QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

Quickshift gibi yarı ve tam otomatik şanzımanlarla ilgili konular...

QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

İleti Noname » 01 Aralık 2008 18:30

Merhaba arkadaşlar.

Bir kaç gün içerisinde, siparişini verdiğim Renault Clio III 1.2 Extreme 5 kapı Quickshift modeline sahip olacağım.
Aracı ehliyeti olan eşim kullanacak. Ben ehliyetimi 2 ay içinde alacağım. Araç kullanımı hakkında hiç bir bilgim olmadığı için sizden Quickshift vites kullanımı hakkında yardım istiyorum.

1. Bu vites kullanımında dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?
2. Arızalanması durumunda 5000-6000 YTL' ye kadar masraf çıkarabileceğini duydum. Acaba doğru mu?
3. Hiç bir tecrübemiz olmadığı için aldığımız aracı kullanırken ( öğrenirken ) yıpratacağımızı düşündüğümüz için tiptronik vitesin daha iyi olacağına karar vermiştik. Böylece en azından vites değiştirme ve debriyaj kumandaları otomatik hale gelecek. sizce doğru bir karar verdik mi?

İlgilenen ve yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Noname
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

Re: QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

İleti Orkun » 02 Aralık 2008 21:52

Forumda quickshift kullanan bir arkadaşımız vardı diye hatırladım ve sizin için tarama yaptım. Scdoganay arkadaşımız girerse aslında size bilgi verebilir onda varmış quickshift.
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: Authentique 1,2
İsim ve Şehir: Orkun İZMİR

İleti Orkun » 02 Aralık 2008 21:52

Forumda quickshift kullanan bir arkadaşımız vardı diye hatırladım ve sizin için tarama yaptım. Scdoganay arkadaşımız girerse aslında size bilgi verebilir onda varmış quickshift.
viewtopic.php?f=14&t=60
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: Authentique 1,2
İsim ve Şehir: Orkun İZMİR

İleti Noname » 06 Aralık 2008 00:47

Manuel kullanımda vites değiştirmeyi hem kollardan ( direksiyonun sağ ve sol tarafında ) hem de vitesten yapabiliyorsunuz.
Noname
ONBASI
ONBASI

İleti Noname » 06 Aralık 2008 00:54

Kullanmadım ki. Ehliyetim yok benim. :) Konunun başın da belirtmiştim. Arabayı getiren arkadaşım çok kullanışlı ve rahat olduğunu söyledi.
Noname
ONBASI
ONBASI

İleti HECTORFORCE » 11 Aralık 2008 02:30

Merhaba arkadaşlar;
Ben tam 1 sene evvel aldım QuickShift 1.2 eXTEREME ABS olarak geçiyor.
Vites sistemi gerçekten ayrı bir kolaylık ve bence vitesle uğraşmak istemeyenler için ideal bir seçim. Ben Renault tan çok detaylı bilgiler almıştım bu konuda. Arabada 10 farklı kullanım ve sürüş modu kodlanmış. Araba siz kullanırken tarzınıza göre şekil alıyor. Eğer gaz pedalına sert basıyorsanız arabanızı daha seri kullanabiliryorsunuz. Ama daha yavaş bir kullanıcı iseniz aracınız 50 km yaparken 5. vitese geçebiliyor. Ben şahsen memnunum ve tavsiye ederim. 1.2 olmasının açığını kısmen 80 bg kapatmış gözüküyor ama çok ciddi bir performans beklemeyin.
HECTORFORCE
ACEMI ER
ACEMI ER

İsim ve Şehir: FERİT İSTANBUL

hectorforce!! QuickShift Vites kullanımı hakkında yardım

İleti onurclioiii » 15 Aralık 2008 18:10

hectorforce arkadaş, bende de quickshift var.. senin araçta da; yoğun trafikte, dur kalk larda, belli bir süre sonra vites kutusu hararet yapıyormu..teşekkürler
onurclioiii
ER
ER

İsim ve Şehir: onurbursa

İleti scdoganay » 01 Ocak 2009 00:57

ne kadar gec kalmıs olsamda geldim burdayım :P
evet yokuşta geri gider hatta geri vitesten ileriye alınca bile esniyo geri giderken ileriye gecis aşamasında
bunun nedeni manuel şanzımana robotik kol oturtulmu olması
ayrıca kullanırken otomatige veya manuele gecirebiliyorsunuz cok basit bir şekilde genelde telefon gelirse otomatige alıyorum tek elle gayet guvenli gidiliyor :P
trafikte de otomatik ck rahat oluyor
gaz pedalının sonunda bi kritik nokta war oraya kadar basınca cıt die bir ses gelio drek bi vites dusuo zate ama algılamada 1 sn falan eksiklik oldugu icin drek atlamıoyr o yusden manuel kullanmak daha iyi belli noktalarda
koldan vites var ayrıca cok zevkli bisi
başka sorularınız warsa bekliyorum arabayı aldınız herhalde ama :)
scdoganay
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v
İsim ve Şehir: Can Kayseri

İleti dikmenibo » 07 Şubat 2009 11:25

herkese merhaba
biz de aracımızı yeni aldık sayılır (1.5dci quickshift extreme).araçtan gayet memnunuz
da bu vitesler çok yavaş değişiyo yaaa :D geçen ciddi bi sollama yapmam gerekti,araç 1-2 sn durdu, sonra yavaşça vites düşürdü, ardından geç de olsa motoru devirlendirdi.yani sollamalarda zamanı iyi kestirmek lazım bence
bu arada, ben ışıkta beklerken falan vitesi N ye alıyorum, vites kutusu o zaman da debriyajı kullanıyomu? yani şanzımanın ısınmaması için yapıyorum bunu, bi yararı varmı yoksa hiç boşuna ışıklarda N ye almayayım mı?
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 85bg BVR
Kilometre: 65000
Yakıt: Dizel
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: İbrahim-İstanbul

İleti scdoganay » 15 Şubat 2009 13:00

manuel de kullanırsanız daha seri gecisler saglayabilirsiniz bide kullandıgız devire baglı sert fakat hızlı geçişler veya yumuşak fakat avaş geçişler yapıyo araba spor mod gibi
scdoganay
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti dikmenibo » 27 Şubat 2009 08:10

silkeleme her daim oluyo diyebilirim... düşük viteslerde çok fazla, yani klasik otomatiklerde yaşamadığınız türden, üst viteslerdeyse hissetmiyorsunuz, aynen manuel vitesli araçlarda olduğu gibi...silkelemenin olmaması için gaz ayarını iyi yapmak gerek, gaza tutarlı basmalı, hatta hızlanıyor olmalısınız...
şanzumanın beğendiğim bi özelliği ise vites değişimlerinde motor devri siz gaza ne kadar basarsanız basın sabit tutuluyor, vites geçişi yapılırken doğal olarak o vitesin o hızdaki durumuna göre devir düşüyo, manueldeki o kaçırma olayını yaşatmıyor...
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti scdoganay » 01 Mart 2009 18:56

seri kullanınca daha cok silk mesi lazım
seri gecis te nasıl debriyajı sert brakınca sekiyor araba buda onun gibi bi tepki verir büyük ihtimal gaza daha az basarken gecis yapınca daha az oluyor diye hatırlıyorum
scdoganay
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti dikmenibo » 14 Mart 2009 17:28

dün akşam ufak bi problemle karşı karşıya geldim.
geri geri gitmem gerekiyodu, vitesi geri vitese takmaya çalıştım, camlar açıktı, yani şanzımandan gelen sesler duyuluyor, 1. viteste biraz ileri gitmiştim. durdum. geri vitese takmak istedim, tak sesi geldi ama vites geçmedi.bir daha denedim, tak etti vites geçmedi, artık 3. kez denediğimde oldu.bugün de aynı şekilde park ederken aracın pozisyonundan dolayı 1. vitesteyken biraz ileri gittim, durdum, vitesi sorunsuzca geri ye aldım. anlamadım bu işi...acaba şanzımanın karakteristiğinden dolayımıdır nedir..
araç 1100km
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Diablo » 15 Mart 2009 00:28

dikmenibo demiş ki:dün akşam ufak bi problemle karşı karşıya geldim.
geri geri gitmem gerekiyodu, vitesi geri vitese takmaya çalıştım, camlar açıktı, yani şanzımandan gelen sesler duyuluyor, 1. viteste biraz ileri gitmiştim. durdum. geri vitese takmak istedim, tak sesi geldi ama vites geçmedi.bir daha denedim, tak etti vites geçmedi, artık 3. kez denediğimde oldu.bugün de aynı şekilde park ederken aracın pozisyonundan dolayı 1. vitesteyken biraz ileri gittim, durdum, vitesi sorunsuzca geri ye aldım. anlamadım bu işi...acaba şanzımanın karakteristiğinden dolayımıdır nedir..
araç 1100km

Şanzımanın geri vites dişlisinden kaynaklanan bir problem sadece sizde değil manuel vitesli araçlardada mevcut bir problem.Ara sıra inadı tutuyor geri vitese geçmiyor ben geçmediği zaman vitesi boşa alıp debriyajı 2 defa sertçe pompalıyorum eğer aracın arkası müsayitse vitesi geri vitese takar gibi yapıp debriyajı hızlıca pompalayıp geçiriyorum tabi hafiften geri atıyor kendini ama ses yapmıyor.Sizdeki ses dişli sürtmesinden kaynaklanıyor olabilir sonuçta robotik vites koluna sahip.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti dikmenibo » 15 Mart 2009 12:16

sesi pek dert etmiyorum zaten, daha önceden manuel kullanmışlığım var, dediğiniz gibi tam otomatik olmadığından ses normal gibi. şimdi siz söyleyince hatırladım, manuel vitesli araç kullanırken de bazen geri vitese geçmediği oluyordu, vites geçirme işlemini çok direk ve kesin uygulamak gerekiyodu.
teşekkürler :)
dikmenibo
TEĞMEN
TEĞMEN

Sonraki

Otomatik Şanzıman