Trafikte Sizi Sinir Eden Davranışlar, Olaylar

?

Trafikte Sizi Sinir Eden Davranışlar, Olaylar

İleti Devrim » 19 Ekim 2008 02:32

Selam. Ne zaman trafiğe çıksam bazı sürücülerin davranışlarına hep sinir olurum.
Yazışalım bakalım, kim nelere sinir oluyor...

* Herşeyden önce sinyal vermeden şerit değiştiren veya dönüş yapan sürücülere gıcık oluyorum. Parmağını oynatmaya üşeniyor adam.

* Sinyali, "100 metre içerisinde şerit değiştireceğim ya da döneceğim" anlamında değil de, "ahanda döndüm" veya "şerit değiştirdim de onu haber vereyim dedim" mantığıyla kullananlara uyuzum. Yani şerit değiştirme ya da dönme eylemi ile aynı anda sinyal verir bazıları. Zahmet etmeseydin!...

* Çerve veya uzun yolda daha kaç yüz metre gerideyken "çekil" diye selektör yapanlar. Sanırsın ki ambulans geliyor...

* Ya da süratli geldiğini farkedersin ve hemen sağ şerittekini sollayıp sağa geçmek için depar yaparsın ama çabanı anlamaz ve yoğun selektörlere maruz kalırsın.

* Özellikle uzun yolda iki şeritli ortamlarda, karşı şeritten gelen adam, tam sizi geçerken uzunlara geçer. Son saniye golünü yersiniz. Gözlerinizin kamaşması az sonra geçer. Fakat arkadaş ne düşüncesiz ne sabırsız adam ki, tam sizle yanyana gelirken uzuna geçer. Ne pis olur...

* Karşıdan uzunlarını açmış gelene sinir oluruz. Yüzsüzdür, sizi gördüğü hâlde kısaya geçmez. Uzun yolda, bu durumlarda çift selektör yaparım her defasında. İki defa çift yaparım; hala anlamıyorsa uzunları dayarım. Ama! O kısaya geçse dahi kısaya geçmem. Biraz psikopata bağlıyorum nedense. Saygısızlığa ve vurdumduymazlığa tahammülüm yok belki...

* Bazı (nispeten eski model) araçların farları ayarsızdır. Uzunları yakmış sanarsınız, uyarırsınız, meğer kısaymış. Ama kısaları ile uzunları arasında fark yoktur!.

* Alacakaranlık olmuş, bırak farları yakmayı, parkları bile yakmamış adam, trafikte seyrediyor!...

* Hava açık, tertemiz, akşam vakti eleman sisleri açmış ama farlar kapalı. Afferin!. Bazıları da hem farlar hem sisler açık ama sisler için bir gerekçe yok. Bence büyük kültürsüzlük örneği. Hadi ön sisleri bir noktaya kadar anlarım, hoşuna gidiyordur falan. Peki arka sisleri niye açtın kardeşim? Bir kez oldu, arka sisleri açmış adam, aşırı kırmızı ve parlak "iki adet" ışık olunca ben de uzunları dayadım trafik ışığında dururken. Aman Devrim n'aptın sen? Öndeki önce dörtlülerle sonra el-kol hareketiyle uyardı beni. Sonra geri vitese geçirdi arabayı. Eh ben de uzunları kapattım. Ama o halâ tüm sisleri açık yoluna devam etti. Herşey eğitimle başlar...

* Eski model çoğu aracın da farları ayarsızdır. Kısası uzunu belli değildir. Özellikle aracını alçaltan sürücüler far ayarlarını yenilemezler ve far terörü estirirler. Bazı araçların farı öyle ayarsızdır ki kısaları ile uzunları neredeyse farksızdır. Uzun yolda selektör kavgasında haksız duruma düşersiniz...

* Bazıları da şeridinde sabit duramaz. Özellikle şehir içinde çok olur; Önümdeki (sağ şeritteki) aracı sollarken bazen aracın sol-ön lastiğine bakarım. Hafiften şerit çizgisine -sola doğru- yanaşır, şeridin üzerine gelir (bana doğru halâ yaklaşmaktadır) ve şeridi aşar. O esnada şöyle güzel ve cayırtılı bir kornayı hakeder. Sanki iki saatlik uykudan zıplamış gibi düzeltir arabayı. Komik olur.

* Yukardakine benzer olarak bazıları da şeridinde gitmez. İllâ ortalı gidecektir. Yine şehir içi çevre yollarında sık rastlanır bu tiplere. Yol 3 şerit ama eleman bir ve ikinci şeridin ortasında seyreder. Ben, süratim gereği orta şeritte giderim. Sollayabilecek olsam da "kendi şeridinde git" veya "bir şerit seç kendine" anlamında ya selektör yaptığım olur sıkça. Örneğin bu akşam yaptım bunu. Önümdeki oldukça yavaştı ve selektörümle sağa yanaştı. O esnada da beni bir Bmw solluyordu...

* Anlamsız yerlere anlamsız şekilde park edenler.
* Özellikle kapalı otoparklarda iki araç kaplayarak park edenler.
* Özürlü park alanına park edenler.
* Park alanında yandaki araca kapıyı çarptıranlar.
* Herkes dikey parketmişken yatay parkederek 2-3 araçlık yer işgâl edenler.

Aklıma gelenler bunlar. :mrgreen:
Evet evet, sinir olmadığım şey yok. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Trafikte Sizi Sinir Eden Davranışlar, Olaylar

İleti Devrim » 02 Mart 2009 23:52

Bizim okul ve ev yolu üzerinde böyle bir ışıksız kavşak var.

Beyaz araç benim ve sinyal vererek sola dönmek için kavşakta duruyorum. Soldan mavi renkli araç belli ve kararlı bir hızda geliyor. Sanıyorsunuz ki dümdüz gelip sağımdaki yoldan gidecek!. Adam, sanki ben orada yokmuşum gibi geliyor dibimden sağına dönüyor arkadaş!. Bir uyuz oluyorum ki sormayın. Ben orada -affedersiniz- kazma gibi bekliyorum adam düz gidecek yolunu kesmeyeyim diye.

Hayır bir de her gün yaşıyorum bunu yahu. Artık sinyal verene "ha bu insanmış" demeye başladım. O derece düşüncesizlik, vurdum duymazlık yani... Yanımdan geçerken bazen korna çalıyorum. Bakıyor bir de bana "tanıdık mı ki" diye.
:) Hay yarabbim...

kavsak.gif
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 03 Mart 2009 00:47

Çok var hangi birinden başlasam acaba

[*]Lüzümsuz yere pat küt frene basanlar özellikle bayanlar (Acemiler Hariç Herkes Ehliyetle doğmuyor)
[*]Şu sis farını artislik olsun diye gece gündüz yakanlar (Gösteriş Meraklıları Sanki Bir Kendinde Araba Var Başkasında Yok Zannedenler)
[*]Arabanın 4 camını birden indirip kendinden çok başkasına bangır bangır müzik dinletenler
[*]Kendini schumacher zanneden artis artis bakan el kol sallayan aslında iş şöförlüğe gelince bir halt olmayan vatandaşlar (Hey Allahım Sen Bana Sabır Ver Dedirtenler)
[*]Otobanda ta dibine kadar girip yol isteyenler (Bir bassan O Frene İşte İnsan Evladı Yapamıyosun)
[*]Arabanın geçemeyeceği yerde güya yol verip inadına geçersin kardeş niye sinirleniyosun diyenler
[*]Pendik_Kadıköy Harem_Gebze minübüstçüleri (Özel Bir Gıcığım Var)
[*]4 lülerini yakıp park edeceğin yere gelip burnunu sokan hayvanlar (Bu Biraz Sert Oldu Ama Öyle :evil: :evil: :evil: )
[*]Park etmiş aracıma arkasından vapur geçecek kadar yer varken gelip çarpan kabiliyetsizler direk trafik canavarları :cry: :cry: :cry: (Bunu Huyu Son Haftada Kaptım)
[*]Sağa sinyal verip nereye gittiği malum olanlar (Tam Terside Mümkün)
[*]Sen dostoğru yolundan giderken bir aracın geçebileceği yerden sağından solundan girmeye çalışanlar (Arkada Bekleyenler Kek Ya Uyanıklık Yapmaya Çalışanlar)
[*]Sinyal verir vermez şerit değiştirenler (Ne Var...... Sinyal Verdik Ya Kardeşimmmm Allah Allahhhhh) :evil: :evil: :evil:
[*]Şu üç ayna kombinasyonunu hala yapamayanlar (Malesef %90 Yine Bayanlar Offffff)
[*]Arabayı tek şeride sırdıramayanlar
[*]Daha saymakla bitmez.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Devrim » 03 Mart 2009 01:39

Diablo demiş ki:...
[*]Otobanda ta dibine kadar girip yol isteyenler (Bir bassan O Frene İşte İnsan Evladı Yapamıyosun)
...
[*]Arabayı tek şeride sırdıramayanlar...
İlkine çok güldüm gece gece ya. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
İkincisine de çok katılıyorum. Onunla ilgili var anılarım. Yine çizerek anlatırım. Şöyle havalar ısınsın, bol fotoğraf da koyacağım. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti dci65 » 03 Mart 2009 09:37

abi sis farlarını kötülemişsiniz eğitim falan demişsiniz ama bende sislerim açık gezerim çünkü aracım güzel gözüküyor. ayrıca sis farı göz karartmaz, bende araba kullanıyorum sonuçta. ayrıca sol şeritte 100le giden ve selektörden anlamayan adama ya makas atarım yada dibine girerim, ben daha hızlıysam yol vereceksin arkadaş! arka sis farlarımı açmazdım eskiden,şimdi ledli stoplarda çok şık duruyor. devamlı açık geziyorum. trafikde fark edilmemi kolaylaştırıyor. onun dışında geri kalan hareketlere bende uyuzum. bide ben ekleyeyim, arabanı beğenip uyuzluğuna boş boş gaz verenlere, kapışmak isteyenlere,önümde inadına frene basıp basıp geçmeye kalkınca gaza basıp benle kapışmaya çalışanlara uyuz olurum. yol vermeyen, zorla önüne geçincede sopayla inen halk otobüsü şöförlerini büyük zevkle döverim. 160la soldan giderken 100 mt önümde birden sola kırıp öndekini sollamaya çalışanlara uyuzum. ben o dallama yüzünden 120ye inip tekrar 160a hızlanmak için ekstra mazot yakmak zorunda mıyım yani? benimkilerde bunlar..
dci65

İleti oguz1 » 03 Mart 2009 09:47

Bende yukardaki bir çok olaya sinirleniyorum yalnız birtek konu beni deli ediyor ve kafamdan ucuk haraketler yapmak gibi delice şeyler geçmesini sağlıyor. Nedir?

Trafikte öndeki araçla takip mesafesinmi korurken (Güvenlik, ani fren, öndeki aracın anında kazaya karışabileceği vb.nedenlerle) sağ yada sol şeritten tam tamponunuzun dibine kadar giren magandalar. Sen o ufacık araya girersen bende tampon tampona takip ederim deyip önümden ayrılana kadar takip ediyorum. Yada nadirde olsa trafiğin durumuna göre bende onun önüne onun yaptığı şekilde tehlikeli olarak kırıyorum.

Bunu yapan ne kazanıyor biliyormusunuz 10 metre ileriye gitmek, hepsi bu kadar, yarattığı tehlike ise korkunç. İnsanların tedirginliğinden faydalanıyorlar. Yalnız şunu unutuyorlar mesafe bırakan sürücü tecrübeli sürücüdür. Korkak değil. :evil:
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti YUKAY_DAYI » 03 Mart 2009 09:57

valla ben insan evladı demedim yaptım.
Çevre yolunda 60-70 ikle gidiyorum ama 150 mt sonra sola döneceğim. sinyalim yanıyor ve sola dönecekler için kırmızı yanıyor.
34 plaka ( ben 06 ) belli plasiyer- şirket arabası, geldi dibime kadar girdi. 2 metre ya var ya yok. Birde üstüne hızlammam için tahrik ediyor.

Frene sadece lamba yanacak kadar dokundum. Manyağın frene bir asılışı vardı:) Arkadan dumanlar geldi.

Sonra önüme geçti aynısını bana yapmak için ama ben anladım ne yapacağını.

Herif bana ders verecek ya frene dokunmak yerine köküne kadar abandı, bende ayağımı frene atmadım, baktı girecem arkadam hızlandı.

Bu olayda 2 mizde hatalıyız. ilk o dam beni tahrik etti bende ona uydum.
Sonrada daha büyük hata ile önüme geçip, frene asıldı.

FAKAT EN BÜYÜK OLAY ÖN KOLTUKTA AYAKTA DURAN 3-4 YAŞLARINDA ÇOCUK VARDI.

bEN ÇOK GEÇ FARK ETTİM ÇOCUĞU. AMA VATANDAŞ ÖN KOLTUKTA ÇOCUK OLDUĞU VE AYAKTA DURMAKTA OLMASINA RAĞMEN ÖNDEKİ ARABANIN DİBİNE KADAR GİRİYOR.

Gerçi benimki adama ders olmuştur birdaha hiçbir aracın arkasına kurtaramayacağı kadar yaklaşmaz.
YUKAY_DAYI
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 extrem
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti YUKAY_DAYI » 03 Mart 2009 10:05

geçen akşamda eve giditorum arkamda ticari taksi. kısaların biri sönük diğeri havaya kaldırımış. aynaya vutunca tam gözümde.
metre metre ilerliyoruz tarafikta artık dayanamadım geçmesi için yol açtın düştü önüme.
dörtlüleri yaktım. adamın ilgisi bana yöneldi aynadan bakıyor.

EEEEE sıara bende, farları kaldırdım yukarı, tam gözünün içine, üztüne yaktım sisleri. 15 dk kadara öyle arkasında kaldım. sonara yanına yanaştım ve drumu anlattım. ne oldu tahmin edin.

Sadece mal mal suratıma baktı. Bende bastım gittim.
YUKAY_DAYI
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Devrim » 03 Mart 2009 10:31

Ticari taksinin markası nedir bilmiyorum ama eski model araçların far ayarları hiç hiç yok. Hani artık bunca zamandır trafikteyiz. Karşıdan gelen aracın farlarının uzun mu kısa mı olduğunu anlıyoruz. Ama bazen arada kalıyorsunuz.

Ama artık farlar konusunda şu zihniyetle hareket ediyorum:

• Karşıdan gelen aracın farları gözümü alıyor ya da rahatsız ediyorsa ben de uzunları dikiyorum. Önceden uyarırdım. Artık yok. %100 doğru bir davranış değil. Ama karşımdakinin farkındalığını artırmak amaç. :)
  • Benim uzunlarım karşısında o kısaya geçse de uzunda kalıyorum. Eh ders olsun amaç. :)
  • Önümdeki araç arka sislerini yakmışsa (ki bazıları çok fena oluyor, müthiş göz alıyor) ben de uzunları dayıyorum. Ama tabii ki birden yakarsam, öndeki hem suçlu hem güçlü olacak. Farları en aşağı indirip, uzunları yakıp kademeli olarak yükseltiyorum. :)) Gerçi bunu iki defa yaptım. Anladı mı? Hayır.

Bir gün dayağı yiyeceğim ya... Hayırlısı... :)))
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti umurcak » 03 Mart 2009 10:57

simdi bunlar saymk la bitmez bircok hata var zaten türkiyede yasıyosruz herseyin en garip oldugu ülkee :lol: yan trafik öle bi hal aldıkı herseyden nem kapabilyoruz 8-)
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti Diablo » 03 Mart 2009 12:13

Devrim demiş ki:Ticari taksinin markası nedir bilmiyorum ama eski model araçların far ayarları hiç hiç yok. Hani artık bunca zamandır trafikteyiz. Karşıdan gelen aracın farlarının uzun mu kısa mı olduğunu anlıyoruz. Ama bazen arada kalıyorsunuz.

Ama artık farlar konusunda şu zihniyetle hareket ediyorum:

• Karşıdan gelen aracın farları gözümü alıyor ya da rahatsız ediyorsa ben de uzunları dikiyorum. Önceden uyarırdım. Artık yok. %100 doğru bir davranış değil. Ama karşımdakinin farkındalığını artırmak amaç. :)
  • Benim uzunlarım karşısında o kısaya geçse de uzunda kalıyorum. Eh ders olsun amaç. :)
  • Önümdeki araç arka sislerini yakmışsa (ki bazıları çok fena oluyor, müthiş göz alıyor) ben de uzunları dayıyorum. Ama tabii ki birden yakarsam, öndeki hem suçlu hem güçlü olacak. Farları en aşağı indirip, uzunları yakıp kademeli olarak yükseltiyorum. :)) Gerçi bunu iki defa yaptım. Anladı mı? Hayır.

Bir gün dayağı yiyeceğim ya... Hayırlısı... :)))

Abi araçta beyzboll sopası yada levye bulundurmanı tavsiye ederim :lol: :lol: :lol: :lol:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti YUKAY_DAYI » 03 Mart 2009 13:09

otür aletleiri polis yakalarsa uğraştırıyor ama göz spreyi olursa süper oluyor. elini sürmene gerek kalmıyor. :D
YUKAY_DAYI
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Diablo » 03 Mart 2009 14:18

YUKAY_DAYI demiş ki:otür aletleiri polis yakalarsa uğraştırıyor ama göz spreyi olursa süper oluyor. elini sürmene gerek kalmıyor. :D

sprey erkekliğe pek sığmaz ama şöyle kaşınanın kafasına kafasına geçirecek bi şey lazım :lol: :lol: :lol: :lol:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti YUKAY_DAYI » 03 Mart 2009 15:03

niye polisler bile kullanıyor :D

eeeeeee en delianlı, en pskopat, en iyi döven bizizde bizden iyisi çıkarsa ne olur bilmem artık.

ELİN YUMRUĞUNU YEMİYEN KENDİ YUMRUĞUNU BALYOZ SANIRMIŞ :D :D :D
YUKAY_DAYI
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti -kadircan- » 03 Mart 2009 17:51

YUKAY_DAYI demiş ki:otür aletleiri polis yakalarsa uğraştırıyor ama göz spreyi olursa süper oluyor. elini sürmene gerek kalmıyor. :D

benim kolçaktaki yerinde duruyor :D kendimde test ettim işe yarıyor :lol:
-kadircan-
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci
İsim ve Şehir: istanbul

Sonraki

Diğer Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir