QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

Quickshift gibi yarı ve tam otomatik şanzımanlarla ilgili konular...

Re: QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

İleti afrasyab77 » 09 Şubat 2011 23:43

mert deniz kardeşim çok teşekkür ederim verdiğin bilgiden dolayı. söylediklerine kesinlikle katılıyorum ve öylede düşünüyorum. ulan var ya bu plazalar bazan deli ediyor beni yaw koyda bi deneyelim değilmi ama nerde alan arkadaşların araçlarını test aracına çevirdik valla. nasip değilmiş dci bi quickshifti test etmek. megane edc araştırıyordum bayadır. kullandımda ve kafamada yattı hoşumada gitti işin aslı son 2-3gündür megane hb kararı aldım. hanımda haklı olarak o kadar para bir arabaya verilirmi alalım yine bir clio dizel olsun otomatik olsun 15bin lirada cebimizde kalsın diyor. aslında düşününce haklıda clioya asla kötü demem de dedirtmemde valla şimdilik megane konusunda mutabıkız ama bir yanımda clio demiyor değil
afrasyab77
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti servetonur » 10 Şubat 2011 21:54

arkadaşlar,

Benim anlamadığım birşey var, Opel Astralardaki easytronic şanzıman ilk çıktıktan sonra bu geri kaçırma olayı için hillholder'ı piyasaya sürdüler, (fabrika çıkışından sonra) bunu gidip serviste filan 200~250 TL arası taktırabiliryosunuz. Zaten 2007 yada 2008 'den sonra fabrika çıkışı orjinal gelmeye başladı araçlar. Bazı forumlardan takip ediyorum, basit bir işlemi olduğu yazılmış. Yani sonuç olarak clio 3 faz II BVR araçtan dünya genelinde atıyorum 100.000 satmış olsun tam rakamları bilmiyorum, ancak renault bunu neden çıkaramıyor, bu kadar mı zor ya başka markalar bunu 250 TL 'ye sonradan taktırabilirken özellikle.

Herkes şu anda piyasaya çıkmayan arabada olur umuduyla bakıyor. bu konuda renault'u tutmuyorum. Çıkarsınlar, piyasaya sürsünler gidip taktıralım.
servetonur
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII fazII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Diesel
İsim ve Şehir: Servet istanbul

İleti senkan » 01 Mart 2011 14:47

merhabalar benim brv aracımda son birkaç gündür vites geçişlerinde hafif bir lakırtı yani geri vitese taktığımızda duyduğumuz o vites geçiş sesi duyuluyor benmi bugüne kadar duymadım yoksa şimdimi çıktı çokta anlayamadım ani fren yapıncada 2den 1 e geçtiğini gaz verince 1den 2 ye geçtiğini duyabiliyorum sizlerde nasıl acaba
senkan
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1149
Kilometre: 29000
Yakıt: opet
Lastik Markası: michelin
İsim ve Şehir: ankara

İleti ratig » 01 Mart 2011 20:24

yazın camlar açıkken zincir şıkırtısı şeklinde (normal sesi bu) duyuyordum ben ama kışın camlar kapalı radyo, kalorifer açık birşey duymuyorum.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

İleti senkan » 01 Mart 2011 21:34

birinci vitesten 2 ye geçerkende duyuluyormu peki bu ses ?
senkan
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1149
Kilometre: 29000
Yakıt: opet
Lastik Markası: michelin

İleti ratig » 02 Mart 2011 21:19

tüm geçişlerde duyuyordum diye hatırlıyorum.hoşumada gidiyor bu ses.
ratig
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 hp BVR
Kilometre: 47000
Yakıt: total
Lastik Markası: continantal185/60/15
İsim ve Şehir: ALİ-İZMİR

İleti ege » 11 Nisan 2011 23:07

Arkadaşlr,merhabalar...
Quickshiftt arcı çalştırma mantığını en baştan bana yazabilirmisiniz?Direksiyona oturduk ve vites hangi konumda vs, .......

Teşekkürler...
ege
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: izmir

İleti Oktay ACAR » 12 Nisan 2011 09:27

Kilometre kadranının ortasındaki ekranda N pozisyonunu görüyorsunuz,arabayı çalıştırıp vites kolunu ileri itip 1 rakamını gördükten sonra devam edebilirsiniz...Yalnız geri (R) ve ileri manevralarda mutlaka ekrana dikkat edin vites bazen geçmeyip sizi yanıltabiliyor...Bir müddet sonrada ekrana bakmaya alışıyorsunuz.
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti enpisagor » 16 Nisan 2011 00:16

merhaba ben hafif yokuşta park ederken geri vitese aldım az gaz verince stop etti sonra biraz fazla verdim sorun olmadı ama geçenlerdede başıma geldi bu benim arabamdaki sorundan mı yoksa 2 aydır alışamamış olmamdan mı olabilir?Yardımlarnızı bekliyorum.sonuçta otomatik aracın stop etmesi garip geldi bana başka yazanda yok.acaba quicshift te olabiliyor mu?
enpisagor
ER
ER

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 80bg Quickshift
Kilometre: 72000

İleti Oktay ACAR » 16 Nisan 2011 09:43

enpisagor demiş ki:merhaba ben hafif yokuşta park ederken geri vitese aldım az gaz verince stop etti sonra biraz fazla verdim sorun olmadı ama geçenlerdede başıma geldi bu benim arabamdaki sorundan mı yoksa 2 aydır alışamamış olmamdan mı olabilir?Yardımlarnızı bekliyorum.sonuçta otomatik aracın stop etmesi garip geldi bana başka yazanda yok.acaba quicshift te olabiliyor mu?

