Turbo dağıttım

Olmasını dilemediğimiz, istemediğimiz ama malesef yaşadığımız olaylar, ufak olmasını temenni ettiğimiz kazalar.

Paylaşalım, bildirelim, anlatalım, öğretelim...

Turbo dağıttım

İleti cavit37 » 17 Temmuz 2012 16:20

BU BİR TURBO DAĞITMA HİKAYESİDİR
güzel biten tatilin sonuna yaklaşırken yaşanan hüsran, panik
aydın izmir otoyolu üzerinde seyrederken arkadaşın fokusa yetişmek için arabacığımı biraz fazla zorladım galiba. Sıcak havanın da etkisi ile turbodan gelen ses giderek değişmeye aracın çekişi düşmeye, ve daha sonrada hiç çekmemeye başladı. Dedim sağa çekeyim bir bakayım, ortalık toz duman, Kaput ve eksozdan fena dumanlar çıkmaya aşladı dörtlüleri yaktım arabayı stop edeyim dedim ama olmadı. kontağı kapattım anahtar elimde ama motordan takırtılar ve dumanlar artarak devam ediyor Eşim ve minik kızımı arabadan hemen çıkartıp tekrar denedim olmadı o anlık panik ile kafam durdu ne yapayım derken ustamı aradım arabayı 4. vitese takıp debriyajı bırakmamı ozaman stop edeceğini söyledi ve dediği gibi oldu stop etti ama dumanlar çıkmaya bir süre daha devam etti ve takırtı durdu bir süre daha duman ve bitti
Ne mi oldu benim aracın turbo iptal
siz siz olun bu havalarda ve hiçbir zaman 160-170 ile gidiyor nasıl olsa diye okadar basmayın detayları daha sonra paylaşırım
bu arada aracım 85000 km de
Maliyetmi 1250 tl araca 400tl otele
cavit37
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 65
Kilometre: 79000
Yakıt: opet-total
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: istanbul

Re: Turbo dağıttım

İleti ByOnder » 17 Temmuz 2012 16:30

geçmiş olsun öncesinde hiç ufakda olsa belirtisi yokmuydu aslında km olarak bakarsak zaten ömrde 4/3 ünü doldurmuş diebiliriz ama o zorlamanın etkisi olduğuda kesin nasıl olsa birgün değişecekti sağlık olsun uzun yolda olmayaydı iyiydi ama oda şansızlık tekrar geçmişolsun...

Fiyata bakılırsa sıfır yaptıracaksınız sanırım ?
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti predatore » 17 Temmuz 2012 18:10

büyük geçmiş olsun.
bu sıcaklar da çok zorlamamak gerekiyormuş demek ki
predatore
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 105000
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: İbrahim İST

İleti KAZIMYILMAZ » 17 Temmuz 2012 18:36

ByOnder demiş ki:geçmiş olsun öncesinde hiç ufakda olsa belirtisi yokmuydu aslında km olarak bakarsak zaten ömrde 4/3 ünü doldurmuş diebiliriz ama o zorlamanın etkisi olduğuda kesin nasıl olsa birgün değişecekti sağlık olsun uzun yolda olmayaydı iyiydi ama oda şansızlık tekrar geçmişolsun...

Bu Km'ye bakarak 4/3 ömrünü doldurmuş diyemeyiz...
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti ByOnder » 17 Temmuz 2012 19:50

Deriz demedim zaten hocam diyebiliriz dedim kimi tanıdıysam tabiki bu bir istatistik değildir 100 ile 150 bin arası değişimini yaptı. bende buna istinaden söledim ama hadi sizi kırmayalım 4/3 dür diyemeyiz dielim olurmu...
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti Sani » 17 Temmuz 2012 20:14

cavit37 demiş ki:BU BİR TURBO DAĞITMA HİKAYESİDİR
güzel biten tatilin sonuna yaklaşırken yaşanan hüsran, panik
aydın izmir otoyolu üzerinde seyrederken arkadaşın fokusa yetişmek için arabacığımı biraz fazla zorladım galiba. Sıcak havanın da etkisi ile turbodan gelen ses giderek değişmeye aracın çekişi düşmeye, ve daha sonrada hiç çekmemeye başladı. Dedim sağa çekeyim bir bakayım, ortalık toz duman, Kaput ve eksozdan fena dumanlar çıkmaya aşladı dörtlüleri yaktım arabayı stop edeyim dedim ama olmadı. kontağı kapattım anahtar elimde ama motordan takırtılar ve dumanlar artarak devam ediyor Eşim ve minik kızımı arabadan hemen çıkartıp tekrar denedim olmadı o anlık panik ile kafam durdu ne yapayım derken ustamı aradım arabayı 4. vitese takıp debriyajı bırakmamı ozaman stop edeceğini söyledi ve dediği gibi oldu stop etti ama dumanlar çıkmaya bir süre daha devam etti ve takırtı durdu bir süre daha duman ve bitti
Ne mi oldu benim aracın turbo iptal
siz siz olun bu havalarda ve hiçbir zaman 160-170 ile gidiyor nasıl olsa diye okadar basmayın detayları daha sonra paylaşırım
bu arada aracım 85000 km de
Maliyetmi 1250 tl araca 400tl otele

1- Kontak çıktıktan sonra araç turbodan dolayı hala karterden yağ emdiği için pistonlar onunla çalışıp düzensiz patlama yapmaya devam etti.
2- 85000 km deki araç kesinlikle böyle davranmaz. Bu yaşadığnız olay için km'nin başına 1 rakamı daha koymak gerekir? Araç 0'dan beridir sizdeyse muhtemelen çok hor kullandınız.
3- 65'lik motorunuz var muhtemelen. Boğaz kelebeğiniz manuel olduğu için dumanlar çıkmaya devam etti. Elektronik olsa idi, elektriği kesileceği için hava emişi duracaktı.

Bu durumda, sadece turbo ile kurtulmuş olamazsınız. Pistonlarınızı da kontrol ettirin.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Sani » 17 Temmuz 2012 20:16

ByOnder demiş ki:geçmiş olsun öncesinde hiç ufakda olsa belirtisi yokmuydu aslında km olarak bakarsak zaten ömrde 4/3 ünü doldurmuş diebiliriz ama o zorlamanın etkisi olduğuda kesin nasıl olsa birgün değişecekti sağlık olsun uzun yolda olmayaydı iyiydi ama oda şansızlık tekrar geçmişolsun...

Diyemiyebiliriz zira turbo tamamiyle kullanım ile alakalıdır. Babamın getz'inde turbo 70bin de öldü. Sebebi, daha yağ lambası sönmeden babam gaza basardı.
Eski şirketimde 250bin de fiesta'lar vardı, turbolar sapasağlamdı...
Turbo için en iyi kalite yağ ve ilk çalıştırma ile stop etme anında yaklaşık 30sn bekleme.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti ByOnder » 17 Temmuz 2012 20:30

Sani demiş ki:

Diyemiyebiliriz zira turbo tamamiyle kullanım ile alakalıdır. Babamın getz'inde turbo 70bin de öldü. Sebebi, daha yağ lambası sönmeden babam gaza basardı.
Eski şirketimde 250bin de fiesta'lar vardı, turbolar sapasağlamdı...
Turbo için en iyi kalite yağ ve ilk çalıştırma ile stop etme anında yaklaşık 30sn bekleme.

Buna kesinlikle katılıyorum yağ değişimi ve kullanım turbo için hayati önem taşır ben sadece genel kıyaslama yaptım yoksa bende 200 bin i geçmiş turbolara çok rastladım ama genel itibariyle bu işi yapan bi arkadaşım vardı araçlar genelde 100 bin sonrası gelirlerdi
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti Sani » 17 Temmuz 2012 21:46

Bu arada, arkadaşın başına gelen şöyle bir durum olmalı.

http://www.youtube.com/watch?v=Da--uv1e ... ure=fvwrel

Buji kabloları çekilmesine rağmen araç hala çalışıyor zira yağ sürekli yanıyor :)
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

İleti humerus06 » 17 Temmuz 2012 23:50

Çok geçmiş olsun...
humerus06
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GrandTour
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 90 BG Euro5
Yakıt: Shell V-Power
Lastik Markası: Dunlop Sport SP 01
İsim ve Şehir: Uğur - ANKARA

İleti onur-d » 18 Temmuz 2012 08:10

saatıgım 2000 turbo dızel vectram 340 bın km de orjınal turbo ve motoru vardı, yalnız turbosundan ufak ses verıyordu oda kırlı hava fıltresınden gelen tozlar kanatcıkların ucunda hafıf eğme yaptıgı için

yani 80 bin km de normal kullanılan turbo bozulmaz, bu arada turbo motor yağıyla beslendıgı ıcın, sadece kendıne zarar vermez aynı zamanda motora yatak da sardırır
onur-d
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 90000
Yakıt: benzin
Lastik Markası: brıdgestone b250
İsim ve Şehir: kocaeli

İleti sezgin bey » 18 Temmuz 2012 09:41

onur-d demiş ki:saatıgım 2000 turbo dızel vectram 340 bın km de orjınal turbo ve motoru vardı, yalnız turbosundan ufak ses verıyordu oda kırlı hava fıltresınden gelen tozlar kanatcıkların ucunda hafıf eğme yaptıgı için

yani 80 bin km de normal kullanılan turbo bozulmaz, bu arada turbo motor yağıyla beslendıgı ıcın, sadece kendıne zarar vermez aynı zamanda motora yatak da sardırır
sezgin bey
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIO-3 F-2 EXECUTİVE
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85 BG.G/TOUR
Kilometre: 21000
Yakıt: TOTAL EXCELLIUM EURO
Lastik Markası: BRIDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SEZGİN BEY

İleti cavit37 » 18 Temmuz 2012 11:28

Sani demiş ki:Bu arada, arkadaşın başına gelen şöyle bir durum olmalı.

http://www.youtube.com/watch?v=Da--uv1e ... ure=fvwrel

Buji kabloları çekilmesine rağmen araç hala çalışıyor zira yağ sürekli yanıyor :)

duman durumu aynen videodaki gibi idi
cavit37
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti onurksk » 18 Temmuz 2012 11:41

Öncelikle geçmiş olsun.Benim aracımda 123.000 de açıkçası bu turbo işinden çekinmiyorum desem yalan olur.Gerçi şükür şu anda sorun yok ama bende baya zorluyorum aracı özellikle geçen gün hanımı hastaneye götürürken klima açık hafif rampa vitesleri 4.000 üzeri inleterek değiştirdim baya kopardık ipleri.Sizde önceden bir belirti varmıydı ? yoksa bir anda giderkenmi oldu herşey
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti cavit37 » 19 Temmuz 2012 13:24

onurksk demiş ki:Öncelikle geçmiş olsun.Benim aracımda 123.000 de açıkçası bu turbo işinden çekinmiyorum desem yalan olur.Gerçi şükür şu anda sorun yok ama bende baya zorluyorum aracı özellikle geçen gün hanımı hastaneye götürürken klima açık hafif rampa vitesleri 4.000 üzeri inleterek değiştirdim baya kopardık ipleri.Sizde önceden bir belirti varmıydı ? yoksa bir anda giderkenmi oldu herşey

Dediğim gibi tatil yolu dönüşünde oldu belirti sadece turbodan gelen sesin değişmesi idi wuuuuw sesi wııııışşş :) diye gelmeye aracın çekişi düşmeye başladı ve hızımı düşürdüm. Derken film koptu. hani vantilatör pervanesi kopar ya onun takırtısını düşünün aynen öyle hatta daha güçlü bir takırtılı bir ses
cavit37
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Sonraki

Kazalarımız Vukuatlarımız

Kimler çevrimiçi