clio 3 on far ampul?

İç ve dış aydınlatmaya dair herşey...

Re: clio 3 on far ampul?

İleti Devrim » 28 Mart 2010 22:19

Doğrudur.

Fakat o beyaz ampuller de 12V ve 55W. Daha fazla ısı yaymıyorlar ki. Yani elimi cama koyduğumda hissedilir bir artış görmüyorum. Demek istediğim bu en azından.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti baris » 28 Mart 2010 23:32

devrim sende haklısın,ama bu ampuller ile ilgili bir araştırma yapmıştım ve fazla ısındıklarını okumuştum
baris
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: istanbul

İleti readonly » 16 Aralık 2012 21:42

dün problem yoktu ama bugün sağ kısa farım gitmiş durumda :oops: günlerden pazar olması nedeniyle de (çorludaki servis pazar günü kapalıydı) tekirdağ-istanbul arasını tek kısa far + sislerle gelmek durumunda kaldım.

aracımın garantisi devam ediyor, bu tür ampül problemleri garanti kapsamına giriyor mu?
girmiyorsa h7 ampül mü yoksa nb mi tavsiye edersiniz?
+
ilk aldığım zamana göre farlarımın seviyesi biraz düştü gibi, bunu kendim ayarlama şansım var mı? yoksa servis ya da sanayiyi bi ziyaret etmek mi lazım illa?

teşekkürler
readonly
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extr. - 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 25000
Lastik Markası: Dunlop - 185/60/15
İsim ve Şehir: Fatih - istanbul

İleti Sani » 17 Aralık 2012 01:40

Far ampülünüz değiştirkten sonra ayarı mutlaka yapılmalı zaten. Nightbreaker'lerın ömürleri hala kısa. İmkanınız var ise Philips %30 serisini kullanın. 2 sene evvel taktırdığım ampüller hala yanıyor.
Tabi, bu tip malzemeler sarf malzemesidir ve garantiye girmez.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti semih89 » 17 Aralık 2012 18:21

Sarf malzemeler garantiye girmez. Farları değiştirmek için tamponu sökmek gerekiyor. Serviste aşırı işçilik alabilirler bu işlem işin. eliniz yatkınsa kendiniz de değişebilrsiniz. 50lira gibi bir fiyara nightbreaker aldım. Mercekli farlarım, çok fazla memnun değilim açıkçası özellikle yağmurlu havada . Xenonlara dönmek istiyorum. En ideali yine de standart ampül.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti readonly » 18 Aralık 2012 21:40

bilgiler için teşekkürler... h7 ile devam edicem sanırım :)
readonly
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti readonly » 23 Aralık 2012 13:34

osram nb plus aldım.. normal nightbreakera göre daha uzun ömür vaadediyor.

viewtopic.php?f=58&t=1855
bu topicte anlatılanlara göre değiştirmeyi denedim. far arkasındaki yerin darlığından ve günümüz yağışlı şartları nedeniyle arabanın kirliliğinden araca çok temas etmek istemediğimden dolayı beceremedim, beceremediğim gibi el fenerini de motor alt korumanın olduğu yere düşürdüm, elimi uzatıp alamadım... herşeyi berbat ettim anlayacağınız, bugün pazar sanayi de servis de kapalı yarın işe yaya gideceğim anlaşılan :ROFL:
readonly
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti onurksk » 23 Aralık 2012 13:42

readonly demiş ki:osram nb plus aldım.. normal nightbreakera göre daha uzun ömür vaadediyor.

http://forum.clioiii.com/ClioIII/FORUM/ ... =58&t=1855
bu topicte anlatılanlara göre değiştirmeyi denedim. far arkasındaki yerin darlığından ve günümüz yağışlı şartları nedeniyle arabanın kirliliğinden araca çok temas etmek istemediğimden dolayı beceremedim, beceremediğim gibi el fenerini de motor alt korumanın olduğu yere düşürdüm, elimi uzatıp alamadım... herşeyi berbat ettim anlayacağınız, bugün pazar sanayi de servis de kapalı yarın işe yaya gideceğim anlaşılan :ROFL:

O ampul değişimini ben dahil 2 usta ellerimiz sığmadığı için 3 kişi başaramadık ve tamponu komple söktük. Ampul değişimi araçlarımızda yer darlığından dolayı çok ciddi bir sıkıntı
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti readonly » 23 Aralık 2012 18:08

neyse bi oto elektrikçi buldum da 10-15 dk da hallettirdim... hem düşen feneri aldı, hem iki farın ampülünü de değiştirttim.
tampon falan sökmedik. sağ tarafı değiştirirken silecek su haznesinin üst hortumunu çıkardı, sol tarafı değiştirirken akü kapağını söktü, farların arka bölgesi biraz içeri doğru kaldığı ve tam olarak görünmediği için de el yordamıyla söktü taktı adam bakmadan :shock: helal olsun ne diyim 20 tl verdik işçilik helali hoş olsun :D
readonly
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti semih89 » 24 Aralık 2012 00:10

ampülün arkasında dikkat ettiyseniz oturması gereken bir yuva var ufacık. görmeden takıncı orası denk gelmeyebiliyor. fara önden gözle bakın yerine yerleştirip , hiç bozmadan emniyetini de taktıysa helal olsun. ama genelde o çentiğe dikkat etmeden takıyor ustalar tamponları indirmeden yapınca.

NB kullanıyorum ama geceleri ve yağmurlu havada nerdeyse hiç göstermiyor, aracım mercekli farlı orjinal. tavsiye etmiyorum. en kısa zamanda xenona dönüş yapıcam. normal zamanda sıkıntı yok ama yagmurda tehlikeli
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti onurksk » 24 Aralık 2012 07:42

semih89 demiş ki:ampülün arkasında dikkat ettiyseniz oturması gereken bir yuva var ufacık. görmeden takıncı orası denk gelmeyebiliyor. fara önden gözle bakın yerine yerleştirip , hiç bozmadan emniyetini de taktıysa helal olsun. ama genelde o çentiğe dikkat etmeden takıyor ustalar tamponları indirmeden yapınca.

NB kullanıyorum ama geceleri ve yağmurlu havada nerdeyse hiç göstermiyor, aracım mercekli farlı orjinal. tavsiye etmiyorum. en kısa zamanda xenona dönüş yapıcam. normal zamanda sıkıntı yok ama yagmurda tehlikeli

Bendede durum aynı Bosch plus 90 h1 performans serisi ampul kullanıyorum ama mercekli farda hikaye aydınlatma yetmiyor. Normal far olsa senin Nb yada benim Plus 90 serileri çok çok iyi aydınlatırdı ama mercek varsa xenon şart :(
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti readonly » 25 Aralık 2012 19:18

bakarım semih, ama dışardan anlayabileceğimi pek sanmıyorum. benim farkar merceksiz, şu an için aydınlatmalarında bir sorun ya da ayarsızlık görünmüyor. şehir dışında aydınlatmasız yola çıkınca tam olarak belli olacak artık. yağmurlu havalarda da sislerle destekleriz gerekirse :)

bu nb lerin ömrü uzun olması için "özellikle marşa basarken farlarınız kapalı olsun, marş motoru yüksek akım çektiği için dalgalanma oluyor ve ampüller zarar görüyor" demişler çeşitli forumlarda.
normalde benim farlar sürekli açıktır, kola da hiç dokunmam, zaten motoru stop edip araçtan inince kendisi kapatıyor, açık konumda bırakınca da araç çalıştıktan hemen sonra farlar yanıyor. bu şekilde kullanmaya devam etmenin özellikle bu nightbreaker ampüller açısından bir zararı olur mu acaba? sonuçta marşa basarken farlar yanmıyor, motor çalıştıktan sonra yanıyor?
readonly
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Önceki

Aydınlatma

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 72 misafir