ARAŞTIRDIM ARACIMA........................TL VERİYORLAR

Satılık araç ilânları. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler.

ARAŞTIRDIM ARACIMA........................TL VERİYORLAR

İleti SAFAK SAHIN » 26 Aralık 2008 20:45

Arkadaşlar az önce yalova taraflarında bir renault sevise gittim.Arkadaşım Renaul kango almaya karar verdi ve aldı.Bende bu arada aracımı satmak istediğimi söyledim ;) ;) ;) ve kango alabileceğimi bildirdim.Aracımı takasa versem ne kadara sayarsınız dedim.ve bana o müjdeli haberi verdiler :x :x :x :x

aracıma net:16.500 ytl verdiler :x :roll: :?: :cry: :evil:
1.2
Kırmızı
33.000 km de
hasarsız
servis bakımlı
stil paket
cd çalar var
arka tavan spoiler var

SİZ FİYAT ALDINIZMI HİÇ
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

Re: ARAŞTIRDIM ARACIMA........................TL VERİYORLAR

İleti ibergun » 26 Aralık 2008 22:38

oda bişeymi? benim 2008 6000 deki aracıma izmirde 17000 verdiler ama canınızı sıkmayın en az 3000 ytl az veriyorlar...
ibergun
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 aut.16 v abs
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ibrahim

İleti SAFAK SAHIN » 26 Aralık 2008 22:51

içime su serptiniz ..o zaman benim arabam 18.000-19.000 tl arasında desenize.iyi iyi ..teşekkürler....harika..ohhhhhhhhhhh
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti DOGAN » 27 Aralık 2008 09:05

SAFAK SAHIN demiş ki:Arkadaşlar az önce yalova taraflarında bir renault sevise gittim.Arkadaşım Renaul kango almaya karar verdi ve aldı.Bende bu arada aracımı satmak istediğimi söyledim ;) ;) ;) ve kango alabileceğimi bildirdim.Aracımı takasa versem ne kadara sayarsınız dedim.ve bana o müjdeli haberi verdiler :x :x :x :x

aracıma net:16.500 ytl verdiler :x :roll: :?: :cry: :evil:
1.2
Kırmızı
33.000 km de
hasarsız
servis bakımlı
stil paket
cd çalar var
arka tavan spoiler var

SİZ FİYAT ALDINIZMI HİÇ

valla şafakçık inan sana daha iyi davranmışlar benim araca 15.000 ytl dediler ve daha 24.800km'de adamın gırtlağına sarılacaktım
adam arabama bile uzaktan baktı.benimde tepem attı getir bu aksesuarlı bu model bu km'de 15.000 ytl'ye 6 tane daha alırım her
güne ayrı binerim,peşin'de vermeyen namerttir..! dedim hadi getir diyince krizi bahane etti ardından bana 2 neskafe ısmarladı
ama beni yinede yumuşatamadı :lol:

anlayacağın dert etme giriyorsun sahibinden.com'a bütün piyasa verileri ayağının altında ;)
DOGAN
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,4 16V. 98 Bg.
İsim ve Şehir: Doğan & Pendik/IST.

İleti vipsezgin » 27 Aralık 2008 16:17

:o 6ay önce arkadasım pesın para 20 mılyar verdı satmamıstım :roll: :(
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti oguz1 » 29 Aralık 2008 09:18

Valla şafak, araç işi ülkemizde malesef zorunluluk olmasına rağmen, lüx sınıfa griyor ve, almak tamamen ZARAR demek.

Yakıt zaten dünyanın en pahalı yakıtı. Gelde yaşa bu ülkede.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti vipsezgin » 30 Aralık 2008 20:05

ya ben cok zarar ettım valla tıcarı taksı tutup gezsem daha masrafsz olcaktı sanırm

ama ozamanda sızı tanımamıs olurdum
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti hüseyinhoca » 30 Aralık 2008 21:26

sayın hocam galerinin ve bayinin verdiği fiyat kesinlikle senin aracın ederi değildir. internetten de araştır derim de onu da yapmışsındır. gerçi ordaki fiyatlar da gerçeği yansıtmıyor bazısı tabii..
hüseyinhoca
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: hüseyin & erzurum

İleti dci65 » 31 Aralık 2008 16:13

Murat demiş ki:
Tolga demiş ki:
vipsezgin demiş ki::o 6ay önce arkadasım pesın para 20 mılyar verdı satmamıstım :roll: :(

buyuzden 2 3 sene kullanıcan ole satıcan abı

Komutanım Öyle diyosunuzda biz sizin gibi Albay maaşı almıyoruz. :mrgreen: (Şaka Şaka Neysse ciddi yazı yazayım alt satıra)
2-3 yılda bir araba değiştirdiğimizde hep vergileri vs.. yüksek ödüyor oluyoruz.Şahsen ben benim araba çürüyene kadar binmeyi planlıyorum :mrgreen: Zaten az yol katediyorum.Bide sürekli araç değişimi yapmak hiç mantıklı gelmiyor bana :idea:

abi bende hep öle diyorum ama piyasada 106 gti,306 gti, ucuzlamış type-r, 50bin ytl'ye S2000 gördükçe satıcam satıcam diyorum, sonra çok yakar diyip satamıyorum :D :D :D
dci65

İleti oguz1 » 02 Ocak 2009 11:20

Murat demiş ki:Araba almakla bitmiyoki.
1-Yakıt
2-Yıllık vergi
3-Trafik Sig.
4-Kasko Sig.
5-Bakım

Aklıma gelen sadece 5 kalem ama yazmaya kalksak uzadıkça uzar araba=masraf :oops:

Murat inanmazsn bu hesabı aracı almadan 2 sefer yaptım ve sonunda toplam
150*12=1800
620
160
550
350
Toplam=ort.3480

İhtiyacın olduğu zaman taksiye binsen, alışverişlerini taksi ile yapsan bu kadar çıkmaz. Aracın kaza derdi yok, radar, polis derdin yok.

Tabi insan bayramda ve tatilde aracıyla gezmek istiyor, birde 3 çocuk olunca taksi işini düşünmekte benim açımdan pek mantıklı değil. Ama inanın ülkemizde araç almak tamamamiyle lüx sınıfa giriyor malesef. Bizi VERGİLERLE bu duruma getirenler utansın.
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti hüseyinhoca » 02 Ocak 2009 14:08

2. el almak her ne kdar risk taşısa da temiz bir araç bulduktan sonra problem çıkmaz. ben benzinli almadığım için biraz pişmanım. benzinli alsaydım dizel farkına dynamic alabilirdim; belki denk gelseydi cam tavan bile olurdu aynı paraya. keşke aynı olmasa da yakın paraya dynamic cam tavanlı benzinli alabilirdim.. :cry:
dizelin bana en büyük avantajı uzun yolda oluyor. yaz tatilinde 2 ay 5000km den az yapmıyorum.. benzinli olsaydı kesinlikle lpg olayına da girerdim..
hüseyinhoca
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: hüseyin & erzurum

İleti oguz1 » 12 Ocak 2009 11:04

erim demiş ki:Arkadaşlar aracımı aldığımda ( Dinamik + KOnfor paketi) 35600 YTL + Banka karedisi faizi = 41000 YTL ye geldi.. Şahsen biraz bekleyip ikinci elini aynı arabanın 28-29' a bulurdum. Sıfır aldığım için üzüntülüyüm. Bir daha araba alırken mutlaka ikinci el alacağım.Hem satarken gönül rahatlığı ile satıyorsun çünkü sadece 1-2 milyar zarar etmiş oluyorsun. Ben bu arabaya toplam 41 milyar saydım. Satarken sadece 25-26 'ya satabileceğim. nerden baksan 15 milyar zarar. Bu yüzden daha 2-3 yıl değiştirmeyi düşünmüyorum. Ama bir daha sıfır araba alma hatasına düşmem. Sıfır alacak kadar zengin değilmişim. Beni baya bir kastı bu ödemeler. Bir dahaki arabamı az kullanılmış temiz bir araba bulduğumda alacağım.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Erim senin söylediklerin benim içimdende geçiyor ama sana yaşanmış olaylardan bahsediyim,

ben neden sıfır aldım.?
Bundan sonra alırmıyım.?

kardeşimin arkadaşı Ankaranın en büyük pejo bayisinden 2. el 20 000 km de dizel 307 alıyor ve ve sonra bu aracın 120000 bakımını gördüğünü öğreniyor.

Ankarada büyük reno bayilerinde çalışan birisi yanımda akrabasına öğüt verirken bende yanlarındaydım, Sakın buralardan 2. el alma sanayide km leri düşürüyorlar dedi.

Ankarada büyük reno bayilerinden başka birsinde tivingo satmışlar kazasız dedikleri aracın motoru değişmiş.Sonrada dikiş tutmamış.

Benim kendi başıma geldi adam yeminlerin içinde yüzüyor, gel kardeş dedim bosh komple kontrole gidelim senin dediğin gibi sağ çamurluktamı var diye, gittik sağ taraf başından sonuna kadar boyalı, usta sağ tarafının değişmiş olma olasılığına yüksek dedi.

Örnekler bitmiyor, ben çok okudum, başıma gelmeyen kalmadı bu konuda.

bir önceki kendi aracımda, ustanın iyi dediği araçta 3 renk boya varmış, ve değişmeyen sadece 3 parçası kalmış aracın. Bizde görüntüye vurulduk almıştık o zaman klimalı diye.

Bu örnekler bitmiyor o yüzden 2-3000 TL fazla vereyim sigortadan teker masrafından, ilk bakımdan kurtulayın dedim, bunların toplam masrafı 1000 Tl ediyor. Ve sen kimsenin kullanmadığı, motorunu senin açtığın, kimsenin kokusunun dahi işlemediği bir aracı alıyorsun. Bunun üstüne kampanya kandırmacası eklenince, faizlerde düşük olunca (OYAK) aldık gitti.

Şimdi olsaydı alırmıydın diye sorsanız alırdım ama inanın acele etmez nakit alırdım. Bankalara kazıklanmak insana işliyor.
İkinciel araç ne kadar temiz olursa olsun geçmişini bilmemek akılda hep soru işareti olarak kalıyor. Benim açımdan iç huzur çok önemli çünkü ben uykusuz kaldığım günlerde oldu bu konuda.
oguz1
Moderatör
Moderatör

İleti Kenancelik » 12 Ocak 2009 20:54

Bundan önceki arabam 96 model Unoydu tam 7 yıl 3 ay kullandım bana pek sorun çıkarmadı tam çıkaracakken sattım ve şu anki arabamı sıfır aldım bu da ümit ediyorum bi 8-10 yıl bana sorun çıkarmaz zaten fazla kilometre yapmıyorum yılda en fazla 7000 km stepneyi kullanmadan bunu da satarım herhalde :lol:

Geçenlerde geçmiş iletilerde yormuları okurken Devrim Bey'e ait bir ayrıntı gözüme çarptı kullandığı otomobiller sırasıyla;Eski kasa doğan,Uno ve son olarak Clio 3 olduğunu yazmış Sırasıyla aynı otomobilleri ben de kullandım sanırım bu Devrim le tek ortak yanımız malum el becerileri ve yaratıcı fikirleri konusunda yanına pek yaklaşamayız :roll:
Kenancelik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: EXTREME 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 Valf
İsim ve Şehir: Kenan/OSMANİYE

İleti Devrim » 12 Ocak 2009 21:35

Biz, eşimle araç alacağımızda ikinci elleri uzun uzun araştırdık. Hemen söyleyeyim, bizim en büyük dezavantajımız "hiç bir" birikimimizin olmamasıydı. Bu yüzden "zaten" banka kredisine güveniyorduk.

Bu şekilde ikinci ellere baktık. Paramız olmamasına rağmen(?) gayet seçici ve burnumuzdan kıl aldırmıyorduk. :) Sonra farkettik ki ikinci el alsak, bankaya ödeyeceğimiz faizle beraber sanki sıfır almış gibi masraf yapacaktık. Öyleyse neden sıfır almayaydık?! :) Ama yine de "peşinat" olmazsa olmayacaktı. Bu noktada en etkili olan da ClioIII aracımızı çok beğenmiş ve başka bir şey düşünemiyor olmamızdır. :)

O gazla sağolsun eş dost derken 7bin TL buluşturduk. Bizim araç o zaman 30.800 idi. 26'ya indirdik pazarlıkla! 26 - 7 = tam 19bin TL kredi çektik ki o zamanlar faiz düşüktü. Şimdi 25 olarak geri ödeyeceğiz. 25 + 7(peşinatımızdı) = 32.000 TL. Yani 1.200 TL zarardayız.

Fakat!

1) Bankaya taksit şekilde ödeme olayı sebebiyle bu zararı pek hissetmiyorsunuz. Çünkü bu ödeme dönemi boyunca arabayı zevkle kullanıyorsunuz. Ama "biraz daha biriktireyim de faiz'i düşürmüş olayım" deseniz, birikim yapana kadar hevesiniz kaçabilir.

2) "Bu kadar paraya üst model alırdım" diye düşünmem. Üst model alacak olsam tüm masraflarım yine yükselecekti. Bu düşünce paradox gibi karşıma çıkar o zaman. Bir kısır döngü.

3) Tolga'nın dediği gibi, ikinci elde güven yok. Sıfır araç fikrimizden önce çok araç gördük. Vallahi de billahi de hiçbiri içimize sinmedi. Belki de iyi birşeye denk gelmedik. Eh görüyorsunuz ki kendim oturup aracın orasını burasını boyayan, aracını çok seven biriyim. Bilmem kaç bin kilometrede kullanılmış bir araç nasıl alabilrim ki? Nasıl içime siner ki? Neyse bu ayrı konu ama ikinci elin sakat tarafları çok. Ya da şanlıysanız tamam... Bu gün bir meslektaşım 4 senelik Lada aracını satmaya çalıştığı gün öğrendi önden vuruğu olduğunu. :)

4) Sıfır araç kokusu ve keyfi için, inanın 2-3 milyarlık zarar fazla değil. Yani ben öğretmenim, para basmıyorum ama yine de böyle düşünüyorum. 8-) Doğrudur, sıfır araçta da ikinci eli aratmayacak sorunlar çıkabilir. Artık yine biraz şansa biraz da sigorta işlerine güveniyorum...

5) Son olarak, bugün yine aynı durumda bulunsam yine borç harç bulur, faiz'e rağmen krediyi çeker yine bu arabayı alırdım çok büyük bir ihtimalle. Hani 2 senedir diğer pek çok aracı halâ incelemekteyim. Megane'dan Citroen'den tutun da GP'ye kadar. Tercihim halâ ClioIII dizelde...

Kenancelik demiş ki:...Geçenlerde geçmiş iletilerde yormuları okurken Devrim Bey'e ait bir ayrıntı gözüme çarptı kullandığı otomobiller sırasıyla;Eski kasa doğan,Uno ve son olarak Clio 3 olduğunu yazmış Sırasıyla aynı otomobilleri ben de kullandım sanırım bu Devrim le tek ortak yanımız malum el becerileri ve yaratıcı fikirleri konusunda yanına pek yaklaşamayız :roll:

:) Yok canım, estağfurullah. Yaptıklarım zevkli ve aslında kolay. Biraz zaman ayırınca yapılacak şeyler... Teşekkürler.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti oguz1 » 13 Ocak 2009 09:51

Devrim demiş ki:Bu gün bir meslektaşım 4 senelik Lada aracını satmaya çalıştığı gün öğrendi önden vuruğu olduğunu. :)

Bu durumu 2. el alacaklara öneriler bölümünde belirtmiştim uzun uzun. Şimdi sorun yok gibi görünen aracınızı saterken alacak olan teste soktuğunda bir yerlerinde boya yada değişen çıkabilir demiştim. Siz baktırmadan alsanız dahi sizden alacak olan şahısın baktırma olasılığı fazla. Birde aracı sıfır aldınmı araca gönülden bağlanma 2. ele göre daha fazla oluyor. Neden acaba.?

Biz araçla duygusal olarakta çok bağlıyız.Tabi bunu kimse bilmiyor. :)
oguz1
Moderatör
Moderatör

Sonraki

İkinci El Araç Alım-Satımı

Kimler çevrimiçi