TRAFİK TEST SORULARI & CEVAPLARI

?

Re: TRAFİK TEST SORULARI & CEVAPLARI

İleti omeralemdar » 13 Ağustos 2008 23:32

İLKYARDIM BİLGİSİ TESTİ
1. Normal dinlenme pozisyonunda olan yetişkin bir insanın kalbinin atım sayısı (nabız) aşağıdakilerden hangisidir?
*60-80(DOGRU)

2. Aşağıdakilerden hangisi kalp durmasının belirtilerindendir?
*Göz bebeklerinin büyümesi (DOGRU)

3. Çalışan kalbe masaj yapılması halinde olabilecek en önemli tehlikeli durum aşağıdakilerden hangisidir?
*Kalp durabilir. (DOGRU)

4. İki ilk yardımcı, kalp masajı ile suni solunumu birlikte uygulayacaksa, sırayla yapılacak işlemler hangi şekilde sürdürülür?
*Beş kalp masajı – Bir suni solunum (DOGRU)

5. İnsan vücudunda bulunan kanın vücut ağırlığına oranı kaçtır?
*1/13(DOGRU)

6. Kalbe yakın yerdeki bir kanamada kalbin atışına bağlı kesik kesik fışkırma tarzında görülen kanama çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?
*Atardamar kanaması. (DOGRU)

7. Elde veya koldaki büyük bir kanamada, kanama yerine giden kanı azaltmak için basınç uygulanacak doğru nokta aşağıdakilerden hangisidir?
*Bilek dış kısmı. (DOGRU)

8. Kanayan yer ile kalp arasındaki tek kemik üzerinden sıkma (boğma) uygulanarak, kanayan yere kan gitmesinin engellenmesiyle uygulanan kanama durdurma yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?
*Turnike uygulaması. (DOGRU)

9. Çeşitli sebeplere bağlı olarak kan dolaşımının giderek azalması ve kaybolması aşağıdakilerden hangisinin tanımıdır?
*Şok. (DOGRU)

10. Aşağıdakilerden hangisi solunum durması belirtilerindendir?
*Kalp atışı hızlanır. (DOGRU)

11. Vücudumuzun canlılık faaliyetini yerine getirmek için genellikle aynı yapı ve görevdeki hücre topluluğuna ne denir?
*Doku. (DOGRU)

12. Solunum durunca aşağıdakilerden hangisi meydana gelir?
*Kandaki oksijen oranı düşer. (DOGRU)

13. Aşağıdakilerden hangisi geçici ve doğru kanama durdurma yöntemlerindendir?
*Kanayan yere parmakla basınç yapmak.(DOGRU)

14. Kalbi çalıştığı halde solunumu durmuş olanlara yapılacak suni solunum ne kadar devam etmelidir?
*Hasta kendi kendine soluyuncaya kadar. (DOGRU)

15. Holger – Nielsen (sırttan bastırma - dirseklerden kaldırma) metodu ile suni solunum hangi durumlarda tercih edilmelidir?
*Ağız - burun çevresi kanamalı yaralanmalarda. (DOGRU)

16. Ağızdan ağıza suni solunumla verdiğiniz hava basıncının yeterliliğini nasıl anlarsınız?
*Göğsün yükselmesinden. (DOGRU)

17. Araçta ilk yardım çantası malzeme miktarı konusunda aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
*Yolcu taşıyan araçlarda daha çok miktarda malzemesi olan çanta bulunmalıdır. (DOGRU)

18. Ülkemizdeki "Hızır Acil Servisi" hizmetlerinin numarası aşağıdakilerden hangisidir?
*112 (DOGRU)

19. Hangi yanıklar daha büyük ve belirgin iz bırakır?
*Üçüncü derece yanıklar. (DOGRU)

20. Kapalı karın yaralanmasında darbe alınan yere aşağıdakilerden hangisi uygulanır?
*Buz tatbik edilir. (DOGRU)

21. Motorlu bisiklet ve motosikletlerde bulunan sürücü ve yolcuların "koruyucu başlık" ve "gözlük" kullanmaları konusunda hükümlerden hangisi doğrudur?
*Sürücüler başlık ve gözlük, yolcular sadece başlık kullanmalıdır. (DOGRU)

22. Araçlarda emniyet kemeri kullanılması konusunda aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
*Şehir içi ve dışı trafikte mecburidir. (DOGRU)

23. Alkol sürücüyü nasıl etkiler?
*Sürücülerin reflekslerini(tepkilerini)zayıflatır. (DOGRU)

24. Ortopedik yetersizlikleri olan sürücü adaylarının araçlarına özel donanım takviye edildikten sonra alabilecekleri sürücü belgesi sınıfı aşağıdakilerden hangisidir?
*H sınıfı (DOGRU)

25. İşitme cihazı kullanılması zorunlu sürücü adayları hangi sınıf sürücü belgesi ile araç kullanabilirler?
*B sınıfı özel araçlar. F sınıfı (DOGRU)

26. Donmaya maruz kalan hastaya aşağıdakilerden hangisi uygulanır?
*Uyuması engellenir. (DOGRU)

27. Aşağıdakilerden hangisi sıcak vurması (çarpması) hastalarına uygulanan ilk yardım önlemlerindendir?
*Tuzlu ayran içirilir (Ayrıca hasta gölgeye alınır şuuru yerindeyse serin içecek verilir ve hastaneye sevk edilir) (DOGRU)

28. Güneş çarpması sonucu görülen yüksek ateşten ilk önce hangi organımız etkilenir?
*Beyin (DOGRU)
29. Yılan veya akrebin soktuğu bölgenin kalbe göre seviyesi konusunda aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
*Kalp seviyesinden aşağı tutulur. (DOGRU)

30. Asit-baz veya bilinmeyen bir kimyasal sıvıyı yeni içtiğini fark edilen kimselere ilk yardım olarak aşağıdakilerden hangisi yaptırılır?
*Bol su içirilir.(Yakıcı etkisini kaybetmesi için su içirilmelidir) (DOGRU)

31. Zor solunum yapan hasta hangi şekilde taşınır?
*Yan yatış (DOGRU)

32. Baş yaralanmalarında kulak veya burundan kan gelmesinin sebebi aşağıdakilerden hangisidir?
*Beyinde hasar sonucu olan kanama(DOGRU)

33. Atel nedir?
*Uzun kemiklerde kırık bölgeyi sabit tutan düz nesnedir. (DOGRU)

34. Burkulma bölgesinde şişmeyi önlemek için aşağıdakilerden hangisinin yapılması uygundur?
*Kalp seviyesinden yukarıda ve soğuk tutulur. (DOGRU)

35. Çıkık nerelerde olur?
*Hareketli eklem yerlerinde (DOGRU)

36. Hangi motorlu araçta ilk yardım çantası bulundurmak zorunludur?
Traktör (DOGRU)

37. Araç ilk yardım çantası malzeme miktarı konusunda aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
Yolcu taşıyan araçlarda daha çok miktarda malzemesi olan çanta bulunmalıdır. (DOGRU)

38. Karayolları trafik yönetmeliğince belirtilen ilkyardım çantasında bulunması gereken malzemelerden değildir?
Ağrı kesici (DOGRU)

39. Yara üzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır. Bu cümle aşağıdaki ilk yardım malzemelerinden hangisini tanımlamaktadır?
Flaster (DOGRU)

40. Burun kanamalarında aşağıda belirtilenlerden hangisinin uygulanması ilk yardım şekillerine uymamaktadır?
Kazazedenin başı geriye itilerek burna bir şey tıkanır (DOGRU)

41. Kafatası yaralanması olmuş olan kazazede hangi pozisyonda sevk edilmelidir?
Yarı oturur (DOGRU)

42. Dinlenme halinde olan orta yaşlı bir insanın kalbi dakikada kaç defa atar?
80-100defa (DOGRU)

43. İlkyardımla ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
İlk yardım uygulamaları ilaç kullanılarak durumun kötüleşmesini engelleme uygulamalarıdır (DOGRU)

