BAGAJ AYDINLATMASI

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

Re: BAGAJ AYDINLATMASI

İleti mehmetz » 21 Ocak 2012 18:23

MaYuCeL demiş ki:Bagaj aydınlatması için led çalışması. Aklıma geldi ekleyeyim dedim.

selam MaYuCeL arkadaşım, ben de senin yaptığın gibi ledleri ve devreyi evde hazırlayıp çalıştırdım. ama bagaja monte edecekken soldaki bagaj döşemesini nasıl sökeceğimi bulamadım. oldukça sert ve asılıp çekince kırılma çıtırtıları geliyor. ben de deforme olmasından korktuğum için zorlamadım. o döşemeyi nasıl sökeceğim konusunda kolay bir yol varsa izah ederseniz sevinirim.
mehmetz
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 88hp
Kilometre: 134000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: kumho
İsim ve Şehir: istanbul

İleti MaYuCeL » 21 Ocak 2012 22:26

mehmetz demiş ki:
MaYuCeL demiş ki:Bagaj aydınlatması için led çalışması. Aklıma geldi ekleyeyim dedim.

selam MaYuCeL arkadaşım, ben de senin yaptığın gibi ledleri ve devreyi evde hazırlayıp çalıştırdım. ama bagaja monte edecekken soldaki bagaj döşemesini nasıl sökeceğimi bulamadım. oldukça sert ve asılıp çekince kırılma çıtırtıları geliyor. ben de deforme olmasından korktuğum için zorlamadım. o döşemeyi nasıl sökeceğim konusunda kolay bir yol varsa izah ederseniz sevinirim.

Soldaki döşeme derken? Bu kısmı anlamadım.

Ben uygulamayı nasıl yaptığımı basitçe anlatayım istersen.

Ledleri sağdaki ve soldaki Plastik aksamın altındaki kısma yapıştırdım. Kablolarını da Bagaj kapısının fitilini çıkartıp içinden geçirdim.
Döşemeden kastınız sanırım bagajın içini kaplayan kumaşımsı malzeme ise onu hiç sökmedim.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti mehmetz » 21 Ocak 2012 22:30

açıklama için teşekkür ederim. ama benim aracın bagaj aydınlatması için çekilen tesisata baktım. kablosu çok kısa. yani bagaj lambası için ayrılan yere bile ulaşmıyor. ben de kabloya ek yapmak istedim. ama bagajı kaplayan soldaki halıyı sökemedim. yine de teşekkür ederim.
mehmetz
ONBASI
ONBASI

İleti MaYuCeL » 21 Ocak 2012 22:34

mehmetz demiş ki:

Hatta resimle anlatayım. Aşağıda 1. resimde bagajın sağ kısmı görünüyor. Ledi yapıştırdığım yeri görüyorsunuz. Kablosunu kumaşımsı malzeme ile plastik malzeme arasına tornavida yardımı ile dikkatlice sokuşturarak bagaj fitiline kadar geldim. Sonra fitili çıkartıp ayını işlemi bagajın sol tarafına gidene kadar yaptım.
Sol tarafa gittiğimde Yine aynı şekilde tornavida yardımı ile kabloyu sokuştura sokuştura bagaj aydınlatmasının kablo tesisatına kadar getirdim. Soldaki led'den gelen kablolarıda ekleyip tesisata bağladım. Sonra standart aydınlatmanın ampulünü çıkarttım attım :) zaten kendine hayrı yoktu :)
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

İleti mehmetz » 23 Ocak 2012 11:57

Selamlar. ben de bagaj aydınlatmasını yukarıda resimlerdeki gibi ledli yaptım. ama birşey dikkatimi çekti. bagaj lambası, arabanın tavan lambasıyla aynı durumlarda yanıyor. yani sadece bagajı açınca değil, kapıları açınca yanıyor. arabayı stop edip anahtarı çıkarınca yanıyor. kumandayla kilitleyince sönüyor. bu normal mi. herkeste aynı durum mu var yoksa ben mi yanlış bir bağlantı yaptım. yardımcı oloursanız sevinirim.
mehmetz
ONBASI
ONBASI

İleti MaYuCeL » 23 Ocak 2012 13:34

mehmetz demiş ki:Selamlar. ben de bagaj aydınlatmasını yukarıda resimlerdeki gibi ledli yaptım. ama birşey dikkatimi çekti. bagaj lambası, arabanın tavan lambasıyla aynı durumlarda yanıyor. yani sadece bagajı açınca değil, kapıları açınca yanıyor. arabayı stop edip anahtarı çıkarınca yanıyor. kumandayla kilitleyince sönüyor. bu normal mi. herkeste aynı durum mu var yoksa ben mi yanlış bir bağlantı yaptım. yardımcı oloursanız sevinirim.

Bagaj lambası ile araç içi aydınlatma lambası aynı tesisata bağlı. Kapıları açtığınızda da yanar, Bagajı açtığınızda da araç içi lamba yanar.
Arabayı kilitlediğinizde yepsi söner.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

İleti mehmetz » 23 Ocak 2012 13:58

çok teşekkürler. ben araç içi aydınlatma lambasını sürekli kapalı tuttuğum için bunu farkedememişim. çok sağolun. :)
mehmetz
ONBASI
ONBASI

Önceki

Aydınlatma

Kimler çevrimiçi