GPS / Navigasyon Cihazları

Araçlarımızın vaz geçilmez yardımcısı Nasvigasyon ve GPS cihazlarıyla ilgili konular, bilgiler.

Re: GPS / Navigasyon Cihazları

İleti tolgaaa » 02 Ocak 2009 15:55

Arkadaşlar Sonunda Bugun Cİhazımı ALdım TOMTOM XL Serisi 600 Ytl ye TaksitLe aldım peşini 540 Felandı Heralde İnş. Hakkını Verir
Aldıgım Yerden Eve Kadar İyi götürdü Arada Bi Soldan Devam edin Diyo Gereksiz Yere İlk İzlenimler Bunlar
Yardım eden Etmeyen Herkeze TeşekkürLer...
tolgaaa
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio3 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbuL

GARMIN Nüvi 200W

İleti Devrim » 01 Temmuz 2009 00:43

emretes demiş ki:Garmin Nüvi 200'ü tavsiye ederim. Ben kullanıyorum... Herhangi bir ekstra özelliği yok. Film, MP3 falan oynatmıyor. İsterseniz flash disk veya resim gösterici olarak kullanabiliyorsunuz... ...Navcity (Başarsoft) haritasını kullanıyor ve 81 il merkezi ile çeşitli ilçeleri kapsıyor.
Merhaba. Arkadaşlar, ne zamandır aklımdaydı bu cihazdan almak ama bugün sürpriz bir serii olaydan sonra almış bulundum. Çok önce araştırma yapmıştım bir miktar. Ama hazırlıksız yakalandım Elektro World'de ve almış bulundum. Akşam gelince forum'umuza baktım ki GARMIN Nüvi 200W model cihazın adı geçmiş ve beğenilmiş zaten.

Emretes gibi ben de aynı cihazdan almış bulundum. Ben de hemen eve gelene kadar test ettim. Hoş makina. Türkçe bayan ses tonu da hiç fena değil. :) Yalnız Türkçe kullanım kılavuzu ile, cihazın Türkçe dili (kelimeler, menü ve ifadeler) biraz özensiz geldi bana. Daha isabetli bir çeviri yapılabilirdi. Hatta bir iki yerde yazım hatası bile farkettim. Ama neyse ki cihazı pc'ye bağlayıp dilediğiniz düzeltmeleri yapabiliyorsunuz. Yardım (Help) dosyalarına bile erişebiliyorsunuz.

(EKLEME: Bu akşam biraz uğraştım ana text dosyasıyla. Dedim ya özensiz bir çeviri diye; "Şunu yapın, şunu edin" gibi ifadeleri "yapınız, ediniz" şeklinde değiştirdim. Ve bazı cümlelerde, başlıklar ile durum bildirimleri karıştığı için çeviren kişi, cümle başında mı büyük harf yapsın yoksa her kelimede mi büyük harf yapsın bilememiş. Ayrıca Emretes, benim cihazda "doğu"nun kısaltması "D" yerine "E" yazıyordu. Çevirmeyi unutmuşlar. :mrgreen: "D" yapıp yükledim cihaza da düzelttim. :D Neyse pek çok kişiselleştirme yaptım kendimce, güzel oldu. Olur da bu cihazı kullanan olursa, sürümler de uyuşursa dosya alış verişi yapabiliriz. :) )

Ses (Voice) dosya tipini çözemedim henüz. Eğer ses dosyalarının format'ını okuma/yazma şeklinde deşifre edebilirsem belki eşimin (veya kendimin) sesini bile yükleyebilirim. ;) (Eşim, "Ara sıra 'Bakma o kıza!', 'Önüne bak!', 'Bakma o bayana koparırım kafanı!' gibi replikler de ekleriz!" diyor. :crazy: :mrgreen: )

Pc'ye bağlayıp, içindeki işime yaramayacak yabancı lisandaki Help ve bir takım text dosyalarını sildim. Ayrıca kullanılmayacak (Fince, Çince vb.) yabacı lisan dosyalarını da sildim. Yaklaşık 5Mb yer tasarrufu yaptım. Bu dosyalar aletin çalışmasını etkilemiyor. Şuan cihazda sadece Türkçe ve İngilizce dilleri var o kadar!. Hemen şunu ekleyeyim: İşime yaramayacak bu dosyaları silmek sadece hafızada yer açmadı, aynı zamanda cihazın boot süresini (açılma süresini) de kısalttı. Tavsiye ederim.

GARMIN Nüvi 200W Navigasyon cihazını 340 TL'ye aldım. Tek bir şeye takıldım; "Altimetre" (Deniz seviyesinden yüksekliği gösterme) özelliği olsaydı çok sevinecektim! Malesef yok. Çok önemli değil ama isterdim yazılımda bulunmasını... Cihazı halâ inceleme aşamasındayım, bitirince gaaayet detaylı bir sunum yapacağım.

:beer:
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: GARMIN Nüvi 200W

İleti Kenancelik » 01 Temmuz 2009 10:40

Devrim demiş ki:
emretes demiş ki:Garmin Nüvi 200'ü tavsiye ederim. Ben kullanıyorum... Herhangi bir ekstra özelliği yok. Film, MP3 falan oynatmıyor. İsterseniz flash disk veya resim gösterici olarak kullanabiliyorsunuz... ...Navcity (Başarsoft) haritasını kullanıyor ve 81 il merkezi ile çeşitli ilçeleri kapsıyor.
Merhaba. Arkadaşlar, ne zamandır aklımdaydı bu cihazdan almak ama bugün sürpriz bir serii olaydan sonra almış bulundum. Çok önce araştırma yapmıştım bir miktar. Ama hazırlıksız yakalandım Elektro World'de ve almış bulundum. Akşam gelince forum'umuza baktım ki GARMIN Nüvi 200W model cihazın adı geçmiş ve beğenilmiş zaten.

Emretes gibi ben de aynı cihazdan almış bulundum. Ben de hemen eve gelene kadar test ettim. Hoş makina. Türkçe bayan ses tonu da hiç fena değil. :) Yalnız Türkçe kullanım kılavuzu ile, cihazın Türkçe dili (kelimeler, menü ve ifadeler) biraz özensiz geldi bana. Daha isabetli bir çeviri yapılabilirdi. Hatta bir iki yerde yazım hatası bile farkettim. Ama neyse ki cihazı pc'ye bağlayıp dilediğiniz düzeltmeleri yapabiliyorsunuz. Yardım (Help) dosyalarına bile erişebiliyorsunuz.

(EKLEME: Bu akşam biraz uğraştım ana text dosyasıyla. Dedim ya özensiz bir çeviri diye; "Şunu yapın, şunu edin" gibi ifadeleri "yapınız, ediniz" şeklinde değiştirdim. Ve bazı cümlelerde, başlıklar ile durum bildirimleri karıştığı için çeviren kişi, cümle başında mı büyük harf yapsın yoksa her kelimede mi büyük harf yapsın bilememiş. Ayrıca Emretes, benim cihazda "doğu"nun kısaltması "D" yerine "E" yazıyordu. Çevirmeyi unutmuşlar. :mrgreen: "D" yapıp yükledim cihaza da düzelttim. :D Neyse pek çok kişiselleştirme yaptım kendimce, güzel oldu. Olur da bu cihazı kullanan olursa, sürümler de uyuşursa dosya alış verişi yapabiliriz. :) )

Ses (Voice) dosya tipini çözemedim henüz. Eğer ses dosyalarının format'ını okuma/yazma şeklinde deşifre edebilirsem belki eşimin (veya kendimin) sesini bile yükleyebilirim. ;) (Eşim, "Ara sıra 'Bakma o kıza!', 'Önüne bak!', 'Bakma o bayana koparırım kafanı!' gibi replikler de ekleriz!" diyor. :crazy: :mrgreen: )

Pc'ye bağlayıp, içindeki işime yaramayacak yabancı lisandaki Help ve bir takım text dosyalarını sildim. Ayrıca kullanılmayacak (Fince, Çince vb.) yabacı lisan dosyalarını da sildim. Yaklaşık 5Mb yer tasarrufu yaptım. Bu dosyalar aletin çalışmasını etkilemiyor. Şuan cihazda sadece Türkçe ve İngilizce dilleri var o kadar!. Hemen şunu ekleyeyim: İşime yaramayacak bu dosyaları silmek sadece hafızada yer açmadı, aynı zamanda cihazın boot süresini (açılma süresini) de kısalttı. Tavsiye ederim.

GARMIN Nüvi 200W Navigasyon cihazını 340 TL'ye aldım. Tek bir şeye takıldım; "Altimetre" (Deniz seviyesinden yüksekliği gösterme) özelliği olsaydı çok sevinecektim! Malesef yok. Çok önemli değil ama isterdim yazılımda bulunmasını... Cihazı halâ inceleme aşamasındayım, bitirince gaaayet detaylı bir sunum yapacağım.

Hayırlı olsun Devrim.Resimli açıklayıcı bilgilerini bekliyoruz :friends:
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: EXTREME 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 Valf
İsim ve Şehir: Kenan/OSMANİYE

İleti omeralemdar » 01 Temmuz 2009 13:46

devrim hayırlı olsun
ilk servet abide vardı tomtom bilmiyorum rahat kullandımı manisa cihaza uyumlumu konya nasıl uyum olarak.
devrim birde nasip olursa 19 temmuz gecesi konyadan<alanya- side> geçecegim ankara yolunda konyanın içinde geçen sene çalışma vardı umarım bitmiştir....
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

İleti Devrim » 01 Temmuz 2009 16:16

omeralemdar demiş ki:...konya nasıl uyum olarak... ...ankara yolunda konyanın içinde geçen sene çalışma vardı umarım bitmiştir....
Teşekkür ederim abi.

Cihazın üzerindeki haritayı güncellemem gerek sadece. Uyum olarak iyi ama Emretes'in dediği gibi en iyi yolu siz biliyorsunuzdur daima. Şehir içinde 5 ilâ 15 Km'lik mesafelerde "genel olarak" iyi tariflerde bulunuyor ama biz sürücülerdeki tecrübe (kısa ve mantıklı yolları daha iyi bilme) sebebiyle bazen dinlemeyebiliyoruz aleti. Aslında bu cihazı kullanmaktaki temel niyetim, bana yolu tarif etmesi değil, benim bulunduğum lokasyonu rahat görüp anlayıp kendi yolumu çizmemdir. O yüzden çok memnun kaldım bu aletten.

Abi o çalışmalar bitti tamamen. Yollar rahatladı. Bizim okul bitti ve ayın 14'ü 15'i civarında "tek ders" sınavları var. Biterbitmez tatil için ya Silifke ya da Mersin'de olabiliriz ailecek. Ama ola ki gitmemiş olursak şöyle iki dakika görmek isterdim seni...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti ENDER » 01 Temmuz 2009 16:36

Devrim hayırlı olsun iyi günlerde kullan.Ben birkaç yeri araştırdım next ge 708 cihazını tavsiye ettiler.çünkü yazılım güncelleme 2013 e kadar ücretsiz.Navigasyonlar hakkında çok bilgim yok.senden almış olduğun cihaz hakkında bilgileri bekliyorum.Teşekkürler..
ENDER
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: OPEL/MERİVA 2004
Motor Tipi & Gücü: 1600cc.100hp
Kilometre: 93300
Yakıt: Akpet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ENDER/KOCAELİ

İleti anakonda_425 » 01 Temmuz 2009 16:44

Ben geçen hafta yeni navigasyonlu clio grandtouru test ettim.Başta grandtour çok hoşuma gitti yenilerde arka camlar falan koyu süper olmuş araç motoru 85 hp falan
neyse yola çıktık daha navigasyon ilk noktada puan kaybetti navigasyon uzaktan kumandalı ayrı kumandası var hani kumanda kaybolsa falan kullanmazsınız teybin üstünden falan kontrolü yok bir diğeri ise kavşaktan dönerken sokağa beni tersten sokmak istemesi beni sinir etti valla kappattık sonunda arabaya bayıldım donanım konusunda müthiş ama navigasyonu hiç beğenmedim.
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio Grandtour Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 80 HP
İsim ve Şehir: Mert/İzmir

İleti anakonda_425 » 01 Temmuz 2009 16:48

Devrim demiş ki:

Devrim hayırlı olsun bende alcam tatile falan çıkınca lazım olur diye ama bi türlü vakit bulamadım almaya gittiğimde bu cihazı aklımda bulundurcam benim işimi görsün yeter öyle deniz seviyesini gösterme gibi şeylere gerek yok bende navigasyonun vantuzu camda çok iz bırakıyomu?
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti vipsezgin » 01 Temmuz 2009 16:57

yenı clioIII te sunulan navıgasyon tomtom marka abı :D
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti anakonda_425 » 01 Temmuz 2009 16:59

vipsezgin demiş ki:yenı clioIII te sunulan navıgasyon tomtom marka abı :D

Biliyorum zaten kumandasındaada yazıyo :D
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti vipsezgin » 01 Temmuz 2009 17:02

navıgasyon sızın olsun deyıp arabaları takas yapsaydın abı yenı clioyla

ekstra ne donanım var kı senın arabayla onun arasında :) :?:
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti anakonda_425 » 01 Temmuz 2009 17:44

vipsezgin demiş ki:navıgasyon sızın olsun deyıp arabaları takas yapsaydın abı yenı clioyla

ekstra ne donanım var kı senın arabayla onun arasında :) :?:

Sezginim aklıma gelmedi değil :D aslında navigasyonsuzu alsammı benimkiye takasa gireyim dedim verdikleri fiyatı beğenmedim ben 11 ay önce 36.500 e almıştım onlar 27 verdiler ama arabayı çok beğendim göstergeler Rs gibi olmuş çokta fark yok zaten yani 5 dk içinde vazgeçtim.
Farklar :
Onda koyu renk arka cam (filmli gibi duruyo)
mp3 çalar bendede var ama ondaki bluetoothlu usb girişli ıpod uyumlu
jantları değişik

gibi farklar var başka varsa hatırlamıyorum ben arabamı çok seviyorum değiştirmeye niyetim yok bagajı geniş konforlu daah ne olsun.
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti Devrim » 01 Temmuz 2009 20:57

Arkadaşlar "Navigasyon" konusunu "Grand Tour"a kaydırmamamız dileklerimle... :Rose:

anakonda_425 demiş ki:...navigasyonun vantuzu camda çok iz bırakıyomu?
İki gündür vantuzu aynanın alt kısmında doğru yerleştirip geziyorum. Şimdilik iz bırakmadı. Park zamanlarında cihazı söküp alıyorum ama vantuzu da söküyorum. Çünkü bu mevsimde güneşi direkt görmesi hiç iyi olmasa gerek. Çünkü ön cama el bile değemiyorsunuz, inanılmaz sıcak oluyor!.

Elimde elektronik termometre var. Bugün, camları kapalı, ön camında güneşlik takılı aracımın içine, gölgeye bir noktaya bıraktığım termometre 43 dereceyi gösterdi. Öğle saatlerinde termometreyi sağ koltuğa, direkt güneş ışığına bıraktım, 61 dereceye çıktı! Bu rakamlar aklınızda olsun. Vantuzu söküyorum o yüzden. Şimdilik iz yok.

Son olarak, bu aletin sınırlı bir süre için bulunabileceği sıcaklıklar -4 ilâ 60 derece. Uzun süre kalacaksa 0 ilâ 25 derece diyor kılavuzunda...

Bu arada arkadaşlar, bir konuda danışmak istiyorum.

Cihazla beraber gelen vantuz oldukça kaliteli. Gerçekten çok sıkı tutuyor ve cihazın düşmesi gibi bir tehlike kesinlikle bulunmamakta. Ön cama, aynanın al kısımlarına yerleşecek şekilde vantuzlayabiliriz. Fakat trafik kanunlarımızda bunu yasaklayan bir madde var mı yok mu bilmiyorum... Olur da cama yapıştırmak yasaksa diye kutudan bir adet aracın göğsüne yapıştırılabilir bir mini "disk" çıktı. Diski bir yere yapıştırıyorsunuz (kendi yapışkanı var). Diskin diğer tarafı ise bir cam kadar pürüzsün metal. Vantuz da oraya yapışıyor.

Eğer cama yapıştırmak istemezsem göğüste nereye yapıştıracağım konusunda kararsız kaldım. Siz olsanız nereye yapıştırırdınız?

Öte yandan arkadaşlar, bir kaç gün içinde memlekete gitmem gerekebilir. Uzun yolda da deneme şansım olacak aleti. O yüzden üzgünüm ki inceleme yazımı dönünce verebileceğim (yaklaşık 2 hafta sonra). Gerçi orada internete erişim imkanım olursa da yazabilirim ama sanırım zor...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti oguz1 » 01 Temmuz 2009 21:31

Devrim hayırlı olsun bakalım, tecrübelerini paylaşırsan bizde faydalanırız.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti anakonda_425 » 02 Temmuz 2009 08:28

Devrim ben senin cihazdan alcam galiba teknosa ya bakcaç istanbula gidiyom yarın zaten.Kou Grandtoura kaymaz merak etme. :mrgreen:
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

ÖncekiSonraki

Navigasyon & GPS

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir