[3.x] Torpidoya Lamba Takılması

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

[3.x] Torpidoya Lamba Takılması

İleti ozcancetinkaya » 24 Haziran 2012 14:27

merhaba arkadaşlar dün aracım için torpido aydınlatması yaptım bunuda sizlerle paylaşmadan olmaz diyerek adım adım işlemleri fotoladım ve sizlere sunuyorum.

öncelikle torpidonun sağında bulunan Hava yastığı anahtarının bulunduğu tarafın kapı fitilini elinizle çekiniz. ve görünen vidayı yıldız alyanla söküp Hava yastığı anahtarının bulunduğu koyu gri renkli kapağı çıkartınız.

[ img ] [ img ]

daha sonra aşağıdaki resimde torpido kapağının üzerindeki çıtayı sadece (elinizle tornavida ve bunun gibi çizici alet kullanmadan) çekerek yerinden çıkartıp görünen vidaları yine yıldız alyanla sökünüz.

[ img ]

şimdi torpidoyu yerinden çıkartmak için bir vida kaldı oda aşağıdaki reimde göründüğü gibi torpidonun iç kısmında yukarı doğru baktığınızda görünüyor onuda çıkarttıktan sonra torpidoyu üstteki tırnaklara dikkat ederek yerinden çıkartınız.

[ img ]

şimdi gelelim elektriği nereden alıcaz benim aracımda torpido lambası için tesisat yoktu. bu amaçla bende lambanın elektriğini hemen yanındaki radyo çaların elektriğinden aldım. radyo çalara gelen siyah kablo Negatif kutubu, sarı kablo ise sigorta üzerinden geçerek gelen direk aküye bağlı pozitip kutup olan kablodur. yani kontak anahtarından gelen kablo değildir. kontak anahtarından gelen pozitif kutup kırmızı renkli olan kablodur. ama sarı değilde kırmızı kablodan pozitif kutubu alırsanız sadece kontak açıkken lamba yanar buda istenmeyen bir durumdur.
aşağıdaki resimdede bu bağlantıyı görebilirsiniz.

[ img ]

elektriği aldıktan sonra geldi torpido kapağına lambanın yanmasını ve sönmesini sağlayacak anahtarın bağlanmasına. burada kullanılacak olan anahtar piyasada kollu sınır anahtarı olarak bilinen ve burası önemli Normalde kapalı olan anahtardır. çünkü torpido kapağı açıldığında lamba devresini kapayacak, kapak kapandığında ise lamba devresini açaçak.

aşağıdaki resimde kullanığım anahtar görülmekte.

[ img ]

daha sonra bu anahtar kolunun torpida kapağının açılıp kapandığını algılayabilecek şekilde resimde görüldüğü gibi torpidoya sıcak silikonla yapıştırdım.

[ img ]

lamba olarak kendinen yapışkanlı şerit led kullandım. şerit ledi torpido uzunluğu kadar kesiptim. sizde şerit led kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken şerit ledlerde üç led birbirine seri bağlanıp bu şekilde birbirlerine paralel bağlıdırlar. bu nedenle keserken üçerli üçerli şekilde kesebilirsiniz ki zaten üzerinde kesebileceğiniz çizgileri gösteriyor.

daha sonra anahtarla lambayı seri bağlayarak radyo teypden aldığımız kablolara bağladım. tabi ledler polarizasyonlu eleman oldukları için kabloların artısı ve eksisine dikkat ederek bağlayınız. radyo teypten aldığımız kablonun artısı ile ledin artısı ve aynı şekilde arada anahtar olacak şekilde eksisi ile eksisi bağlanacak.

kabloları resimdeki gibi orjinal lambanın takılacağı torpido deliğinden çıkarttıktan sonra torpidoyu söktüğümüz gibi yerine monte ediyoruz. son olarak fazlalık kabloları orjinal lamba deliğinden içeri sokarak şerit ledi torpido içine kendi yapışkan bandını çıkartarak yapıştırınız.

[ img ]

[ img ]

işte sonuç...

[ img ]

anahtara elimde bastırdığımda lambanın kapandığı görülüyor.

[ img ]

buda gece denemesi :D

[ img ]

umarım yardımcı olabilmişimdir...
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2cc 16v Aut
Kilometre: 79000
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Bridgestone ER300
İsim ve Şehir: BabaesKieşan

Re: Torpidoya Lamba Takılması

İleti samathana » 24 Haziran 2012 19:52

Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

İleti Leo1905 » 24 Haziran 2012 21:29

güzel bi çalışma olmuş eline sağlık. ben de böyle bişey istiyorum aslında ama bu elektrik işlerinden anlamıyorum :)
Leo1905
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75bg
Kilometre: 19000
Yakıt: Full
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: Gebze

İleti Devrim » 24 Haziran 2012 21:55

Çok güzel. Ellerinize sağlık, çok güzel. :)

Gerçi ben olsam torpidonun dibine de mi yapıştırırdım bilmem. Hepsinin ön tarafta olması göz alır mı acaba diye düşündüm.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ozcancetinkaya » 24 Haziran 2012 22:18

Devrim demiş ki:Çok güzel. Ellerinize sağlık, çok güzel. :)

Gerçi ben olsam torpidonun dibine de mi yapıştırırdım bilmem. Hepsinin ön tarafta olması göz alır mı acaba diye düşündüm.

Devrim bey aslında çok önde değiller tam orjinal lambanın hizasında. arkaya da ayrıca takmayı bende düşündüm ama torpido tam dolu olunca lambanın önünü kapatacağı için gerek duymadım, şuan bu haliyle torpidoyu çok güzel aydınlatıyor. bu arada konuyu sabit yapabilirseniz diğer konular içinde kaybolmamış olur. ne dersiniz?
ozcancetinkaya
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2cc 16v Aut
Kilometre: 79000
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Bridgestone ER300
İsim ve Şehir: BabaesKieşan

İleti Sani » 26 Haziran 2012 20:17

Çok güzel ama imkan var ise renk gün ışığı olmalıydı derim.
Ellerinize sağlık.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

Re: [3.x] Torpidoya Lamba Takılması

İleti fethiaktunc » 19 Temmuz 2012 11:27

2006 serisi Clio 3'ler torpido rengi gri oluyor genelde ve soğutma oluyor. bu araçta soğutma yok mu ? acaba torpido soğutma olduğu zaman torpidoya ulaşan boru nereye takılıyor.?
fethiaktunc
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V Extreme
Kilometre: 32000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: İstanbul

Re: [3.x] Torpidoya Lamba Takılması

İleti semih89 » 19 Ağustos 2012 08:37

20120818_181041.jpg

20120818_181050.jpg

Toplam maliyet 3 lira oldu :) İlginçtir araç dolu bir model dynamic ama bu lamba yok..
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

Aydınlatma

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir