[Dizel] 40.000 Km. Bakımı

Bu alt bölümde, özellikle sadece dizel araçlarla ilgili bakım konuları yer alır.

Re: %20 indirim varmış

İleti oguz1 » 06 Aralık 2010 08:33

Başka topik açmadan bende 40 000 bakımında yapılanları paylaşıyım.

Polen ve hava filitresini dışardan kendim alarak 27.5 tl ye değiştirdim.

100 de 20 indirimden faydalanarak
1-Yağ değişim paketini 113tlye
2-Mazot filitresini 137tl olarak değişitirdim. İkisi 250 tl tuttu bu fiyattan 50 tl indirim olmuş 200 tl ve bu fiyata kdv eklemişler, sonunda 236 Tl yi 5 e böldürdüm.
Bu arada aküyü, antifirizide ölçtürdüm. Bir sorun yok. Tekerleride değiştirmiştim. Kışa hazırız anlayacağınız.

İletiyi mevcut konuya taşıdım. - (Devrim)
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Re: [Dizel] 40.000 Km. Bakımı

İleti semih89 » 06 Aralık 2010 11:44

İndirim falan yok usta , balataları falan değiştirmeme rağmen daha ucuza maletmiştim dışarıdaa , gözümün önünde işçilik yaptık beraber , malzemeleri de orjinal kendim hallettim. tercih tabi :) servisleri zenginletmeye devam. olmucak böyle bi garaj kiralayıp clioiii.coma hizmet etmek lazım :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

Re: [Dizel] 40.000 Km. Bakımı

İleti oguz1 » 08 Aralık 2010 10:54

Semih kardeşim şöyleki, düşüncenin kısmi olarak doğru.

Sebebine gelince özel servislerin daha ucuza yaptığı doğru yalnız büyük özelservisler 100 de 20 indirimle birlikte fiyat farkı ortadan önemli ölçüde kalkıyor. Hemen örnek vereyim geçen sene ön balataları değiştirmem gerekti bunun için Ankarada 2 büyük özel servisten orjinal parçalı fiyat aldım fiyat 100 tl ve üzerindeydi. mais söğütözünde ise 92 tl ya herşey dahil fix paket indiriminin son günü halletmiştim.

Yağ değişimine gelelim şu an yağ değişim paketinde 113 tl ye yapılıyor fix pakette, dışarıda ise elfin yağı geçen sene4+1 lt 90 tl idi 4 lt ve artı 1 lt(20 tl), 10 tl filitre ve 1 tl de tıpa toplam 101 lira tutuyor. İşçilik hariç. en az 5- 10 tl de ustaya sıkıştırmanız lazım. Bu iş 106 tl ye geliyor. Şunu düşünebilirsiniz bir benzinlikte değiştiririm işçilikte vermem yağı oradan alırım.Yağ markasıda elf evolition 5 40 tam sentetik yağ kullanıyorlar siz piyasadan daha uyguna yarı sentetik başka markada bulabilirisniz. Yapabilirsiniz ama ben bu işi 91 model tempramda yapıyordum. O aracımı 4500 tl ye almıştım bunu 30 000 tl ye aldım.

Polen ve hava filitresini kendim orjinal parça satan yerlerden alarak takıyorum. Ne kadar orjinal tartışılır ve güvenilir ama hiç yoktan polen o kadar önemli değil hava filitresininde çok önemli olamayacağı sonucuna vardım bir ustayla konuştuktan sonra, kullanılan malzeme aynı olduğunu söyledi.

Birde son olarak şunu akılda bulundurmak lazım bu araç ölene kadar bizimle kalacak değil eninde sonunda satacağız, siz bir araç alırken ne istiyorsunuz temiz kullanılmış, değişen ve boyanan parça olmasın, az km yapsın, Km si orjinal olsun(bunu sadece 3. nokta kontrol yapan servisler motor testiyle anlayabiliyor ama kesin değil, yada yetkili servis kayıtlarına güveniliyor), yetkili servis bakımlı olsun. Kısa bir servis ziyareti size aracı satarken kesinlikle extra para ve kolay elden çıkarma olarak yansıyacaktır, bunun yanında yılda 1 kere servise gelmek size yapılan işte 50-100 tl fazla paraya malolsada verilen garanti ve mahkemeye intikal eden herhangi bir konuda(triger kayışı kopması,klima motoru arızası, vb.) size hukuki olarak fayda sağlayacaktır. Bunu daha iyi anlamak için şikayetimvar.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kazasız günler.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

40.000 BAKIM

İleti ozlumurat » 28 Nisan 2011 09:17

2008 Authentic 1.5 dizel aracımın bakımı geldiği için araştırma yapıyorum. İlk önce servise sordum (Ankara Çelik oto) 465.-tl fiyat verdi. sonra aracımın 4 yıl dolduğunu söyledim triger değişecekmi diye ondan sonra bana tekrar fiyat çıkarttılar 1.091.-tl bu rakamlar gerçekten doğrumu arkadaşlar. Birde aracımın fren balataları değişecek tabiki bunlar fiyata değil fiyat oldukça yükselecek ne yapacağımı şaşırdım fikir verebilrimisiniz. Teşekkürler.
ADMiN: Açtığınız konu, zaten var olan ile birleştirilmiştir!.
ozlumurat
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 48000
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: mishlen 185/60/15
İsim ve Şehir: ozlumurat ankara

Re: 40.000 BAKIM

İleti semih89 » 28 Nisan 2011 11:06

İyi bir usta bulup parçaları ister orjinal ister orjinale üretim yapan ama sadece kutusu değişik ürünlerle tek tek kendiniz alarak dışarıda yaptırmanız. Neredeyse yarı yarıya gelecek. Tabi burada önemli olan usta.triger olmasa o da sorun değil tabi de altı üstü yağ, filtreler , balata falan olacaktı.

Aklıma gelen değişicek parçalarınız şunlar yağ, yağ filtresi , hava filtresi , polen filtresi , triger seti , ön balatalar , arka balata temizlenmesi , belki diskler tornalanabilir , devirdaim pompası değişebilir , mazot filtresi değişmediyse bir önceki bakımda o değişebilir , bunun dışında suyuna yağına hidroliğine bakılır :) Tüm bunlar parça olarak dışarıdan alırsanız en fazla tutacağı 300-400 lira arasında kalitelisini alırsanız. Aşağı çekme ihtimaliniz de var.

http://www.sesa.biz.tr/WebSite/Kampanyalar.aspx Bir de şu sıralar indirim varmış isterseniz bir fiyat alın.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

Re: 40.000 BAKIM

İleti ozlumurat » 28 Nisan 2011 12:05

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
ozlumurat