Sinop 57

Gezilmiş, gidilmesi tavsiye edilen yerler. Memleketimizin bilmediğimiz köşeleri.

Forum kuralları
* Eklemek istediğiniz il için konu açılmışsa iletinizi o konuya ekleyiniz. Yeni konu açmayınız.
* Büyük iller için il/ilçe şeklinde konu açabilirsiniz. Ör: İstanbul/Taksim, İstanbul/Sultanahmet gibi.
* Gidilen yer hakkında vereceğiniz bilgi yanı sıra, yemekleri, çay kafeterya veya yemek yerleri, tarihi yerleri, özel kültürleri, örf adetleri, düğünleri, yöresel kıyafetleri, olmazsa olmaz uğrak yerleri, konaklama yerleri, eğlence mekânları gibi her türlü aktivitesi hakkında bilgi verin.

Sinop 57

İleti levolution » 23 Temmuz 2012 01:32

selamlar.
doğup büyüdüğüm, moda olmuş birçok tatil beldesinden eksiği olmayıp fazlası olan sinop hakkında verebileceğim bilgiler şunlar:
plakası 57. merkez ilçe nüfusu 34100, ama yazın 100binden fazla olduğuna eminim. kentinizde gördüğünüz sonu 57 ya da 057 plakalı araçların sahibi yüksek ihtimalle sinopludur zira göç verme konusunda üst sıralarda yer alan bir kent sinop.
ayancık, boyabat, erfelek, gerze, durağan, dikmen, türkeli ve saraydüzü ilçeleri var. bunlardan türkeli, ayancık, merkez ve gerze deniz kenarı ilçesi. boyabat ilçesi merkez ilçe kadar büyük.
merkez ilçenin en büyük avantajı denizi. bir sürü plaj var. hem kuzey yönlü hem de güney yönlü olan bu plajlar hemen hemen her türlü rüzgar koşulunda denize girilebilmesini sağlıyor.
ülkemizin orman ortalaması en fazla olan illerinden biri, yüzölçümünün %57'si ormanlarla kaplı. ayrıca ülkemizin en kuzey ucu olan inceburun sinop'ta, şehir merkezine 20km civarı uzaklıkta.
bazı doğa sporlarına çok uygun. ormanların arasında (yaban domuzlarından korkmuyorsanız) yürüyüş yapmak çok zevkli. bütün günü medeniyetten uzakta geçirme şansı var. devamlı esen rüzgarı paraşüt için engel olsa da profesyonel uçurtmalar için biçilmiş kaftan. orman arası yangın için açılan patikalarda bisikletle gezi yapma imkanı var (çok severim).
50'li yıllarda rusya'yı dinlemek amacıyla kurulan ama 90'lı yıllarda rusya dağılınca kapatılan radar üssünün kente kattığı çok şey var. belki de bunun etkisi, kimine göre gavurca ama kimine göre rahatlığın simgesi olan bir yaşam tarzı var, yazları gecenin ikisinde hayat devam eder, barlar meyhaneler açıktır, rakı balık muhabbetleri gırla gider. büyük olasılıkla radar sayesinde 40 yaş civarı sinoplular kendilerini idare edecek kadar ingilizce bilirler. kentte lakabı ingilizce kelimeler olan insanlar vardır (darling mehmet, coni ahmet vs) ingiltere'ye hiç gitmeden "sir" ünvanı almış kişiler bile var.
nüfus az olduğu için herkes birbirini tanır, kimse kimseye karışmaz. herkes birbirinin yaşam tarzına saygılıdır.
trafik yazın keşmekeş olur çünkü kent merkezindeki trafik, kışın rutin hayata göre ayarlanmıştır. trafik ışığı yoktur mesela. sinoplu sürücü trafik ışığını 150 km uzaklıktaki samsun'da ya da taşköprü'de görür. yolların çoğu tek yöndür. tabelalar yeterlidir ama kentin dar sokaklarında eski yapılara ya da sürücülerin kendilerine yol vermesine alışmış yola atlayan yayalarından ötürü kendini kaptırıp en merkezi tek yön caddelere ters yönden giren sürücüler görmek de çok olasıdır. kışın yaya geçidinde yayalara yol verme ve ara sokaktan çıkana yol verme hoşgörüsünün en çok olduğu illerden biri olan sinop, yaz tatili için kent merkezine gelen yabancı plakalı araçların anlamsız aceleci tavırları yüzünden trafik sıkışıklığı yaşamakta. oysaki kent merkezinde en uzak mesafe 5km. özellikle 34, 06, 37 ve 55 plakalı araçların kendi kentlerinden kalma acele gitmek için ara sokaktan çıkarken burnu uzatma alışkanlığı sinop'ta trafiği tıkamaktan başka bir şeye neden olmamakta.
sinop, başkent ankara'ya 440 km uzaklıkta. 3 yıl önce açılan boyabat tüneli sayesinde akçakoca'dan sonra ankara'ya en yakın ikinci deniz kenti özelliğini taşıyor şu anda. normal sürüşte 5-6 saatte ankara'dan sinop'a varmak mümkün. hızlı sürüşte bu süre 4 saate kadar inebiliyor. istanbul anadolu yakası 680 km, istanbul'dan gelirken gerede kavşağından samsun'a gider gibi çıkarak karabük-kastamonu yoluna girip devam edildiğinde 9 saatlik normal sürüşte sinop'a varmak mümkün. doğu'dan samsun üzerinden yol var sinop'a. bu güzergah bugünlerde bir hayli değişik çünkü yapılmakta olan sahil yolu projesi tamamlanmadı, heyelan yüzünden geçici olarak açıldı. bu yolun virajlı dağ geçitleriyle dolu olan eski hali samsun'dan 165km, 2,5 saat süresi var, yeni sahil yolu ise samsun'dan 155km, normal sürüşle 2 saat. sinop'a istanbul atatürk havalimanından hergün uçuş var. bazı günler sabah, bazı günler öğleden sonra (sıralamayı bir türlü anlayamadım). sinop havalimanı kent merkezine 10km uzaklıkta (benim bisiklet yolum üzerinde).
sinop'ta birçok otel ve pansiyon mevcut. bunların fiyatları konumları ve verdikleri hizmetlere göre gecelik 30 liradan başlıyor. evden bozma pansiyonlar da özellikle son yıllarda revaçta.
sinop tarihi bir kent olduğu için adım atsan tarihi eser var tanımına uygun. bunların en önemlisi tarihi sinop cezaevi. bu cezaevi 90'lı yılların başlarına kadar ülkenin en amansız cezaevlerinden biri olarak hizmet verdi. 99 yılında adalet bakanlığından kültür bakanlığına devri yapıldı ve 2001 yılında turizme açıldı. bu yapı sinoplulara göre kentin biraz dışında yer alsa da genel anlamda kentin merkezinde yer alıyor, yürüme mesafesi kent merkezine 10dk. ayrıca kazıları devam eden balatlar kilisesi, trabzon'un sümela manastırı kadar ünlü olmasa da belki de o kadar önemli bizans artıklarını barındırıyor. şu anda 20 yıl sürecek olan kazı çalışması başlamış durumda. sinop kalesi ise gaskalılar tarafından yüzlerce yıl önce yapılmış ve kentin merkezini dikdörtgen şeklinde saran burçlardan ve ara duvarlardan oluşuyor. tarihi cezaevi de bu surlar arasında.
öğretmen olan annem ve babamın 70'li yıllarda tayin uğrağı olan ama artık benim memleketim olan bu kent hakkında ilk bakışta aklıma gelenler bunlar.
tamamen ikiyüzlü bir kent, şehirlerin ikizler burcu, kışın in cin top oynar, yazın iğne atsan yere düşmez.
bunu söylerken ne kadar objektif olabilirim bilmiyorum, şu ana kadar hayatımda girdiğim en güzel deniz sıralaması şöyle, 1-sinop, 2-bozcaada, 3-sedir adası.
bekleriz efendim.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN
 
İleti: 496
Kayıt: 21 Nisan 2011 23:00
Konum: 42,0139 kuzey - 35,0930 doğu
Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara


Re: Sinop 57

İleti karabudun » 26 Mart 2013 20:18

Candır Sinop can. Türkiye' nin en medeni şehridir dersem de kesinlikle abartmış olmam. Hırçın Karadeniz' in, deli rüzgarların, zarif kumsalların ve hoşgörülü insanların şehridir Sinop.
karabudun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI
 
İleti: 36
Kayıt: 18 Mart 2013 19:55
Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 13000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Sinop / Samsun


Tavsiye Yerler, Gidin Görün

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir