Buradan LPG araçlarla ilgili bilgileri paylaşabiliriz.

Lpg yakıtı kullanan motorlar.

Re: Buradan LPG araçlarla ilgili bilgileri paylaşabiliriz.

İleti Diablo » 01 Temmuz 2009 00:38

Alp_o demiş ki:
Aracın 1.200 cc olduğu için ortalama olarak yakıt sarfiyatın LPG için 8.5 yada 9 LT/100 km gibi bir değer olacak bu durumda 50 LT lik bir depoyla yaklaşık 600 km kadar yol kat edebilirsin bu durumda bügünki fiyata göre depon 81.5 TL ye dolacak aynı durumda 50 litrelik depoyla kat ettiğin yolu baz alırsak 45 litre benzinle 600 km yapacaksın buda 135 TL edeceğine göre LPG ile kar ettiğin %40 tam olarak.Bir yılda yaptığın 4000 km yi bugün ki akaryakıt fiyatlarına göre baz alırsak cebinde kalan para 350 lira olacak LPG dönüşüm fiyatı ruhsat işlemesi de dahil sana faturası 1750 lira civarı olacağını farz edersek ki eder toplam 5 senede amorti edeceksin aslında bu kar uzun hesap yapmayada gerek yok zaten senede 4000 km yapıyorsan LPG senin için avantaj sağlamayacak.

Öncelikle hesaplama için teşekkür ederim.
Ben kendim değil daha çok konuyu merak eden arkadaşlarında faydalanması bakımından böyle bir soru sordum.
Hani bu forum sitesinin kimseye faydası yokmuşya :oops:
Faydalı forum nasıl olurmuş: Sürekli mesaj yazmakla :D

Benim LPG takma şansım pek yok.
1-Bir önceki aracım Renault 19 sedan'dı.Dolayısıyla Clio'm zaten bana ufak geliyor bunun üzerine birde LPG'ye geçmem çok zor.
2-Birde bu aralar zaten aracı değiştirme fikri aklımda.Eşiminde kullanmasını istiyorum ama düz viteslede uğraşmasını istemiyorum O yüzden kendi aracım kadar temiz bir QuickShift vitesli ClioIII bulabilirsem araç değişim yoluna gidebilirim.

İşte paylaşımın mantığıda budur forumuzdaki arkadaşların araçlarının çoğu dizel benzinli araç sahibi olan arkadaşlar genelde 1.200cc motora sahip çok nadiren 1400cc olan arkadaşlar var tabi foruma daha yeni katılıp benzinli araçları için LPG konusunu merak eden arkadaşlarda olacak.Ben bir nebze olsun sizin sorunuza cevap verdim hemde bu hesap üzerinden LPG dönüşümü yapmak isteyen arkadaşlar bir fikir sahibi olabilir :roll:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti anakonda_425 » 04 Temmuz 2009 12:25

Dizel için zaten belli bi fark ödüyosun bide lpg takmak mantıksız bence hadi onu bırak kimbilir taa ne zamana kadar kara geçersin.
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio Grandtour Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 80 HP
İsim ve Şehir: Mert/İzmir

İleti Diablo » 05 Temmuz 2009 00:54

LPG zaten dizel motora alternatif yakıt değil LPG takılı bir araçta sadece benzin yada LPG yi seçebiliyorsunuz ama dizelde böyle bir olanak yok o yüzdende LPG dizel motor lar için yakıt alternatifi değil.Sebebi ise LPG motorine karıştırılıp aynı anda silindir içerisine emiliyor ve yanma yüksek basınç elde edilerek yanan mazotun karışım içerisindeli LPG yi tutuşturması ile meydana geliyor.İnternetten yaptığım bir araştırmaya göre performansta katkısı oluyor ama yakıt ekonomisi olarak söylenen kadar %30 deniliyor ama rahatlıkla yalan olduğunu söyleyebilirim.Mazot çok zor yanan ve bunun için uygun hava karışımı ve yüksek sıkıştırma gerektiren bir yakıt lpg ise benzinli araçların ortalama sıkıştırma oranlarıyla 9.8:1 yada 10:1 gibi verimli yanabilen bir yakıt.LPG silindire girmeden önce yakıt yolunda bulunan buharlaştırıcı sayesinde gaz olarak silindirin içine emilir ve buji ile verimli olarak yakılır dizel gibi yüksek sıkıştırma oranına sahip bir motora motorinle Lpg yi karıştırırsanız motorin sıkışır ve ısınır LPG basınçtan dolayı sıvılaşmaya başlar LPG sıkıştırmaya dayanır alev almaz ayrıca en verimli yanmayıda tamamen gaz halindeyken verir yani anlaşılacağı gibi bu karışım bir halta yaramaz sadece araca göre + 10 15 beygir gücü sağlar oda LPG nin çok çabuk tutuşbilirliğinden dolayı birde bu sistemi yapan sivri zekalıların söylemediği bir şey motor ömrünün %30 azaldığı dizel motor için.Sadece ekonomi yaptığı husus en ucuz yakıt olan dizel ve Lpg yi birbirine karıştırmak mazotu yakmak LPG yi tam yakamadan egzozdan geri atmak ve motor ömrünü yemek başka bir şey değil.Ayrıca bu iş için 5000 TL yi gözden çıkarmanız gerekiyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti mcy74 » 06 Mayıs 2011 15:18

benim araç 2007 1,2 otantik arkadaşlar şuan benzin aldı başını gidiyor taktırmalı mı taktırmamalı mı ? :D bizim araçlara atiker tam uyumlumu birde bunu sorayım
mcy74
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2 55 bg
Kilometre: 15500
Yakıt: benzin
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: fatih bartın

