yoldaki teller nedir?

?

yoldaki teller nedir?

İleti umitsen21 » 19 Ocak 2011 12:40

arkadaşlar sanırım hepiniz dikkat etmişsinizdir, bazen şehirler arası yolda giderken yolu enlemesine kesen teller görüyorum ve üzerinden geçiyoruz bunun ne oldugunu bilen varmı.kimisi radar diyor,kimisi yoldan gecen araçları sayıyor diyor netbir bilgiye sahip olan varsa anlatırsa sevinirim.
umitsen21
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85bg
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ankara

Re: yoldaki teller nedir?

İleti svc » 19 Ocak 2011 12:56

bu teller yolun yoğunluğu ölçmek için konuluyor, dolayısıylada geçen araçların sayısını bulmak için kullanılıyor.
svc
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65HP
Kilometre: 163000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: FALKEN
İsim ve Şehir: Serdar VELİ /AYDIN

İleti Kara_yolcu » 19 Ocak 2011 16:06

Evet svc doğru demiş bu telleri karayolları koymakta.yoldaki trafik hacmini (YOGT=yıllık ortalama günlük trafik) ölçmek amacıyla konulur Ölçülen trafik hacmine göre yolda çeşitli iyileştirmeler yapılandırılır.Mesela yoldaki şerit sayısının artırılması,yolun duble yapılması vs. gibi..
Kara_yolcu
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme 2011
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 900
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Biridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Özgür TOKAT

İleti Devrim » 19 Ocak 2011 22:32

Ben de "O zaman neden çift tel var? Bence çift tel var ki aradaki zamanlamadan hızımızı ölçüyorlar. Madem radar değil tek tel olsa da olurdu!" diye çıkışmıştım bir bilene. O da "Hayır evladım, üzerinden geçen aracın hangi yönde ilerlediğini saptamak için çift tel var heyecanlı yawrucuğum" demişti. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti 35cem35 » 19 Ocak 2011 23:30

Devrim demiş ki:Ben de "[i]O zaman neden çift tel var? Bence çift tel var ki aradaki zamanlamadan hızımızı ölçüyorlar. Madem radar değil tek tel olsa da olurdu![/i]" diye çıkışmıştım bir bilene. O da "Hayır evladım, üzerinden geçen aracın hangi yönde ilerlediğini saptamak için çift tel var heyecanlı yawrucuğum" demişti. :D

Aynı cümleleri bende kafamdan geçirirdim. Bir türlü doğrusunu çözememiştim. Bu düşüncende yalnız değilsin :)
35cem35
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75hp
Kilometre: 58000
Yakıt: Total lpg
Lastik Markası: DunlopSP01 185/60R15
İsim ve Şehir: izmir

İleti MaYuCeL » 20 Ocak 2011 00:19

Devrim demiş ki:Ben de "O zaman neden çift tel var? Bence çift tel var ki aradaki zamanlamadan hızımızı ölçüyorlar. Madem radar değil tek tel olsa da olurdu!" diye çıkışmıştım bir bilene. O da "Hayır evladım, üzerinden geçen aracın hangi yönde ilerlediğini saptamak için çift tel var heyecanlı yawrucuğum" demişti. :D

Okulda karayolları dersinde bu konudan bahsetmişti hocalar, fakat nasılsa ben karayolu mğühendisi olmayacam diye fazla dinlememiştim. Sınavda da sormadı zaten. :)

O şeritler araçları saymak için kullanılır.

yolun trafik yogunlugunu bulmak icin yapılan bir istatistiktir. Hangi saatler arasında hangi yogunlukta bir araç kilesinin gectigini saptıyorlar.
teller iki tanedir, aracın gidiş istikametini belirlemek icin.

araç sayısını
aracın yönünü
geçiş zamanını
aracın dingil sayısını
bu yöntemle bulmak mümkündür. Tamamen istatistiki bir durum olup radarla uzak yakın alakası yoktur. Ama bilinki o teller varsa kesinlikle karayollarına baglı bir ekip arabası ve bunlara eskort eden bir polis ekip arabası kesinlikle yakınlarda biryerdedir. :)
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti impossible » 20 Ocak 2011 11:50

bilmiyordum dogrusu, aslında amacsız olmadıgı kesin diyordum ama ne oldugunu bilmeyince..
ben böyle bi telin bulundugu yolun ortasında koca bi delik ( hatta hendek kadar diyebilirim!) görüp kaçamadım, aracımın sağ ön lastigini yarmıştım, karayolcu arkadas da var aramızda ama ben ülkemizde araç yogunluguna göre karayollarını yetersiz görüyorum, bi kar yagmur yagdıgında yeni yapılan yol delik deşik oluyor, benim ve benim gibilerin günahı ne? hatta aynı çukura benden önce mercedes e seri ve audi a5 ile range jeep de girip lastikleri yarmış, hadi benimki clio, koca jeep nasıl yarabiliyor, işte o denli büyük çapta ve derinlikte bir cukurdu, ankara genel merkez ile görüştükten sonra sorumlu saha oldugu icin izmir bölge müdürünün kalemiyle konusmustum, ekip gönderdiklerinde de bana tekrar bilgi vermişlerdi, cünkü kazaya sebep olabilecek derecede bişeydi, gece hele.. umarım kapatmışlardır dedikleri gibi...
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti Kara_yolcu » 20 Ocak 2011 14:09

