[3.1] Kısa Far & Sinyal Ampullerini Değiştirmek

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

Re: Kısa Far & Sinyal Ampullerini Değiştirmek

İleti impossible » 15 Kasım 2009 10:35

eline sağlık devrim, korkarım ki sen emekliliğinde kullanacağın arabayı yap-boza çevireceksin,boş vakit çok olunca.. ya da başka bi araba alır bununla oynamaya devam edersin,uzmanlaştın ne de olsa :good:
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

Re: [3.1] Kısa Far & Sinyal Ampullerini Değiştirmek

İleti hasmer » 05 Ocak 2010 12:33

Görüşümce ampul işinde Osram'dan şaşmamak lazım.Osram'ın da xenon benzeri ürünleri var ama ben Osram'ın Silverstar serisini tavsiye ederim(nightbraker in daha üst serisi).Kutusunda standart halojen ampullerden %50 fazla ışık verdiğini söylüyor , yüzdesini bilmiyorum ama kullanımda bariz fark var.Ama ömrü standart ampullerden kısa maalesef...
hasmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII FazIIDyn.bvr
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 7500
Yakıt: V/max Eurodiesel 10
Lastik Markası: Conti Prem.Contact.
İsim ve Şehir: Hasan Mermer İstanbul

İleti evrenz » 13 Nisan 2010 22:09

far camlarında lekelenme gibi bir sıkıntıdan söz ediliyordu %10 daha parlak denilen bu ampullerin kararma üzerinde olumsuz bir etkisi olur mu ben kısa farlardan memnun değilim çünkü
evrenz
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII exp. 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 70bg
Kilometre: 1300
Yakıt: PO vmax eurodizel 10
Lastik Markası: dnlop sp01 185/60/15
İsim ve Şehir: evren *rize ankara mersin

İleti Devrim » 13 Nisan 2010 22:31

Farlardaki kararma tamamen plastik camla ilgili fabrika hatası diye düşünüyorum.
Takılacak hiç bir ampulün kararmayı artıran veya azaltan bir etkisinin olmayacağını düşünüyorum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti muratoguz » 20 Eylül 2010 08:37

Devrim bey, elinize sağlık aydınlatmadan memnun değildim ve yazınızı takip ederek ampülleri osram night breaker ile çok rahat değiştirdim şimdi çok daha iyi oldu, yalnız parklar night breaker a göre çok sarı kaldılar, park ampülü olarak night breaker ın rengine yakın bir ampül tavsiye edebilirmisiniz?
muratoguz
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 Clio III Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 61555
Yakıt: Shell Feul Save
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kayseri

İleti Devrim » 20 Eylül 2010 15:18

Selam. Teşekkürler.

Fakat maalesef bilgim yok. Sanırım parklar W5W dipsiz ampüllerdi. O ebatta daha beyaz veren ampul olsa gerek. Fakat benim bilgim yok. Bu arada piyasada satılan beyaz ışık veren dörtlü LED'lerden almayınız. Ömürleri kısa ve sağlıksız.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti rcnkl » 20 Eylül 2010 16:51

Aynen o ledlerden aldım. Ama aksesuarcı bana 4 secenek sundu bende lamba gibi olan ledlerden değilde mikro ledlerden aldım. Bir tane ampulün üstünde 4 adet var. bişeyde ben sormak istiyorum. Bi yerde daha sormuştum ama değiştiren biri olarak sana sormak istiyorum Devrim hocam tamponu sökmeden kısa ampuller değişiyorsa zenonlarda takılabilirmi ?
rcnkl
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 42000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: ercan izmir

İleti Devrim » 21 Eylül 2010 12:02

Teoride takılabilir belki. Ama süreç olarak biraz uzun bir işlemse, yani basit bir ampul değiştirmeye göre sıkıntılı bir işlem ise, çalışan kişi daha rahat bir ortamda çalışmak isteyerek farları sökmek isteyebilir. Ama; Xenon yerleştirmede asıl iş, balast vb. ekipmanı sağa sola sabitleyip farın içine sadece bir ampul koymaksa bence de tamponu indirmeye gerek yok.

Ama tampon sökmenin de bir riski yok bence. Yani tamponu araçtan %100 ayırmaya gerek yok. Motor bölümündeki ve yan kısımlardaki vidalar sökülse yeter. Aracın altındakilerin sökülmesine gerek olmadığından tamponun sadece üst kısmını araçtan ayırarak yere koyabilirler. Tamponun araçtan ayrılmamış alt kısmı hafifçe esner sadece o kadar. Basit bir işlem, 4 ilâ 6 vidaya bakıyor...

Dörtlü LED'lere gelince... Bir süre sonra onlar, bir arkadaşımızın deyimiyle "disko topu gibi" yanıp sönmeye başlayacaklar. Aracımızın elektrik sistemine uyumlu değiller LED olmalarından ötürü sanırım. Ömürleri kısa oluyor. Rastgele yanıp sönüyor gibiler. Daha dün bir Focus'un arka plaka ışığı olarak gördüm. Soldaki lamba (muhtemelen dörtlü LED'ler) rastlansal olarak -çıldırmış gibi- yanıp sönüyordu. Komikti. :)

Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti muratoguz » 21 Eylül 2010 15:35

Devrim demiş ki:Selam. Teşekkürler.

Fakat maalesef bilgim yok. Sanırım parklar W5W dipsiz ampüllerdi. O ebatta daha beyaz veren ampul olsa gerek. Fakat benim bilgim yok. Bu arada piyasada satılan beyaz ışık veren dörtlü LED'lerden almayınız. Ömürleri kısa ve sağlıksız.

Araştırma sonucu Night Breaker a uyumlu olarak sarı - beyaz arası renkte ışık veren Osram Cool Blue Park ampülü siparişi verdim. Yalnız park ampül değişimi hakkında bir bilgim yok. Park ampüllerini nasıl değiştirebilirim ? :)
muratoguz
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 Clio III Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 61555
Yakıt: Shell Feul Save
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kayseri

İleti rcnkl » 21 Eylül 2010 21:01

muratoguz demiş ki:
Devrim demiş ki:Selam. Teşekkürler.

Araştırma sonucu Night Breaker a uyumlu olarak sarı - beyaz arası renkte ışık veren Osram Cool Blue Park ampülü siparişi verdim. Yalnız park ampül değişimi hakkında bir bilgim yok. Park ampüllerini nasıl değiştirebilirim ? :)

ben taze değiştirdin aslında değiştirmesi çok kolay ama alan biraz dar olduğundan dolayı parmaklarını kullanarak değiştiriyorsun uzun farların olduğu büyük yuvarlak plastık kapağı açıp duyu siyah olan küçük iki kabloyla bağlanmış duyu yerinde çek (en zor işem bu sadece parmakların girebiliyo o kısma akünün olduğu kısım için diğer taraf daha kolay) ampul dipsiz denilen tip çekip çıkartabiliyosun led takıcak san denemeden yerine takma zira ledler tek yönden akım geçiren diyotlardır ters takarsan çalışmaz zarar da vermez ama kontrolde gerekli çalışması için daha sonra duyu yuvasına oturtup plastik kapağıda kapatırsan park sorunu çözülmüş olur umarım anlaşılır yazmışımdır ve yardımcı olabilmişimdir
rcnkl
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti MaYuCeL » 21 Eylül 2010 22:00

tabi bu işlemleri yapmak icin ellerinizin birazcık kibar olması lazım. :) Gerci benim eller büyük denecek kadar iri degil ama ben başaramadım ampülleri cıkratmayı. Elektrikcinin cıragına cıkarttırmıştım. :)
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti rcnkl » 22 Eylül 2010 20:58

benim ellerde pek kibar sayılmaz ama bikaç çizik ve biraz ezilmeyle olay atlatılabiliyor :D akünün muhafazasını (plastik aksam) çıkartarak işi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz AMMA Muhammet arkadaşım gibi küçük elli birinden yardım almak en akıllıca tercih olacaktır ;D
rcnkl
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti onurksk » 13 Aralık 2011 10:45

Bu hafta sonu bende mercekli kısa far ampullerimi bosch plus 90 performans ampulleri ile serviste değiştirttim ben dahil 2 usta baya bi denedik bakındık ama ellerimiz far arkalarına kesinlikle sığmadığı için tampon + farlar söküldü inşallah kısa zamanda patlamazlar yoksa durum sakat yada ince elli bi hostes bulcaz değişim için :)
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Devrim » 14 Aralık 2011 19:37

Evet, sıkıntı. Benim ellerim iyi kötü giriyor ama çizik çizik oluyor valla.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti levolution » 27 Aralık 2011 21:00

2 hafta önce gece yolculuğu sırasında sağ ön ampul kesti ve değiştirmek zorunda kaldım. bir saate yakın uğraştım. işin bir saate yakın sürmesinin nedeni ampulu fara sabitleyen ve koruma sağlayan parçanın yerinden çıkıp motorun derinliklerinde kaybolması. yarım saat o parçayı bulmakla ve çıkarmakla uğraştım. elim hep çiziklerle doldu. o parçayı yerine taktıktan sonra işimi kolaylaştıracak bir şey buldum, klima borusunu şaseye bağlantı vidasını sökerek motora doğru kanırttım ve kendime çalışacak yer açtım. böyle daha rahat oldu. o metal parça düşmese daha kolay olacaktı.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

ÖncekiSonraki

Aydınlatma

Kimler çevrimiçi