44. Metotlardan hangisinin, yanık nedeniyle ilk yardıma ihtiyaç duyan bir hastaya uygulanması sakıncalıdır?
Oluşan kabarcıklar derhal patlatılmalıdır. (DOGRU)

45. Kaza yerinden ilk olarak taşınmalıdır?
Solunum güçlüğü çeken hastalar (DOGRU)

46. Başa alınan darbe nedeniyle burun ve kulağında kanama meydana gelmiş olan hasta hastaneye hangi pozisyonda sevk edilmelidir?
Kan akan kulak altta kalacak şekilde yan yatırılır (DOGRU)

47. Yaralıların taşımında sedye kullanılması ne tür vakalarda gereklidir?
Her tür yaralanmalarda hasta taşınması esnasında sedye kullanılmalıdır. (DOGRU)

48. Ağızdan ağza suni solunum yaptırılacak olan hastaya ilk yapılacak işlem aşağıdakilerden hangisidir?
Kazazedenin soluk yolunu açmak için çeneyi göğüsten uzaklaştırmak (DOGRU)

49. En tehlikeli kanama hangisidir?
Atardamar kanaması (DOGRU)

50. Baş derisinde kanama noktasına giden kanı azaltmak için hangi bölgeye basınç yapılır?
Şakak kemiği üzerine (DOGRU)

51. Araçların hangisinde yangın söndürücü bulundurulması zorunludur?
A1, A2 ve F sınıfı belge ile kullanılan araçların dışındakilerde (DOGRU)

52. Bütün vücut bölgelerinde faaliyet gösteren sistem aşağıdakilerden hangisidir?
Dolaşım (DOGRU)

53. Merdivenden inerken veya çıkarken sedyedeki hastanın taşınma yönü aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
İnerken ve çıkarken başı yukarıda (DOGRU)

54. Şok pozisyonunda hastanın ayaklarının yukarıya kaldırılmasının faydası aşağıdakilerden hangisidir?
Beyne kan gitmesine yardımcı olmak (DOGRU)

55. Hangisine sürücü belgesi verilir?
İki ayağı olmayanlara (DOGRU)

56. Araçlarda ilk yardım çantası neden bulundurulmalıdır?
Muhtemel bir trafik kazasında yaralılara önlem almak için (DOGRU)

57. Yanık yere diş macunu sürülmesi konusunda aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
Hiçbir şekilde kullanılmaz. (DOGRU)

58. Köprücük kemiği kırıklarında kazazedenin hangi bölgesi tespit edilir?
Omuz (DOGRU)

59. Önkol Kemiği kırıklarında, atelle tespit işleminde önkol boyuna nasıl asılır?
Kol ile 90 derecelik açı yapacak şekilde (DOGRU)

60. Omurga kemiği kırıklarının en tehlikeli sonucu hangisidir?
Kırık bölgeden aşağısının felç olması (DOGRU)

61. Omurga kırığı olan kazazedenin oturtulmasının en önemli sakıncası aşağıdakilerden hangisidir?
Felç olabilir. (DOGRU)

62. Omurga yarası almış olan kazazede hangi pozisyonda sevk edilir?
Sırt üstü, düz yatış (DOGRU)

63 Omurga yaralanması olan kazazedede aşağıdakilerden hangisi görülür?
Hasar alan bölgeden aşağıda hissizlik (DOGRU)

64. Kafa içi yaralanmasının belirtilerindendir?
Bulantı, kusma (DOGRU)

65. Baş yaralanması sebebiyle bayıldıktan bir süre sonra kendine gelen kazazedeye aşağıdakilerden hangisi uygulanır?
En az altı saat süre ile hekim kontrolünde tutulur. (DOGRU)

67. Baş yaralanmalarında kulak veya burundan kan gelmesinin sebebi aşağıdakilerden hangisidir?
Beyinde hasar sonucu olan kanama (DOGRU)

68. Öksürme ile ağızdan köpüklü kan gelmesi, hangi yaralanma belirtilerindendir?
Akciğer (DOGRU)
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

Önceki

Diğer Konular