30.000 Bakimim 1.2 Benzinli.

Bu alt bölümde, özellikle benzinli ve LPG'li araçlara ait bakım konuları yer alır.

30.000 Bakimim 1.2 Benzinli.

İleti ssuzgun » 28 Haziran 2011 20:21

Aracım 25.000 de olmasına rağmen yılı dolduğundan 30.000 bakımını kendim yaptım. Elf 5-40 motor yağını 60 Tl, karter tıpa contasına 0,5 Tl vererek dışarıdan, yağ filtresini ise en ucuz bulduğum yer olması ve kalite sorunu yaşamamak adına 9.5 Tl ye servisten aldım. Aracımı altı bira cukara gelecek şekilde park edip kriko yardımı ile kaldırarak altına girişi rahatlaştırdım.

öncelikle plastik muhafazayı çıkarttım, sanırım 6-8 vidası var. akabinde altındaki tıpayı çıkartıp (dort kose bir anahtar lazım, evlerdeki kabı kollarının ortasında bulunan burc buna oluyor. ayarlı pense veya ingiliz anahtarı aracılıgıyla kullanabilirsiniz.) yağı boş bir kaba boşalttım. Boşaldıktan sonra bir süre bekleyip temiz yağın az bir kısmını motora koydum, biraz pislik varsa akıtsın diye. Biraz daha bekledikten sonra tapayı yeni contası ile taktım. Yeni yagı koydum. Yağ seviyesini üst seviyeye göre ayarladım ( Tam ortada mı bıraksaydım, hangisi daha doğru olur bilemedim.) Hava filtresi 1-2 bağlantısını çıkartıp yukarı doğru çekince çıkıyor. (forumda konusu geçmişti.) Kontrol ettim, temizdi ama hava tutup tekrartemizledim. Polen filtresiise biraz kirliydi onuda hava ile temizleyip, parfümleyip tekrar yerine taktım.

Bu bakımda bildiğim kadarı ile bujiler de değişiyor, bujiler için özel bir anahtar gerekli. Yerlerine baktım motorun en altına kadar inen bir deliğin içindeler, bunu sanırım dışarıda değiştireceğim. Ön balataları kontrol ettiğimde daha yarısında idi, sanırım 35.000 e kadar sorunsuz giderler. 30.000 olduğunda buji, hava filtresi ve polen filtresini de değiştireceğim.

Aracı ikinci el aldıktan sonraki ilk bakım deneyimimi sizlerle paylaşmak ve bu işlere yatkın olanların boşuna servislere para vermesini engellemek için bir fikir vermek istedim. Bu arada servis buji ve filtreler dahil, frenler hariç 280 Tl fiyat vermişti. Bana maliyeti ise bujiler ve filtereler hariç 70 Tl oldu. Filtreler orjinal alırsanız 60 Tl, bujilerde 30 Tl olsa. 160 TL lik iş için 280 Tl istiyor ki bu kampanyalı fiyatı.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 1.2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet 95 Oktan
Lastik Markası: Dunlop SP 185/60R15
İsim ve Şehir: Selçuk İstanbul Ümraniye

Re: 30.000 Bakimim 1.2 Benzinli.

İleti Sani » 29 Haziran 2011 23:44

Kaç model aracınız? Garantisi ne alemde?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

Benzinli/LPG Periyodik Bakımı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir