ARKADAN ÇARPMA

Olmasını dilemediğimiz, istemediğimiz ama malesef yaşadığımız olaylar, ufak olmasını temenni ettiğimiz kazalar.

Paylaşalım, bildirelim, anlatalım, öğretelim...

Re: ARKADAN ÇARPMA

İleti msaltik » 05 Ekim 2009 10:57

hepisinde varmış, hatta olmazsa önlerde olmazmış :D

ayrıca sn'de 18 kere oluyomuş, ama illaki değişkenlik gösterir bu.
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti oguz1 » 05 Ekim 2009 15:06

msaltik demiş ki:hepisinde varmış, hatta olmazsa önlerde olmazmış :D

ayrıca sn'de 18 kere oluyomuş, ama illaki değişkenlik gösterir bu.

18 heralde bende 8 li bişeydi dedim 8 yazdım ama doğrusu 18.

Bugün bu ABS işini biraz inceledim el freni ile birlikte ve başıma gelmeyen kalmadı. Hanımı okuluna bırakıyım dedim giderkende yolun boş olduğu kırmızı yandığı anda ABS lerle birlikte el frenini 3 kez denedim.

Sonuç: ABS ler le fren esnasında arkalrda ABS ler çalışıyor bunu el freninden hissediyorsunuz yalnız, dozu iyi ayarlamak lazım ABS lerde durma mesafesi uzadığı için sizde arkayı sıktığınız için araç sert çekmelerde arkayı bırakıyor ve sağa yada soldan kaymaya başlıyor. 3 denemede dozu buldum ve 2 yere imzayı attık çok şükür. :shock: :lol: Ama hanımla şu görüşe vardık eğer el freni olayını önceden bilseydik ve refleksle çekseydim kesinlikle öndeki araca dokunmazdık.

Çok tehlikeli bir iş çok çekmeyin araç arkayı bırakıyor.

Bu arada bu denemelerin birinde tekerler kayarken yerdeki bir sac parçası tekere girmiş, pencereler açıkken çıt çıt ses geliyor çektim aracı alışveriş merkezinin otoparkına ve bir paktım tıssssssssssssssssssss hava kaçırıyor tekeri delmişiz. Orada 10 dk değiştirdim tekeri yalnız pijonları bizim pijon anahtarıyla açmak biraz zor oluyor, zayıf ve güçsüz arkadaşlar kesinlikle yedek anahtar taşısın veya başka bir araçtan yardım almak mecburiyetinde kalabilir. Değiştirdim taktım. Bulduğum ilk benzinliktete sıcak kağuçcukla(en güvenilir ve sağlam yolmuş) tamir ettirdim. Fitillik değimiş, zaten fitil işi olsaydı yaptırmıyacaktım.

Yani bu işi çözdük ama olan bizim tekere oldu 15 kağıdıda tamire bıraktık. Bakın kıymet bilin nelerle uğraşıyoruz :lol:
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti semih89 » 05 Ekim 2009 20:26

Devrim abi geçmiş olsun . arada vurmak lazım ben de denedim güzel oluyor :) hele bir de sana vurunca değme keyfe :mrgreen: kaza tutanağı doldurursanız sen arkadan vurduğun için diğer aracın kaskosu bozulmayacak ve senin sigortandan tahsil edicekler. yanı sana veya ona bir zararı yok. şu fren olayı benim canımı sıkmaya başladı araçlara yaklaşamaz oldum, basıyorum isteidğim kadar durmuyor. napmak lazım bilmiyorum allah korusun ama korkuyorum bu sebepten. tekrar geçmiş olsun. farlar falan kırıldı mı peki, mercek güzel gider hani :D

Devrim demiş ki:Bu sabah vurduğum eleman geldi. Şöyle yaptık, sizce kötü mü ettim? Tutanağı doldurduk, tüm bilgileri girdik. Ruhsat ile ehliyet kopyalarını verdim çocuğa (üzerinde "Sadece Trafik Sigortası İçindir" yazdım). Eleman daha önceden tecrübeliymiş. Aldı gitti. Bir de bulunduğum üniversitede öğrenci. Ben de hocası oluyorum bu durumda. "Hocam ben hâllederim siz zahmet etmeyin." dedi.

biz de aynen bu şekilde yapmıştık. daha sonra servise verdim evrakları ve servis ilgilendi. yani senin birşey yapmana gerek kalmıyor.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 06 Ekim 2009 09:32

:D Semih valla o an, yani frenleme esnasında o kadar hızlı düşünemedim. Ama doğru diyorsun; Şöyle fren yapmadan bodozlama girseydim, ama ona 150-200 TL'lik zarar verecek kadar, kendimin de farlara kadar. :) Onun zararını Trafik Sigortası'ndan karşılayıp, kendi farlarımı da mercekliye değiştirtmek falan. Aslında güzel fikir. Dur ben akşam bi çarşıya çıkıp bi kurban arayayım. :mrgreen: :mrgreen:

Hmm, aslında bi' ClioIII bulsam da olur hani. :Yahoo!:

Bu arada, kaza sonrası ve servis sonrası fotoğraflar aşağıda... Servise gittim. Ustaya durumu gösterdim. Hemen halledilebileceğini, sorun olmadığını söyledi ve oradaki elemana direktif verdi. Aracı hemen boya katına indirip, ön kısımdaki bölgeye hoş bir "pasta" işlemi yapıp, hafif sıyrılan yerlere de boya rötuş yaptılar, tertemiz oldu. Sonrasında aracı yıkayıp teslim ettiler. Tek kuruş talep edilmedi... Öte yandan diğer araç halâ servisteymiş...

devrim_kaza1.jpg

devrim_kaza2.jpg

devrim_kaza3.jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti maliedis » 06 Ekim 2009 18:08

Bu tamponları sanırım araçlara değişik sağlamlıkta taktılar ben 2007 de bir motora çarptım duran (kendime :evil: :evil: :evil: :evil: hala arada kendime dalasım geliyor ) çatlama oldu sis farının altında neden bilmiyorum ama acaba motor düşüerken falan mı kasrtırdı ne oldu anlayamadım artık yaptırsam ii olacak sanırım çok belli değil ama plastik sonuçta bir belirtisi olmaz sanırım yaptırıp geçeyim resimlerini haftasonu eklerim olmazsa

ADMiN: Lütfen CAPS tuşunuza dikkat ediniz!
En son Devrim tarafından, 06 Ekim 2009 19:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Sebep: İleti düzenleme
maliedis
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 hp
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell Nitro+
Lastik Markası: MichelinEnergySaver
İsim ve Şehir: Muhammet Ali Ediş Eskişehir

İleti oguz1 » 06 Ekim 2009 19:40

Devrim güzel olmuş, plakaya rutuş artık ellerinden öper. ;)
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 06 Ekim 2009 20:33

Evet. :) Ben bi' girişeceğim o plakaya da dur bakalım... :D
Plakalığı söküp, plakanın etrafını silip çift taraflı bant ve silikonla yapıştıracağım. Umarım düşmez. :Search:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti vipsezgin » 13 Ekim 2009 13:49

Devrim demiş ki:Evet. :) Ben bi' girişeceğim o plakaya da dur bakalım... :D
Plakalığı söküp, plakanın etrafını silip çift taraflı bant ve silikonla yapıştıracağım. Umarım düşmez. :Search:

plaka düşünce 10 tl ye cıkıyor trafıkte abı
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti Devrim » 13 Ekim 2009 19:30

İyi aslında. Belki yeni plakalar adam gibi olur. Ne hikmetse elimdeki plakalar boya tutmuyor!
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti m.palmer » 29 Ekim 2009 15:36

kangoolar bile felaket sağlam güvenlik konusunda..Ben kangoo da yolcuyken ayni şirketin başka kangoosu arkadan çok sağlam bir şekilde bizim araca çarptı..2 araçta da hasar neredeyse 0.Böylece ön ve arka güvenliğini birebir yaşamış olduk :D
m.palmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.6 16v
Kilometre: 15000
Lastik Markası: conti. sport cont.2
İsim ve Şehir: mustafa/K.K.T.C

İleti sammy64 » 29 Ekim 2009 16:03

öncelikle kaza yasayan arkadaslara buyuk gecmiş olsun diyorum.ve oguz1 'in dediği kesinlikle dogru,bizim anahtarlar acmıyo,ben arabada 17-18 mi 17-19 mu ne tasıyorum.yıldız olanını.tekerim patlamıstı,degistiremedim bizim anahtarla.sıyırmaya cok musait bizimkiler :evil: :evil:
benim kafama takılan birkac şey var.öncelikle aracı alalı cok olmadı daa.kaz falan da yasamadım daha cok sukur.ama yasarsam ne yapacagımı vilmiyorum.mesela,diyelimki arkadan carptım ya da asrkadan carptılar.az ya da orta seviyede hasar oldu.napmamız gerekıyo,forumdakı arkadaslar ytardımcı olun bi zahmet???benim kaskom yok ,sadece trafik sigortam var.ne yaparsam dogru olur.kaza anında trafik mi cagırayım yoksa kendimiz zabıt mı tutalın??zabıt tutunca her turlu hasarı sıgorta karsılar mı??su kazalar ve sonrası hakkında bilgi verirseniz sevinirim.ve kasko yokmus gibi cevap verirseniz daha iyi olur.kasko yaptırınca onu da sorarım :D :D
sammy64
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCİ 80hp
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Sami Uşak

İleti Devrim » 02 Kasım 2009 01:20

Benim bildiğim, yanlışsa düzeltiniz; Kasko sizin araç içindir. Ama genellikle sel deprem veya çalınma gibi bir felakette devreye sokulması önerilir. Ufak tefek kazlarda 'mümkünse' cepten karşılanması, "kasko'nun bozdurulmaması" önerilir. Trafik sigortası ise diğer araç içindir. Trafik sigortaları, kasko'lara göre ucuz oluyor ama bir kazada -sanırım- sonraki sene acısı çıkartılıyormuş.

Ben şimdiye dek tek tecrübe yaşadım. Bir araca arkadan hafifçe bindirdim: Kaza tutanağı doldurduk. Ben sigorta bilgilerimi, ruhsat ve ehliyet fotokopimi verdim karşı tarafa, onlar da bana. (Bu arada fotokopiler üzerine "Araç Sigortası İçindir!" veya "Kaza Durumu İçindir!" gibi bir şeyler karalamayı unutmayınız.) Başka da hiç birşey olmadı. Beni sigortadan bile aramadılar. Karşı tarafın aracı exper tarafından incelenmiş ve kişiye banka aracılığıyla masraf ücreti ödenmiş. Eleman da aracını yaptırmış...

Bu ay sigorta işleri olacak. Bakalım benim durum neyi gösterecek...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti sammy64 » 03 Kasım 2009 19:41

valla ilk oldgum için kasko bedelı bir haylı cok cıkıyo.daha yaptırma fırsatım olmadı.şimdilik beklemedeyim.aslında boyle bir sıkıntım yoktu ama gecenlerde trafıkte lıncoln onde ben arkada gidiyoruz.trafık de sıkısık bır haylı.ulan ben buna arkadan bir koyarsam arabayı bırakıp giderim heralde dedım:D :D :D
o andaaklıma geldı.napalım bir sekılde yaptırayım barı ya,boyle olmayacak.kaskom olsa en azından kafam rahat olur dimi ama
sammy64
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCİ 80hp
İsim ve Şehir: Sami Uşak

İleti anakin » 04 Kasım 2009 00:21

Merhaba arkadaşlar, haziran ayında aldığım aracıma benim taraftan yandan bir aracın çarptığı bir kaza yaşadım bende.Araç şuan Bağdatlılar Serviste.Kazadan ben bir omuz çıkığı , eşim ise eziklerle kurtulduk.Allahtan arkada koltuğunda olan 18 aylık kızıma hiçbir zarar gelmedi.Diğer aracın süratli çarpıp 2-3 metre sürükleyerek aracımın yönünü ters çevirmesine rağmen bu kadar hafif atlatmamız Renault'ların güvenli ve sağlam oluşundan olduğunu düşünüyorum..
anakin
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
İsim ve Şehir: HASAN DÖNMEZ İSTANBUL

İleti Devrim » 04 Kasım 2009 02:56

Hasan çok geçmiş olsun! Gerçekten ciddi bir kaza olmuş. Özellikle kızının iyi olmasına gerçekten sevindim.

Tekrar geçmiş olsun diyorum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

ÖncekiSonraki

Kazalarımız Vukuatlarımız