QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

Quickshift gibi yarı ve tam otomatik şanzımanlarla ilgili konular...

Re: QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

İleti ratig » 01 Haziran 2011 21:49

dik yokuştan inerken aracı manuele alıyorum ve vites 1 de.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

İleti levolution » 01 Haziran 2011 22:01

ratig demiş ki:dik yokuştan inerken aracı manuele alıyorum ve vites 1 de.

devir 3bin civarına gelince tak diye sinir bozucu bir ses çıkarıp rolantiye düşmüyor mu motor?
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti mosengul » 01 Haziran 2011 22:32

Frene basmazsan 2. vitese geçmez bu otomatik mod içinde geçerli. Ama frene hafif dokun vitesi hemen değiştirir. Sen onu rolanti sanıyosun ama o bir üst vites kadrandan sürekli vitesi takip et.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

İleti Oktay ACAR » 02 Haziran 2011 09:17

mosengul demiş ki:Frene basmazsan 2. vitese geçmez bu otomatik mod içinde geçerli. Ama frene hafif dokun vitesi hemen değiştirir. Sen onu rolanti sanıyosun ama o bir üst vites kadrandan sürekli vitesi takip et.

Dik bir yokuş inerken ben hala kararsızlık yaşıyorum,vitestemi bırakmam lazım yoksa boşamı almam gerekiyor.Viteste inersem frene dokunduğumda o malüm TAK sesi bizi bekliyor yokuş bitiminde kendi vitese geçiyor,bilemiyorum hangisi doğru. :(
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti mosengul » 02 Haziran 2011 19:25

Oktay ACAR demiş ki:
mosengul demiş ki:Frene basmazsan 2. vitese geçmez bu otomatik mod içinde geçerli. Ama frene hafif dokun vitesi hemen değiştirir. Sen onu rolanti sanıyosun ama o bir üst vites kadrandan sürekli vitesi takip et.

Dik bir yokuş inerken ben hala kararsızlık yaşıyorum,vitestemi bırakmam lazım yoksa boşamı almam gerekiyor.Viteste inersem frene dokunduğumda o malüm TAK sesi bizi bekliyor yokuş bitiminde kendi vitese geçiyor,bilemiyorum hangisi doğru. :(

Oktay abi frene basarken biraz güçlü basarsan vites küçültmüyor. Ama ayak ucuyla fren yapıp hafif frenle iniyim diyince vitesi yükseltip kopresyonu kesiyor.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Oktay ACAR » 03 Haziran 2011 21:31

mosengul demiş ki:
Oktay ACAR demiş ki:

Oktay abi frene basarken biraz güçlü basarsan vites küçültmüyor. Ama ayak ucuyla fren yapıp hafif frenle iniyim diyince vitesi yükseltip kopresyonu kesiyor.

Çok teşekkür ederim,ben dediğiniz gibi dokunuyordum ilk fırsatta deneyeceğim,selamlar...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti levolution » 03 Temmuz 2011 21:41

kafama takılan bir soru var bir süredir,
BVA tam otomatik vites kutusunda arabanın çekilmesi gibi zorunlu haller dışında N konumunda yani boş viteste kullanılmasının çok sakıncalı olduğunu, bu konumda şanzımanın yağlama yapmadığını duymuştum.
çok dik yokuşlardan inerken birinci viteste devir aşağı yukarı oynuyor, önceki iletilerde de lafı geçtiği gibi birinci viteste araba tak diye sinir bozucu bir ses çıkarıyor ve ben bu durumla karşılaşmamak için N'ye alıyorum vitesi. BVA şanzıman gibi zarar verir mi vermez mi bilmiyorum.
BVR'de bu durum hakkında bilgisi olan var mı?
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti mosengul » 04 Temmuz 2011 10:36

Kitapcıkta N konumunda gidilmemesi yazıyor. Ama zararı nedir bilmiyorum.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti levolution » 23 Eylül 2011 09:16

arabayı aldığımdan beri yokuşlarda el freni kullanıyordum ama son bir haftadır yokuşlarda sol ayakla frene basarak kaldırma alışkanlığı oluştu. zararı var mıdır diye aklıma takıldı, servisi aradım, debriyaj balatan normalden daha çabuk biter, tek zararı o olur dedi servis şefi.
şimdi kafama takılan, biz el freni ile kalktığımız zaman da balata aynı şekilde hatta daha fazla sürtünmeye maruz kalmıyor mu? ayak freninde bu sürtünme süresi çok daha az gibi geliyor bana.
sizler duydunuz mu ayak freni kullanırsan balatan daha erken biter diyeni?
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti diplomali_amele » 23 Eylül 2011 12:09

levolution demiş ki:kafama takılan bir soru var bir süredir,
BVA tam otomatik vites kutusunda arabanın çekilmesi gibi zorunlu haller dışında N konumunda yani boş viteste kullanılmasının çok sakıncalı olduğunu, bu konumda şanzımanın yağlama yapmadığını duymuştum.
çok dik yokuşlardan inerken birinci viteste devir aşağı yukarı oynuyor, önceki iletilerde de lafı geçtiği gibi birinci viteste araba tak diye sinir bozucu bir ses çıkarıyor ve ben bu durumla karşılaşmamak için N'ye alıyorum vitesi. BVA şanzıman gibi zarar verir mi vermez mi bilmiyorum.
BVR'de bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

hocam ben senin durumunda çok muzdarip kaldım serviste bana bunun için araç bi devirden sonra kendini boşa alıyor ve tekrar vitese geçiyor dediler

sorun olurmu dedim çok sık olursa yaşatır ama sen bu tip durumlardan fazla etkilenmöemek için (A) konumundan manuel kullanıma geçir o tarz yokuşlarda dediler
ben bir süredir o sıkıntıyı yaşamıyorum ama servis zamanı herşeye naktıracam sıkıntı yaşarsam o zaman servisle kanka olmayı düşünüyorum :)
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 evr 4ab
Kilometre: 7000
Yakıt: full benzin/lpg
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: Yücel İSTANBUL

İleti diplomali_amele » 23 Eylül 2011 12:25

mosengul demiş ki:Aracı park halinde viteste bıraka bilirsin ve yine vitesteyken aracı çalıştırabilirsin (firen basılı olmak şartıyla) kendi boşa alir.

enpisagor demiş ki:Birde örn 3. viteste giderken freni pompalayınca birden 1. vitese geçiyor normal mi ? 2 vites birden küçülttüğü içinde kısa bir ses geliyor.

Aracın hızına göre vitesi ayarlar. Mesela sen saate 100 km giderken ani firen yaptın 5 ten 1 e bile alabilir.Sonçta manuelle aynı mantığı kullanıyor önce boş sonra uygun vites.

Aracı park halinde viteste bıraka bilirsin ve yine vitesteyken aracı çalıştırabilirsin (firen basılı olmak şartıyla) kendi boşa alir yalnız çalıştırmadan mutlaka boşa alki sanzımanı zorlamasın nedenide yağlı ortamdan (n) geçtiğinde yaplama kesiliyormuş diye söylendi bana ama yinede tercih senin

vites küçülmesinde emin ol ben çok baktım 5-4-3-2-1 diye düşüyor ama 5-4-2-1 yada 5-4-1 görme şansın 5-4-3-2-1 olarak görmenden daha fazla nedeni ise frene bastığında önne dikkat etmendir başka bir şöförle yola çık ve frene bastığı zaman izle görüyorsun hızlı bir geçiş yapıyor 5-4-321 olarak buda seni 5-1 yada 3-1 gibi görmene seben oluyor :)

ben yaklşık 2 aydır kullanıyorum ve ilk hafta resmen SALAK hale geldim debriyaj yok vites değişimi yok birde cruze kontrol varki valla ilk hafta araçla 42 lt (lpg) ile 380 km yol yaptım alışınca şimdi 40 lt (lpg) ile 520 hatta yolun durumuma göre 545 km gördüğüm oluyor ama 500 km altını daha görmedim :)

bence sxağlam ve güzel araç
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti liberty60 » 23 Eylül 2011 12:31

lpg ne kadara doluyor suanda.bir depo dizelle 200 tl ye doluyor depo. 120 130 kullanmak kosulu ile 900 km yol yapıyorum suanda
liberty60
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg
Yakıt: vpower- vmax
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: cihan tokat

İleti diplomali_amele » 23 Eylül 2011 14:43

liberty60 demiş ki:lpg ne kadara doluyor suanda.bir depo dizelle 200 tl ye doluyor depo. 120 130 kullanmak kosulu ile 900 km yol yapıyorum suanda

40 kusur lıtre alıyor benım araç
(full ıstasyonunda 90 ile 94 arası doluyor)
(indirimsiz istasyonlarda 10o tl yi geçiyor )

92/520(ortalama)=0.177 tl yapıyor

benzinde ise şuanda (geçen bir delikanlılık yaptımda)

225/912(tek sefer kullandım zaten okadar çok)=0.246 tl oluyor

indirimsiz istasyonda almış olsan her halde
238/912=0.260 tl oluyor
diplomali_amele
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti ergun34 » 25 Temmuz 2012 10:52

Slm 4 ay önce aldım.Kullanımı çok kolay bir vites sistemi.Formula bir araçlarında ki gibi araç hızlandığı zaman direksiyon altında ki mandallardan vites arttırabilir ve düşürebilirsin.Görünümü çok güzel ekonomik bir araç belki çok fazla performans vermiyor olabilir (rampada) ama her zaman işini görür.Böyle akıllı şanzumanlı bir araba aldığına pişman olmazsın.
ergun34
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 20000
Yakıt: BENZİN
Lastik Markası: BRİGSTONE
İsim ve Şehir: İSTANBUL

İleti akres » 05 Ağustos 2012 16:42

Selam arkadaşlar,
Quickshift vites arada bir kendini kafasına göre bazen boşa alıyor. Üstelik 4 defa oldu belli aralıklarla vites kutusunu kutusunu kontrol ettir notu çıkıyor ama... aracı durdurup bir müddet sonra tekrar çalıştırdığımda o yazı gidiyor. Sanayide anlayan da yoktur... başına gelen oldu mu?
akres
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: Nissan Almera
Motor Tipi & Gücü: 1.5 98bg
Kilometre: 83000
İsim ve Şehir: Ahmet Kurt Erzurum

ÖncekiSonraki

Otomatik Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir