Sis Far Takımı alacağım...

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

Re: Sis Far Takımı alacağım...

İleti Devrim » 09 Aralık 2009 22:19

Arkadaşlar;

Akşam üstü kargoyla sis farı kit'im geldi, çok mutlu oldum. Şimdi bir süre fizibilite yaptıktan sonra girişeceğim bakalım.
Kıvırabileceğim bir iş ise uğraşacağım. Ya değilse bakarız artık. :)

Paket ebay.co.uk'den geldi. Toplam 190-200 lira arasında maloldu. Orjinal Renault kutusunda geldi, Valeo marka.
Not: Çaylar şirketten değil. :D

[ img ]
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti aydinkaragoz » 10 Aralık 2009 00:10

Devrim hocam , bana serviste gelen kutunun tıpa tıp aynısı , markası da valeo , fiyat olarak çok çok iyi gelmiş gerçekten tebrikler , montajı çok basit , tamponu indirmek yeterli geliyor , çalışmalarınızı :shock: gözle bekliyorum , şimdiden güle güle kullan... Serviste montaj dahil aynı ürüne 440TL ödemiştim bilginize...
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti semih89 » 10 Aralık 2009 01:36

eee küçük sözü dinlemek lazım arada :) hayırlı olsun. umarım sıkıntı olmaz bağlantıda. elektriki bağlantı içinde şemaya falan uymaya çalışma sakın. benım aracın kiti olmasıan rağmen bana bile uymadı. mantık çok basit aküden elektriği alacaksın bir de parklar yandığında yanması için parklardan şaşi alıcaksın oradan butona bir hat gidicek oradan da lambalara . bildiğin basit elektrik devresi gibi.dilersen resim çekmeye çalışırım haftasonu tam olarak kaputu falan söküp. ama oto elektrikçi eminim kısa sürede çözer olayı. içeri gidicek kablolaro da kaput telinin oralardan biyerden sokabilirsen sok, olmadı oradan bi delik deliceksin ordan geçiriceksin. far kapaklarını da artık güzel bir işçilikkle uydurmaya çalış . bolca sıcak silikon al derim , yada yapı marketlerde falan bulabileceğin 3m benzeri sonradan kuruyan yapıştırıcılardan alabilirsin.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 10 Aralık 2009 02:52

aydinkaragoz demiş ki:Devrim hocam , bana serviste gelen kutunun tıpa tıp aynısı , markası da valeo , fiyat olarak çok çok iyi gelmiş gerçekten tebrikler , montajı çok basit , tamponu indirmek yeterli geliyor , çalışmalarınızı :shock: gözle bekliyorum , şimdiden güle güle kullan... Serviste montaj dahil aynı ürüne 440TL ödemiştim bilginize...
Evet, ön tamponu sökünce işler kolay yürür sanırım. Bizim servis de 550+ bir fiyat vermişti. Bakalım, zevkle uğraşacağım. :)

semih89 demiş ki:eee küçük sözü dinlemek lazım arada :) hayırlı olsun. umarım sıkıntı olmaz bağlantıda. elektriki bağlantı içinde şemaya falan uymaya çalışma sakın. benım aracın kiti olmasıan rağmen bana bile uymadı. mantık çok basit aküden elektriği alacaksın bir de parklar yandığında yanması için parklardan şaşi alıcaksın oradan butona bir hat gidicek oradan da lambalara . bildiğin basit elektrik devresi gibi.dilersen resim çekmeye çalışırım haftasonu tam olarak kaputu falan söküp. ama oto elektrikçi eminim kısa sürede çözer olayı. içeri gidicek kablolaro da kaput telinin oralardan biyerden sokabilirsen sok, olmadı oradan bi delik deliceksin ordan geçiriceksin. far kapaklarını da artık güzel bir işçilikkle uydurmaya çalış . bolca sıcak silikon al derim , yada yapı marketlerde falan bulabileceğin 3m benzeri sonradan kuruyan yapıştırıcılardan alabilirsin.
Dur bakalım, küçük sözünü göreceğiz. :D Şaka bir yana, montaj talimatında elektrik işi basit gibi görünüyor. Mesele doğru kabloları tespit etmekte. Servisteki ustaya nazım geçebilirse bilgi almaya çalışayım. Ya değilse ya bir elektrikçiden yarım alacağım ya da servise başvuracağım artık. Yanlış bağlantı yapıp aracı yakmayalım. :D

Teşekkürler arkadaşlar.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti CHIEF » 11 Aralık 2009 15:55

Devrim hayırlı olsun..

Bana kalırsa sen sis farlarını tek başına takarsın.Senden ne kaçmış.. :good:

Ben kutu içeriğini merak ettim neler var açıklayabilirmisin....
CHIEF
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1,2 Aut. LPG
Kilometre: 35
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Mıchelin
İsim ve Şehir: Bitki Hayvan

İleti Arslan » 11 Aralık 2009 21:57

Bu tür elektrik çalışmalarında Avometre dediğimiz ölçü aletini kullanırsanız çok faydası olur. Bu aletle Voltaj, akım, iletkenlik, kablo bulma, +, - gerilim vs. tespiti sağlanır. Mesela ters gerilim elektronik cihazlara zarar verebilir. Hangi kabloda kaç volt var. Ne zaman geliyor vs. sorulara bu aletle yanıt bulabilirsiniz.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti semih89 » 12 Aralık 2009 00:08

Bie gelişme var mı Devrim abi, malum kış bastırmaya başladı sissiz olmaz :) yardımcı olucam bişey varsa söyle, haftasonu çalışmıyorum resim falan çekmeye çalışırım en azından bağlantılarla ilgili.
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 12 Aralık 2009 02:27

Selam.

Paket içeriğine geçmeden önce şunu belirteyim. Benim aldığım farlar MODUS için. Sonuçta sis far hikayesinde önemli olan iki adet sis farı ve basit bir elektrik tesisatıdır. Bendeki pakette, sis farlarının önünde bulunan (sis farı olmayan bizim araçlarda siyah plastikle kapalı bulunan) kapak farklı sadece. Ben sadece oraya kendim delik açacağım o kadar. Onun dışında uyumlu olmayan bir parça yok sanırım.

İçerik:

devrim_sisfarlari_1.jpg

devrim_sisfarlari_2.jpg

devrim_sisfarlari_3.jpg

devrim_sisfarlari_4.jpg

devrim_sisfarlari_5.jpg

devrim_sisfarlari_6.jpg

devrim_sisfarlari_7.jpg

devrim_sisfarlari_8.jpg

devrim_sisfarlari_9.jpg

Arslan demiş ki:Bu tür elektrik çalışmalarında Avometre dediğimiz ölçü aletini kullanırsanız çok faydası olur. Bu aletle Voltaj, akım, iletkenlik, kablo bulma, +, - gerilim vs. tespiti sağlanır. Mesela ters gerilim elektronik cihazlara zarar verebilir. Hangi kabloda kaç volt var. Ne zaman geliyor vs. sorulara bu aletle yanıt bulabilirsiniz.
Bahsettiğniz şu ampermetre vs. enen şey mi? İki ucu var ve ibresi var. Hatta buzz yapıyor falan. Eğer o ise, hangi mod ne işe yarar nasıl öğrenebiliriz?

semih89 demiş ki:Bie gelişme var mı Devrim abi, malum kış bastırmaya başladı sissiz olmaz :) yardımcı olucam bişey varsa söyle, haftasonu çalışmıyorum resim falan çekmeye çalışırım en azından bağlantılarla ilgili.
Sağol Semih. Ya hem okulda yoğun iş var hem de havalar kötü burada, yağış var. Çalışabileceğim kapalı bir mekanım da yok malesef. Güzel günleri bekliyorum. :)
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti semih89 » 12 Aralık 2009 02:37

Bu iş için avometreye ihtiyacın yok , kabloların renkleri falan farklı çünkü. şemayı bir şekilde bağlantı anlamında unut derim orada tesisattan boş bir kısımdan faydalanıyor ama unutma o araç modüs :) işin garibi benım araca bile uymadı tesisat . en kısa zamanda bekliyoruz. zaten elektrik kısmı en kolay kısım sen yapamasan bile elektrikçi için çok basit bir şekilde 20 liraya hallolcak bir iş :) mesele senin tampondaki plastiğe bu farları adapte etmekte. bak kutuda çıkan bağlantı plastikleri var artık onları falan bir şekilde halladiceksin. o aşamaya gelince bir kaç fikir de verebiliriz. mesela önce dışarıdan plastiğe farın tam olarak geleceği yerleri çizip noktalarsın. fardan bir kaç mm küçük şekilde matkapla falan oraları delersin. daha sonra güzel bir işçilikle oralara zımpara yapıp orjinal görüntüsü verebilirsin. ondan sonra içeri o plastikleri ve farları bolca silikon veya daha kuvvetli 3m vs kaliteli yapıştırıcılarla yapıştırabilirsin. kaza bela olmadıgı sürece onların çıkması da zaten imkansız. neyse sen başlayınca haberdar edersin yine.
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti ufuk5414 » 12 Aralık 2009 21:44

evet devrim bey şimdiden hayırlı olsun.inşallah bi sorun olmadan kullanmaya başlarsın.ben de bekliyorum...
ufuk5414
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 60000
Yakıt: SHELL GTL+
Lastik Markası: BRİDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SAKARYA

İleti Kenancelik » 14 Aralık 2009 10:21

Not: Çaylar şirketten değil. :D