Benim 1.6 BVA da LPG'li...

Lpg yakıtı kullanan motorlar.

Benim 1.6 BVA da LPG'li...

İleti emretes » 23 Temmuz 2009 09:55

Arkadaşlar merhaba,

Ben de artık benzin fiyatı eziyetine daha fazla katlanamadım ve 2007 model 1.6 BVA (otomatik) aracıma dün LPG taktırdım.

Atiker marka kit takıldı. Bagaja 30 lt'lik depo kondu. Depoyu halı kaplattım ve o kadar da kötü görünmüyor. Taksitli fiyatı 990 TL + Tescil masrafları var + deponun halı kaplanması 60 TL. Yedek lastiğin yerinden dolayı simit depo takılamıyor. Aracın çalışmasında herhangi bir fark yok. 4500-5000 üzeri devirlerde çok hafif bir performans kaybı var gibi ama emin de değilim aslında. Yani varsa bile çok belirsiz. Kısaca performans kaybı yok denilebilir.

Henüz LPG ile bir tüketim hesaplaması yapmadım ama benzinle yaptığım hesaplamalar şu şekildeydi:

Şehir içi: 11 lt civarı (yoğun trafik, E5 ve TEM kullanımlarında bu rakam düşebiliyor)
Şehir dışı: 7,4 (düz ve virajlı yollar karışık)
Otoyol: 8,3 (130 km/s ortalama)

LPG sistemini kullandıkça ayrıntıları sizinle paylaşmaya çalışırım.
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Emre - İstanbul

Re: Benim 1.6 BVA da LPG'li...

İleti eylber » 23 Temmuz 2009 12:50

Hayırlısı olsun,1,6 motor için geç bile kalmışsınız İzlenimlerinizi paylaşırsanız seviniriz,tekrar hayırlı olsun . :)
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB PRİVİLEG
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 105BG
Kilometre: 15000
Yakıt: Total EXCELLIUM,
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti ENDER » 29 Temmuz 2009 09:12

Hayırlı olsun en mantıklı kararı vermişsin.Emin oll çok memnun kalacaksın sanki aracını bir eksiği varmış da onun tamamladın olarak düşün.En güzeli ise benzinliğe her girişinde FULLL demeği unutma zevki bir başka canım kardeşim....yanlız depon biraz ufak olmuş hiç yoktan 40 lık taktırsaydın çok sık dolum istayonuna uğramak zorunda kalacaksın.Simit depo taktırmadığın isabetli olmuş normal depolar daha verimli çalışıyor(göstergesi)
Şöyle bir problemle karşılaşabilirsin aracında yol bilgisayarı var o yüzden araç gaz kullanırken teker döneceği için benzin deponda benzinini azaltarak bitti diye gösterebilir.Aslında benzinin var,bu benzinliğe gidip depoya 20tl lik benzin koyduğun zaman ortaya çıkar,benzin depo ibresi bir anda tavan yapar ve olması gereken yeri gösterir.şaşırmaman için uyarıyorum. :D
ENDER
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: OPEL/MERİVA 2004
Motor Tipi & Gücü: 1600cc.100hp
Kilometre: 93300
Yakıt: Akpet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ENDER/KOCAELİ

İleti emretes » 31 Temmuz 2009 13:36

Teşekkürler arkadaşlar.

Bence de geç bile kaldım bu iş için.

30 lt depo biraz küçük kaldı, orası doğru ama bagajdan da çok fazla çalmak istemedim. Şehir içinde yaklaşık 180 - 200 km menzil sağlıyor bana. Şehir dışında da 250 km olur diye düşünüyorum. Beni idare eder...

Ölçümlerime göre yoğun trafikte 100 km'de yaklaşık 13,5 lt lpg yakıyor. Bu da benzine göre %40 civarında tasarruf ediyorum demek oluyor. Yoğun trafikte benim aracım 100 km'de 12 lt civarında benzin yakıyordu.

Geç bile kalmışım...
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Emre - İstanbul

İleti vipsezgin » 01 Ağustos 2009 08:46

emrete hayırlı olsun gule gule kullan abı hem 16 hem az yakıyor hemde otamatık ohhh süper olmustur araba hemde clioIII :D gule gule kullan
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

Lpg

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 73 misafir