GPS / Navigasyon Cihazları

Araçlarımızın vaz geçilmez yardımcısı Nasvigasyon ve GPS cihazlarıyla ilgili konular, bilgiler.

Re: GPS / Navigasyon cihazları hk

İleti Devrim » 16 Aralık 2008 19:27

Yeni açılan konu, zaten mevcut olan "GPS / Navigasyon Cihazları" konusuyla birleştirilmiştir...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: GPS / Navigasyon Cihazları

İleti emretes » 17 Aralık 2008 11:01

Bende Garmin Nüvi 200 var ve bir senedir kullanıyorum. Oldukça başarılı.

Ancak şunu bilmekte fayda var: Hiçbir navigasyon cihazı sizin yol bilginizle boy ölçüşemez ve bir yolu iyi biliyorsanız kendi bilginize güvenmek en iyisidir.

Ama hiç bilmediğiniz bir adresi girdiğinizde sizi oraya götürüyor sonuçta. Benim İstanbul'da işime çok yarıyor. Ayrıca yolu iyice yakınlaştırınca virajları da önceden görebiliyorsunuz. Mesela sürekli virajlardan sonra yolun düzleştiğini görebiliyor ve sollamaya hazırlanabiliyorsunuz. Yani uzun yolda da çok işe yarıyor. Tavsiye ederim.

Ayrıca Navigasyon cihazlarında, belki cihazdan da önemli olan konu haritayı kimin sağladığıdır. Benim cihazımda Navcity haritaları kullanılıyor. Bu haritayı hazırlayan şirket Başarsoft. GoogleMaps de Başarsoft'un haritalarından yararlanıyor ve son güncellemeyle 81 il kapsama dahil edildi. Büyük ihtimalle Türkiye'deki en başarılı harita sistemi Navcity. Navigasyon alırken buna dikkat etmekte fayda var. Düzenli olarak güncelleniyor olması çok önemli.

Cihazdaki haritaların da belirli sürelerle güncellenmesi gerekiyor. 1 seneye kadar ücretsiz güncelleme imkanı var. Yaklaşık iki hafta önce cihazı güncelletim. 1 senelik sürem dolduğu için bundan sonraki güncelleme 50 YTL tutacakmış. Bütün navigasyon cihazlarında bu tür bir masrafı da göz önüne almanız gerekiyor.

Ayrıca cihaz teknolojisi olarak SirfStar III'ü tercih edin. İlk bağlanma ve uydu yakalama süresi daha kısa.
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Emre - İstanbul

İleti tolgaaa » 17 Aralık 2008 16:11

Arkadaşlar öncelikle daha önceden açılmış bi başlık oldugunu görmedigim için özür dilerim

navigasyon cihazında aradagım özellikler öncelikle haritasının ve görselinin iyi olması bunu karşıladıktan sonra Dİger özellikleri mp3 çalması veya video oynatması 2. planda kalıyor

Cihaz için 300-700 ytl arasında bir bütce ayırdım

Şimdiden hepinize teşekkürler...
tolgaaa
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio3 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,2
İsim ve Şehir: İstanbuL

İleti Devrim » 18 Aralık 2008 03:19

Mp3 ve görüntü oynatabilme özellikleri aklıma bile gelmemişti ama bence sırf albenisi olsun diye koyuyorlar o özellikleri. Şahsen hiç tercih etmem o ürünleri. Bence ciddiyetten uzaklaşmak ve amaç dışına çıkmaktır.

Bir arkadaşımın (önceki sayfada bahsettiğim) cihazı -sanıyorum- haritaları Google'dan alıyor. Çünkü Konya'da yeni biten kavşakları çok kısa zaman içerisinde maps.google'da farkediyorum. Kontrol ettik, aynı tarihte arkadaşımın cihazında da yenilenmiş oluyor. Bir güncelleme de yapmadığını söylüyor, tam bilemiyorum.

Arkadaşım o cihazı 700 küsür liraya almıştı.

Eşim söz verdi bana, kendisi bir adet alacakmış bana. 8-)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti emretes » 18 Aralık 2008 10:33

Devrim demiş ki:Mp3 ve görüntü oynatabilme özellikleri aklıma bile gelmemişti ama bence sırf albenisi olsun diye koyuyorlar o özellikleri. Şahsen hiç tercih etmem o ürünleri. Bence ciddiyetten uzaklaşmak ve amaç dışına çıkmaktır.

Bir arkadaşımın (önceki sayfada bahsettiğim) cihazı -sanıyorum- haritaları Google'dan alıyor. Çünkü Konya'da yeni biten kavşakları çok kısa zaman içerisinde maps.google'da farkediyorum. Kontrol ettik, aynı tarihte arkadaşımın cihazında da yenilenmiş oluyor. Bir güncelleme de yapmadığını söylüyor, tam bilemiyorum.

Bazen navigasyon şirketleri bazı yollar bitmeden o yolları haritaya alabiliyor.

Benim başıma geldi oradan biliyorum. Zamanında bitmemiş bir orman yoluna saptığım da olmuştur bu yüzden... :evil:

Yine de navigasyon cihazlarını her zaman tavsiye ederim. Ama bence 700 ytl gibi bir para vermeye hiç gerek yok. 300-350 civarına gayet düzgün bir alet alabilirsiniz. MP3 falan bence de işin hikaye kısmı. Önemli olan harita sağlayıcısının düzgün bir firma olması ve cihazın mümkün olduğunca az saçmalaması (hepsi zaman zaman saçmalayabiliyor).
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti tolgaaa » 18 Aralık 2008 16:52

emretes demiş ki:
Devrim demiş ki:Mp3 ve görüntü oynatabilme özellikleri aklıma bile gelmemişti ama bence sırf albenisi olsun diye koyuyorlar o özellikleri. Şahsen hiç tercih etmem o ürünleri. Bence ciddiyetten uzaklaşmak ve amaç dışına çıkmaktır.

Bazen navigasyon şirketleri bazı yollar bitmeden o yolları haritaya alabiliyor.

Benim başıma geldi oradan biliyorum. Zamanında bitmemiş bir orman yoluna saptığım da olmuştur bu yüzden... :evil:

Yine de navigasyon cihazlarını her zaman tavsiye ederim. Ama bence 700 ytl gibi bir para vermeye hiç gerek yok. 300-350 civarına gayet düzgün bir alet alabilirsiniz. MP3 falan bence de işin hikaye kısmı. Önemli olan harita sağlayıcısının düzgün bir firma olması ve cihazın mümkün olduğunca az saçmalaması (hepsi zaman zaman saçmalayabiliyor).

Arkadaşlar işte o ürünlerin ne oldugunu bilsekte (bi marka veya ürün kodu olabilir ) bizde araştırıp degerlendirsek
tolgaaa
ONBASI
ONBASI

İleti Devrim » 18 Aralık 2008 23:41

tolgaaa demiş ki:...Arkadaşlar işte o ürünlerin ne oldugunu bilsekte (bi marka veya ürün kodu olabilir ) bizde araştırıp degerlendirsek

Tolgaaa; Ben en kısa zamanda bahsettiğim cihazın modelini iletirim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti emretes » 19 Aralık 2008 10:15

Garmin Nüvi 200'ü tavsiye ederim. Ben kullanıyorum. Bir arkadaşım aldı, o da memnun.

350 - 400 civarında satılıyor. Herhangi bir ekstra özelliği yok. Film, MP3 falan oynatmıyor. İsterseniz flash disk veya resim gösterici olarak kullanabiliyorsunuz. Genelde sorunsuz olarak kullandığım bir alet. Türkiye'de çok tutulduğundan parça sorunu olmaması lazım.

Navcity (Başarsoft) haritasını kullanıyor ve 81 il merkezi ile çeşitli ilçeleri kapsıyor.

İlk seneden sonra yıllık 50 YTL güncelleme ücreti var. Ama bu mecburi bir şey değil. Ben eski bilgilerle idare ederim diyorsanız cihaz çalışmaya devam eder.

GPS cihazları konusunda bildiğim kadarıyla en tanınmış markalar Garmin ve TomTom, yurtdışında Magellan da tutuluyor. Mio da beğenilenler arasında. Yine de asıl önemli olanın harita olduğunu unutmamak lazım.
emretes
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti tolgaaa » 19 Aralık 2008 23:25

Devrim demiş ki:
tolgaaa demiş ki:...Arkadaşlar işte o ürünlerin ne oldugunu bilsekte (bi marka veya ürün kodu olabilir ) bizde araştırıp degerlendirsek

Tolgaaa; Ben en kısa zamanda bahsettiğim cihazın modelini iletirim...

Teşekkür ederim Devrim Bey Bekliyorum...
tolgaaa
ONBASI
ONBASI

İleti dci65 » 20 Aralık 2008 15:18

istanbulun içini iyi bilirim, o yüzden gps olayına ihtiyacım kalmıyor fakat iş dolayısıyla ankaraya gitmeye başladığımdan beri benim de aklımda bu cihazlardan bitane almak var... çok yararlı bi alet.. ama ben alırsam en ucuzundan alırım sanırım..
dci65

İleti tolgaaa » 20 Aralık 2008 15:42

emretes demiş ki:Garmin Nüvi 200'ü tavsiye ederim. Ben kullanıyorum. Bir arkadaşım aldı, o da memnun.

350 - 400 civarında satılıyor. Herhangi bir ekstra özelliği yok. Film, MP3 falan oynatmıyor. İsterseniz flash disk veya resim gösterici olarak kullanabiliyorsunuz. Genelde sorunsuz olarak kullandığım bir alet. Türkiye'de çok tutulduğundan parça sorunu olmaması lazım.

Navcity (Başarsoft) haritasını kullanıyor ve 81 il merkezi ile çeşitli ilçeleri kapsıyor.

İlk seneden sonra yıllık 50 YTL güncelleme ücreti var. Ama bu mecburi bir şey değil. Ben eski bilgilerle idare ederim diyorsanız cihaz çalışmaya devam eder.

GPS cihazları konusunda bildiğim kadarıyla en tanınmış markalar Garmin ve TomTom, yurtdışında Magellan da tutuluyor. Mio da beğenilenler arasında. Yine de asıl önemli olanın harita olduğunu unutmamak lazım.

Teşekkürler emretes biraz inceledim cihazı güzele benziyor bir kaç ürün degerlendirmesi gelsin içinden birini degerlendiricem
tolgaaa
ONBASI
ONBASI

İleti QWERTY » 20 Aralık 2008 21:15

arkadaşlar benim garmin navigasyon vardı 600€ almıştım navigasyonun içinde bütün okullar belediyeler hastaneler havaalanları kamu binaları restoranlar eğlence merkezlerihastaneleri karakolları kavşakları daha sayamadığım bir çok yerin zaten hafızasında vardı adres aramak içinde menüsü çok kolaydı ekranı büyüktü çok hoşuma gitmişti ama yakın zamanda araçıma kelebek camıondan giren biri navigasyonu ön cama takmak için kullanılan aparatını şarjını almamış sadece aleti almış ve gitmiş yani çalındı çok yararlı bir alet özellikle istanbul gibi bir şehirde yaşıyor ve adres konuysunda yetersiz isen çok kullanışlı bir keresinde hadımköydeki tabiri caizse ta dağın başındaki adresi bile kaapısının önüne kadar götürmüştü şimdi tekrar aklıma geldi çok üzülmüştüm çalındığında
QWERTY
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: '08 RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 KW
Kilometre: 38000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: PRELLİ
İsim ve Şehir: MURAT/İSTANBUL

İleti QWERTY » 20 Aralık 2008 21:19

ayrıca navigasyonda dahili hafıza kartı vardı buda alete resim müzik gibi şeyleri yükleme olanağı sağlıyordu
birde gideceğiniz yere genelde çevre yolundan götürüyor.
QWERTY
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: '08 RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 KW
Kilometre: 38000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: PRELLİ
İsim ve Şehir: MURAT/İSTANBUL

İleti tolgaaa » 27 Aralık 2008 16:49

Arkadaşlar Şu Konuyu Biraz Daha CanLandırsak NasıL oLur :)
tolgaaa
ONBASI
ONBASI

İleti scdoganay » 01 Ocak 2009 19:44

bende nokia n78 var garmin yükledim gayet güzel işe yarıyor :P
bu açıdanda düşünün isterim
wireless tarzı rahatlıklarda elinizin altında oluyor hem hemde gps aleti hep cebinizde duruyor :P
yanlız bi stand almak lazm bi elde tel baka baka gitmek cok sakat carpıodum bi kere :oops: :)
scdoganay
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v
İsim ve Şehir: Can Kayseri

ÖncekiSonraki

Navigasyon & GPS

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir