arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var xenon hakkında

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

Re: arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var xenon hakkında

İleti Sani » 01 Temmuz 2012 02:31

musalisim demiş ki:bende geçen ay 8000kelvini 110tl ye aldım.uygulamasını kendim yaptım.birde bu işlemi tamponu sökmeden yaptım.aracımda far yükseklik ayarı olduğu için karşıdakini fazla rahatsız etmiyor.birde mercek yansımasına benzemesi için far kaşı yapmayı planlıyorum.

8000 ile ilk yağmurda kör olarak gideceksiniz. Xenon'lar için en iyi aydınlatma 4300k'dir.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Sani » 01 Temmuz 2012 02:31

onurksk demiş ki:Daha öncede yazdım bu yeni kasa c serisi mercedeste kullanılan xenon nasıl bir şeyse arkadaş şimşek gibi çakıyo arkadan hemde aydınlatması tek kelimeyle mükemmel acaba ne marka xenon kullanıyorlar.Yoksa o piyasada satılan 50-60 tl olanlar bence hikaye

[ img ]

Şimşek gibi çakması bi-xenon olmasındandır. Pek marka modelle alakalı değildir.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti KAZIMYILMAZ » 01 Temmuz 2012 08:38

Sani demiş ki:
KAZIMYILMAZ demiş ki:Bi-Xenon yani mercekli farlarda amaç sizinde bahsettiğiniz gibi ışık dağılımının homojen ve kesilme çizgisinin keskin olmasını sağlamaktır.
Merceksiz şekilde xenon kullanımının düzgün ayarlandığı sürece sakıncası yok. Binlerce araçta var ve trafikte ben büyük bir çoğunluğundan, gözlerimin hassas olmasına rağmen rahatsız olmuyorum.
Araç üreticilerinin tamamının xenon kitlerini mercekli olarak piyasaya sunmalarının nedeni avrupa ve dünyadaki yasal düzenlemeler nedeniyledir. Şu anda zaten Türkiye'de de bu araçlar vizeden geçmiyor.

Bende zaten kendi aracıma xenon takmadan önce farları değiştirdim. Şu anda bannerdeki aracın farlarından takılı aracımda ve ampüller H4... Ama genede vizeden geçirmediler. (Neymiş balastlar bu arabanın değilmiş :) komedi )

Maalesef bilgileriniz yanlış.
Bi-xenon demek, mercekli demek değildir. Bi-xenon demek, uzun far ile kısa farı tek mercekte toplamak demektir. Böylelikle farlarınız yanarken uzun attığınızda mercek içindeki perdenin yönü değişir ve farlarınız uzun gibi yanmaya başlar. Ayrıca xenon gazının ısınma süresini pas geçtiğinizden şimşek gibi çakar.
Merceksiz tüm xenon'lar rahatsız eder. Siz olmuyor olabilirsiniz, 10 sürücüden 9'u mutlaka rahatsız oluyordur.

Haklısınız, yanlış yazmışım. Bi-xenon ile mercekli farı kast etmek istemiştim. Şu anda kullandığım H4 xenon kiti ve far aynı etkiyi yaratıyor. Uzun kısa tek ampül. Uzun moduna geçirmek yada selektör yaptığımda önündeki perde/ayna yön değiştiriyor.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti onurksk » 01 Temmuz 2012 12:55

Sani demiş ki:
onurksk demiş ki:Daha öncede yazdım bu yeni kasa c serisi mercedeste kullanılan xenon nasıl bir şeyse arkadaş şimşek gibi çakıyo arkadan hemde aydınlatması tek kelimeyle mükemmel acaba ne marka xenon kullanıyorlar.Yoksa o piyasada satılan 50-60 tl olanlar bence hikaye

[ img ]

Şimşek gibi çakması bi-xenon olmasındandır. Pek marka modelle alakalı değildir.

Şimşek gibi çakması Bi-xenon olmasından evet, ama kalitesi mükemmel iş oradan çıkıyor zaten arkadaşım megane 2 mercekli fara 50 tl olan çin malı xenondan aldı mum ışığı gibi yanıyor benim mercekli halojenler onun yanında projektör gibi yanıyo çok dalga geçmiştim adamla :D özetle denenip performans alınan markalara bakmak lazım.

Çok beyaz olunca aydınlatma düşüyor açık tonlarda olması daha iyi

[ img ]

[ img ]
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Devrim » 02 Temmuz 2012 11:51

Sani demiş ki:
musalisim demiş ki:bende geçen ay 8000kelvini 110tl ye aldım.uygulamasını kendim yaptım.birde bu işlemi tamponu sökmeden yaptım.aracımda far yükseklik ayarı olduğu için karşıdakini fazla rahatsız etmiyor.birde mercek yansımasına benzemesi için far kaşı yapmayı planlıyorum.

8000 ile ilk yağmurda kör olarak gideceksiniz. Xenon'lar için en iyi aydınlatma 4300k'dir.

4300'e katılıyorum. Genelde yaşadığım yerde Xenon'u olan arkadaşlarla sohbet ediyoruz. Işık rengini beğendiklerime soruyorum, ya 4000 ya da 5000 civarında rakam söylüyorlar. 6000'den sonrası bana iyi gelmiyor.

Ayrıca, merceksiz Xenon'a bir memleket meselesi gibi karşı çıkıyorum. Karşıdan merceksiz Xenon şekilde gelen varsa (ki genellikle gözümü alıyor) uzunları dayıyorum ki benim çin malı mercekli Angel'ın uzunları da biraz abartılıdır. E tabii bu durumda karşıdaki de beni uyarmak için uzunları yakıyor. Yakıyor ama, kısa hüzmeliler yanında sinek gibi parıldıyor sadece. Kendisi bile farkında değil, kısa'ların uzun'lardan daha güçlü olduuğnun.

Herkes, her usta o far ayarını yapamıyor ya da bilmiyor zaten. Bu Xenon denen şey parabolik farlar için düşünülmüş bir şey değil. En büyük espirisi, o kadar kelvini merceğin odaklaması üzerine.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Önceki

Aydınlatma

Kimler çevrimiçi