ben ülkemizde araç yogunluguna göre karayollarını yetersiz görüyorum, bi kar yagmur yagdıgında yeni yapılan yol delik deşik oluyor, benim ve benim gibilerin günahı ne?
Kesinlikle haklısınız arkadaşım insanımız her hizmetin en iyisine layıktır.Ancak iyi hizmet tamamen ekonomik şartlarla alakalı.O sizin bahsettiğiniz bir yağmur ve karda bozulan yol sathi kaplama dediğimiz asfalt şeklidir ve asfalt kalınlığı 1cm civarındadır,bunun yanısıra bizlerin BSK (Bitümlü Sıcak Karışım) dediğimiz namı diğer halk dilinde beton asfalt 20 yıl sıfır bakımla hizmet verebilen 20cm kalınlığında ama bununla birlikte diğer sathi kaplamaya oranla 10 kat daha pahalı olan bir imalattır.Şu an görevli olarak çalıştığım şube şefliğine ait yol ağı 384 Km bunun 68 km si BSK 316 Km si ise sathi kaplama.inanın sathi kaplama olan yollarımızda her yağış sonrasında yama yapmaktan iflahımız kesilmekte biz sizden daha çok istiyoruz BSK'yı ama başta dediğimiz gibi devletin imkanları belli bütün bu güzellikler zamanla olacak şeyler.Devletin bir duble yol yapım proğramı var o doğrultuda öncelikle önem arzeden güzargahların çalışmaları devam ediyor sıra zamanla diğer devlet ve il yollarınada gelecek yani olay tamamen duygusal :) Bu sebeplerden ötürü benim sizlere nacizane tavsiyem sathi kaplamalı yollarda her an bir sürprize hazılıklı olarak temkinli gitmeniz Şahsen ben öyle yapıyorum saygı ve sevgilerimle...
Kara_yolcu
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti burak120320 » 20 Ocak 2011 17:10

Hocam ben bu konuda cahil kalmışım sanırım.. yolun sathi kaplamamı yoksa BSK mı olduğunu nasıl anlıcaz üzerinde giderken ??
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti MaYuCeL » 20 Ocak 2011 19:37

burak120320 demiş ki:Hocam ben bu konuda cahil kalmışım sanırım.. yolun sathi kaplamamı yoksa BSK mı olduğunu nasıl anlıcaz üzerinde giderken ??

Asfaltı olusturan tanecikler ince ve asfaltta ilerlerken yol sessiz bir fısıltı şeklinde hissettiriyorsa kendini bu BSK dır.
Asfaltı olusturan tanecikler kalın ve yolda giderken nispeten daha gurultulu sekilde ilerliyorsanız buda satıh kaplamadır.

genelleme oldu ama bu sekilde lması lazım. :)
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti Kara_yolcu » 20 Ocak 2011 20:26

MaYuCeL demiş ki:
burak120320 demiş ki:Hocam ben bu konuda cahil kalmışım sanırım.. yolun sathi kaplamamı yoksa BSK mı olduğunu nasıl anlıcaz üzerinde giderken ??

Asfaltı olusturan tanecikler ince ve asfaltta ilerlerken yol sessiz bir fısıltı şeklinde hissettiriyorsa kendini bu BSK dır.
Asfaltı olusturan tanecikler kalın ve yolda giderken nispeten daha gurultulu sekilde ilerliyorsanız buda satıh kaplamadır.

genelleme oldu ama bu sekilde lması lazım. :)

Kesinlikle öyle aynen dediğiniz gibi asfaltta ilerlerken yol sessiz gibi biraz fısıltı şeklindedir ve yüzey kaymak gibi az pürüzsüzdür kalınlığı 20cm'dir bu BSK dır
Diğerinde ise tam tersi yani gürültülü ve çok pürüzlüdür.Sathi kaplamanın kalınlığı az (1cm)olduğundan dolayı yolda bir hayli ondülasyon (yüzeydeki küçük oturmalar ve dalgalanmalar) oluşur bunun sebebide ağır tonajlı araçlardır.işte bu sebeplerden dolayı sathi kaplamalı yollar çok çabuk deforme olur.Yani kısaca ucuz etin yahnisi durumu
Bu arada sözlerinizden teknik eleman olduğunuzu anlıyorum yanılmıyorum herhalde saygı ve sevgilerimle :Bravo:
Kara_yolcu
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti burak120320 » 20 Ocak 2011 22:11

bişey daha öğrenmiş oldum :) teşekkürler cevaplar için..
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

Diğer Konular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir