Kayseriden Samsuna Clio ile ilk yolculuk

?

Kayseriden Samsuna Clio ile ilk yolculuk

İleti Smach » 03 Haziran 2011 10:09

Allah kısmet ederse cumartesi öğlenden önce samsuna gideceğim pazar günü geri döneceğim.450Km lik bi yol gidiş geliş 900km yapıyor. 1 depo ile rahatlıkla gidip gelirim sanırım.
Güzergahım Kayseri - Yozgat - Çorum - Merzifon - Samsun olacak.geri dönüşte tam tersi veya Amasya - Tokat - Sivas - Kayseri de olabilir gezme maksatlı :)
Daha önce eski aracımla gitmiştim Clio ile ilk olacak.Uzun yol Gidiş Geliş yol deneyimleri yakıt sarfiyatı performans gibi bilgileri bu konuda paylaşmaya çalışacam.
Tavsiyesi edeceğiniz birşey varsa belirtirseniz sevinirim.
Bu güzergahlar üzerinde bulunun arkadaşlar varsa tanışmayı isterim PM den tel numaralarınızı bırakırsanız yol üstünde iletişime geçebilirim.
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Grand Tour
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 8000
Yakıt: Shell V-Power
Lastik Markası: Michelin Energy
İsim ve Şehir: Şamil / Kayseri

Re: Kayseriden Samsuna Clio ile ilk yolculuk

İleti Bayram » 03 Haziran 2011 14:26

Senin dediğin km'yi benzinli araçlar gidiyor zaten sen git-gel-git yapabilirsin :D yoksa aldığın mazotta sorun vardır :D
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti burak120320 » 03 Haziran 2011 15:43

İyi yolculuklar dilerim.. Ben Ankara'dan Samsun'a çok sık seyahat ediyorum.. Benim evimden Samsundaki kuzenimin evi tam oarak 456km. Eski arabam 1.4 clio2 ile samsuna vardığımda çeyrek depo benzinim kalırdı (tabi yakıt ekonomisi düşünmezdim, yol elverdiğince basardım gaza). Dizel clio3 aldıktan sonra ilk seyahatimde (tasarruf yapıcam ortalamayı düşücem hevesiyle 91 dahi yapmadım, cut off u her fırsatta kullandım, arabada yanlızdım ) Ankaraya döndüğümde 1200 küsür km yol yapmıştım 300km si samsun şehir içi, çeyrek deponun biraz altında mazotum vardı hala.. ortalama tüketimim 3.9 gibi bişeydi.
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Smach » 03 Haziran 2011 16:24

Bayram demiş ki:Senin dediğin km'yi benzinli araçlar gidiyor zaten sen git-gel-git yapabilirsin :D yoksa aldığın mazotta sorun vardır :D

rahatlıkla git-gel yaparım bide üstüne samsunu turlarım. şuan ki şehir içi 1 depo ile 1150-1200km yi görüyorum. kurduğum cümlede belirtmeyi unuttum araç biraz yüklü olacak gidişte ben ve kuzenim + arkada bagaj dolu olacak. dönüşte ise 4 kişi olacaz ve bagajda fazla olmasada biraz eşya olacak ondan dolayı sanırım dedim ama eminimki yinede mazotum kalacaktır.

burak120320 demiş ki:İyi yolculuklar dilerim.. Ben Ankara'dan Samsun'a çok sık seyahat ediyorum.. Benim evimden Samsundaki kuzenimin evi tam olarak 456km.

Teşekkürler.
benim evden kardeşimin evide yaklasık olarak 450km. önceki aracım 1.9TDI cordoba idi. araçla full bagaj ve 4 kişi ile samsuna gidip yine aynı şekilde kayseriye geldim. 1 hafta geçirdim samsunda ve süreklide araba ile gezdim. eve geldigimde depomda hala mazot vardı 120 km de kalan mazotla gezdim( daha fazla kalabilirdi sanırım ama samsun çıkışınca debriyaj pedalımın bir parçası kırıldı ve idareten yaptırdık 1. ve 5. vites olmadan hatta çoğu zaman 2 bile olmadan kayseriye kadar geldim. nasıl geldin diye sorma tam eziyet)
burak sende iç anadoluda oturduğuna ve samsuna gittiğine göre sana bir şey sormak istiyorum. önceki gittiğimde samsunda aracımda acayip derecede bir performans artışı olmuştu. sanırım havanın temiz ve bol oksijenli olmasından kaynaklıydı. Sende böyle bi durum farkettin mi yada dikkatini çektimi hiç?
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti burak120320 » 03 Haziran 2011 17:03

Hocam hiç dikkatimi çekmedi böyle bişi, olmadı demiyim ama farketmedim. Temmuz sonu gibi gidicem samsuna, o zaman gözlemlerim, farkedersem bi değişiklik paylaşırım.
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti muratoguz » 04 Haziran 2011 07:59

Vaktiniz varsa Amasyada Borabay gölüne mutlaka uğrayın Türkiyenin sayılı saklı cennetlerinden. Şehirler arası yolculuk sonrası performans artışı hissediliyor en son Kayseri-Ankara, Kayseri-Amasya yaptım araçta performans artışı oluyor ama biraz şehir içi kullandıktan sonra eskiye dönüyor.
muratoguz
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 Clio III Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 61555
Yakıt: Shell Feul Save
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kayseri

İleti Smach » 04 Haziran 2011 09:47

Tavsiyen için teşekkürler Murat. Demekki Karadeniz sahil kesimi araçlarını bizden daha performanslı kullanıyor biz onlara göre hatta belki fabrika verilerinin bile altında kullanma zorunda kalıyoruz hava kirliliğinden dolayı. Hemşehriymişiz bir ara müsait olunca tanışmak isterim senin içinde uygunsa.
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti oguz1 » 04 Haziran 2011 13:08

Dizel motorumuz inanın segmentinde en ekonomik ve bakım maliyeti en düşük araçlardan birtanesi. Motor 20 000 km den sonra açılmaya ve ekonomisini göstermeye başlıyor.
Motor ısındıktan sonrada çekişte , hızlanmada ve kullanım zevkide zirve yapıyor.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Smach » 04 Haziran 2011 21:38

Şuan Samsundayım. çoğunluğu 90km olmak üzere bazende yol müsait oldukca 150km ye kadar bastım. ortalamanın 3.7 ye kadar düştüğü yerlerde oldu 4.3 e çıktığıda oldu sonunda 4.1 da kaldı. kayseri samsun arası yollar çok iniş çıkışlı bana göre ortalama olarak gayet iyi bir sonuç. tüketilen yakıt olarakda 18.3lt geçilen yol 440 km mazot 3.69 tl yani 154 kuruş yaktı araç. araç boş olsa daha az yakardım sanırım.dönüşte durum ne olur onuda dönünce yazarım artık.
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti Smach » 06 Haziran 2011 04:48

Kayseriye dönüş yaptım. toplamda 940 km yol yaptım ve 41,5 lt mazot yaktım.ortalama 4,4 oldu km başına 163 kuruş. dönüşte 4 kişydik arabada ve bagajda yarım doluydu. birde samsundan kayseriye sürekli çıkış olduğunuda hesaba katarsak sanırım normal bir değer.
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti aragon60 » 09 Haziran 2011 00:23

Smach demiş ki:Kayseriye dönüş yaptım. toplamda 940 km yol yaptım ve 41,5 lt mazot yaktım.ortalama 4,4 oldu km başına 163 kuruş. dönüşte 4 kişydik arabada ve bagajda yarım doluydu. birde samsundan kayseriye sürekli çıkış olduğunuda hesaba katarsak sanırım normal bir değer.

gerçekten çok güzel bir ortalama.yokuşta çıkarken hızınız kaçtı acaba.ben tokattatn hataya giderken ortalamam 5,5 ile gidebildim genellikle hız sabitleyicisini kullanmıştım.aracım şu anda 6000 de ama gene çok yakıyor sanki
aragon60
ER
ER

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 60000
Yakıt: shell
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: engin ekenel tokat

İleti Smach » 09 Haziran 2011 05:33

Samsun'a gidişte hızım 70le 100 arasındaydı biraz yavaş gittim yolları tanımak maksadıyla. Kayseri'ye dönerkende 90 dan aşağıya çok az indim( yolda çok çalışma vardı çoğu zaman tek şerit ama trafik yoktu.) rampa çıkışlarında felan 100-110 u rahat gördüm o anlarda anlık tüketim 10-12 lt yi görüyordu ama inişinde bol bol cutoff ve boşta çıkışı telafi ettim.düz yollarda genellikle 110 gibi bir hızla geldim.
hız sabitleyici hızı sabit tutmak için rampalarda deviri yükselteceğinden inişli çıkışlı yollarda pek uygun görmüyorum ben. düz yollarda daha kullanılması daha uygun olur bence.
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti aragon60 » 11 Haziran 2011 01:00

Smach demiş ki:Samsun'a gidişte hızım 70le 100 arasındaydı biraz yavaş gittim yolları tanımak maksadıyla. Kayseri'ye dönerkende 90 dan aşağıya çok az indim( yolda çok çalışma vardı çoğu zaman tek şerit ama trafik yoktu.) rampa çıkışlarında felan 100-110 u rahat gördüm o anlarda anlık tüketim 10-12 lt yi görüyordu ama inişinde bol bol cutoff ve boşta çıkışı telafi ettim.düz yollarda genellikle 110 gibi bir hızla geldim.
hız sabitleyici hızı sabit tutmak için rampalarda deviri yükselteceğinden inişli çıkışlı yollarda pek uygun görmüyorum ben. düz yollarda daha kullanılması daha uygun olur bence.

teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.birde şu anda aracın 6200 km de sizinde aracınız bu km de iken yakıtı nasıl şimdiye göre kıyaslarsanız nasıl şimdiden çok teşekkür ederimm
aragon60
ER
ER

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 60000
Yakıt: shell
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: engin ekenel tokat

İleti Smach » 11 Haziran 2011 05:16

aragon60 demiş ki:teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.birde şu anda aracın 6200 km de sizinde aracınız bu km de iken yakıtı nasıl şimdiye göre kıyaslarsanız nasıl şimdiden çok teşekkür ederimm

benim aracım şimdi 9.000 lerde uzun yola gitmek faydalı oldu sanırım. motorun çalışması ve performansı biraz arttı gibi geliyor. ama yolların bozuk olmasından dolayı arabanın bi kaç yerinden plastik sesleri geliyor.yakıtta da biraz düşme var gibi ama sakin sürerseniz. biraz baıyım dersen ortalama hemen çıkıyor. ben hep şehir içi işe gitmek için kullanıyorum ama işe gittiğim saatte trafik olmaması ve yeşil dalga denen 70km/s hızına uydugumdan çoğu ışıkta durmadan gidiyorum. yani kısacası yarı şehir içi yarı şehir dışı kullanım gibi. önceden 4.4-4.5 olan ortalamam şuan için samsundan dönüşte depoyu yine fulledim ve 250km yol yaptım 4.2 ortalama ile gidiyorum şimdilik.
Smach
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti muratoguz » 11 Haziran 2011 08:01

Smach demiş ki:Tavsiyen için teşekkürler Murat. Demekki Karadeniz sahil kesimi araçlarını bizden daha performanslı kullanıyor biz onlara göre hatta belki fabrika verilerinin bile altında kullanma zorunda kalıyoruz hava kirliliğinden dolayı. Hemşehriymişiz bir ara müsait olunca tanışmak isterim senin içinde uygunsa.

İş gereği haftanın 6 günü organizedeyim bu taraflara yolun düşerse beklerim
muratoguz
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 Clio III Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 61555
Yakıt: Shell Feul Save
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kayseri

Sonraki

Diğer Konular