Hava yastıklarına dikkat!

?

Re: Hava yastıklarına dikkat!

İleti ozkaN65 » 04 Ocak 2010 20:42

aranıza yeni katıldım ama KİMYACI olarak bende size hava yasttığının çalışma prensibini anlatım en azından kulaktan dolma bilgi yerine salt bilgi olsun.
ilk darbenin sensör ünitesi tarafından tespit edilmesiyle sinyaller sistemi harekete geçirir.
sodyumazid(NaN3) içeren kısımdaki bozunma sonucu;
2NaN3 + ısı --> 2Na(k) + 3N2(g) buradaki N2 (azot ) gazı zararsızdır atmosferin yaklaşık %78 ni oluşturan bir gazdır.
reaksiyondan sonra oluşan Na yı hızlı tepkimeye sokmak için molibden disülfür (MoS2) ve kükürt (S)kullanılır. Na metali tepkime sonunda Na2SO4 sodyumsülfatı oluşturur.

bu anlattığım olay;
0 milisaniye : ilk temas başlangıcı
30 milisaniye : hava yastığı şişmeye başlamak için hazır
30-54 milisaniye : hava yastığı aktif hale geçer ve kademeli olarak şişmeye başlar.
54 milisaniye : sürücü ile havayastığının ilk teması gerçekleşir.
54-58 milisaniye : sürücünün vucudu hava yastığı üzerinde basınç yapar, şişme işlemi hızlanır.
84 milisaniye: hava yastığı tamamen şişmiştir.

UMARIM İŞİNİZE YARAR BİR BİLGİ OLUR.
ozkaN65
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio III tomtom edit
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V 75bg
Kilometre: 1200
İsim ve Şehir: ozkan istanbulul

İleti impossible » 05 Ocak 2010 12:28

ozkaN65 demiş ki:aranıza yeni katıldım ama KİMYACI olarak bende size hava yasttığının çalışma prensibini anlatım en azından kulaktan dolma bilgi yerine salt bilgi olsun.
ilk darbenin sensör ünitesi tarafından tespit edilmesiyle sinyaller sistemi harekete geçirir.
sodyumazid(NaN3) içeren kısımdaki bozunma sonucu;
2NaN3 + ısı --> 2Na(k) + 3N2(g) buradaki N2 (azot ) gazı zararsızdır atmosferin yaklaşık %78 ni oluşturan bir gazdır.
reaksiyondan sonra oluşan Na yı hızlı tepkimeye sokmak için molibden disülfür (MoS2) ve kükürt (S)kullanılır. Na metali tepkime sonunda Na2SO4 sodyumsülfatı oluşturur.

bu anlattığım olay;
0 milisaniye : ilk temas başlangıcı
30 milisaniye : hava yastığı şişmeye başlamak için hazır
30-54 milisaniye : hava yastığı aktif hale geçer ve kademeli olarak şişmeye başlar.
54 milisaniye : sürücü ile havayastığının ilk teması gerçekleşir.
54-58 milisaniye : sürücünün vucudu hava yastığı üzerinde basınç yapar, şişme işlemi hızlanır.
84 milisaniye: hava yastığı tamamen şişmiştir.

UMARIM İŞİNİZE YARAR BİR BİLGİ OLUR.

paylaşım için teşekkurler
ancak açılma anından itibaren geçen süreç bu, açılana kadar ki kısım daha önemli, şartları yerine getirmedikten sonra o hava yastığı zaten açılmıyor
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti ozkaN65 » 05 Ocak 2010 13:31

sistem algılamaz ise o zaman geçmiş olsun demek lazım ki Allah kimseye öyle bir durum yaşatmasın isterim.
ozkaN65
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio III tomtom edit
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V 75bg
Kilometre: 1200
İsim ve Şehir: ozkan istanbulul

İleti impossible » 06 Ocak 2010 19:13

ozkaN65 demiş ki:sistem algılamaz ise o zaman geçmiş olsun demek lazım ki Allah kimseye öyle bir durum yaşatmasın isterim.

sistemin algılamaması ayrı bi durum, çoğu kişi araçta hava yastığı varsa kazada açılır diye biliyor, yok öyle birşey!

impossible demiş ki:
impossible demiş ki:daha güvenilir (teknik konuda) ispatlı bilgisi olan paylaşsın, benim bildiğim (vw fabrikasında çalışan eniştemden öğrenimim);
emniyet kemeri takılı olacak, frene basılı durumda yada anlık basılmada darbe sensörüne sinyal geldiğinde hava yastığı açılır, hangi taraftan geldiyse sinyal o taraf.. (o yüzdendir ki bizim araçlarımız hadi neyse de, 8-10hava yastıklı araçlarda sensör dolu,hangi taraftan gelirse o taraf açılıyor)
emniyet kemeri hayattır sözü burdan destekleniyor olsa gerek

bu sensörde de darbenin durumuna göre bi şiddet ölcüm sistemi vardır,hafif darbelerde açılmıyor mesela..

böyle bi durum söz konusu....
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti cleaner_oz » 03 Mart 2010 21:37

arkadaşlar bizim araçlarda kaç hava yastığı var benim araç 2006 expression 1.5 dizel
cleaner_oz
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: 2006.exp.g.kırmızı
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65bg
Kilometre: 82000
Yakıt: SHELL gtl power
Lastik Markası: BRG. 195\60\15
İsim ve Şehir: ÖZKAN.İST

İleti Bayram » 03 Mart 2010 22:42

Benim araçta 2006 expression ama 1.2 benzinli
4 hava yastığı var
ön koltukların yanlarına bakarsan olup olmadığını anlayabilirsin(şoför tarafı yaslandığın yerin solunda yolcu koltuğu yaslandığın yerin sağında)
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
İsim ve Şehir: İstanbul

Önceki

Diğer Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir