QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

Quickshift gibi yarı ve tam otomatik şanzımanlarla ilgili konular...

Re: QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

İleti ELT » 30 Ekim 2010 16:55

Merhaba Arkadaşlar,

Aranıza 1.5 dizel (85bg) bvr alarak katıldım. Aklıma takılan birçok sorunun cevabını burada buldugum için teşekkür ederim. Araba gelmeden oldukça bilgi sahibi oldum. Araba 2 gün önce teslim edildi ve çok akıllı bir seçim yaptıgımı düşünüyorum. Bende kullandıkça tecrübelerimi aktarırım. İyi akşamlar
ELT
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85HP BVR
Kilometre: 100000
Yakıt: PO Vmax
Lastik Markası: Goodyear Ultragrip P
İsim ve Şehir: Sedat Çanakkale

İleti ELT » 02 Aralık 2010 22:09

Selam,
Bugün keşfettiğim bir şeyi aktarayım. Bu bizim yarı otomatik şanzımanda vitesle oynamak için sanırım mutlaka motorun çalışması gerekiyor. Bugün arabayı park ettikten sonra kontağı kapattım ve park ettiğim yer biraz yokuş olduğu için geri viteste bırakayım dedim. Kontak açık motor çalışmıyorken geri vitese takmaya çalıştım. Robot vites değiştirmeye çalıştı ama başarılı olamadı ve daha sonra bilgi ekranında şanzıman sorunu gibi bir şey çıktı. Hemen kontagı kapattım sonra motoru çalıştırdım bilgi ekranı boştu. denemek için vitese takıp hareket ettim bir sorun yok. Sanırım park esnasında önce arabayı bırakmak istediğimiz vitese geçirip kontağı daha sonra kapatacağız. Bu konuda bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilir mi?
teşekkürler
ELT
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti mosengul » 02 Aralık 2010 22:56

Fren basılı değilken boştan geriye yada vitesten geriye atamazsınız.Şanzıman zarar görmesin diye bir önlem. Ama kontak açık fren basılıysa sorun var demektir çünkü benimki değiştiriyo.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

İleti ELT » 03 Aralık 2010 20:20

Kontak açıktı ama frene basmamıştım. Evet frene basmadığım için böyle bir sorun olmuş olabilir. Neyse alışıyoruz bu yarı otomatik şanzıman olayına...
ELT
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Oktay ACAR » 03 Aralık 2010 21:53

Benim bir tecrübem,bendede 2009 1.2 Quickshift HB (benzinli) var Mayıs ayından beri kullanıyorum.Şehir içinde yokuş aşağı inerken,frene basarsanız vites boşa atıyor,(tak) diye sinir bozucu metalik bir ses duyuluyor, yani eski alışkanlığımızla arabaya motor freni yaptıramıyorsunuz,ben çareyi yokuş başında vitesi N ye alarak frenle iniyorum yokuş bitiminde tekrar 1 vitese alıyorum ve devam ediyorum...1976-2009 arası vitesli araba kullanmanın pişmanlığını yaşıyorum...Saygı ve selamlarımla...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti mosengul » 03 Aralık 2010 22:41

Abi bendede aynı araç var araç yokuş aşağı inerken devir yüksekken hafif frene basınca bir üst vitese atıyo. Oktay abi boşa attığından eminmisin boşalıyo manasındamı söyledin. Eğer boşa atıyosa sorun olur.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti ratig » 03 Aralık 2010 23:29

frene basınca boşa atmıyor debriyaja basıyor.frenden ayağını çekince tekrar kavrıyor.dik yokuştan aşağıya inerken N 'ye değil aracı manuele almanız gerekiyor ki vites büyütmesin.n ye alırsanız boşa almış olursunuz motor freni olmaz.ama manuele alırsanız hep en son bıraktığınız viteste iner mesela 1 de.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

İleti Oktay ACAR » 04 Aralık 2010 09:28

mosengul demiş ki:Abi bendede aynı araç var araç yokuş aşağı inerken devir yüksekken hafif frene basınca bir üst vitese atıyo. Oktay abi boşa attığından eminmisin boşalıyo manasındamı söyledin. Eğer boşa atıyosa sorun olur.

Evet haklısınız bu sabah yine denedim ve dikkat ettim ben o tak sesini duyunca vitesi boşa atıyor fikrine kapılmışım
sizin söylediğiniz gibi dostum boşalıyor,yanlış ifadem için lütfen kusura bakmayın bu nefis araca ve vitese ancak alışıyorum,
ama dediğim gibi Quikshift nefis bir olay,hele benim gibi biraz ihtiyar delikanlılar için.
Sevgi,selam ve iyi hafta sonları dileğiyle...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti mosengul » 04 Aralık 2010 10:33

Abi bu vites aklı olan herkese yönelik. Hem Manueiln hem otomatiğin nimetleri mevcut. Ben düz vites arabayla İstanbul trafiğinde arabadan inince sol ayağıma basamadığımı bilirim. Ne zaman trafikte kalsam bu vitesi tavsiye eden arkadaşıma dua ediyorum.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti servetonur » 03 Ocak 2011 19:08

Herkese Merhaba,

Forum'da bir çok konuyu okudum, ben de ikinci el bir 1.5 dci BVR almak istiyorum, ancak bazı merak ettiğim soruları yanıtlayabilirseniz sevinirim. (açıkcası aracı kullanmadan, forumda okuduğum kadarıyla anladığım ve daha önce kullandığım yarı otomatik diğer araçlarla kıyasladığım zamanları baz alarak :))

1-) Araç ile yokuşta dur kalk yaparken geri kaçtığını ve el freni ile kalkılması gerektiğini söylenmiş, ancak bu yokuş ne kadar dik yokuşlarda geçerli, çünkü oturduğum bölge biraz bayırlı, ayrıca aracı yokuşta park etmem gerekecek, bunun için dar manevrada her seferinde el freni indir kaldır açıkcası biraz düşünüdürüyor, özellikle arabayı eşimle beraber kullanacak olmam sebebiyle onun bu konuyu başaracağından şüpheliyim :)

2-) Şu ana kadar sadece bir arkadaşım arıza yazısı yazmış (el freni sebebiyle baskı balatanın aşınma sorunu olan arkadaşım), bunun haricinde sorun yaşayan var mı? tabii burda araçla 5~20 bin km arası yapanlar için demiyorum, şöyle bu arabanın açıkcası bir 50.000 km ya da üzeri olan da piyasa da pek yok.

Bu konuda fikirlerinizi beyan edersiniz çok sevinirim.

Olumlu olumsuz düşüncelerini paylaşan herkese şimdiden teşekkürler. 1.5 DCI BVR kullanıcıları yorum yaparsa sevinirim.
servetonur
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII fazII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Diesel
İsim ve Şehir: Servet istanbul

İleti mosengul » 03 Ocak 2011 20:31

1) Ben genelde yokuşa parkediyorum sorun olmuyor. Ama eşin zorlanırmı onu bilemem.
2) Servet (TheTez54 ) 50.000 km yaptı diye biliyorum. En net bilgi o verebilir.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti servetonur » 03 Ocak 2011 21:31

Peki siz park ederken el frenini kullanıyormusunuz ? (yokuşta)
servetonur
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII fazII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Diesel
İsim ve Şehir: Servet istanbul

İleti ratig » 03 Ocak 2011 22:12

yokuşta kalkış birazda şöförlükle alakalı.ne şöförler var düz vites aracı yokuşta el frensiz kaldıramıyor .birkaç antremandan sonra eliniz alışır.sol ayakla frene basıp sağla hafif gaza basıp araba burnunu kaldırınca sol ayağınızı frenden kaldırıpta kullanabilirsiniz ama önce alışmanız lazım bu vitese.ben aldım alalı hiç manuel kullanmadım.karışmıyorum onun işine o herşeyi ayarlıyor.birde stop ettirmek çok zor bu aracı.hiç etmedi daha.stop edeceğini anlayınca otomatik gaz veriyor.2000 devir civarında değiştiriyor vitesi böylece inanılmaz az yakıyor.gaza sert basarsanı hızlı gitmek istediğinizi anlıyor 2500 civarı değiştiriyor.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

İleti Bayram » 04 Ocak 2011 00:19

Yahu insanları gaza getiriyorsunuz gidip her yerde quickshift bakar oldum ama benim aracımdan daha temizi veya aynı temizlikte göremediğim için malesef vazgeçemiyorum :)

Tabi arama kriterlerim birazda farklı sanırm
Ön panel çerçevesi mavi olmayacak :)
Digital klima işlevsel anlamda pek işime yaramıyor kısa mesafe gittiğim için ama görüntü olarak manuel klimadaki 3 adet iri tuş cezbetmiyor

Eşime ehliyet alalı 2-3 sene oldu artık dır-dır lar iyice arttı :)

Aslında üzerine verecek pek paramda yok ama hani benim araç ayarında bulursam 2000-3000TL'yi gözden çıkaracağım sanırım :)

İnşallah benim cliomun değerini bilen birini bulurum ve bende quickshift sahibi olurum.
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti mosengul » 05 Ocak 2011 00:04

Dik yokuşlarda el freninden yardım almanız gerekiyor. Ama eğimli tabir edebileceğiniz yerlerde sorun olmuyor. Merakınızı gidermenin en iyi yolu test sürüşüne çıkmak. Sanki yeni araba alacakmış gibi renaulta başvurun.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

ÖncekiSonraki

Otomatik Şanzıman

Kimler çevrimiçi