Sis Far Takımı alacağım...

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

Sis Far Takımı alacağım...

İleti aydinkaragoz » 28 Eylül 2009 13:50

Arkadaşlar sis far takımı alacağım aracıma , aracım 1.5 dci Authentique sis farları yok , taktırmak istiyorum ama tam fiyatlarını bilmiyorum , servis takım halinde 550tl demişti bana bir ara sorduğumda , birde bizim araçlarda , sis farı kablo tesisatı içinde varmı acaba yoksa tesisatıda ayrı mı alacağız bu konuda bilgi edinen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim...
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

Re: Sis Far Takımı alacağım...

İleti semih89 » 29 Eylül 2009 00:14

tesisat oluyor fakat yine de taktırmak için servise gitmen yada bir elektrikçiye yaptırman lazım. servis gerçektne çok çok aşırı bir fiyat veriyor. benım araç için sis farı kiti sipariş ettim bugün İngiltere'den. 180lira ödedim hem de kargo dahil. aynı parça aynı parça numarasıyla 610 lira serviste varın siz düşünün. çıkma bulabilirsiniz Clio için bolca vardır.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 29 Eylül 2009 00:14

Sadece kumanda kolu hakkında -eğer yanlış hatırlamıyorsam- bir pürüz var. Bizdeki mevcut koldaki sis yakma kumandası (yüzüğü), sadece arka sisi yakacak şekilde çalışıyor. Yani sadece geriye çevirebiliyorsun. Sis takımı bağlandığında bu kolun da değişmesi, çift tarafa göre çalışan bir yüzük takılması gerekiyormuş. Bu da maliyeti oldukça artırıyor.

Ben zamanında sis takımı düşündüğümde, sisi sistemini bir butona iliştirmeyi, o butonu da dikresiyonun sol-alt (veya sağ-alt) köşesindeki "boş" buton yerlerine monte ettirmeyi düşünmüştüm. Sonra sisten vazgeçince düşünmez oldum. ;)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aydinkaragoz » 29 Eylül 2009 10:22

Devrim hocam , sis farı düğmesi , kitin içerisinde geliyor diye servisten bilgi aldım , sanırım kit içinde sis farı 2 adet , sis lambalarının plastikleri 2 adet , kablo tesisatı , kumanda kolu geliyor muş birde bunlar için herkes ayrı ayrı fiyat veriyor ne biçim iş bende anlamadım bir renault servisi 460tl dedi tüm kite , diğeri 660tl dedi , ama sadece lambayı alırsan tanesi 135tl , alttaki plastiklerinde tanesi 60 tl ymiş , benim servisim bunları alırız , kablo tesisatını biz çekeriz diyor , nasıl olsa benim aracımda sol tarafta düğmemde var renault un orijinal düğmesi servisten bir abim vermişti onuda onu kullanabiliriz tek tek alırsam 390tl tutuyor parça parası , ne yapacağıma bende karar veremedim bir türlü ya neyse , semih hocam sen 180tl ye getirtiyorum demişsin , onu nerden nasıl temin ediyorsun biraz bilgi verebilirmisin ?? Teşekkürler..
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti semih89 » 29 Eylül 2009 12:17

aracım modus ama kapaklar dışında tesisat aynı olması lazım, içinde herşeyi var kendim bağlamayı düşünüyorum. ben ebaydan aldım ingiltereden gelecek. takarken de detaylı şekilde siteye koyarım. dediğim gibi parça falan aynı kimisinin içinde kol kimisinde de bu far yüksekliklk ayarının olduğu yerdeki boş yere gelen bir buton oluyor. benimkinde sanırım buton gelecek ve daha iyi olur diye düşünüyorum. kargo dahil 180 lira ödedim ben. bu servisler her türlü geçiriyor :)
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Bayram » 29 Eylül 2009 15:20

Sis farı için bu maliyete değermi bilmiyorum.
Genelde ne tür yolarda araç kullanıyorsunuz.
Ben 1,5 yılda toplam 1 saat yakmamışımdır sis farlarımı
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti oguz1 » 29 Eylül 2009 17:26

Benim önceki aracımda vardı sis farı tempaSXAK italyandı, 5 yıl kullandım. Bir gün gece izmirden ankaraya dönerken afyonda polis çevirdi ve sis farlarınızı gereksiz kullanmayın dedi bende söndürdüm. Sonuçta tam gerekli olarak 5 yılda 1 kere kullandım oda Ankara gimatta gece saatleri yoğun sis çökmüştü açtık. Diğer zamanlarda sadece gösteri amaçlı kullandım.

Bu aracımı alırkende sis farının olduğu paketi almadım.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti aydinkaragoz » 30 Eylül 2009 08:12

Ewet uzun uzun araştırmalar sonucu ki , belkide ege bölgesinde 10 tane bayiye telefonla sordum, sis farı orijinal kiti : 460tl (her yerde fiyat standart) paket içeriği : 1) Sis Farları Sağ Sol Takım ampuller dahil 2) Sis Farı yuvaları takım. 3) Sis Farı kablo tesisatı 4) Sis Farı düğmesi (sinyal kolunun ordaki kolu vermiyorlar , sadece tek bir sis farı düğmesi geliyor) 5) Röle ,sigorta vs....

Bundan ayrı olarak diyelimki servisten parçaları ayrı ayrı almak istedik : 1) Sis farlarının tanesi 135TL sağ-sol : 270TL (içinde ampulü olup olmadığını kimse bilmiyor) , 2) tamponlardaki plastik tutucular yani yuvalar takımı 2 adet : 120TL 3) Sis Farı kablo tesisatı orijinal : 258,36TL 4) Düğme ve aradaki röle ve sigortadan fiyat bilgisi alamadım , onlarda büyük ihtimalle 100TL vardır.

Bu arada tabi bunun işçiliğide var bir servis sis farı kiti ve işçiliğiyle beraber hepsini 500TL ye takarız demişti.

Birde piyasa araştırması yaptım , Ankarada Nail otomotiv diye bir firma var , oraya ulaştım internetten oradada clio3 için sis farı malzemeleri mevcut ama büyük ihtimalle yan sanayidir adam her ne kadar orijinal desede :D , takım halinde yok parça olarak : 1) sis farlarının tanesi 65TL sağ - sol : 130tl , 2) tamponlardaki plastik tutucular yani yuvalar takımı 2 adet 30TL burada başkada bir parça yok sis farları için.
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti barracuda » 30 Eylül 2009 09:29

aydıncım bence hiç kasma okadar para vermek için orjinallere.. sadece yuvayı al yan sanayi olarak .. orayada piyasa malı bi takım sis farı al .. elektikçiye git bi düğme ile manuel açma kapama yapsın sana yeter.. zaten uzun yolda abuk subuk yerlerde taş gelip camları çatlıo :)
barracuda
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 3k
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: erhan / istanbul

İleti 10'R » 09 Ekim 2009 04:48

İsterseniz şöylede yapabilirsiniz. Renault Megane 2 nin sis farını aracınıza taktırıp bir anahtar ekletede bilirsiniz ?
http://www.sahibinden.com/renault_megan ... isplayitem

Veya o anahtar yerine clio III'ün orjinal kolunu edinebilirsiniz.
http://www.sahibinden.com/kangoo_clio_f ... isplayitem

gibi gibi (:
10'R
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault Symbol2010
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 Hp/Bg
Kilometre: 47000
Lastik Markası: GoodYear
İsim ve Şehir: Onur İstanbul

Sis Far Takımı + Xenon Far...

İleti aydinkaragoz » 24 Ekim 2009 22:48

Arkadaşlar bugün itibariyle aracıma orjinal sis far takımı taktırdım , renault ordu servisinde >> kit olarak getirdildi , kitin içerisinde >> 2 sislambası , 2 alt bakaliti , sis farı düğmesi (kol değil) , bağlantı kabloları , tamamıyle tüm parçaları orijinal , zaen renault kutusu ve üzerinde made in france yazıyor , dikkatimi bişey çekti renault tüm aydınlatma tesisatını osram marka kullanıyor , sis farlarıda osram diğer farlarda , neyse toplamda işçilik dahil 440TL ye mal ettim , yakın bir zamanda resimleri ve detaylarını sizinle paylaşırım inşallah , son anda tamponu indirmişken bir karar verdim ustamın tavsiyesiyle tamponu indirmişken xenon far taktık , farkını ilk günden gördüm servis dönüşünde hava kararmıştı diğer farlarla ilgisi bile yok , çok çok daha iyi neyse inşallah tüm resimleri ve detayları paylaşacağım sizinle...
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Devrim » 24 Ekim 2009 23:28

Aydın Bey, hayırlı olsun. Fotoğrafları bekliyoruz.

Xenon yapılan farlarınız mercekli mi yoksa normal mi?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aydinkaragoz » 24 Ekim 2009 23:49

Devrim hocam , farlarım üzerindeki orijinal farlar , merceklileri sordum o angel olanlardan tanesine 350 tl civarı dediler çok diye almadım , şimdlilk böyle bir uygulama yaptık serviste , ama çok memnun kaldım , bugün gece yol yaptım diğerine göre uçurum fark var , kullanıp göreceğiz artık :) , teşekkür ederim...
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti semih89 » 25 Ekim 2009 12:25

sis farını nasıl monte ettiler gördünüz mü , motordaki gri kabloyu arıyorum da :D
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti aydinkaragoz » 25 Ekim 2009 15:11

Ewet zaten servisteki cotech arkadaşım beraber montaj yaptık , zaten izlemeden aracımı bedava yapıcaz deseler yine vermem :mrgreen: neyse konuyu dağıtmayayım , gri kablo motorda değil , gri kabloyu içerdeki multiplex a şebekesinden alacaksın oraya köprü yapman yeterli , faakat bence sigorta kutusuna giden yerden köprü yaptır çünkü multiplex kablo , olayı biraz tehlikeli direk ecuyla bağlantılı bir şebeke...
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Sonraki

Aydınlatma

Kimler çevrimiçi