Benimde başıma gelen ile aynı şey gibi görünüyor,gaz pedalına basmakta nazik davranınca oluşan bir sıkıntı bende tekrar etmedi sizde bir 6 ay kullanın tadına doyamıyacaksınız,tek dikkat edeceğiniz ileri geri manevra sırasında gözünüzü kilometre ve devir göstergesinin arasında yer alan ekrandan ayırmamanız aracın doğru viteste olduğunu görmeniz,selam ile...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti ELT » 17 Nisan 2011 16:58

Evet ekran olayına alışmak gerekiyor. Hızlı geri ileri manevra yaparken mutlaka ekrana bakmak lazım aksi takdirde geriden 1 attım diye arkadaki araba ya da başka bir şeye çarpma riski çok yüksek:)))
ELT
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 85HP BVR
Kilometre: 100000
Yakıt: PO Vmax
Lastik Markası: Goodyear Ultragrip P
İsim ve Şehir: Sedat Çanakkale

İleti enpisagor » 18 Nisan 2011 11:25

Yardımınız için teşekkürler, aracı park ettiğimde sürekli N ye getirmek zorunlu mu,çalıştırırkende manuelden alışkanlığım, boşta olmasına dikkat ediyorum.1. viteste çalıştırsam manuel araç gibi tepki verir mi? Birde örn 3. viteste giderken freni pompalayınca birden 1. vitese geçiyor normal mi ? 2 vites birden küçülttüğü içinde kısa bir ses geliyor.
enpisagor
ER
ER

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 80bg Quickshift
Kilometre: 72000

İleti mosengul » 18 Nisan 2011 21:00

Aracı park halinde viteste bıraka bilirsin ve yine vitesteyken aracı çalıştırabilirsin (firen basılı olmak şartıyla) kendi boşa alir.

enpisagor demiş ki:Birde örn 3. viteste giderken freni pompalayınca birden 1. vitese geçiyor normal mi ? 2 vites birden küçülttüğü içinde kısa bir ses geliyor.

Aracın hızına göre vitesi ayarlar. Mesela sen saate 100 km giderken ani firen yaptın 5 ten 1 e bile alabilir.Sonçta manuelle aynı mantığı kullanıyor önce boş sonra uygun vites.
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

İleti levolution » 31 Mayıs 2011 22:50

Oktay ACAR demiş ki:Benim bir tecrübem,bendede 2009 1.2 Quickshift HB (benzinli) var Mayıs ayından beri kullanıyorum.Şehir içinde yokuş aşağı inerken,frene basarsanız vites boşa atıyor,(tak) diye sinir bozucu metalik bir ses duyuluyor, yani eski alışkanlığımızla arabaya motor freni yaptıramıyorsunuz,ben çareyi yokuş başında vitesi N ye alarak frenle iniyorum yokuş bitiminde tekrar 1 vitese alıyorum ve devam ediyorum...1976-2009 arası vitesli araba kullanmanın pişmanlığını yaşıyorum...Saygı ve selamlarımla...

arabayı aldığımdan beri kara kara bunu düşünüyordum. evim çok dik yokuşta, inişte haliyle birinci viteste kompresör yaptırıyordum ama sonra dediğiniz gibi o sinir bozucu "tak" sesi geliyor, sonrasında devir düşüyor ne oluyor buna derken yine devir yükselip arabayı sarsıyordu. bunu önlemek için N'de indim dik yokuşları bir süre, sonra uzun süre sahip olduğum tam otomatik arabalarda bunun çok sakıncalı olduğu uyarısı aklıma geldi ve şöyle bir çözüm buldum: yokuştan aşağı 2. vitesle kalkıyorum. manuelde 2. vitesle kalkmak mümkün, vitesi 2'ye alıp ayağı frenden hafif çekince boşta gibi iniyor yokuşu ve o can sıkıcı sesi de çıkarmıyor kompresöre çok yük binmediği için.
ayrıca yokuş aşağı N'de inip yokuş bittiğinde vites kolunu ileri değil de geri çekerseniz arabayı devirin uygun olduğu vitese alıyor şanzıman, çoğu zaman 2'ye aldı benimki.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti levolution » 01 Haziran 2011 15:58

üstteki mesajıma düzeltme:
araç hareket halinde N'de giderken vites kolunu ileri itince de alıyor en uygun vitese.
(ben bugün bunu gördüm)
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

ÖncekiSonraki

Otomatik Şanzıman