Türkiye’de En Çok Satılan Otomobil Sıralaması

Forumla ilgisi olmayan her türlü sohbet muhabbet konuları (Maçlar, haberler gibi günlük ve güncel konular.)

Türkiye’de En Çok Satılan Otomobil Sıralaması

İleti renotek » 20 Mayıs 2017 10:17

Türkiye'de Ocak ve Nisan ayları arasında en çok satışı yapılan otomobiller belli oldu. Yapılan sayımlara göre ilk beş sıraya Renault iki modeli ile girmeye hak kazandı. Ancak listenin diğer 3 sıralamasına hiç umulmadık otomobillerin yerleştiğini görüyoruz. Bakalım ilk çeyrekte en çok hangi araba satışları olmuş?

[ img ]


Daha önceden sizlere Türkiye genelinde yılın ilk çeyrek satış oranlarını vermiştik. İlk 3 ayda yabancı, lüks, yerli ve farklı kategorilerden araç satışlarının hangi rakamlara ulaştığını söylemiştik. Şimdi ise Türkiye’de en çok satışların yapıldığı otomobillerin sıralamaları belli oldu. Ocak-Nisan ayları arasında yapılan bu değerlendirmeye göre ilk 5 sırasının 4’nü yerli markaların aldığı gözüküyor. Büyük markaların Türkiye’de üretimini yaptığı ve bizim ülkemizden dışarıya giden arabaların satış yüzde ve rakamları oldukça güzel.

Listede, yeni çıkmasına rağmen satış rakamları tavan yapmış otomobiller de karşımıza çıkıyor. Türkiye satışlarında sıralamaya Renault, Fiat, Volkswagen ve Honda markaları girmiştir. Tüketicilerin en fazla rağbet gösterdikleri bu otomobillerin en büyük avantajı dediğimiz gibi Türkiye’de üretiliyor olmasıdır. Bakalım ilk 5 sırayı kapan otomobiller ve markaları nelermiş?

İşte Türkiye’de En Çok Satışı Olan Araba Ve Markaları:

5 Volkswagen-Passat

[ img ]

VW’nin, Passat modeline yapmış olduğu kasa değişiminden sonra, gözle görülür bir şekilde satış yapmaya başlamıştı. Yapmış olduğu bu değişim Passat’ın tek ithal otomobil olarak sıralamaya girmesini sağlamıştır. VW, ilk 4 ayda 5 bin 588 adet Passat satışı gerçekleştirerek, Hyundai i20 gibi en çok tercih edilen arabalardan daha iyi sonuçlar verdiği gözüküyor.

4 Honda-Civic

[ img ]

Honda‘nın da kısa süre önce yenilediği Civic modeli çok hızlı bir çıkış yaptı. Özellikle yeni kasa anlayışı ile üretilen Civic, ezeli rakibi Corolla‘yı geride bıraktı. Yapılan sayımlara göre Honda, 6 bin 495 adet Civic’i Türkiye yollarına çıkarmış.

3 Renault-Clio

[ img ]

Renault’un B segmentini temsil eden Clio, diğer senelere göre satış yüzdelerinde düşüş görülse de, yine de 3. sırayı almayı başarmış. Renault’un ilk dört ayda sattığı 27 bin 324 adet aracın, 7 bin 876 adetlik kısmını Clio ile gerçekleştirmiştir. Clio birincilik sırasını bu sene başka bir Renault modeline teslim etmiş.

2 Fiat-Egea

[ img ]

Fiat’ın Linea modelleri yerine çıkarttığı yüksek yatırım projesi Egea, kısa süreler içerisinde şaşırtıcı satış rakamlarına ulaştı. Egea için ayrılan büyük reklam bütçelerininde satışlarında etkili olduğu anlaşılıyor. 2. sırayı kapan Fiat Egea’nın ilk dört ay Türkiye satış rakamı 8 bin 270 adet olarak belirlenmiş. Tofaş’ın almış olduğu yatırım kredisi fazlasıyla işe yaramış!

1 Renault-Megane

[ img ]

Fransız temsilcinin üstüne en çok düştü arabası Megane, son hali ile herkesten tam not almayı başarmıştı. Bunun neticisinde değişimin ilk etkileri de satış rakamlarına yansımış. 1. sıraya yerleşen Megane’ın, ocak-Nisan dönemleri arasında 9 bin 633 adet satışı yapılmış.

Görmüş olduğunuz gibi Türkiye satış sıralamasının ilk 4’nü yerli otomobiller almıştır. Tabloya baktığımız zaman satış rakamlarını yüksek tahmin ettiğimiz bir çok marka ve modelinin giremediğini görüyoruz. Renault ve Fiat markalarının belli düzeylerde ne kadar satış rakamlarına ulaşacakları belli olsa da, Japon Honda‘nın Civic ile yaptığı çıkış şaşırtıcı oldu. Bundan sonra ki haberimizde sizlere, Eylül ayı gibi belli olacak 8 aylık araç satışlarını vereceğiz.

Alıntı: https://paratic.com/turkiye-en-cok-satisi-gerceklesen-otomobiller/
renotek
ONBASI
ONBASI
 
İleti: 11
Kayıt: 16 Mayıs 2017 16:21
Marka & Model: clio
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Authentique
Kilometre: 120
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: bursa


Re: Türkiye’de En Çok Satılan Otomobil Sıralaması

İleti renotek » 07 Eylül 2018 10:34

megane çok hoş araba gerçekten -_-
renotek
ONBASI
ONBASI
 
İleti: 11
Kayıt: 16 Mayıs 2017 16:21
Marka & Model: clio
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Authentique
Kilometre: 120
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: bursa


Muhabbet Sohbet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir