Devrim Garaj

Tamamıyla bizlere (forum üyelerine) ait garaj konuları. Garajınızı açınız ve kendinizi, aracınızı tanıtınız.

SERVİS - 10000 BAKIM

İleti Devrim » 07 Ağustos 2008 21:41

Abi o zaman tüm boyayı tinerle temizlemeni ve aracını eski hâline getirmeni istiyoruz forumcak. Göremeyeceğimiz için protesto ediyoruz, dermişim. :)
Sağlık olsun abi. Tabii ki "öncesi"ni kendi araçlarımızdan biliyoruz. "Sonrası"nı fırsat olunca görmek sevindirir bizi... :)

Evet bu arada ben servis saatlerimi anlatayım...

omeralemdar demiş ki:devrim senin servis çok güzel çalışmış inan kutlarım o arkadaşları bravo öyle çalışan servis elemanları benim baş tacımdır :roll:
ya bizimkiler bilmiyorlar yada işlerine gelmiyor servistekiler çok bilinçsiz elemanlar...
Benim de ilk dikkatimi çeken bu oldu. Serviste girince bir eleman bir yol işaret etti ve aracı Araç Kabul'ün önünde parkedip ofise girdim. Oradaki genç, bana istemeyeceğim kadar detaylı şekilde, aracın göreceği bakımı anlattı ve akabinde herhangi bir şikayetimin olup olmadığını sordu (AHgh! Lekeli farları ve silecek hikayesini şimdi (yazarken) hatırladım iyi mi! Ne demişler, akılda değil satırda kalır! Neyse haftaiçi tekrar gideceğim zaten kaliperler için. Tüh ya!). Şikayet olarak, bagajdan ve ön taraftan gelen ses/tıkırtıları ifade ettim, bilgisayara girdi. Çıkan döküm kağıtta onlarca kontrol noktası vardı. Dip not'ta da benim ifadeler yer alıyordu. 92 ayrı nokta mı kontrol ediliyormuş, öyle bir şey...

Bu arada farkettim ki bir eleman aracın içinde bir şeyler yapıyor. Eleman, kullanacakları yeri muşamba ve jelatinle korumaya aldı. Şaka maka direksiyon hoşuma gitti. Direksiyon kılıfından vazgeçtim, bundan yapacağım ben de :mrgreen:

[ img ]

[ img ]

Servis alanının genel görünümü:
[ img ]

Böcüğüm, manikür pedikür esnasında:
[ img ]

[ img ]

Bu da aracımızın alttan görünümü. Açıkcası sürünüp de girmemiştim hiç altına. Normalde şaftı olan, arkadan itişli araçlarda, arka koltukta ortaya oturan adamın ayağına bir yükseklik denk gelir. Kişinin bir ayağı diğerine göre yüksekte olur falan. İlginç ki bizim araçlar önden çekişli olduğu hâlde o yükseklik bizde de var. "Şaft yok bizde niye bunu yapmışlar?" diye düşünüyordum. Gördüm ki egzos borusu geçiyormuş oradan. Yine de bence biraz daha engin yapabilirlerdi! (Renault mühendislerinden iyi biliyorum ya!..)
[ img ]

Ve aracın motoru. Son tozlu pis hâlini bildiğimden şaşırdım. Sıfır gibi yapmışlar. Eh tabii ki sprey harikası ama yine de böylesine parlak parlak görünce neşelendim. :)
[ img ]

Bakım ve şu tıkırtıları tespit ve gidermek için test sürüşleriyle birlikte 3-3.5 saat sürdü diyebilirim. Bu arada yakaladığım ustalarla sohbet, asıl usta ile sohbet, servis alanı müdürüyle sohbet, kantinciyle sohbet, showroom'daki satış müdürü ile yine sohbet şeklinde geçirdim diyebilirim zamanımı. O süre zarfı içinde "Allah! Yine geliyor, birşeyler soracak" kişisi idim yani.:mrgreen:

:!: Bu arada yetkili ustaya, yüksek devirde klimayı devreye sokmamız durumunda oluşabilecek zararları sordum! "Eğer", diyor, "90 başlarında olsaydık -92 veya 93 seneleri gibi- o dönemdeki klima motoru teknolojisi çerçevesinde bir takım problemler yaşamak mümkündü" dedi ve günümüzde böyle bir problem olmayacağını iletti. "Zaten aracınız aşırı yüksek devirdeyse -4500 ilâ 500 gibi- klima zaten devreye girmez" diyor ve araçlarımıza dair şöyle bir özelliğin olduğunu da ekliyor: "Normal sürüş davranışında seyrederken, bir aracı sollamak üzere aniden gaza yüklenirseniz, bilgisayar klimayı devreden çıkartır. Ta ki sakin sürüşe dönene kadar", diyor. Ama açıkcası, "bu dediğiniz otomatik klimalar için mi geçerli yoksa?" diye de sormadım o an için. Bu haftasonu Alanya'ya gitmem gerekti. Bir deneyeceğim bakalım.
8-)

:idea: Bir de, baş ustaya ayna kapaklarını vs. boyatmak istediğimi söyledim. Nasıl yapsak, olur mu daha diyemeden, gel dedi, kolumdan çekti aracın yanına kadar. Aynalar, kapı kolları, yan kapı bantları, arka tampon köşeler, ön tampon köşeleri, "hepsini araç renginde boyarız, süper olur" dedi! Ama hepsine 300 küsür YTL dedi. Biraz dudak büktüm. Sonra "ayarlarız bakarız bir şeyler" dedi. Artık 1,5 ay sonra yaptırırım belki, maddi durumum parlak değil bu aralar. Onu da taksit yaptırabilirsem süper olur... Sizce de fiyat yüksek değil mi?...

Bu arada can sıkıntımı gidermek için, servis tesisinin showroom kısmına da gidip, şöyle sıfır Clio3'lerin içine binip, kapıyı kapatım, sıfır araç kokusunu şöööööööööööööööööyle çektim içime mis gibi!!! Kendime gelip çıktım araçtan sonra. :) Ve işte bir kaç foto:

Benim (bizim) klasik Gri Auth. Gül üstüne gül koklamak gibi oldu ama... idare edelim artık. :)
[ img ]

Çok tatlı bir renk yahu!
[ img ]

Ve bu da yeni Laguna! ~80 milyar!.
[ img ]

Ve iç dizaynı...
[ img ]

[ img ]

Servis kısmına dönerken güleç yüzlü bir ustaya sordum, "Yahu ustam! Bu sıfır araç kokusunu nasıl geri getiririz?!!". Müzip bir gülüşle, "Bak şimdi hocam!" dedi ve duruşunu tekrar pozisyonladı ve elinde bir kutu var gibi kollarını kaldırdı biraz ve uzaklara bakan bir bakışla anlatmaya başladı. Allah dedim, herhalde bir formül verecek bana!. "Şu hava pompaları var ya" dedi, "Ondan bir tane alacaksın. Bir de metal tüp bulacaksın ve bizim şu sıfır araçların birine bineceksin" dedi. "Sonra, o pompayla içerdeki havayı tüpe dolduracaksın. O tüpü de bi' kimya laboratuvarına götüreceksin ki bileşenlerini analiz edip sana o parfümü yapsınlar" dedi. Ve tabii ki hemen çaktım mevzuyu, adam ayak üstü matrak(!) geçiyor (terbiyem el vermedi asıl kelimeye :mrgreen:). Bir hayli gülüştük falan... :D

Herşey bittiğinde aracı bi' güzel yıkadılar basınçlı su ile. İş ödemeye geldiğinde %10 indirim uyguladılar. O yüzden toplam 190 YTL ödedim 10bin bakım ücreti olarak. Bana tahminimden çok çok ucuz geldi. 260-270'i gözden çıkartmıştım ne yalan söyleyeyim. 4-5 tane de çay içtim ücretsiz (ay, iğrendim kendimden!) :)

Bu arada isteyenler için bakım/değişim yapılan parça listesini (checklist'i) yazabilirim bilahare...

Böyle işte...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: [Devrim] ClioIII 1.5dCi 65hp Auth. Platin Gri.

İleti omeralemdar » 08 Ağustos 2008 10:05

:lol: GÜLE GÜLE KULLANMAN DİLEKLERİMLE GERÇİ BU DİLEK BÜTÜN CLİOIII AİLESİNE :lol:
:roll: DEVRİM HARİKA ANLATIŞIN HARİKA RESİMLEMELERİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAGOL VAR OL
:lol: 24 EYLÜL 2007 TARİHİNDE 14,995KM BAKIM YAPILDI TOPLAM ÖDENEN YTL 184,25<185YTL> 190 ÇOK İYİ +İLGİ ALAKA ***** YILDIZ ANKARADA BEN BÖYLE BİR SERVİS GÖRMEDİM EYLÜL<BAKIM VAR> YAKLAŞIYOR 2 ADRES VAR YA BENİMKİNE <YADA BAHADIRIN USTAYA> 8-) 8-)
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

Re: [Devrim] ClioIII 1.5dCi 65hp Auth. Platin Gri.

İleti ufuk5414 » 07 Eylül 2008 17:28

garaj diye buna derim ben.hem resimleri hem de garajındaki tüm işlmeleri gözler önüne sermş sayın hocamız.tebrik ederim.
ufuk5414
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 60000
Yakıt: SHELL GTL+
Lastik Markası: BRİDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SAKARYA

Çakma sis farlarım... :)

İleti Devrim » 04 Mayıs 2009 16:10

Selamlar.

Aşağıda aracımın foto'su var, sis farı yapıştırdım. Ayrı bir pencerede bakınız. 8-)

Geçen Alanya'ya giderken, polis kontrol için durdurduğunda, "sis farın açık zannettim" dedi. :mrgreen: Açısı itibariyle, yerdeki ışığı gönderiyor yuvarlak çıkartma. ;) Ama güzel görünüyor hani...

chakma_sis.jpg

NOT: Bazı kendini bilmez zat'lar şu çakma sis farı olayımla dalga geçiyormuş. Dalga geçmelerine gerek yokmuş. Zaten dalga olsun diye şahsım bunu yapmış. Şu çakma farlar kadar bile espiri anlayışı olmayıp zamanında "süpersin" diyenler şimdi geyik çeviriyorlarmış. Hatta "spreyle harikalar yarattığını sanıyor" diyen iki yüzlüler olmuşlarmış.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: Devrim Garaj

İleti Devrim » 20 Mayıs 2009 13:57

-kadircan- demiş ki:oraların boyanması bence boğar,orası için üretilmiş krom parçalar çok hoş olur
Evet. Aldım onlardan geçen gün. Ama bence maliyeti 5-10 TL'yi geçmez, piyasada 50-55 TL civarında...

devrimclio_izgara_2.jpg

devrimclio_izgara_1.jpg

devrimclio_izgara_3.jpg

devrimclio_izgara_4.jpg

devrimclio_izgara_5.jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 21 Mayıs 2009 07:18

Devrim selam,

İyi hoş olmuşta şu plaka çerceveni sök yapıştır..
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Ruzgar » 21 Mayıs 2009 07:47

ya dewrim sen süpersin ya tüm ilkleri sende görüyoruz çok yeteneklisin . :mrgreen: emeğine sağlık güzel olmuş arkadaşımm..
Ruzgar
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16VALF
İsim ve Şehir: TUFAN RÜZGAR/TEKİRDAĞ

İleti -kadircan- » 21 Mayıs 2009 09:05

devrim gerçektende çok yakışmış hayırlı olsun
-kadircan-
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci
İsim ve Şehir: istanbul

İleti Devrim » 21 Mayıs 2009 10:50

Ruzgar demiş ki:...tüm ilkleri sende görüyoruz çok yeteneklisin...
Teşekkür ederim ama estağfirullah ne ilki. Yapan bir iki arkadaş duydum diye hatırlıyorum. Bir de bunlar hazır zımbırtılar ya, takması zor olmadı. Sağol yine de abicim.

filip34 demiş ki:...şu plaka çerceveni sök yapıştır..
Eee.. Ööö... Nasıl yapabiliyoruz onu Ferdi? :roll:
Tabii bu arada, benim plaka iyice soyuldu. Marker ile boyamakla da olmuyor. Gidip kalın şekilde boyatacağım!. :evil:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti oguz1 » 22 Mayıs 2009 07:01

Devrim demiş ki:
-kadircan- demiş ki:oraların boyanması bence boğar,orası için üretilmiş krom parçalar çok hoş olur
Evet. Aldım onlardan geçen gün. Ama bence maliyeti 5-10 TL'yi geçmez, piyasada 50-55 TL civarında...

Devrim sana kaça maloldu. Bu 4 parça.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 22 Mayıs 2009 09:54

oguz1 demiş ki:
Devrim demiş ki:...bence maliyeti 5-10 TL'yi geçmez, piyasada 50-55 TL civarında...
Devrim sana kaça maloldu. Bu 4 parça.
55 TL. Bir arkadaş 50'ye almış ama. Sorduğum çoğu yer 60 dedi. İlk 55 diyen yerden aldım artık...

filip34 demiş ki:Abi ben çift taraflı bant ve punto yaptım. Oldukça güzel duruyor...
Çift taraflı bant güçlü bir şey ama zamanla sökülme yapmaz umarım. Ayrıca "punto yapmak" nasıl bir şey? :roll:

Öte yandan aklıma geldi sorayım dedim. Yolda giderken plaka düştü ve farketmedik. :) Bu işin süreci ne olur? 8-)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti anakonda_425 » 22 Mayıs 2009 16:57

Devrim merhaba yaptığın şeyler çok hoşuma gitti.Birçok arkadaşa yardımcı olmuşsun.Çakma sis olayı çok hoşuma gitti. :D bende babamın arabasına yapmayı planlıyorum çakma sisleri. :mrgreen:
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio Grandtour Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 80 HP
İsim ve Şehir: Mert/İzmir

İleti oguz1 » 22 Mayıs 2009 21:05

çakma sislerde çakma sanruflar gibi yapıştırmamı acaba yoksa photoshoopmu. :shock:
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 25 Mayıs 2009 13:56

anakonda_425 demiş ki:Devrim merhaba yaptığın şeyler çok hoşuma gitti.Birçok arkadaşa yardımcı olmuşsun.Çakma sis olayı çok hoşuma gitti. :D bende babamın arabasına yapmayı planlıyorum çakma sisleri. :mrgreen:
Çok sağol Anakonda. :mrgreen: N'apayım, bu aralar para yok gerçek sislere. Şimdilik böyle idare ediyorum...

oguz1 demiş ki:çakma sislerde çakma sanruflar gibi yapıştırmamı acaba yoksa photoshoopmu. :shock:
Yok abi, sticker gibi bir kaplama maddesi. Çeşiiit çeşit tipleri var. Mat alüminyum görüntüsü veren de var. Bu aralar torpidoya kaplama projesi üzerinde çalışıyorum onun üzerinde. Bitince sunacağım. :) Hepsi benzer kaplama maddeleri. Bendeki nikelajlı görüntüsü veren bir şey. Uygun oval şekliyle kesip yapıştırdım. (Bkz. Sis farı yapıştırma. :))
8-)
Devrim
Site Admin
Site Admin

ÖncekiSonraki

Garaj