikmenibo » 23 Mayıs 2010 12:18

bildiğim kadarıyla dizel motorlu quickshiftlerde bu sorun yok, bizde de dizel quickshift var, rampalarda çok dur kalk yaptığım oldu, hiç uyarı vermedi..
şu ana kadar dizel de böyle sorun yaşayan görmedim, hep 1.2 benzinli motor kullananlar bu sorundan yakınıyorlar
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg BVR
Kilometre: 65000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: İbrahim-İstanbul

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi