Google Earth

Araçlarımızın vaz geçilmez yardımcısı Nasvigasyon ve GPS cihazlarıyla ilgili konular, bilgiler.

Google Earth

İleti Devrim » 24 Şubat 2009 13:13

Arkadaşlar merhaba...

Elbette ki artık Google Earth yazılımını bilmeyen yoktur. Google uyduları aracılığıyla Türkiye'de de hemen pek çok ilin detaylı kuşbakışı görünümünü elde etmek mümkün. Yollar, sokaklar, caddeler, turistik yerler...

1-2 aydır bir fikir vardı aklımada; Laptop'ımla Google Earth'te gezdiğim yerleri, daha sonra internetsiz olarak (offline) gezebildiğime göre, bunu bir tür navigasyon cihazı olarak kullanabilirim. Bu fikir de şuradan geldi aklıma; Eşimin doktora tezi gereği yaklaşık 7-8 belki 10 ildeki Güzel Sanatlar Lisesi'ni gezmemiz gerekecek. Tabii ki bunu kendi aracımızla yapacağız. Sonuçta liselerin adreslerini alıp gidip yeri bulmak sorun değil. Ama bunu daha eğlenceli hâle getirmek istedim.

googleearth.jpg

Google Earth yazılımını laptop'ıma yükleyip Konya'nın merkezinde gezindim. Onlarca kilometre yukarıdan tutun da 600 metre yakına kadar. Bir hayli karmaşık bazı semtlerde gezindim. Yazılım, bu görüntüleri önbelleğe (cache'e) attı... O gün akşam üstü çıktım bu dolambaçlı semte girdim arabayla. Laptop'ı açıp sokak isimlerini bularak çok kolay şekilde çıkmayı başardım labirentten. Aynı şekilde Ankara'nın da bir kısmını önbelleğe attım. 1,5-2 hafta önce eşimle bir iş için atladık araca gittik Ankara'ya. İnanın çok faydası oldu.

Navigasyon cihazı olanlar bu zahmete girmezler doğal olarak. Eğer laptop'ınız varsa aklınızda bulunsun diye yazdım işte. :)

Bu arada hazır yamışken, denemek isteyenlere şunu da yazayım; yazılım, önbelleğe attığı tüm grafik vb. bilgieri, C:\Documents and Settings\{KULLANICI İSMİ}\Local Settings\Application Data\Google\GoogleEarth dizinine atıyor. Ben şunu yapıyorum. Bu klasöre girip mevcut tüm cache'i siliyorum. Sonra GoogleEarth'ü başlatıp sadece ama sadece gezmek istediğim ili, bölgeyi geziyorum. Sonra bu klasör içine gezdiğim yer adıyla klasör açıp yazılım tarafından depolanan cache'i (Bkz. taralı dosya ve klasörler) kendi klasörüme yedekliyorum. Daha sonra o dosyaları kendi klasörümden geri çıkardığımda GoogleEarth hazır olarak o görüntüleri veriyor bana...

googleearth_cache.jpg

Tabii ki navigasyon cihazı her zaman daha pratik. Ee naparsınız, para yok bu aralar. :mrgreen:
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Google Earth

İleti Kenancelik » 24 Şubat 2009 20:30

Süper valla.bravo sana Devrim
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: EXTREME 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 Valf
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Kenan/OSMANİYE

İleti eylber » 25 Şubat 2009 02:11

Vay anasına yaa devrim nereden aklına geliyor valla tebrikler sana :ugeek:
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB PRİVİLEG
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 105BG
Kilometre: 15000
Yakıt: Total EXCELLIUM,
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Devrim » 25 Şubat 2009 03:45

Valla sağolun arkadaşlar. :mrgreen: Gerçi kafayı kırıp alacağım bir navigasyon aleti ama şu an bütçe ayıramıyorum ona...

Neyse. Aslında GPS cihazları ile Google Earth yazılımı beraber çalışıyormuş. Yani yukarıda anlattığım yöntemle önbelleğe alınan harita bilgi ve görüntüleri, laptop'a sonradan takılan bir GPS aletiyle beraber kullanılabiliyormuş. Eh tabi, bunları yapsanız bile, uygun bir yazılım kullanmadıkça laptop size demeyecektir "şuradan sağa dön, buradan sola dön" diye veya sokak numarası girince göstermeyecektir. Navigasyonların o özelliklerini seviyorum...
:)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Navigasyon & GPS

Kimler çevrimiçi