[Dizel] 30.000 Km. Bakımı

Bu alt bölümde, özellikle sadece dizel araçlarla ilgili bakım konuları yer alır.

[Dizel] 30.000 Km. Bakımı

İleti barracuda » 27 Mart 2009 16:03

arkadaşlar 30 bin bakımında neler yapılıyor bilen varmı ? birde fiyat ne tutuyor acaba ? bizim oğlan 30 bin oldu bakıma gidicez malesef.. ha bide servislerde indirim filan kampanya varmı
uff çok ya :( bende balatalar yeni değişti .. bu sefer mazot filtresi var değişicek .. kampanya indirim filan yok dimi bu aralar
ya arkadaşlar demin servisi aradım ... adamlar 400 ytl çıkardılar 30 bin bakımına
yağ + yag filt+ mazot filt + hava filt + polen filtr... yuh yani insaf be
barracuda
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 3k
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: erhan / istanbul

Re: 30.000 bakımı dizel

İleti Diablo » 28 Mart 2009 01:08

barracuda demiş ki:ya arkadaşlar demin servisi aradım ... adamlar 400 ytl çıkardılar 30 bin bakımına
yağ + yag filt+ mazot filt + hava filt + polen filtr... yuh yani insaf be

Dizellerin 30.000 bakım fiyatı 10.000 km veya ilk 1 yıllık bakımla aynı çünki aynı periyodik bakım paketi dahilinde yapılıyor yaklaşık olarak 240 TL civarında 400 fazla olmuş biraz taş çatlasa mazot filtresininde değiştiğini var sayarsak 350 civarı bir şey olur.Ayrıca şunu söylemek gerekirse servisin belli bir bakım planı var arıza haricinde mazot filtresi 10000 km de değişmez ayrıca değiştirmezlerde ben serviste bu durumu sordum kafalarına göre arıza haricinde yıl veya km dolmadan siz istemediğiniz sürece parça değiştiremezler adamda 20000 den önce değişmeyeceğini biliyordur heralde adam size şu 2.oto pazarlarındaki gibi abi oda değişti buda değişti her şey değişti araba gıcır gıcır diyen adamlar gibi yalan söylemiştir.Clio 3 dizelin mazot flitre fiyatı sökmesi takması 135 TL adam boşu boşuna bu parayı vermez diye düşündüm.Eğer araca ait kart vizit yada plakadan yetkili serviste neler değişmiş kontrol edin.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Sevket Arslan » 29 Mart 2009 00:43

30.000 km bakımıyla ilgili bir soru da ben sorayım. Arabam 30.000 km oldu fakat garanti süresi bitti yani artık "zorunlu" bakım yok.
Yetkili Renault servisinde usta olarak çalışan komşum bakım yaptırmama gerek olmadığını söyledi. Yağı dahi değiştirmeyelim mi dedim, gerek olmadığını söyledi.
Siz ne dersiniz? Arabamla ilgili hiç problem yok fakat garantisi bittiği halde 30.000 km bakımında değişecekleri değiştirmeli miyim?
Ayrıca yaza girmeden polen filtresini değiştirmeyi düşünüyorum.
Sevket Arslan
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp Exp
Kilometre: 33000
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KU19 205/40/17
İsim ve Şehir: Sevket Arslan, Adana

İleti Diablo » 29 Mart 2009 01:12

Sevket Arslan demiş ki:30.000 km bakımıyla ilgili bir soru da ben sorayım. Arabam 30.000 km oldu fakat garanti süresi bitti yani artık "zorunlu" bakım yok.
Yetkili Renault servisinde usta olarak çalışan komşum bakım yaptırmama gerek olmadığını söyledi. Yağı dahi değiştirmeyelim mi dedim, gerek olmadığını söyledi.
Siz ne dersiniz? Arabamla ilgili hiç problem yok fakat garantisi bittiği halde 30.000 km bakımında değişecekleri değiştirmeli miyim?
Ayrıca yaza girmeden polen filtresini değiştirmeyi düşünüyorum.

Bakım ücretinin garantiyle uzaktan yakından alakası yok garantisi devam etsede aynı etmesede aynı ayrıca garanti süresince bakım zorunluluğu diye bir şeyde yok periyodik bakımlar km veya yılı göz önünde bulundurarak yapılması gereken bir iş.sizin bundan önceki bakımı 20.000 de yaptırdığınızı var sayarsak bu zamana kadar en basit şekilde söylüyorum 10.000 km de hava filtresinin ne hale geldiğine açıp hiç bakmamış galiba usta olan komşunuz.Yada biz yıllardır haybeye bir ton para döküyoruz servise Şevket bey böyle şaçma sapan şeylere itibar etmeyin kim her ne olursa olsun hava flitresi yağ filtresi motor yağı gibi vaktinde değişmesi gereken ve değişmeyen parçalar daha sonrasında başınıza çok büyük işler açar.Bence komşunuz serviste çalışıyordur ama belki bambaşka bir iş yapıyordur :lol:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti aydinkaragoz » 24 Mayıs 2009 22:07

Tekrar merhaba , 30.000 km bakımını dün yaptırdım , toplam 153TL tuttu , tabi ilk başta %25 indirim de dahil olmak üzere 195TL rakam çıkardılar , hemen ilgili firmanın sahibi olan şahsın yanına koştum :) tanıyor olmamın da verdiği rahatlıkla indirim yaptırdım ve 150 TL ye anlaştık , yapılan işlemler ve kullanılan parçalar arasında ;

Hava filtresi , Polen Filtresi , Yağ Filtresi , 5 Lt yağ 5W 40 ELF (Kutulu Orjinal kutusunda , artık 10W 40 ları kaldırmış renault bu yağ kullanılıyor) , Renaul Disk - Balata Temizleyici sprey..

Yapılan İşlemler ; Periyodik işlemler + 4 tekerin sökülmesi spreyle temizlenmesi , ön ve arka balataların kontrolü , ön balatalara özel balata spreyi haricinde würth in bir spreyini kullandılar, önden gelen ses şikayetimide belirttim , pimlere bahsettiğim würth ün spreyinden kullandılar yağladılar, direksiyon açı kaptörüne açı öğretilmesi clip ile bir önceki gittiğim servis direksiyon kolonunu sökmüştü ses için , adamlar bu işlemi yapmamışlar , onun için tekrar öğretme işlemi yapıldı. Ses içinse yol tecrübesine çıktık , yapılan yağlama işlemleri ve gresleme işleminden sonra sesin kesildiğini fark ettik , ama usta ve bende bu işlemin kesin bir çözüm olmayacağını biliyorduk , çünkü bu sıkılan sprey ve yapılan yağlama işlemi bir süre sonra özelliğini kaybetmeye başlaycaktı hatta ben bakımın üzerinden sonra 200 km daha yol yaptım dünden beri sanki biraz önce aracı park ederke o sesi yine duymaya başladım gibi bişey oldu :D bana bu konuda önerilen yaptıkları bir işlem varmış , tornacıda bir şekilde sanırım delinme işlemi yaparak ve pim takarak , bu sesi önlüyorlarmış ama işlem prosedür dışı olduğu için ben bunu yaptırmadım , balatalarım kontrol edildi ve balatalarım daha çok iyi durumda olduğu söylenildi , bu problemle ilgil forumdan edindiğim bilgiye göre ustaya yapışkanlı yeni nesil balata tipiyle bu sorunun başka araçlarda ortadan kalktığından bahsettim , oda mantıklı olabileceğini söyledi ve yapışkanlı balatayı ve normal balatayı yedek parçadan istedim ve inceledim , yapışkanlı balatanın parça kodu = 7701209164 arkadaşlar kutusunun üzerindede modus ve clio III yazıyor diğer normal balatada , modus , clio III , kangoo yazıyor , bana değiştirelim o zaman dediler ve yapışkanlı balatanın takımı 91TL ymiş bende benim balatalar iyi olduğu için değiştirtmedim ve bu parayı vermek canım istemedi çünkü o sesin bu yöntemle geçeceğinden emin değilim , o yüzden biraz daha bekleme kararı aldım sanırım tolga arkadaşımızdı onun bu konuda tecrübelerinden yola çıkarak sonra yine değiştirebilirim balataları diye düşündüm,

ve böylece 30.000 km bakımını tamamladım arkadaşlar, bakımı yaptırdığım yetkili servis Manisa Ordu A.Ş , manisada olan arkadaşlar için fiyat konusunda yardımcı mutlaka olurum , belki ben biraz daha ısrar etseydim bakım fiyatını 125TL ye bile düşürebilirdim :D ama neyse artık.. Herkese kolay gelsin..
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti Devrim » 25 Mayıs 2009 11:02

Ersin demiş ki:Kaliper problemine hala bir çözüm yok dimi?
Ersin, yanılmıyorsam geçen sene, yaz başı gibi bu soruna çözüm getirmiştik.. Yanlış hatırlamıyorsam.

aydinkaragoz demiş ki:...forumdan edindiğim bilgiye göre ustaya yapışkanlı yeni nesil balata tipiyle bu sorunun başka araçlarda ortadan kalktığından bahsettim , oda mantıklı olabileceğini söyledi...
Bence son derece mantıklı. Aynı sorun ben dahil 3-5 arkadaşımızda olmuştu. Yanılmıyorsam 14bin'deyken yapışkanlı balatalara geçtim (garantiden). Şu an araç 24bin'de ve hiçbir sorun yok.

İletindeki diğer yöntemler ne derece işe yarar fikrim yok ama dediğim gibi yapışkanlı balatalar şu an için kesin çözüm oldu. Gerçi balatalar bitmeye başlayınca veya toz toprağı yedikçe nazlanırlar mı bilmem...
;)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aydinkaragoz » 25 Mayıs 2009 19:55

Devrim demiş ki:
Ersin demiş ki:Kaliper problemine hala bir çözüm yok dimi?
Ersin, yanılmıyorsam geçen sene, yaz başı gibi bu soruna çözüm getirmiştik.. Yanlış hatırlamıyorsam.

aydinkaragoz demiş ki:...forumdan edindiğim bilgiye göre ustaya yapışkanlı yeni nesil balata tipiyle bu sorunun başka araçlarda ortadan kalktığından bahsettim , oda mantıklı olabileceğini söyledi...
Bence son derece mantıklı. Aynı sorun ben dahil 3-5 arkadaşımızda olmuştu. Yanılmıyorsam 14bin'deyken yapışkanlı balatalara geçtim (garantiden). Şu an araç 24bin'de ve hiçbir sorun yok.

İletindeki diğer yöntemler ne derece işe yarar fikrim yok ama dediğim gibi yapışkanlı balatalar şu an için kesin çözüm oldu. Gerçi balatalar bitmeye başlayınca veya toz toprağı yedikçe nazlanırlar mı bilmem...
;)

Bana servis balataların hiç bir şekilde garantiye girmeyeceğinden bahsetti , çünkü sarf malzemeymiş dediklerine göre , neyse zaten benim garantim bitti , demekki bu garanti olayı da servisten servise değişiklik gösteriyor , neyse ben biraz daha idare edeceğim bakalım böyle eğer rahatsız ederse değiştirmeyi düşünüyorum , 91TL balata takımı sonuçta edinilmiş bir tecrübe var ona güvenerek değiştirebilirm. ;)
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti oguz1 » 25 Mayıs 2009 21:30

150 çok güzel bir rakam 30 000 bakımı için.

Aklıma, bakım yapıldıktan sonra aracın tay gibi yerinde duramaması geldi hey gidi günler hey :cry:
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 26 Mayıs 2009 12:49

aydinkaragoz demiş ki:Bana servis balataların hiç bir şekilde garantiye girmeyeceğinden bahsetti , çünkü sarf malzemeymiş dediklerine göre...

Ben yine de şu notu ekleyeyim;

Servisten bu şekilde cevap alabilecek arkadaşlar, servis yetkililerine benim 42 ANH 93 plakamı verebilirler. Servistekiler sistemden, bu plaka bilgilerinden ön iki balatanın, ses yapmaları sebebiyle garanti kapsamında yapışkanlılara değiştirildiğini görebilirler. Böylelikle bu durumu emsal gösterip gerekli değişikliği -araç garantisi devam ediyorsa- yaptırabilirler.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 26 Mayıs 2009 13:10

aydinkaragoz demiş ki:Bana servis balataların hiç bir şekilde garantiye girmeyeceğinden bahsetti , çünkü sarf malzemeymiş dediklerine göre...

Bana servisten biri bu lafı dese yumruğu suratına yerdi heralde o zaman biz bozulan yada problem çıkaran herşeyi sarf malzeme diye çöpe atıp cebimizden değiştirelim o zaman.Nasıl olsa sarf malzeme kullan at.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Sevket Arslan » 05 Haziran 2009 20:01

Bugün 30.000 km bakımını yaptırdım. Değişenler yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi. 13 Haziran'a süren kampanya sayesinde %25 indirimle 192 lira tuttu.
Sevket Arslan
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp Exp
Kilometre: 33000
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KU19 205/40/17
İsim ve Şehir: Sevket Arslan, Adana

İleti msaltik » 01 Ekim 2009 11:57

Geçen hafta 30000 bakımını yaptırdım. ben 15000'de bir griyorum, o yüzden benim rakamlar sizinkilerden fazla. 430TL ödedim...
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti Devrim » 01 Ekim 2009 17:30

Peki ben sorayım, neden 15binde bir giriyorsun? Yani ben daha 8000km olunca pinpirikleniyorum, "Acaba yağ eskidi mi? Acaba motora zarar verir mi? Acaba ben de 5binde bir mi yağ değiştirsem?" diye...
"Aslında dizel için 15bin Km. normal" mi diyorsun?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti msaltik » 01 Ekim 2009 17:47

valla 15.000'de bir gel dediler çünkü... sizinkiler 10000'de bir. 2009'da alınan bütün Renault'lar 15000'de bir. Kullanılan yağ Elf 5W40, bu yağ değiştirilmiş, önceden başka birşey kullanıyolarmış... Ben zaten 400-500km de olsa erken gidiyorum :D

Bundan sonra hava filtremi 7500'de değişirim belki, yine o km'lerde lastik balanslarıma baktırırım. Balta servise sordumki siz bu arabaların balansına bakmıyo musunuz hiç? yok dedi 60.000'e kadar bakmıyoruz. Ohhhhaaaaaaa
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti Devrim » 01 Ekim 2009 17:54

Harbiden oha o zaman. Ben bu gidişimde baktıracağım valla... E o zaman ben bi servisin ağzını yoklayayım; Bana da o yağdan koysunlar, ben de 15binde bir gideyim abi. Baksana duruma, 30bin Km sonunda servise bi' 3 kere gitmiş olmak var, bi' de 2 kere gitmek var yani. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Sonraki

Dizel Periyodik Bakımı

Kimler çevrimiçi