Pc Sorunum Hakkında YARDIMMM !!!!!!!!!!!!! ( Güncell Konu )

Bilim veya Teknoloji dünyasıyla ilgili bilgiler, sanat dünyasından haberler paylaşımlar.

Pc Sorunum Hakkında YARDIMMM !!!!!!!!!!!!! ( Güncell Konu )

İleti Emirreis » 09 Nisan 2009 17:29

ARKADASLAR MERHABA,

SÖYLE BİR SORUNUM VAR!...

Pc mızı cift cekırdeklı yaptırtmıştık... Bir sure hersey normaldi..
Ancak ;

Butun gunn msn de durayım yazısayım formda msjlasayım wınamptan muzık youtubden video izleyim ms ofiste zaman gecireyim sorun yok sabah 6 dan gece 03:00 a kadar aktif olayım hic bir sorun yokk
amaaa

pc acayımmm 1 saat sonra falann NFS Undergraund oynayayım... yada ınternetten sinama ızleyeyımm... yadaaa hanı 5-6 sarkıyyı program ılee formatını degiştireyimm yadaa neroda klip yapıp en kalıtelı seklınde aktar kaydet yapayımm farketmezzz bellı bır dakkadan sonraa ne oluyorsa ohpp pc kapanıyor!!!!!!!!!!

hanı kapandı dıyelımm hemen acarsammm vindovsa hoşgeldınızzz fln dıyorya o kısma kadar gelıp kapanıyor yıne yanı kapandıktan sonra ortalama 2-3 dk beklıyorum....

bu nedendırrrr? nıyedırrrr... pc uzerıne bılgısı olann abılerımızden arkadaslarımızdan bana yardım etmelerını ıstıyorummmm
rahatca fılm ızleyemıyor oyun oynayamıyoruz...

biz bundan yaklaık 3 ay once pc yaptırdıgımız yre göturdukk denedıler ama dedıklerıne göre sonucu bulamamıs olup bana soyle bir acıklama yaptılar :

Beyfendı sıstemınıze baktık sorun yok gıbı sanırız kasanızı degişmenız gerek cunku kısa devre yaptırıyorr !!!! alalah alalh ne alaka anlamadımmm kocagun muzık dınlerken olmuyordaa oyun oynarkenmıı fılm ızlerkenmı oluyor anlamadım bu kısadevre yada ıyı nıyet suıstımalı bılmıyorum sızceee !!!!

Pc nın ozellıklerı falan lazımsa,
resımlerını koyuyorum ayrıca bır bakın bakalım pc de zayıf olan yada yukseltılmesı gereken ne var ıse yarar bişimi suan yoksa daha ıyı olması ıcın ne olmalı yorumlar ve souma cvp lutfen!!!!!!!!!

Resimler :

[ img ]

[ img ]

[ img ]
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Seat Leon
Motor Tipi & Gücü: 1.6 tdi
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: GOODYEAR
İsim ve Şehir: İSTANBUL

Re: Pc Sorunum Hakkında YARDIMMM !!!!!!!!!!!!! ( Güncell Konu )

İleti Noname » 09 Nisan 2009 18:15

Oyun oynamak, video işlemleri yapmak bir bilgisayar için yorucu işlemlerdir.
Sorununu okuyunca ilk aklıma gelen şey yeni işlemcin için yeterli soğutmanın sağlananamış olması. Daha güçlü işlemciler daha güçlü soğutmaya ihtiyaç duyarlar. İşlemci üzerindeki fan yeterli gelmemiş olabilir.
Ayrıca işlemcinin belirli bir değerden fazla ısınması halinde BIOS'ta ısı koruma seçeneği aktifse kapanabilir ya da restart atabilir. Kendin iptal edebilirsin. Ama BIOS hakkında bilgin yoksa oynama. Sana ayrıntılı anlatırım.
Tekrar hemen açılamamasının nedeni hala yüksek ısısını muhafaza etmesi olabilir.
Küçük bir ihtimal de olsa güç kaynağın artık yetersiz geliyor olabilir.
Noname
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Emirreis » 09 Nisan 2009 18:22

iSMİNİ BİLEMEDIGIMDEN NONAME OLARAK HİTAP EDİYORUM KUSURA BAKMA.
COK TESEKKUR EDERİM..
DEDİKLERINI DEGERLENDIRECEGIM...

1- SOĞUTMA
- BİOSTAKI ISI AYARI KONTROLDE EDILEBİLİR DEDİN
2- GUC KAYNAGI YETERSIZLIGI..

SOYLE DİYİM BEN PC YE GÖTURDUGUMDE DEDİM HANI POVERDEN OLABİLİRMI DIYEDE O KESINLIKLE ORDAN DEGİL DEMISTI ONUN DEMESINI AKTARIYORUM SIZE BEN.

BİRDE REM YADA HARDDİSKLE ILGILI OLABİLİRMİ ACABA?

SOGUTUCU AZ OLABİLİR DEDİN BUNU NASIL TEST EDEBİLİİM.. NE BILIYIM BELKI SACMA GELCEK AMA SOGUTUCU ASPİRATÖR CALISTIRARAK DENESEMM BIRDE?
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 09 Nisan 2009 19:24

Emirreis demiş ki:iSMİNİ BİLEMEDIGIMDEN NONAME OLARAK HİTAP EDİYORUM KUSURA BAKMA.
COK TESEKKUR EDERİM..
DEDİKLERINI DEGERLENDIRECEGIM...

1- SOĞUTMA
- BİOSTAKI ISI AYARI KONTROLDE EDILEBİLİR DEDİN
2- GUC KAYNAGI YETERSIZLIGI..

SOYLE DİYİM BEN PC YE GÖTURDUGUMDE DEDİM HANI POVERDEN OLABİLİRMI DIYEDE O KESINLIKLE ORDAN DEGİL DEMISTI ONUN DEMESINI AKTARIYORUM SIZE BEN.

BİRDE REM YADA HARDDİSKLE ILGILI OLABİLİRMİ ACABA?

SOGUTUCU AZ OLABİLİR DEDİN BUNU NASIL TEST EDEBİLİİM.. NE BILIYIM BELKI SACMA GELCEK AMA SOGUTUCU ASPİRATÖR CALISTIRARAK DENESEMM BIRDE?

http://www.gezginler.net/modules/mydown ... n&lid=3220

Speed fan programını kullanabilirsiniz linki yukarıda verdim.

Evet en yakın ihtimalle aşırı ısınmadan dolayı kaynaklanıyor olabilir İşlemcilerin içerisinde yüksek sıcaklıklara karşı korumayı sağlayan bir özellik vardır maksimum seviyeye geldiği zaman cpu kendini otomatik kapatır ve bilgisayar bu arada kapanacaktır.Aşırı ısınmasını sebebi tozlanmadan yani ızgaranın üzerinde aşırı toz birikmesinden dolayı hava akışı kesilir veya soğutucu bloğun işlemci üzerine tam oturmamasından veya oynamış olmasından bir ihtimalde soğutucu bloğu ile işlemci arasına sürülen ısı iletkenliğini artıran beyaz kreme benzer bir sıvı vardır termal macun diye geçer eğer dandikse kurumuş veya özelliğini kaybetmiş olabilir herhangi bir bilgisayarcıdan temin edip soğutucu bloğu sökerek eski macunu temizleyip yenisini tatbik edip tabi kaliteli bir macun alın yeniden takın.Eğer probleminizi gidermezse alternatif yollara bakarız.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Emirreis » 09 Nisan 2009 19:34

İsim erman sanırım..cok tesekkurler bu programı ındırıcem bırazdan ordan anlarız sanırım sıcaklıktan olup olmadıgını..
olması gereken degerler kac olmalı acaba yanı anlayacagım bır sıstem vardır sanırım..

bunu bır ındıreyım..
önce normal satlarda deneyım not alayım birde oyundayken nasıl olcak bakalım ara ara oyunu asagı alıp bakarım o zaman sonucları yazarım ..

dediginiz ıslem ıcınde yarın hemen bırseyler yapmayı denerım araba gibi degil ama cok yeteneklı degılım bu pc konsuunda ..
olmassa elı yatkın kısıye yaptırırm bu macun ısını..

inş duzelır
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 09 Nisan 2009 23:58

Emirreis demiş ki:İsim erman sanırım..cok tesekkurler bu programı ındırıcem bırazdan ordan anlarız sanırım sıcaklıktan olup olmadıgını..
olması gereken degerler kac olmalı acaba yanı anlayacagım bır sıstem vardır sanırım..

bunu bır ındıreyım..
önce normal satlarda deneyım not alayım birde oyundayken nasıl olcak bakalım ara ara oyunu asagı alıp bakarım o zaman sonucları yazarım ..

dediginiz ıslem ıcınde yarın hemen bırseyler yapmayı denerım araba gibi degil ama cok yeteneklı degılım bu pc konsuunda ..
olmassa elı yatkın kısıye yaptırırm bu macun ısını..

inş duzelır

İşlemci tam yüklü yani %100 kullanıldığı zaman 55_60 derece arası normal olarak kabul edilir.Yüksüz sıcaklığı o kadar önemli değil ama 35_40 derece arasıdır.Tabi bu tek başına değil işlemci soğutucu kalitesiylede ilgilidir.Yanlız bu konuda şunu bilmenizde fayda var sizin işlemciniz amd olduğu için anormal sıcaklıklara çok fazla dayanamaz her ne kadar amd bunu iddaa etsede amd ler intel işlemciler kadar ani sıcaklık yükselmesine ve yüksek sıcaklıkta çalışmaya uzun süre dayanamıyor onun için probleminizi bir an önce gidermenizde fayda var emir bey eğer kasanızın içinin fotoğrafını çekip iletiye eklerseniz fotoğraf net olarak resim üzerinde işaretlemelerle size göstererek işlemi tarif edebilirim ve çok rahat yaparsınız yada internetten bununla ilgili fotoğraflar bulabilirsizin çok basit bir işlem ama en önce kaliteli bir termal macun temin edin thermaltake veya OCZ yi tavsiye edebilirim ve bu arada fanın düzgün çalıştığını kontrol edin problem fandan kaynaklanıyorda olabilir eğer oyun oynarken çok güçlü bir fan sesi duyuyorsanız problem yok demektir eğer ses yoksa fan gereken devirde dönmüyor olabilir önce bir tam kontrol yapmakta fayda var.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Noname » 10 Nisan 2009 00:19

Diabloya katılıyorum. Ben de onunkine benzer şeyler söylemiştim.
Ram ya da HDD'den olduğunu sanmıyorum. Çünkü ram hatalarında büyük çoğunlukla mavi ekran çıkar ve pc resetlenir. HDD olsaydı kilitlenme olurdu bence. Yine de kafan rahat olsun diyorsan windows vasıtası ile ya da farklı bir programla disk bozulmalarına karşı tam tarama yaptırabilirsin.
Noname
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.2

İleti eylber » 10 Nisan 2009 00:55

Bence kasanın içini güzelce temizleyin ,bana kalırsa sorun Ram'de hemen hemen aynı sorun arkadaşımda olmuştu servis aradı taradı bulamadı en sonunda Ram değiştirmeyi akıl ettiler pc düzeldi birde şu var kesinlikleRam yükseltin 1GB KULLANIYORSUNUZ EN AZINDAN 1GB daha ekleyin 2GB yapın
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB PRİVİLEG
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 105BG
Kilometre: 15000
Yakıt: Total EXCELLIUM,
Lastik Markası: Goodyear

İleti Diablo » 10 Nisan 2009 02:17

Eğer problem RAM den kaynaklanıyorsa PC resetlendikten sonra açılırken mavi ekran yani donanımsal hata verecektir.Vermeme ihtimalide var fakat Pc yazılana göre belli bir süre problemsiz çalışıyor daha sonra resetleniyor ram den kaynaklanıyor olması düşük bir ihtimal ama sıcaklık değilse ikinci ihtimal her zaman RAM hatasıdır bu problem özellikle yeni platformlarda çok meydana geliyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Arslan » 10 Nisan 2009 09:49

İhitmaller:
1) Kasanın power supply(güç kaynağı) yetersiz kalıyor. Daha güçlü bir güç kaynağı alıp takın.
2) CPU soğutma yetersiz. Soğutucu ve fanı kontrol edin.
3) Kasa hava sirkülasyonu yetersiz. Kasa fanı kullanın veya kapak açık çalıştırın.
4) Enerjiyi komple kesin ve tekrar verin. Düzgün çalışıyorsa RAM olabilir. Mümkünse 1 GB daha RAM takın. Mevcut RAM in yerini başka slota takın.
5) Harddisk ile ilgili bir sıkıntı olabilir.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti ozcancetinkaya » 10 Nisan 2009 10:43

arkadaşım bahsettiğin işlemler işlemciyi en fazla yoran işlemlerdir.

daha önce çok defa başıma geldiği için hemen sormak isterim.

bilgisayarın bulunduğu ortam ne ile sıtılıyor eğer kaloriferli ise problem yok ancak sobalıysa ;
soba belirli zaman aralıklarında yakıldığı için soğuk ortamda bulunan metaller ortamın ısısı artınca ilk anda yüzeyinde ısı alış verişinden kaynaklı su buharı toplar ve zamanla bu su buharı toz ve pislikleri işlemcinin üzerinde bulunan soğutucunun hava kanallarını kapatarak soğutucunun tam olarak görevini yapamamasına neden olmakta ve işlemcinin çok ısındığı işlemlerde ana kart işlemci yanmasın diye kendini resetliyor.
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2cc 16v Aut
Kilometre: 79000
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Bridgestone ER300
İsim ve Şehir: BabaesKieşan

İleti Emirreis » 10 Nisan 2009 16:41

ARKADASLAR YORUMLAR ICIN HEPİNİZE COK COK TESEKKURLER..
TUM YORUMLARI OKUDUM VE GENELŞ BİR CEVAP YAZACAGIM...

*PC KASASI PC MASASININ KASA BÖLMESINDE YER ALIYOR..
*KASANIN SAG VE SOL KAPAKLARI YAKLASIK 2 AYDAN FAZLADIR ACIKTA SOKTUM YANI RAHAT HAVA ALSIN GIBILERINDEN.
*ODANIN ISITMASI PETEKTI SOKULDU SUAN PC NIN BULUNDUGU ODA SADECE ELEKTRİKLI ISINMA SISTEMINE MEVCUTTUR.
*OYUN OYNARKEN NFS 2 DEDİGİNİZ GİBİ KASADAN PEK SES CIKMIYOR GERCİ SES SİSTEMI TAKILDIGINDAN PEK DUYMUYORUM AMA DİKAKT EDERDİM SES OLSA...
*ŞİMDİ BAGLANTILARI SOKECEGİM VE KASANIN ICINI BIR GUZEL ELEKTRIKLI SUPURGE ILE TOZ VS VAR ISE TEMIZLECEGİM.
*SONRA KASANIN ICININ RESIMLERINI CEKİP FORMA EKLEYECEGIM VE SIZDEN YORUMLARI BEKLEYECEGIM.
*İŞLEMLER BİTİNCE SAOLSUN ARKADASIMIZIN VERDIGI GEZGINLERDEN FAN ISI PRG INDIRIP NOT EDECEGİM.
*BU MACUNLARI ISTANBUL BEYLIKDUZUNDEKI MEDİA MARKETTEN TEMIN EDEBİLİİM SANIRIM EVIME YAKIN MESAFEDE.

nOT : DEDİGİM GİBİ FİLM IZLIYORUMM HOPP KAPANIYOR HEMEN ACMAK ISTERSEM ACILMIYOR VE BEN ISRAR ETTIKCE ODA INAT EDİYOR GİBİ ACMIYOR BIR SURE SONRA ACILIYOR AMA HATA VERMIYOR DİREK PC KENDINE GELIYOR..
BAZENDE KAPANDIGI ZAMAN BEKLIYORUM YADA FİSİNİ CEKIP BEJKLIYORUM TAKTIGIMDA ACILIYOR AMA BU FISME CEKME ISLEMI ILEMI ALAKALI YOKSA BEKLEDIGIM ICINMI ONDAN TAM EMIN DEGİLİM ACILMASININ..

SIMDI YUKARDA YAZDIKLARIMI YAPACAGIM VE SIZE NOTLARI BILDIRECEGIM..
İLGİNİZ ALAKANIZ ICIN COK TESEKKUR EDERİM TEKRARDAN..

SAYGILARIMLA.
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Emirreis » 10 Nisan 2009 17:24

EVETT ARKADAŞLAR..
KASAMI SOKTUMM ONCE ELEKTIKLI SUPURGEYLE CEKTIM BAYA TOZLANMIS SONRA KOMPRÖSÖRLE KOMPLE HERYERINE TUTTUM YAW NE KADARDA GİZLİ TOZ TOPRAK VARMIS SIMSIYAH OLDU YERLER...

SIMDI DEDİGİNIZ PROGRAMI YUKLEYIP TEST EDİCEMMM..
NOTLARI VE CEKTIGIM RSIMLERI ISLEM BITINCE FORMA YUKLEYECEGIM..

HAYDI RAST GELE DİYELIM...
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Emirreis » 10 Nisan 2009 17:49

ARKADASLAR PROGRAMI KURDUM SIMDI TOZ TOPRAK TEMIZLENINCE SANKI PC FANINI DAHA IYI DUYAR GİBİ OLDUM AMA BELKIDE PSİKOLOJİKTE OLABİLİR RESIMLERI CEKTIM ATARIM BIRAZDAN AMA INDIRDIGIM PRIGRAMIN VERILERILINI SIZLE PAYLASAYIM

PC ACTIM.. PROGRAMI YUKLEDIM VE ILK VERILERİN RESIMLERİ :
[ img ]
[ img ]
[ img ]

ARKADASLAR PROGRAMIN RESIMLERI BUNLAR VE ILK DEGERLERI.. BURDA DOLDURMAM YADA ISAETLEMEM GEREKEN YERLER NERELERI BIR BILGI VERIRSENIZ SEVİNİRİM BU ARADA BU ISLEMI YAPTIM RESIMLERI CEKTIM..SONRA MSN VE FORMU ACTIM FANSPEEDI KONTROL ETTİM DEGERLERI RESIMLEDIM..

MSN VE FORMA GİRİNCEKI RESIMLER :
[ img ]

bİRDE FORMA BU RESIMLERI IMAGE USTA YUKLEME CALSIMASI YAPARKENKI DEGERLER.İN RESMI
[ img ]

DİKAKT ETTİGİM KADARIYLA TEMP1: 34 c DURUMUNDA AMA DİGERLERI INIYOR CIKIYOR HANGISINI BAZ ALMAM GEREKLI..
SIMDIDE OYUN VE FİLM IZLERKENKI DEGERLERE BAKACAGIM.. HEMDE KAPANIP KAPANMAMA DURUMUNU DEGERENDIRMIS OLCAZ..
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Emirreis » 10 Nisan 2009 18:25

Msn acıkken Form Ackken + Winamp 10 dk dır calarken kı ısısı :
[ img ]

Msn Acıkken+Forum Acıkken + Nfs oyununu acıpp 7 -8 dk oynadıkken sonra cekılen resmı
ancak burda dıkakt ettigim oyuna giriince ısı 34 ten 32 ye ındı fan acılmıs sanırım oyelemı ?
ama bunun yanı sıra ates alev ısaretleıde var..
[ img ]

birazda n video ve sınema ızledıkten sonrakı ortalamalarıo yansıtcam...
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Sonraki

Bilim, Sanat & Teknoloji

Kimler çevrimiçi