Alım Satım Yasasındaki Değişiklikler,

Her türlü devir, nakil, noter, Kasko ve sigorta mevzuatları.

Alım Satım Yasasındaki Değişiklikler,

İleti richart » 07 Mayıs 2010 14:09

Arkadaşlari,
Araç Alım Satım...

TBMM plan ve bütçe komisyonu’nda karara bağlanan yeni düzenlemeye göre; 2010 yılında ikinci el araç alım satım işlemlerinin tamamı noter vasıtası ile gerçekleştirilecek. Noterler araç devir işlemlerini yaparken bilgisayar ortamında Maliye ve Emniyet Genel Müdürlüğü‘ne bağlanarak, devri yapılacak aracın taşıtlar vergisi, trafik borcu, aracın üzerinde haciz bulunup, bulunmadığı veya suça karışıp, karışmadığını sorgulayacak. Söz konusu aracın bu sorgularında herhangi bir problem bulunmaması halinde ikinci el aracın devri ilgili kişiye yapılarak, araca geçici ruhsat temin edilecek. Bu işlemlerin tamamlanmasını takip eden bir ay sonunda Merkezi Tescil Birimi tarafından aracın yeni sahibine kalıcı ruhsat gönderilecek.
2010 Noter ikinci el araç alım-satım masrafı ne kadar tutuyor?

İkinci el araç alacaklar, 2010 yılında hemen hemen yarı yarıya daha düşük bir maliyet ile karşılaşacaklar.

Araç devri için Noter‘in yolunu tutan vatandaş, maktu ücreti olarak Noter‘e sadece 20 TL + KDV (yüzde 18) ödeyecek. Yeni uygulama ile kıymetli evrak vergisi, damga vergisi ve harç ödenmeyecek.

Aracın devrindeki diğer masraflar ise; 60 Lira Trafik belgesi, 40 Lira Trafik tescil olarak vatandaştan tahsil edilecek.

Bilgilerinize,
richart
Moderatör
Moderatör
 
İleti: 7
Kayıt: 27 Nisan 2010 13:47
Marka & Model: Opel
Motor Tipi & Gücü: 1600
Kilometre: 147000
Yakıt: Benzin
İsim ve Şehir: İstanbul


Devir Nakil Kasko & Sigorta

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir