SİZCE CLİOLARIN YOL TUTUŞU NASIL???

?

SİZCE CLİOLARIN YOL TUTUŞU NASIL???

İleti umurcak » 06 Ocak 2009 01:44

ARKDASLAR HERKEZ ARABASININ YOL TUTUSU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ BURADA PAYLASABİLİR...SİZCE NASIL??
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 0
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

Re: SİZCE CLİOLARIN YOL TUTUŞU NASIL???

İleti Devrim » 06 Ocak 2009 04:08

Açıkcası, çok çeşitli araç kullanmış değilim cevap yazacak kadar. Ama bizim araçların standart hâli için iyi diyorlar. Kesinlikle kötü değil. Ama tabii ki kişiden kişiye ve kullanımdan kullanıma değişir.

En son Alanya'ya giderken yüksek süratte mucurlu sola viraja girdim. Arka taraf hafif sağa doğru gide-yazdı. Direksiyonu toparlayınca silkinip düzeliverdi. Araçtaki diğerlerinin görüşü, iyi toparladığı ve her hangi araç olsa o mucurda savrulacağı yönündeydi...

Ayrıca zaman zaman kontrolü elden bırakmayarak deniyorum. Şu zamana kadar ödümü patlatmadı. :mrgreen: Çok memnunum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti filip34 » 06 Ocak 2009 08:29

Bende bazen sınırları deniyorum bir çok model araç kullandım bu sınıf içerisinde oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Ancak şunu özellikle söylemek istiyorum lastik basıncı yol tutuşunu çook etkiliyor. Bu nedenle kullanım klavuzuna uygun şekilde lastikleri şişirelim.

Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti oguz1 » 06 Ocak 2009 09:12

bende bir sefer anamur yolunda virajda mucura kaptırdım ama inanın şu bizim AFU , (fren dağıtıcı sistem) çalıştığını savrulup anında toparlamasıyla hissettim.Bu özeliiği karlı yolda uygulamak daha kolay, sağ 2 teker karda diğer teker yolda, frene basınca aracın yoldan ayrılmadığını göreceksiniz. Trafiğede dikkat edin kazaya sebep olabilirsiniz.

Şu ana kadar aracı kayarken veya virajdan arkayı savururken görmedim. Amortisörlerin sertliği yol tutuşu destekliyor. Aracın ağırlığıda 1100 kg civarında yani hafif bir araçta değil.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti eylo33 » 06 Ocak 2009 20:29

Daha önce symbolum vardı, yol tutuşu bilindiği gibi iyi değildi. 2 defa normal virajlı yolda spin attım zor toparladım. Clio ile aynı tür virajları daha süratli ve daha güvenli dönebiliyorum. Bence gayet dengeli ve yere sağlam basan bir oto diye düşünüyorum, ben memnunum. Ama lastik basınç değerleri gerçekten yol tutuşunda çok önemli bir etken.
eylo33
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 Bg
İsim ve Şehir: Adana

İleti CHIEF » 06 Ocak 2009 21:01

Daha önce alçak arabalar kullanmış olmamdan dolayı olsa gerek viraja biraz hızlı girdigimde eyvah hızlı girdik savruluruz diye düşünüyorum ama şimdiye kadar hiçbir savrulma yaşamadım..
esasında yüksek bir araba clio ama herhalde amortisörlerin sertligi savrulmayı engelliyor...
CHIEF
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1,2 Aut. LPG
Kilometre: 35
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Mıchelin
İsim ve Şehir: Bitki Hayvan

İleti umurcak » 07 Ocak 2009 15:03

gercekten güzel ya arabamız ben öle cok keskin bi viraja girmedim daha ama yinede ii olsa bile cok sert bişekilde girmem ne olur ne olmaz seytan icadı bunlar:))))
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti Emirreis » 08 Ocak 2009 00:06

hyundai ye göre mukemmmellllllllllll
Emirreis
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Seat Leon
Motor Tipi & Gücü: 1.6 tdi
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: GOODYEAR
İsim ve Şehir: İSTANBUL

İleti cliodes » 12 Ocak 2009 15:08

selamlar hepinize, ben de clio iii kullanıcısıyım ve bu savrulmalarla ilgili olarak bir anımı paylaşmak istiyorum sizinle. bilenleriniz vardır, etileri zincirlikuyuya bağlayan, tam zincirlikuyu mezarlığının önüne çıkan, üzeri de kapalı bir viraj vardır. havanın günlük güneşlik olduğu, yerde hiç bir su birikintisini olmadığı bir günde o virajda çok kötü savruldum, sadece üstü kapalı olan yerde yağ mı, su mu bilemediğim bir birikinti varmış, hızım çok fazla olmamasına rağmen virajda hafif frene bastım ve araba bir anda kontrolümden çıktı. zaten o anda ne olduğunu hatırlamıyorum, bir anda sol şeride geçtim, sonra tekrar sağ şeride savruldum. eğer o sırada arkamdan gelen ya da sol şeritte seyreden bir araç olsaydı herhalde kesin kaza yapmış olurduk.

o viraj da keskin bir viraj, ben de çok iyi bir şoför değilim, muhtemelen bir şeyleri yanlış yaptım, savrulma sırasında yapmam gereken şeyi yapmadım ya da yapmama gerekeni yaptım ama o olay beni çok korkuttu, üstüne bir hafta kadar çok sevdiğim arabamı kullanamadım. bu gibi durumlar için önerileriniz varsa zevkle öğrenmek isterim, zira bu forumdan çok şey öğrendim. :)
cliodes
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti YUKAY_DAYI » 12 Ocak 2009 15:45

geçmiş olsun.

ilk kural tünel giriş ve çıkışlarından önce ayağını gaz dan çek. bunun nedeni
- tünel giriş ve çıkışları 2 farklı ısıdan dolayı terleme yapar. yazın ıslanır kışın ince buz atar. pedallara dokunursanda uçma ihtimalin ortaya çıkar. Bak şekil 1A
- dışarısı güneş olduğunda tünele ilk girişinde gözlerin duruma alışamaz ve eğer önünde yavaş giden veya duran araç varsa arkadan çarparsın. özellikle ankarada oaran a giderken çevre yolunda böyle bir tünel var. bir anda gözlerin görmez oluyor hemde 7-8 saniye sürüyor. ben özellikle o tünele girerken arkamda araç var ise beni geçmesi için yavaşlarım. çünkü tünele girince arkadaki aracı yolu bildiğim için ben fark etsen arkamdaki farkedemeyecek ve tost olacağım.

bu yazdıklarım herzaman oluyormu hayır ama dolduğundada eniyi ihtimal ile senin yaşadıkların yaşanır.

hepimize güvenli sürüşler.

bu arada clio larımızda yere tutunma iyi sayıla bilecek seviyede. ama lütfen limitleri zorlamayalım. ceviz büyüklüğündeki bir taş bizi ağacın dalına asabilir
YUKAY_DAYI
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 extrem
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti cliodes » 12 Ocak 2009 16:15

teşekkür ederim bilgiler için
cliodes
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti dci65 » 14 Ocak 2009 02:54

clioların yol tutuşu iyi değil. yani saabdan kötü :lol: ama 3.5 cm yay ile biraz, üstüne bide koni amortisörlerle gayet iyi konuma getirilebiliyor. ben daha önce isteyerek de kaydım, istemeyerek de kaydım.. istemeyerek kaydığımda toparlamak kolay oldu. az bişi go kart kullanmayı bilen, oversteer yapmayı da bilir. olay şu: aracın konumu ne olursa olsun, ön tekerler gideceğiniz yöne paralel olsun. ve kaymaya başlayınca gaz verin. kayma olayı aslında şudur; arka taraf ön tarafı geçmek ister. frene basınca, ön fren daha çok tutuyor. e zaten arka taraf gitmek istiyor, ön taraf duruyor, böle olunca daha çok kayıyorsunuz. bide önden kayma var, o biraz ürpertici oluyor. direksiyonu çevir çevir araba dönmüyor. o zaman da madem önden kaydın, ben seni arkadan kaydırayım da toplayayım diyip kontrollü bi el freni uygulamak lazım. hatta arabada bulunanlar sizi tebrik edebilir "iyi hareketti" diye..
dci65

İleti filip34 » 14 Ocak 2009 09:43

Murat abi aynen sana katılıyorum..

Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti YUKAY_DAYI » 14 Ocak 2009 10:13

çok güzel hareketler değil bunlar :?
YUKAY_DAYI
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 extrem
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti dci65 » 14 Ocak 2009 11:42

YUKAY_DAYI demiş ki:çok güzel hareketler değil bunlar :?

yerinde ve zamanında olduktan sonra herşey güzeldir.. verdiğim bilgiler hayat kurtarır.. olay sadece bilgide de değil, tecrübe şart...
dci65

Sonraki

Diğer Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 72 misafir