Aracıma Askeri Araç Çarptı

Olmasını dilemediğimiz, istemediğimiz ama malesef yaşadığımız olaylar, ufak olmasını temenni ettiğimiz kazalar.

Paylaşalım, bildirelim, anlatalım, öğretelim...

Aracıma Askeri Araç Çarptı

İleti Devrim » 14 Mart 2010 22:09

Arkadaşlar merhaba. Nihayet postu deldirdik. :D

Çarşamba akşamı (10 Mart) bir konser vermek için Eskişehir'e gitmiştik. Eşimin kuzeninde kaldık. Ertesi gün konser salonuna gitmek üzere sokağa çıktığımızda aracımın sağ-arka stop lamba bloğunun parçalanmış olduğunu ve yakıt depo kapağına kadar olan kısmında da hatırı sayılır çizik (hata yırtık) olduğunu gördüm. Tabii doğal olarak çok üzüldüm. Bahsettiğim sokak da gayet dar bir sokak. Kenarda araçların parkettiği ve geriye tek bir aracın geçebileceği genişlikte sokaklar. Eskişehirli olan varsa bilir, Balkan Caddesi'nden bahsediyorum (evet adı cadde bir de).

Hemen köşedeki terziye sorduk görüp görmediklerini. Görmüşler. İsuzu (ya da benzeri) marka mavi renkte, kasalı bir askeri aracın geri geri giderken çarptığını söylediler. Şemada görüldüğü gibi; Kırmızı araç benim. Mavi olan askeri araç. Tam kavşakta bir sıkışıklık olmuş ve askeri araç, karşısından gelen ve sağa dönmek isteyen araca yol vermek için geri gitmek isterken vurmuş benim araca ya da askeri araç sağa doğru erken manevra yapınca arka sağ kısmı sürtmüş benim araca (Bkz. Şekil). Fakat malesef terzi, ne yetkili astsubayın ismini almış ne de adam gibi plaka almışlar. Sadece kenarında "B-052-..." ile başlayan rakamların olduğunu, sonunun "...7040" gibi bir şey olduğunu söyledi ama hiçbirinden %100 emin değil. Yetkili kişi sadece, hava ikmal üssünden geldiklerini, araç sahibinin (yani benim) nizamiyeye gelince görüşebileceklerini iletip gitmişler. Tabii bulabilene aşk olsun.

sekil.jpg

Kazayı fark ettiğimiz an için yapacak bir şey yoktu çünkü vakit kaybetmeden konser salonuna intikal etmemiz gerekiyordu. Ertesi gün ve sonraki gün (yani cuma ve cumartesi) ilgili yere gittik. Böyle böyle olmuş diye anlattık. B-052 ile başlayan mavi renkte, tahminen İsuzu marka bir kamyonet olduğunu anlattık. O orayı arar, diğer komutan diğerini arar, o oraya sorar vs.vs. derken, bulamadık birşey. Kimsenin de bu olaydan haberi yokmuş.

Karakola gittik. Karakoldaki memurlar, bu işlerin tamamıyla Trafik Mahkemesi'ne geçtiğini, istersek dava açabileceğimizi söylediler. Ama dava için o ilde bulunmalıymışız. Ayrıca şahitlerin (yani terzinin) de mahkemeye gitmesi ifade vermesi gerek dediler. Öyle sürünceme işler ki insanın uğraşası gelmiyor çünkü ne enerji var ne vakit. İşin kötüsü pazar günü dönmemiz gerekiyordu Konya'ya; iş var güç var... Polisi çağırıp zabıt tutturalım desek, olayın üzerinden 2-3 gün geçti ve ben zaten kırık parçaları toplayıp aracın yerini değiştirdim bile (aracı kullanmak zorundaydık)...

Yani hiiiiiç bir şey yapamadan geldik, olay bitti...

Şu noktaya kadar hikayeyi anlatmak istedim. Bilmiyorum artık şu saatten sonra ne yapılabilir ne yapılamaz... Benim asıl sorum bu iş bana kaça patlar? Asıl bomba şu, kaskom yok!. Eskişehir'deki koşturmaca esnasında oradaki Renault Mais'e gidebilme fırsatım oldu. Yetkili usta gelip inceledi. Yeni stop lamba bloğu + kaporta işi + boya işi + (tampon boya) = 480 lira gibi bir maliyet çıkardı ki bana iyi geldi bu. Daha yüksek bekliyordum. Az aşağıda tamponda da bir çizik var ama boyaya gerek olmadığını düşünüyorum, o yüzden parantez içinde belirttim. Basit bir çizik. Makyaj ile kapatılabilir. Fakat kaportanın yırtılması kötü oldu aslında. Sadece çizik olaydı iyiydi...

Konya'ya bu akşam geldik ve yarın yine Mais'e gösterip fiyat alacağım. Tabii ki sanayideki tanıdıkları da gezmeyi düşünüyorum.

Siz ne dersiniz, sizce o yarığa kaç para sıkışmıştır? :D

vuruk1.jpg

vuruk2.jpg

vuruk3.jpg

vuruk4.jpg

vuruk5.jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Aracıma Askeri Araç Çarptı

İleti kadr35 » 14 Mart 2010 22:17

çok çok çok geçmiş olsun...İnsanın içi gidiyor gerçekten..Allah daha büyük kazalardan korusun...
kadr35
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 32
Yakıt: petrolofisieurodizel
İsim ve Şehir: kadir-izmir

İleti ahmet » 14 Mart 2010 23:14

Geçmiş olsun.,

Kasko neden düşünmüyorsunuz, İndirim dolayısıyla herhalde.
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: asddadsa
Motor Tipi & Gücü: dsaddsa
Kilometre: 0
Yakıt: adsdada
İsim ve Şehir: asdddasdasdas

İleti Devrim » 14 Mart 2010 23:45

Teşekkürler arkadaşlar.

Kasko hep aklımda da, bir ara maddi olarak göçmüştük. Sonra kaldı öyle.
Şu işi uygun bir fiyata kapatabilirsem yaptırırım. Çünkü daha koca bir yaz sezonu var. Çok gezeriz muhtemelen...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti ugurluhan » 15 Mart 2010 01:01

Abi çoooooooooooook geçmiş olsun. Çok üzüldüm. Valla görünce içim acıdı gerçekten. Durduk yerde işe bak yaa. :cry: Abi walla araban nazar oldu yaaa. İnşallah uygun şekilde halledebilirsin. Tekrar geçmiş olsun diyorum. Hiç olmasaydı keşke ama en azından olacağı varsa böyle küçük bişey olsun. Başının gözünün sadakası olsun diyelim artık....
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti ibom » 15 Mart 2010 13:35

geçmiş olsun..
ibom
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: renault clio alize
Motor Tipi & Gücü: dci 65 hp
Kilometre: 78000
İsim ve Şehir: karaman

İleti dikmenibo » 15 Mart 2010 14:38

geçmiş olsun..
zor ya şu saatten sonra iş, pek uğraşmalık bir hali yok
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg BVR
Kilometre: 65000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: İbrahim-İstanbul

İleti yabanabat » 15 Mart 2010 15:16

Devrim Hocam çok geçmiş olsun. Malesef burası Türkiye. Sivili de aynı Resmisi de. Yapanın yanına kar kalsın mantığı.
yabanabat
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 50000
Yakıt: dizel (opet)
Lastik Markası: michelin 195x60x15
İsim ve Şehir: Erdal YABANABAT İskenderun

İleti Devrim » 15 Mart 2010 16:11

Çok teşekkürler arkadaşlar.

Sağol Uğurluhan; Valla işte, nazarlık diyelim... İnsanın içi acıyor. Ben yapsam, içindeyken olsa (hafif bir olay olarak) hadi neyse diyeceğim ama aracın yanına bir geliyorsun ki vurmuşlar. Üzücü.
Dikmenibo, evet. Artık bıraktık peşini. Şimdi sanayiye ve servise göstereceğim. Bakacağız çaresine. Çünkü Nisan'da Çanakkale'ye sempozyuma gideceğiz. O zamana kadar hallettirmem lazım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti maliedis » 15 Mart 2010 17:42

çok çok geçmiş olsun.abi vazgeçtik demişsin ama olayı biraz büyütsen o bulunurdu.o gün o saat aralığında dışarı çıkan tüm araçlar kayıtlı olur ki dışarı çıkmış araç hem araç tahsiste hem nizamiyede giriş çıkış kayıtları vardır ne için çıktığı ki yanında ki resmi ise görevdir ki kim olduğu bulunur bilgin olsun.bu arada o yırtığı nasıl kapatacaklar şimdi değişim lik bişey yok sanırım fiyata bakınca .
maliedis
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 hp
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell Nitro+
Lastik Markası: MichelinEnergySaver
İsim ve Şehir: Muhammet Ali Ediş Eskişehir

İleti oguz1 » 15 Mart 2010 19:03

Devrim hocam geçmiş olsun şimdi gördüm topiği.

Araçları genellikle erler kullanır. Sıyıran askerde korkmuştur, yanındaki meslektaşımızda bu işin üstünde pek durmamış gibi geldi. Eğer üsteleseydi, plakayı , adresi veya telefonu aracının üstüne bırakabilirdi. Bu durumda askeri araçların sigortası bulunuyor, sigortadan karşılanacağını düşünmüş olmalılar.

Yine bulanabilir ama başka şehirdesin, bulunsa dahi o şehire tekrar gidip o ısusu ile bir sokakta senin araçla poz vermesi lazım sigortanın devreye girmesi için.

İstersen bende yardımcı olabilirim bulunması için telefonla belki ulaşabiliriz.

Servisin verdiği fiyata göre değişen bir şey olmayacak tahminimce. Kaskonun olmamasıda iyi olmamış.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 15 Mart 2010 19:46

Orası doğru Murat. Sigorta için gerekli işlerin yapılması için orada olmam gerekir. Tutanak vs. fotoğraflar... Gerçi fotoğraf çektim (yukarıdakiler) ama olay mahallini yansıtmıyorlar. Telefonda görüştüğüm bir subay, trafik sigortalarının olmadığını söyledi ki bu bana garip geldi. Üstüne, masrafın sürücü er askerden alınabileceğini belirtti. Belki beni yumuşatmak için olabilir. Bir de, dediğin gibi araçtaki yetkili subay pek üstüne düşmemiş. Terziye sordum isim, rütbe vs. bir şey bırakmamış. Hani insan gerçekten bulunmak istese kolay. Ayrıca Eskişehir'de pek çok birlik ve askeri noktalar var. Belki hava üssünden bile değillerdi.

Bu arada bir arkadaşım Kasko işini hâllederiz diyor. Kasko yaptırıp 3-5 gün sonra "aaa aracıma vurmuşlar" demek bana hiç etik gelmiyor. Ayrıca ben kasko firmasında çalışıyor olsam önce aracı gözle kontrol ederim ondan sonra aracı kaskolarım. Bu aralar dişçiye git-gel yapıyorum, akabinde hemen servis ve sanayiyi gezeceğim tanıdıklarla artık.

Ayrıca yardım teklifin için çok teşekkürler. Ama bence zaman kaybın olur diye düşünüyorum. Biz de çok telefon trafiği ve git-gel yaptık ama cevap alamıyoruz hiç bir birimden. Ayrıca bulsak bile şu dakikadan sonra ayrı şehirlerden iş nasıl yürütülür bilmem...

Çok teşekkürler.

maliedis demiş ki:çok çok geçmiş olsun.abi vazgeçtik demişsin ama olayı biraz büyütsen o bulunurdu.o gün o saat aralığında dışarı çıkan tüm araçlar kayıtlı olur ki dışarı çıkmış araç hem araç tahsiste hem nizamiyede giriş çıkış kayıtları vardır ne için çıktığı ki yanında ki resmi ise görevdir ki kim olduğu bulunur bilgin olsun.bu arada o yırtığı nasıl kapatacaklar şimdi değişim lik bişey yok sanırım fiyata bakınca .

Teşekkür ederim sağol.

Aslında iki gün boyunca epey uğraştık da sayılır. Sürücü er askerin yanındaki rütbeli astsubay "ikmal nizamiyesi" benzeri bir söylemde bulunmuş. Hava üssüne gittik. Hava ikmal, o koca üste bir birim. O yüzden bulunduğumuz nizamiye hepsini kapsıyor. Dediğin gibi her aracın çıkışı, girişi, sürücüsü, rütbeli subayı ve güzergâhı bellidir. Tarife uyan üç adet kamyonetleri varmış. Ama telefonda görüştüğüm subay, kazanın yerini sordu, Balkan Caddesi olduğunu belirttim. O gün, o saat dilimine uyan, çarşıya çıkan aracın o taraftan geçmediğini söyledi işi bitirdi. Daha da kurcalayamıyorsun; Onu soruyorum "hayır değil", bunu soruyorum "malesef" diyor adam. Sonuca ulaşamıyorsun.

Eskişehir Mais'teki usta saç bloğu değiştirmeye gerek yok üzerinde gerekli işlem yapılır demişti. Umarım Konya'daki ustalar da hem fikir olurlar. Yakında göreceğiz bakalım...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti vipsezgin » 15 Mart 2010 20:00

devrim abıcm cok üzüldüm geçmiş olsun ALLAH beterinden korusun
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti Diablo » 15 Mart 2010 20:26

Devrim abi öncelikle büyük geçmiş olsun far mecburen değişecek ufak tefek boya işleride olabilirde biraz marjinal gelebilir ama bence yaptırma bırak öyle kalsın orayı yaptırmak için vereceğin paraya değmez eğer satma gibi bir düşüncen yoksa tabi insanın gördükçe siniri bozulur biliyorum bende çok yaşadım ama şimdilik boşuna masraf etme daha sonra yinede allah korusun kaza falan olur daha sonra parça değişimi yaparsın tekrar geçmiş olsun...
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti murat » 15 Mart 2010 21:05

geçmiş olsun devrim hocam......
murat
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