Düşük Devirde Silkeleme Sorunu

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Düşük Devirde Silkeleme Sorunu

İleti mcagriunal » 15 Mayıs 2009 01:17

Arkadaşlar Merhaba;

Benim araçta özellikle 2. ve 3. viteste, 1000-1500 devir civarına düşersem çok şiddetli bir şekilde ileri geri silkeleme oluyor. Bu durumdayken gaz verirsem ya da debriyaja basarsan haliyle düzeliyor. Sorunun ilginç yanı zaman zaman kaybolup arada bir ortaya çıkması. Bundan yaklaşık bir ay önce bu konuyla ilgili servise başvurdum, düşük devirde kullanma diyerek kestirip attılar. Aracımı pek tabi ki devirinde kullanmaya çalışıyorum, lakin sürüşün doğası gereği, trafik de yoğunsa devir düşebiliyor. Ayrıca aracımı aylardır bu şekilde kullandığımı fakat sorun olmadığını, arada bir ise bu sorunun baş gösterdiğini söylememe rağmen servisten açıkçası postaladılar beni. İşin ilginci sonra da sorun bir defa daha kendi kendine geçti. Fakat bugün yine tekrarladı.

Aracım 1.2 motor. DEğerli fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 28500
Yakıt: Shell 95 Oktan
İsim ve Şehir: Çağrı Ünal - Ankara

Re: Düşük Devirde Silkeleme Sorunu

İleti oguz1 » 15 Mayıs 2009 06:25

Sizin ilk yapacağınız yakıt aldığınız yeri değiştirmek.

Sonrası biraz servise kalıyor , bobinde olabilir aracınız benzinliyse yada basitce bujiler geliyor akla.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Diablo » 15 Mayıs 2009 10:04

mcagriunal demiş ki:Arkadaşlar Merhaba;

Benim araçta özellikle 2. ve 3. viteste, 1000-1500 devir civarına düşersem çok şiddetli bir şekilde ileri geri silkeleme oluyor.Bu durumdayken gaz verirsem ya da basarsan haliyle düzeliyor. Sorunun ilginç yanı zaman zaman kaybolup arada bir ortaya çıkması. Bundan yaklaşık bir ay önce bu konuyla ilgili servise başvurdum, düşük devirde kullanma diyerek kestirip attılar. Aracımı pek tabi ki devirinde kullanmaya çalışıyorum, lakin sürüşün doğası gereği, trafik de yoğunsa devir düşebiliyor. Ayrıca aracımı aylardır bu şekilde kullandığımı fakat sorun olmadığını, arada bir ise bu sorunun baş gösterdiğini söylememe rağmen servisten açıkçası postaladılar beni. İşin ilginci sonra da sorun bir defa daha kendi kendine geçti. Fakat bugün yine tekrarladı.

Aracım 1.2 motor. DEğerli fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Arkadaşım 1000_1500 devire düşürürsen motoru silkelemesi doğal zaten biraz daha beklesen motor stop eder araç zaten 1. vitesde bile 2000 devir çevirmeden yerinden kalkmıyor 1000_1500 devirde silkeler bu da sorun değil zaten sen deviri stop edecek kadar düşürüyorsun.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti mcagriunal » 17 Mayıs 2009 23:32

Her zaman olduğu gibi yine düzeldi.

1500 devirde kullanmak tabi ki normal değil. Lakin belirli bir sürüş alışkanlığından sonra bu durumun birden ortaya çıkması kafa karıştırıyor. Mesela şu anda bugün denemek için ikinci-üçüncü viteste 1000 devire kadar düştüm hiç bir hareket yok.

Devri çok düşerse bu işin doğası gereği motor tekler lakin benim zaman zaman karşılaştığım durum kesinlikle normal değil, ona eminim. Arada bir ortaya çıkıp kaybolması aklıma yakıttan başka bir şey de getirmiyor açıkçası....
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Diablo » 18 Mayıs 2009 00:00

mcagriunal demiş ki:Her zaman olduğu gibi yine düzeldi.

1500 devirde kullanmak tabi ki normal değil. Lakin belirli bir sürüş alışkanlığından sonra bu durumun birden ortaya çıkması kafa karıştırıyor. Mesela şu anda bugün denemek için ikinci-üçüncü viteste 1000 devire kadar düştüm hiç bir hareket yok.

Devri çok düşerse bu işin doğası gereği motor tekler lakin benim zaman zaman karşılaştığım durum kesinlikle normal değil, ona eminim. Arada bir ortaya çıkıp kaybolması aklıma yakıttan başka bir şey de getirmiyor açıkçası....

Peki bu durumda motor sıcaklığını hesaba kattınızmı.Motor soğukken düşük devir çevirdiği zaman daha fazla silkeler sadece yakıt olarak düşünmeyin.Zaten yakıttan kaynaklansa düşük devirde değil her zaman kendini bariz belli eder.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti mcagriunal » 19 Mayıs 2009 13:59

Sadece motor soğukken yağmıyor. Ama ilginç olan şu: günlük yapıyor. :) Yani sabah silkeleyerek başladıysa akşama kadar öyle devam ediyor, sonra düzeliyor. :) Komik ama böyle.
i
Bu arada dün sıkışık trafikte aracı yürütürken farkettim, bu durumlarda devir en fazla 1500'i görüyor. Yani bu devirler aslında olası..
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 20 Mayıs 2009 10:29

Bu konuyla ilgili ama farklı bir soru sorayım.

Bazı arkadaşlar 1000-1500 arası silkelenme doğal demiş. Benim bildiğim "silkelenme", motor rölanti devrinden aşağı devirde kaldıysa olur. 1.2 motorların rölanti rakamının 1000 veya üstü olduğunu sanmıyorum. 800-900 civarında olması gerek değil mi?

Bu yüzden 1500 civarında (altında) silkelenme olur mu 1.2 motorda?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Diablo » 20 Mayıs 2009 13:48

Benzinli motora sahip bir araçta 1500 devirin altına düşürmeden vites küçültmek gerekiyor arabayı takılı viteste her ne olursa olsun düşük devirde kullanmak motoru çok yorar şunu çok fazla kişi bilmez ama düşük devirin yüksek devirden daha fazla zararı vardır.Benim anlamadığım motor 1500 devirin altına düşene kadar neden bekleniyor bence bu kadar devir düşürenlerin yavaşlarken veya fren anında kompresyon yapmadığı anlamına geliyor.Motor freni yani kompresyon ani yavaşlamalarda oldukça etkilidir ben kendi çevremden de bu tür kullanım tarzına şahit oluyorum 4. vitesteyken vites küçültmeden freni kökleyip durmaya çalışanlar var.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Devrim » 20 Mayıs 2009 14:11

Arkadaşlar; Cağrı ilk mesjında, "2. ve 3. viteste, 1000-1500 devir civarına düşersem çok şiddetli bir şekilde ileri geri silkeleme oluyor" demiş.

Benim araçta, hangi vites olursa osun 1000 ilâ 1500 devir arasında "çok şiddetli bir şekilde ileri geri silkeleme" olmuyor. Beşinci viteste, araç 1000 devirdeyken gazı köklesem bile, motordan biraz fazla bas frekans alıyorum. Kesinlikledir ki motor zorlanıyor ve bu mantıklı değil. Ama bunlar başka şeyler.

Konumuz, "sürücülerin araçlarını nasıl kullanmaları gerektiği" değil ki. Şu ya da bu şekilde bu konunun özü, Çağrı'nın aracında, bu devirlerde neden "şiddetli ileri geri silkelenme" olduğudur. Hangimizin aracında oluyor bu? Kimsede olmaz. Demek ki vites-devir ilişkisini ve araç kullanımını geçelim, Çağrı'nın aracında sorun var. Bu yönde tartışırsak iyi olacak...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti msgt » 27 Mayıs 2009 21:01

Selam. benım arabamda 1.2 ClioIII extreme. daha 500 km de :) ve bendede aynı sorun var.1. ve 2. vıteslerde aynı sılkeleme bendede var.ve cozum bulamamadım.
msgt
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v
Kilometre: 10030
Yakıt: benzin
İsim ve Şehir: hamdi

İleti umurcak » 03 Temmuz 2009 21:07

bana kalırsada aracta bi problem vardır bende okdar inceledm acaba oluyomu diye ama öle bi silkeleme olmadı sadece kalktıgmda 1. vitesle kısa süre seyir halinde iken tekrar yavasladıgımda debriyaja basmadan ufak silkeleme oluyo oda zaten normaldir gibime glyo debriyaja basınca düzelyo zaten cunku hızım cok düşük ve devir 1lere gelyo ozman hemen debiryaja basıyom bosa alıyom arabayı silkeleme kalkıyo..
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti ENDER » 03 Temmuz 2009 22:23

servise gitmenizi öneriyorum teknik bir problem gibi gözüküyor... :?
ENDER
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: OPEL/MERİVA 2004
Motor Tipi & Gücü: 1600cc.100hp
Kilometre: 93300
Yakıt: Akpet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ENDER/KOCAELİ

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi