Devrim Garaj

Tamamıyla bizlere (forum üyelerine) ait garaj konuları. Garajınızı açınız ve kendinizi, aracınızı tanıtınız.

Re: Devrim Garaj

İleti anakonda_425 » 25 Mayıs 2009 14:59

Olsun Devrim.Herkesten farklı bir şey var sendede :) Bu arada adım Mert.
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio Grandtour Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 80 HP
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Mert/İzmir

İleti aydinkaragoz » 25 Mayıs 2009 20:51

Devrim hocam aracın gerçekten çok güzel , kazasız belasız , cezasız günlerde kullanman dileğiyle kardeşim , uygulamalarınıda detaylı bir şekilde okudum ve gerçekten harikaydı gerçekten ellerine sağlık , en kısa zamanda şu ızgara boyama işine bende girmek istiyorum , teşekkürler gerçekten... Yeni gelişmeleri bekliyoruz senden merakla ;) ;)
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti Devrim » 26 Mayıs 2009 13:09

anakonda_425 demiş ki:Olsun Devrim.Herkesten farklı bir şey var sendede :) Bu arada adım Mert.
Çok sağol Mert, memnun oldum. :)

filip34 demiş ki:Tabi tek başına band iyi bir dercih değil. Punto olayına gelince geniş kafalı perçinler var onlardan iki adet kullandım. Pas falanda yapmıyor. ve güzel görünüyor. Yorum buluşmadaki arkadaşlar yapabilir...
Önümüzdeki hafta falan bu işi hâlledeyim abi ben...

aydinkaragoz demiş ki:Devrim hocam aracın gerçekten çok güzel , kazasız belasız , cezasız günlerde kullanman dileğiyle kardeşim , uygulamalarınıda detaylı bir şekilde okudum ve gerçekten harikaydı gerçekten ellerine sağlık , en kısa zamanda şu ızgara boyama işine bende girmek istiyorum , teşekkürler gerçekten... Yeni gelişmeleri bekliyoruz senden merakla ;) ;)
Teşekkür ederim Aydın. Sağol. Aslında benim bakış açıma göre yapacak bir şey kalmadı. Dış modifiye olaylarına girmiyorum. Ufak tefek iç işleriyle mutlu oluyorum. :) Bakalım, bir şeyler bulursam yapacak, paylaşırım. :) Tekrar sağol.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Jantlar ve lastikler değişti...

İleti Devrim » 17 Ekim 2009 03:48

Arkadaşlar, bugün (~29785'inci kilometrede) jantlar ve lastikler değişti.
Günahıyla sevabıyla bitirdim işi. İlk sayfadaki garaj fotoğraflarım şu an görünmemektedir. O yüzden aracımın kapaklı fotoğrafını koymak istedim. :)

[ img ]

Ve olaylar yaratan(!) jant Kormetal KM-775 4x100 15x6½ jant'ım aşağıdakidir. Aslında 10 kollu istedim. Ama ne Konya bayiisinde ne de Ankara'da yokmuş o an için. İzmir'den gelecek dediler ama varsın 8 kollu olsun dedik. İyi ki de 8 kollu aldık. :)

[ img ]

Ustaya uyarımı yaptım. "Usta, bir ton tartışmalar sonucu aldım bu jant'ı. Aman dikkat et, lastiği geçirirken jantı çizmeyelim!" dedim. Gülerek tamam dedi. :) Önce jantı kıskaca alıp, Kumho KW17 185/60 R15 lastiği gelişigüzel oturttu. Sonra cihazın kolu yardımıyla lastiği nazikçe jant'a yerleştirdi. Bu süreçte hiçbir metal parça jant'a temas etmiyor.
Lastiğin merkezindeki çelik hat daracık kalıverdi jant'ta. Lastik ufak mı kalacak derken usta havayı basınca lastik patırtılar eşliğinde jantın şeklini aldı. Ardından içindeki havayı serbest bıraktı. Bu arada, hava giriş çıkışın maximum hızda olması için sibobun merkezini tornavida ile gevşetmişti.

[ img ]

İçindeki hava basıncı bitince balans makinasına monte edip uygun basınçta Nitrojen (Azot) bastı. Sonrasında ise balans ayarı yapıldı. Bilgisayarı kullanmasını biraz öğrendim. Zevkli bir işlem. :)

[ img ]
[ img ]

Aracımın eski lastikleri birbir sökülmeye başladı. :cry: Ama hemen altında eski ve yeniler tek karede... :p

[ img ]
[ img ]

Derken bir baktım usta almış eline yaldızlı boyayı (ya da neyse) ve bildiğin fırçayı, kampana ve kaliperleri boyuyor. :D Önce "n'aaapıyorsun" oldum. Sonra ses etmedim.
OYSA ONLARI BEN KENDİM BOYAYACAKTIIIIIIIIIIMMMMMMMM!!!! :Bravo: :O: :O: :O: :O:

[ img ]
[ img ]

Ve sağ iki lastiğin takılmış hâli...

[ img ]

Ve devam fotoğraflar... O koşturmacada gündüz ışığını kaybettiğimden akşam fotoğraf çekmek zorunda kaldım. Photoshop'la ancak bu kadar ışık ayarını iyileştirebildim.
Yarın öbürgün adam gibi fotoğraflar çekerim.
(Semih söylenir: "Adam gibi fotoğraf çeksen ne.. KM işte sonuçta... İlk (kapaklı) fotoğraf daha iyiydi.") :D

[ img ]
[ img ]
[ img ]

Abi Allah aşkına kötü mü şimdi bunlar? Katliam mı sorarım sizlere! :D "Bu da mı gol değil hakim bey?! Bu da mı gol değil?" hesaaabı. :)

:) Şaka bir yana, fikirlerinizi bekliyorum...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti barracuda » 17 Ekim 2009 07:33

devrim arabanın rengiyle çok güzel uyum sağlamış jantların ... bitek keşke arka kampanaları siyah boyasaydın .. bu arada sana biraz daha masraf açalım :) yay alıp biraz da düşürüsene aracı ...
En son barracuda tarafından, 17 Ekim 2009 07:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
barracuda
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 3k
İsim ve Şehir: erhan / istanbul

İleti UUUUUU61 » 17 Ekim 2009 07:34

devrim bey sen lastikleri 30.000 de niye değiştirdin erken değilmi benim 30.000 de servis dediki bi 30.000 daha gidersin dedi.
jantların güzel olmuş güle güle çziksiz kullan. benim arabamda (1.2 expression 2008) orjinalinden alüminyum alaşımlı jantlar vardı.
UUUUUU61
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: istanbul

İleti vipsezgin » 17 Ekim 2009 09:07

vayyy devrım abı harıka olmus :good: güle güle eskit :P
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti semih89 » 17 Ekim 2009 10:38

Güle güle kullan Devrim abi, jantlarla ilgili yorumumu kendime saklıyorum :D :D ama kötü olmuş demiyim, iyi olmuş zaten demiyorum da hadi neyse :mrgreen: bir de yandan bakınca arabaya ilk gözüme çarpan kolların gri olmaması, bence çok yakışıyor arabaya üst donanım gibi gösteriyor düşünürsen eğer ?
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti umurcak » 17 Ekim 2009 11:48

hayırlı olsun devrım abi cok yakısmıs extereme gibi olmus az biraz ;)
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti Devrim » 17 Ekim 2009 12:08

barracuda demiş ki:devrim arabanın rengiyle çok güzel uyum sağlamış jantların ... bitek keşke arka kampanaları siyah boyasaydın .. bu arada sana biraz daha masraf açalım :) yay alıp biraz da düşürüsene aracı ...
Çok sağol Erhan. Ya siyaha boyatma aklımdaydı aslında. Hem arka planda kalır pek görünmez hem de jant'lar ön planda kalır diye. Ama usta "yok mok" dedi boyadı. Olmazsa daha sonra öyle yapayım, haklısın... Valla yay olayında şu an için pek niyetim yok. :) Belki çok az düşünülebilir, ama ilerde.
:mrgreen:

UUUUUU61 demiş ki:devrim bey sen lastikleri 30.000 de niye değiştirdin erken değilmi benim 30.000 de servis dediki bi 30.000 daha gidersin dedi. jantların güzel olmuş güle güle çziksiz kullan. benim arabamda (1.2 expression 2008) orjinalinden alüminyum alaşımlı jantlar vardı.
Teşekkürler UUU61. Aslında amacım da biraz öyleydi. Orjinal görünümlü gibi ama çok da değil... Lastik değişimi konusunda ise; Ne zaman değişeceği ile ilgili çok tartışma var. Kimisi 60binde kimisi 30binde değiştiriyor ama bu tercih meselesi değil sanırım. Benim lastikler 30binde gerçekten eskidi artık. Kalkışlarda patinaj yapabiliyor bazen. Ani frenlerde ABS çok erken giriyor. Bunlar yaşı ve kliometresi ne olursa olsun lastiğin artık "eskidiğini" gösterir. Ben sırf yol tutuşum kaybolduğu için şehir içinde bir araca dokundum arkadan. Zaten kış da geliyor. Bu kadar yıpranan lastikle kışın şehir içi-dışı seyretmek tehlikelidir.

Ben bu 30bin (2 sene) içinde İstanbul'a Ankara'ya, çok defa Antalya'ya (Seydişehir yollundan), Mersin'e (Pozantı veya Mut yolundan), Gülnar'a, Silifke'ye gittim geldim. Özellikle güneye gidiş gelişler, Torosları aşmak lastikleri çok yıprattı. Öyle ki lastikçi usta 45bin kilometre yol yaptığımı düşündü... Ama Mersin'deki eniştem 65binde değiştirmiş. Araç sadece ve sadece Mersin-Adana arası otoban görmüş o kadar. Muhtemelen benim 30bin lastiklerim, eniştemin 65binlerinden de eski idi. Çünkü eniştemin patinaj ve ABS muahbbetleri olmamış...

Kısacası lastiklerim eskidi. :mrgreen:

ibom demiş ki:resimleri neden göremiyorum.X işareti var.saygılar..
O durum benden kaynaklı İbom. Eskiye dair çoğu görsel dosyanın bulunduğu adresler değişti. Yenileyeceğim. Ama şu jant'la ilgili olanları görebiliyor olman gerek...

vipsezgin demiş ki:vayyy devrım abı harıka olmus :good: güle güle eskit :P
Çok sağol Sezgin. :)

semih89 demiş ki:Güle güle kullan Devrim abi, jantlarla ilgili yorumumu kendime saklıyorum :D :D ama kötü olmuş demiyim, iyi olmuş zaten demiyorum da hadi neyse :mrgreen: bir de yandan bakınca arabaya ilk gözüme çarpan kolların gri olmaması, bence çok yakışıyor arabaya üst donanım gibi gösteriyor düşünürsen eğer ?
Ah Semih ah. :D Barracuda bile en azından güzel şeyler söyledi. :mrgreen:
Kapı kolları konusunda haklısın. Geçen servise uğradığımda ayna kapakları ve kolları boyatmak için konuştum. Yaparız ama güçlü ihtimalle yıkama esnasında basınçlı su sebebiyle boyanın atabileceğini söyledi. O an için de ustayla uğraşamadım. Peki deyip çıktım. Ama hep aklımda onlar. Fikrin nedir, boyatayım mı yine de? Bizim buradaki yıkamacıya, tazyik gücünü azaltamaz mıyız diye sormuştum, ayarlanamıyor demişti... Boya atma tehlikesi olmasa hemen boyatırım aslında...

umurcak demiş ki:hayırlı olsun devrım abi cok yakısmıs extereme gibi olmus az biraz ;)
Çok sağol Umurcak. Evet hafiften görünüm değişti. Semih'in dediği gibi bir de ufak boya yaparsam tam olacak...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Bayram » 17 Ekim 2009 21:24

Devrim hayırlı olsun.
İyi veya kötü durumu her zaman yoruma açıktır.Sonuçta senin yaptığın değişiklik beğeni meselesi.
Kimi esmer sever kimi sarışın :D

Bence şu an sanki yeni araç almış ve kullanıyorsun duygusu var sende yanılıyormuyum
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti semih89 » 17 Ekim 2009 23:02

hiçbirşey olmaz abi yeterki senin usta haylaz olmasın. millet bütün gövdeyi boyuyor. yada sana şöyle diyim. bizim çamurluklar biliyorsun plastik ee bunlar peki neden atmıyor boya :) ben arkadan vurduklarında arka çıtaları boyattım o an aklıma gelmedi yan ve önleri de boyatmak . siyaha boyandı kendi renginde ama yine de bir atma falan yok. dediğim gibi ilk bakımda onları yaptırırsan çok güzel olur. ve gidip sırf o iş için gitme bakımda araçla ilgilenen cotechden rica et hemen 2 dakka boyatıversin mutlaka hazırda vardır. sen bakımdan çıkana kadar o kurumuş olur giderken takarsın. jantlar da açık söyliyim beklediğimden daha fazla yakıştı :D
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 18 Ekim 2009 01:01

:D Teşekkürler Semih. Jantlar konusunda etraftan da olumlu söylemler alıyorum... Boyama işi konusunda; Servise gittiğimde tekrar konuşayım. Dediğinde haklısın, tamponlarda sorun yok oysa ki. Acaba bu işi fırınla yapıp yapmama ile mi ilgisi var?... Öte yandan usta bana ayna kapağını ve kapı kolununun pütürlü yüzeyi olduğunu, boya tutmamasının bir sebebinin de bu olduğunu söyledi. Eh ustam ne diyeyim sana diyecektim az kalsın. Ben şu hâlimle bilgim var, astardır zımparadır falan filan. Sanıyorum usta, dediğin gibi biraz haylazlık yapmış... Tekrar bi' girişimde bulunayım...

Bayram demiş ki:Devrim hayırlı olsun. İyi veya kötü durumu her zaman yoruma açıktır.Sonuçta senin yaptığın değişiklik beğeni meselesi. Kimi esmer sever kimi sarışın :D Bence şu an sanki yeni araç almış ve kullanıyorsun duygusu var sende yanılıyormuyum
Sağol Bayram. Evet aynen dediğin gibi aracı yeni almış gibi ilk hevesim geri geldi. Aslında dönem dönem ödenek buldukça bunu yapmak lazım. Ta geçen yaz havalandırma çerçevelerini boyadığımda da bu olmuştu. Gerçi bu daha farklı bir şey. Hele dur, Semih'le konuştuğumuz boyama işini hâlledersem deymeyin keyfime. :mrgreen:

Bugün şehir merkezinde sağlı sollu mağazaların olduğu dar bir caddede ilerlerken, peşpeşe 4-5 dükkanın vitrin camında kendimi gördüm. Jantlara baktım, sırıttım tuhaf tuhaf. O ara dikkatim dağıldı önümdeki araca fazla yaklaşmışım. :D

Aşağıdakiler de bugünün mahsülleri... :|

[ img ]
[ img ]
[ img ]

Bu arada, plakaya bir el atacağım. Bir arkadaş (sanırım Ferdi) iki taraflı yapışkanlı bant ile birlikte puntolattım demişti. Plakayı neresi puntolar, nasıl yapılır bilginiz var mıdır? Ya değilse bantla birlikte silikon falan yapıştırayım diyorum. Ama yine de kötü yollarda falan düşmesinden endişe ediyorum...

NOT: Aracın muhtelif yerlerindeki siyah noktalar/benekler civardan araca üşüşen sevgili sineklerdir!. : ))
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti semih89 » 18 Ekim 2009 01:07

çift taraflı bantlar var abi , servise yakın zamanda gidiceksen eğer onlarda var söyleyiverirsin :D çıkma düşme falan yapmak merak etme
hatta çift taraflı bant yapıp bir de 2 vida çakarsan gözükmücek şekilde güzel olur ama gel kıy 30liraya app yaptıralım sana olmadı sitede 3-5 bişey toplıyalım biz yaptıralım ya :mrgreen:

mesela ben buradan yaptırmıştım. hatta o adamlara söylersen sana yapışkanı da koyar öle kargolarlar. uğraşmazsın hem. cidden çok yakışıyor arabaya. sadelik katıyor. bir de plaka lambalarını led yapmayı düşünür müsün abi ? plaka , iç aydınlatmalar ve parkları. w5w soketi kullanıyorlar. ben aldım taktım gayet güzel duruyorlar.
semih89
YARBAY
YARBAY

İleti Devrim » 18 Ekim 2009 01:34

Ben şöyle sarmal şeklinde çift taraflı bant almıştım parmak eninde. İşe yaramaz mı o?... Vida aklıma geldi. Zaten tamponda mevcut vida yerleri var. Harflere denk gelmezse bakayım bir...

Ayrıca APP plakayı ben de istiyorum, çok hoş olur. Ama tam olarak yasal olmadığı bilgisi var bende. Geçen Octavia kullanan bir arkadaşın aracında APP vardı. Muhabbet ettik. "Orjinal plakalarım bagajda ama polis yine de problem yaratıyor, n'apalım artık." diyor. Oysa verdiğin link'te adamlar bildiğin yapıp gönderiyor sanırım. Ee nasıl olacak o zaman bu iş?...

Plaka lambalarını, iç aydınlatmayı led'e çevirme düşüncem hep vardı, halâ da var. Yan sinyal lambalarını da hatta... (Parkları derken arka kırmızıları mı diyorsun, önleri mi?) W5W soketi nedir, bilgi verebilir misin? Veya senin araçtan fotoğraf örnek verebilir misin?
Devrim
Site Admin
Site Admin

ÖncekiSonraki

Garaj

Kimler çevrimiçi