DİZEL ARACA BAKIM YAPACAK ARKADAŞALRIN DİKKATİNE

Bu alt bölümde, özellikle sadece dizel araçlarla ilgili bakım konuları yer alır.

Re: DİZEL ARACA BAKIM YAPACAK ARKADAŞALRIN DİKKATİNE

İleti semih89 » 21 Ekim 2010 18:22

anlamadığım şöyle bişey var . hanı mesela bir vw polo ile clioyu karşılaştırın. motorunu iç aksamını kullanılan parçaları vs. neden ucuz olsun ki Renault. hani zamanında bir vwle torosu karşılaştırabilirsin evet o zaman ucuz ama şuan araçların teknolojileri çok farklı değil. kullanılan komponentler vs.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti rcnkl » 21 Ekim 2010 19:58

ekim ayı sonuna kadar servisler %20 indirimli arkadaşlar ben salıya randevu aldım daha 2000 km var ama değer
rcnkl
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 42000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: ercan izmir

İleti MaYuCeL » 21 Ekim 2010 20:09

Ben de 15 bin bakımına gittiğimde eleman ilk önce bana 450 TL gibi bir fiyat söyledi. Ben hemen itiraz ettim, hatta bir hafta öncesinde telefonla sordugumda bana 340 TL olacagını söylemislerdi cünkü, İtiraz edince yanındaki arkadas ekrana müdahele etti yeni fiyatı söyledi bu sefer de 243 TL dedi bunu duyunca tekrar itiraz ettim. Bakın arkadaşlar oyuncak degil bu, bi öyle bi böyle fiyat çıkartmayın. İşi bilen biri yokmu ona sorun dedim. ( Ki daha önceleri başka bir bayan arkadas vardı Zeynep hanım isminde ) Dedim zeynep hanımı cagırın bana, bu sefer baska bir eleman geldi tartıstıgımızı duyunca, Suanda indirim kampanyası var o nedenle 243 TL bakım masrafı dedi. Eee ben inanmadım gittim zeynep hanımdan teyid aldım. Ama illaki servise her gittigimde bir pürüz cıkıyor.
Birde ben kıl bir müsteriyim. Cebimde bes kurus para yokken borc harc aldık aracımızı, gözümüz gibi bakıyoruz. Birde bakım zamanında bu acemi arkadaslar, yok o degisecek bu degismiyecek diye karasız kalınca iyice sinirlerimi bozdular. Bundan sonra kapı gıcırtısına da gidecem servise. İyice bıktıracam kendimi...
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti rcnkl » 21 Ekim 2010 20:25

burak120320 demiş ki:
murat demiş ki:dün bosh servsilede görüştüm.... 30,000 bakım herşley dahil 250 tl fiyat verdiler...... servise göre çok uygun... bunuda düşünmeye başladım açık konuşmak gerekirse...

parçayla onla bunla uğraşmaktansa temiz temiz fiaytta çok uygun.... her halukarda 200 tl ye yakın karın var ve içim rahat edicek bir servis....

slm.. konunun üzerinden epey bi zaman geçmiş ama paylaşmak istedim.. geçen hafta 45000 bakımı için bosch car servise gittim 415 tl fiyat verdiler. aynı işlemi renault yetkili servisinde 352 tl ye yaptırdım. bana biraz tuaf geldi bu :?:

hocam çok vermisşsin ben yeni fiyat aldım %20 indirimli 229 tl 45000 bakımı
rcnkl
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 42000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: ercan izmir

İleti ANATOLIA69 » 22 Ekim 2010 17:13

Arkadaşlar ben aracıma 60.000 km ağır bakımı Yetkili serviste yaptırdım.Birkaç extra ile beraber 1600 tl civarında ödedim. 70.000 bakımı (yağ filtre vs ) için servis 320 tl fiyat verdi.Arkadaşımın özel servisi var sordum 200 - 250 tutar dedi .ilk defa yetkili servis harici arkadaşımın servisine verdim.akşam aracı almaya gittiğimde arkadaşım yoktu fiyat çıkardılar 300 tl. Gittiğime gideceğime pişman oldum.
ANATOLIA69
ER
ER

Marka & Model: Renault ClioIII-2007
Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCİ 65 HP
Kilometre: 73000
Yakıt: SHELL EURODİESEL
Lastik Markası: BRAUIS 185/65/15
İsim ve Şehir: ERDAL - İSTANBUL

İleti oguz1 » 22 Ekim 2010 22:38

ANATOLIA69 demiş ki:Arkadaşlar ben aracıma 60.000 km ağır bakımı Yetkili serviste yaptırdım.Birkaç extra ile beraber 1600 tl civarında ödedim. 70.000 bakımı (yağ filtre vs ) için servis 320 tl fiyat verdi.Arkadaşımın özel servisi var sordum 200 - 250 tutar dedi .ilk defa yetkili servis harici arkadaşımın servisine verdim.akşam aracı almaya gittiğimde arkadaşım yoktu fiyat çıkardılar 300 tl. Gittiğime gideceğime pişman oldum.

1600 tl hakkatten çok sanki.

Epeydir yazmıyorum burada, yeri gelmişken dizel kullanan arkadaşlara birşeyler önermek istiyorum.

Garanti devam ederken yetkili servise devam edeceksiniz. Devam etmezseniz garanti dışı kalırsınız. Yalnız garanti süresinde 500 km önce veya 500 km sonra gitmeniz sizi garanti dışı bırakmaz. O yüzden fix paket indirimini yakalamaya çalışın. Yakalarsanız dışarıdaki özel servislerden daha ucuza geleceğine emin olabilirsiniz.

Fren sistemini her bakımda ya temizletin yada 2000-3000 km sonra bitecek balatalarınızı muhakkat değiştirin.

Garanti bittikten sonra orjinal parçaları alıp kendiniz polen ve hava filitresini değiştirin. Bu size 100 tl civarı bir kazanç sağlayacaktır, yetkili serviste bunun için 130 tl civarı parça ve işçilik alıyorlar. Buna 150-200 arası yağ değişim de girerse bakım size 300 den pahalıya patlar. Buna 2 bakımda bir değişen mazot filitreside(150tl civarı) eklenirse rutin bakımların fiyatını bulmuş oluruz.

Dizel kullanan arkadaşlara en önemli tavsiyem motorun en hayati sarf malzemesi yağda olacak yağda mutlaka servisin önerdiği Elf Excellium 5W-40 yağını kullanın,(1 sene öncesine kadar 10 40 yarı sentetik kullanıyorduk şimdi ise tam sentetiğe geçildi) bu yağı hem motor kullanır hemde turbo kullanır o yüzden bu konudaki en ufak hata size turbo arızası veya çekişte problem olarak gelebilir. İlerleyen dönemlerde ise motorun daha çabuk yıpranmasıyla sonuçlanabilir.O yüzden yağ değişim paketini muhakkak yetkili serviste yaptırmakta fayda var . Bu değişim sizin aracınızın yetkili servis kayıtlı olmasınıda sağlar. Satacağınız zaman muadillerinden birmiktar fazla paraya satabilirisniz ve çabuk müşteri bulursunuz. Mazot filitresini ve triger setini fix paket indirimini yakalarsanız yetkili serviste değiştirmekte yine fayda var nedeni ise başınıza gelecek bakımdan sonraki arızalarda servisler diyeceği "kullanım hatası bu" sözünü yetkili servisler söylemezler parçadan kaynaklı ise tüm masraflarınızı karşılarlar. bu konuda şikayet sitelerine gözatmanızda fayda var.

Geçen sene fix paket yağ değişim paketi 108 tl idi herşey dahil. Dışarıdan polen ve hava filitresi orjinal 53 tl idi . Bu sene polen ve hava filitresini aşağıdaki fotodaki markadan aldım, hava filitresini takar takmaz aracın 3-5 bg çekişte farkettiğini hissettim.şaşmazdan ikisine 28 tl verdim geçen hafta, Fix paketten önümüzdeki günlerde mozot filitresini ve yağ değişimini yaptıracağım.

Yakıt konusunda ise şu linki incelemenizde , önerilenlere uymaya çalışmanızda ve alışkanlık yapmanızda fayda var. viewtopic.php?f=57&t=17

Bakım yaptıran arkadaşlarda katılırsa dahada detaylandırabiliriz. Kazasız günler.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti burak120320 » 06 Kasım 2010 06:11

rcnkl demiş ki:
burak120320 demiş ki:
murat demiş ki:dün bosh servsilede görüştüm.... 30,000 bakım herşley dahil 250 tl fiyat verdiler...... servise göre çok uygun... bunuda düşünmeye başladım açık konuşmak gerekirse...

parçayla onla bunla uğraşmaktansa temiz temiz fiaytta çok uygun.... her halukarda 200 tl ye yakın karın var ve içim rahat edicek bir servis....

slm.. konunun üzerinden epey bi zaman geçmiş ama paylaşmak istedim.. geçen hafta 45000 bakımı için bosch car servise gittim 415 tl fiyat verdiler. aynı işlemi renault yetkili servisinde 352 tl ye yaptırdım. bana biraz tuaf geldi bu :?:

hocam çok vermisşsin ben yeni fiyat aldım %20 indirimli 229 tl 45000 bakımı

hocam ben bakımı eylül aynın başında yaptırmıştım kampanya varmıydı bilmiorum o zaman ve bikaç servise fiyat sorduktan sonra gittim oraya en makulu oydu. 229 çok iimiş benim bakımda mazot filtresi dahil herşey vardı.. gerçi 15-20tl sprey falan gibi saçma şeylerde eklemişlerdi.. Ankara'da sağlam işi bilen bizim araçlardan anlayan iyi bi usta arıyorum artık servise gitmicem sanırım, çok sorun yaşadım bıktırdılar.
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Devrim » 25 Kasım 2010 15:30

oguz1 demiş ki:Yetkili servislerin biraz pahalı olduğu bir gerçek ama 100 de 20 indirim leri yakalarsanız dışarıdan daha uyguna geliyor...

Valla ben karar veremedim;

Benim zamanı gelen 50.000 KM. bakımı için servis, %20 indirim dahil 236 TL. fiyat veriyor. Dışarıdaki bir özel servis işçilik dahil 140 TL. fiyat veriyor. Servisin pahalılığına alıştığımız için mi bilmem dışarısının bu ucuzluğu rahatsız ediyor.

Değiştirdikleri parçaların orijinal veya kaliteli olup olmadığını takip etmek gerek. Ya da yetkili servisler mi fazla fiyat koyuyor?...

Bir kaç gün içinde bakımı yaptırmam lazım. Nereye gitsem bilemedim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti semih89 » 26 Kasım 2010 00:04

devrim abi garanti bittiyse git dışarda yaptır. görünce diceksin evde mi yapsaydım diye :) triger falan değiştirsen hadi dicem de 2 filtre 1 yağ değiştiremicek ustaya usta demem. basit işler bunlar. kalanla da bir depo mazot koyarsın. hatta parçaları kendin de alabilirsin. renault forumda ankradan da kargoyla göndertebilirsin orjinal parçaları şasi numarandan. gerçekten daha ekonomik olacak. hem başında durursun yapılırken hem orjinal olduğu için için rahat eder.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 26 Kasım 2010 02:38

Olmazsa dışardaki servisle ön bir konuşma yaparım. Yani yan sanayi kullanmadıklarından emin olmam lazım. Yanlarında bulunsam da adam yutturacaksa yutturur.
Yarın bir gezeyim bakalım bir yerleri...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti arifan » 21 Şubat 2011 22:18

bendede 2007 clio 3 var 100 000 bakımı geldiacaba bana kaç para masraf çıkar bilen varmı
arifan
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5dcı70
Kilometre: 98000
Yakıt: Eurodiesel
İsim ve Şehir: istanbul

İleti tabteam » 21 Şubat 2011 23:42

Servisler zaten hep bu garanti yüzünden böyle fiyat politikası uyguluyorlar. Markaların da genel politikası bu. Yap kampanyayı sat arabayı bakım servisten nasılsa kazanırız..
Araç sahiplari aman araca bişey olmasın da servis üç beş pahalı da olsa fark etmez dedikleri için oluyor bunlar. Bile bile lades. zamanında yaptırdıktan sonra iki hava bir yağ filtresi 4 litre de yağ değişimini nerde kime yaptırsanız aynı. sanayideki ustanın çırağı bile yapar o bakımı. kaldı ki hava ve polen filtresi yan sanayi olsa ne olur. hepsi aynı malzemeden kağıt filtre işte. inanın orjinal ile aralarında hiçbir fark yok. mazot filtresi için evet delphi den şaşmamak lazım ama o da dışarda, servisten yarıyarıya ucuz. Servislerin bizleri daha fazla kazıklamasına artık izin vermeyelim. Gidin bir arkdaş tanıdık vasıtasıyla bir usta ya da özel servis bulun. işinizi yaptırın işi yaptırırken muhabbet edin arkadaşlık kurun. sonrasında ufak tefek şeyler için akıl danışmaya gittiğinizde ya da aracınızda aklınıza takılan bişeye baktırmak için falan uğradığınızda yeri geliyor para bile almıyor adamlar.
tabteam
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: (Clio3) Honda JAZZ
Motor Tipi & Gücü: (1.5dci) FUN+
Kilometre: 32000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: Şükrü KESKİN DENİZLİ

İleti emirtalha » 28 Ocak 2012 00:55

arkadaşlar benim aracım 2007 model 1.5 dizel .km:31500 ' de...triger 60 bin bakımında değişiyor bildiğim kadarıyla.ama bu trigerin aynı teker lastikleri gibi yıl ömrü var mı? (bildiğiniz gibi hiç kullanılmasa bile lastiklerin raf ömrü 5 yıl ) ben bu durumda aracım 5 yaşına geldiği için yıldan dolayı trigeri değiştirmem mi gerekiyor yoksa 60 bin km. ' ye kadar kullanmaya devam ve 60 bin bakımında mı trigeri değiştireyim.şimdiden vereceğiniz bilgi için teş.ederim....
emirtalha
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 39000
Yakıt: shell v-power
Lastik Markası: 185/15/60
İsim ve Şehir: emir&eymen adıyaman

İleti deliyurek32400 » 28 Ocak 2012 01:21

Arkadasim Km veya sene hangisi önce dolarsa triger kayisini degistirmelisin. Allah Korusun Yolda giderken koparsa Basina bir suru is açilir...
Türkiyede biraz farkli bir uygulama var ama Fransada 160 000 km veya 6 yildir bu süre Hangisi önce gelirse artik...
deliyurek32400
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII DYN
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci/85bg
Kilometre: 93000
Yakıt: Total-excelluim..
Lastik Markası: michelin 185/60R15
İsim ve Şehir: Mevlüt-Fransa

İleti emirtalha » 14 Mart 2012 04:20

teşekkür ederim...