İleti 35cem35 » 08 Mayıs 2011 11:45

35cem35 demiş ki:Merhabalar,
"1.2 araca lpg'mi takılır. Zaten az yakıyor neden motoru öldüreceksin. Çekişin düşecek." gibi yorumlarla karşı karşıya kalsamda, ben aracıma Zavoli taktırdım. Şubat 2010 da. 1.300 TL. Neredeyse bir sene olacak. Ben hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca her tür soruma da cevap veriyorlar. Geri dönüşleri çok memnun edici. Bilindik forum sitesinde de tüm kullanıcıların sorunlarına cevap veriyorlar. Yedek parça ve servis sıkıntısı yok. Açıkcası, ani hızlanma, rampada çekiş, otobanda gidiş sırasında benzin ile lpg arasında kullanıcıya hiçbir fark hissettirmiyor.
Şehir içinde;
Benzin ile 100 km de 7,5 lt.
Lpg ile 100 km'de 8,8 lt tüketim var.
100 km'de 10 TL kazanç sağladım. Lpg taktırdıktan sonra 10.000 km yol yaptım. Buda 1.000 TL rakama tekabül eder. Neredeyse kendini amorti etti bile.
Aynı zaman diliminde de Getz'i olan arkadaşıma da Atiker taktırdık. Çok yakıyor diye 3 defa ayara girdi. O da ciddi bir sorun ayşamadı.
Ayrıca araştırmalarım sonucu Tartarini için de çok kaliteli diyebilirim. Eğer zavoli taktırmasaydım kesin Tartarini taktırırdım.
35cem35
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 58000
Yakıt: Total lpg
Lastik Markası: DunlopSP01 185/60R15
İsim ve Şehir: izmir

İleti erenlerb » 27 Ekim 2011 09:52

Geçen ay aracıma lpg taktırdım Landirenzo marka 1300 TL'ye ve gayet memnunum 70 TL'ye depo doluyor ve 300 ile 350 km arası yol yapıyorum ve 20, 21 krş gibi yakıyor uzun yolda ise bu 17 krş düşüyor ama otobanda denedim yine 20, 21 krş gibi oluyor ama dedğim gibi gayet memnunum baya ekonomik geliyor bana
erenlerb
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16 v 98bg
Kilometre: 34900
Yakıt: Petrol Ofisi
Lastik Markası: Bridstone Turanza
İsim ve Şehir: Berat ERENLER Kayseri

İleti Leon_01 » 27 Ekim 2011 11:59

landirenzonun hangi kitini taktırdınız
Leon_01
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 28000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: ADANA

İleti memolikk » 18 Aralık 2018 10:11

merhaba benim araba 2011 clio 1.2 tüm ağır bakımları yeni yaptırdım benzinde deneme yapıyorum 3 haftadır araba şehir içi trafik olmayan zorlamadan kullanımda 8.2 ile sabitlenmiş gösteriyor galiba 8.2 lt benzinde çokmu sizce 7 falan olması mı lazım değişen parçalar triger devirdaim soğutma debriyaj seti bobin ve kabloları buji üst kapak contası radyatörü yağı suyu filtreleri manyetik kaptörü arıza olmamasına rağmen onuda değiştim yakıt bu durumda ne yapılması lazım acaba yardımcı olabilirmisiniz
lpg de daha çok yakıyordu kapattık benzinde dene dedi lpg de 14lt gördüm arabayı ağustosda aldım hala bakımda yım :)
memolikk
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 55kw 75bg
Kilometre: 115
Yakıt: benzin lpg
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: memolikk istanbul

İleti memolikk » 18 Aralık 2018 10:25

bakımdan önce ağustosda alınca kurban bayramında memlekete gittim uzun yolda giderken benzinle gittim yarım depo benzinle 515km gitmiştim full yüklü idi 4kişi 3 çocuk ve bagaj ful dolu idi gelirken lpg ile geldım bir depo 32lt lpg ile gebzede bitti depo benzine geçti tahmını 500km gelmiştim bagaj dolu 2 kişi 1 çocuk yazın uzun yol yakıtından memnundum arabamın şehir içi lpgde yokuşlarda bayılması vardı ona sinir olmuştum çekişi az gibi duruyordu su eksiltiyor ve suya yağ karışıyordu o yüzden bakıma soktuum değiştirdim düzelttim herşeyi şimdi yakıt fazla gibi geliyor neden ayarımı bozuk yapıldı acaba
memolikk
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 55kw 75bg
Kilometre: 115
Yakıt: benzin lpg
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: memolikk istanbul

Önceki

Lpg

Kimler çevrimiçi