SİLECEK KOLU YANDI (Resim Eklendi)

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

SİLECEK KOLU YANDI (Resim Eklendi)

İleti ugurluhan » 16 Mart 2009 11:53

[ img ]
-
[ img ]
-
[ img ]
-
[ img ]
-
[ img ]
-
[ img ]
-
[ img ]

Arkadaşlar bende başıma gelince hayretler içerisinde kaldım. Ankaraya giderken Otoban da yağmur yağıyor 1 bilemedin 1,5 saat boyunca silecekler açık kaldı. Gideceğimiz yere 10 Dk kala yolda giderken birden direksiyonun altından dumanlar çıkmaya başladı. Tabi kendimi hemen sağa attım ve kontağı kapattım. Bu da neyin nesi dedim... Kontağı tekrar çevirince gördümki ses kumandalarının olduğu yerden, silecek kollarının yanlarından dumanlar çıkmaya başlıyor. Belli ki biryer kısa devre yapıyor ve yanıyor. Yolda kaldım. Aracı çalıştırıp devam edemiyorum. Kontağı açsam belki de direksiyon alev alacak. Aklıma sigortalar geldi. Müzük sistemi ve sileceğin sigortalarını söktüm. İŞİN İLGİNÇ YANI ŞİMDİ GELİYOR.... sigortaları sökmeme rağmen sileceklerde, müzik sistemi de çalışıyor ve kol yanmaya devam ediyor. Haydiiiii.... KALDIK akşam vakti yolda. Neyse kaskodan çekici geldi (Bu arada ilk defa kaskonun bir hayrını gördüm) servise çektirdik. Ertesi gün gittim. Haliyle silecek kolunu söktük. Kolun arka tarafı kutu şeklinde. İçerde bir şeyler yanmış belliydi. Kolun değişmesi gerekti. Garantimde yeni bitmişti. Yaklaşık bir ay oluyor. Masraf bize kaldı tabiki. Silecek kolumuzun fiyatı 350 TL imiş arkadaşlar. Ona göre kola iii bakın. Yeni kol taktırdık sorunu hallettik. Yanan silecek kolunu aldım ve evde söktüm çok karmaşık bir yapısı yok. fazla sayıda eklem ve hareketli parçası var. Ama sökmek ve toplamak zor değil. Fotoğrafları da en kısa zamanda ekleyeceğim. Olay kısaca böyle.

Şimdi benim anlamadığım;

- Bir silecek mekanizması çalışmaya 1-1,5 saat mi dayanabilir?
- Kısa devre olup parçalar yanarken sigorta niye atmaz?
- Sigorta niye atmaz sorusunun cevabı: Silecek ve müzik sisteminin sigortalarını sökmeme rağmen her ikisinin de çalışmaya devam etmesi olabilir mi?
- Ya da en korkuncu; bagaj lambasını bile çok gören zihniyetin, kaliteli ve güvenli parça konusunda da aynı şekilde davranmış olması?

Evet arkadaşlar ben yaşadım. Trafikte bu yüzden teklikede atlattım. Eşimin ve benim yaşadığımız korku,panik ve sıkıntılar için bir şey söylemeye gerek görmüyorum. RENO yu da önce allaha ve sonra size havale ediyorum.
Hepinize kazasız belasız günler.....
En son ugurluhan tarafından, 20 Nisan 2009 09:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

Re: SİLECEK KOLU YANDI

İleti Devrim » 16 Mart 2009 15:57

ugurluhan demiş ki:...Bir silecek mekanizması çalışmaya 1-1,5 saat mi dayanabilir?...
Geçmiş olsun Uğurluhan. Valla "şans işte" diyeceğim ama sinir bozucu olabilirim, biliyorum. Çünkü, Konya'dan İstanbul'a gitmiştik orkestra arkadaşlarımla, geçen kış. 710 Km mesafeyi ve 8 saat 16 dakikada katettik. Kalkış ve varış sonrası oyalanmaları hesap etmiyorum. Tüm bu zaman içerisinde (zaman zaman sağlaklarda 2'nci kademe hariç) hep 1'inci kademede çalıştı silecekler. Hiç yanmaydı kısa devreydi aklıma bile gelmedi. Yani yaklaşık 9 saat aralıksız çalıştığını bizzat test etmiş oldum. Senin yazıyı okuyunca oldukça şaşırdım gerçekten. O yüzden şans diyorum. Geçmiş olsun tekrar.

ugurluhan demiş ki:...Kısa devre olup parçalar yanarken sigorta niye atmaz? Silecek ve müzik sisteminin sigortalarını sökmeme rağmen her ikisinin de çalışmaya devam etmesi olabilir mi?...
İşte benim de aklımı kurcalayan asıl mesele bu. Bizlerin de sigortaları tek tek söküp test yapması gerek diye düşündüm şimdi!.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Diablo » 16 Mart 2009 16:42

Devrim demiş ki:
ugurluhan demiş ki:...Kısa devre olup parçalar yanarken sigorta niye atmaz? Silecek ve müzik sisteminin sigortalarını sökmeme rağmen her ikisinin de çalışmaya devam etmesi olabilir mi?...
İşte benim de aklımı kurcalayan asıl mesele bu. Bizlerin de sigortaları tek tek söküp test yapması gerek diye düşündüm şimdi!.

Zaten sigorta atmadığı için bu şekilde bir yanma meydana gelmiş sigortadan değilde sigorta kutusundan kaynaklanmış olabilir diye düşündüm eğer sigorta atmıyorsa ısıdan dolayı ark yapacaktır yani sigortayı söksek bile devre tamanlandığı için akım kesilmeye bilir bence endişelenecek bir şey yok devrim abi sigortalar için.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Devrim » 16 Mart 2009 19:37

Diablo demiş ki:
Devrim demiş ki:Bizlerin de sigortaları tek tek söküp test yapması gerek diye düşündüm şimdi!.

Zaten sigorta atmadığı için bu şekilde bir yanma meydana gelmiş sigortadan değilde sigorta kutusundan kaynaklanmış olabilir diye düşündüm eğer sigorta atmıyorsa ısıdan dolayı ark yapacaktır yani sigortayı söksek bile devre tamanlandığı için akım kesilmeye bilir bence endişelenecek bir şey yok devrim abi sigortalar için.

Şimdi; Sigorta atmadığı için ark yaptığı konusunda hemfikiriz.

Ama "sigorta" denilen devrenin mantığı, köprüyü kuran ince iletkenin fazla akım sonucu koptuğunda kalan devrelerin çalışmaması üzerine kurulu değil midir? Yani sigortayı çıkardığımızda devrenin tamamlanmaması, dolayısıyla da akımın gitmemesi gerek. Eğer silecekler ve diğer bir iki ünitede bu olay böyle çalışıyorsa o zaman hepsinde aynı olması gerek ki bence oldukça mantıksız. Çünkü sigortayı çıkartınca diğer bazı birimler susuyor.

Arkadaşlar, akşam üstü ben de şöyle bir kaç deneme yaptım sigortalarla ilgili. Fazla değil, 4-5 üniteyi denedim sadece. Aşağıdaki fotoğrafta/şekilde kırmızı olanlar, çıkarttığım hâlde çalışanlardır. Yeşiller ise sigortasız çalışmayanlardır.

sigortalar.jpg

Uğurluhan'ın tecrübe ettiği gibi, silecekler yine de çalıştı. Fan yine de çalıştı (ama ısıtma da olabilir o -emin değilim!). Bilgisayarın sigortasını çektim ama çalıştı. Fakat sonra farkettim ki radyo kendini resetlemiş. Açtığımda kod sordu bana!.

Yeşillerden, sinyaller çalışmadı. Fakat sinyal kolunu indirince bir kez "tik-tak" sesi geldi o kadar. Korna ve iç aydınlatma da çalışmadı...

Neyse. Acaba Renault'a, silecek kolu ile sigortası arasındaki "ilişkisizliği" ifade eden bir şikayette bulunsak mı? Sigorta görevini yapmıyor gibi görünüyor...

NOT: Şu ihtimal de aklıma geldi, sigortaların bağlantılarıyla, kapaktaki şema farklı olabilir. Aslında sileceklerin sigortası diye başka bir biriminkini söküyor olabiliriz...
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 16 Mart 2009 20:15

Tamamen dumurluk bir durum :shock: :shock: :shock: Devrim abi eğer sen sileceğin sigortasını çıkartığın zaman silecekler çalışmaya devam ettiyse sileceğe giden elektrik kablosunun sigorta kutusuna bağlantısı yok demektir :shock: Nasıl olur anlamadım ve nasıl böyle bir şey yaparlar :evil: abi ben bayağı bir sigorta attırdığım için çok kez tecrübeliyim forumda en başta silecek arızasıyla ilgili bir konu açmıştım sigortadan bahsetmiştim ben sileceğin sigortasını çıkardığım zaman ne ön ne arka silecekler hiç biri çalışmıyor hatta ön ve arka silecekler aynı sigortadan besleniyor diye dert yanmıştım buna çakmak fan teyp iç aydınlatma sinyaller de dahil silecek arızam dolayısıyla arkadaşım sigorta kutusunda bir şey olmuştur tavsiyesini dikkate alarak çoğu sigortayı denemiştim ve çıkarınca hiç biri çalışmadı ABS ve Beyin haricinde şu an denemediklerimi anımsıyamadım ama şu ikisi haricinde hepsini denedim galiba öyle hatırlıyorum abi bence renaultun kapısına dayanalım :evil: :evil: :evil: :evil: Abi bu arada kesinlikle doğru sigortayı sökmüşşün 20A sileceklerin.Abi bu arada arabada lap top şarzı için kesinlikle tavsiye etmem demiştim renaulta elektrik konusunda kesinlikle güvenmem :o
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Devrim » 16 Mart 2009 20:20

Ama şimdi aklıma geldi, arka silecekleri denemedim.
Ayrıca yukarıdaki lamba ikonunu yeşil yapmışım, aşağıdaki olacaktı. Neyse, sonuçta onlar çalışıyor...

Evet Diablo. Bu aralar bir servise gideyim de sorayım bunları yahu. Merak ettim ben de...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 18 Mart 2009 12:11

Geçmiş olsun beyler..

Bende de Astra varken uzunları yaktığımda olmuştu. Bende söküp temizledim. Toz birikmesi sonucunda platinler ark yapıyordu. Sizdekide böyle bişey olabilir. İnce noktadan fazla akım çekmiş ve meydana gelmiş olabilir. Bilginze..
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Devrim » 18 Mart 2009 16:56

Sadece bir ünite için değil ama bu. Sigortasını çektiğimz hâlde çalışan diğer üniteler de var.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti ugurluhan » 18 Mart 2009 19:17

Tekrar merhaba. Yanan silecek kolunu ben ankaradaki servise yaptırdım. Haliyle orada olduğum için başka şansım yoksu. Giresun a dönünce ordudaki her zaman gittiğim servise gittim. Ordaki elektrik ustasına sordum. O da sigortaların atmamasına net bir şey diyemedi. Motor bölümünde kaputun altında yani başka sigortalar da varmış. Sileceğin sigortaları orada olabilir dedi. Silecek motorunda yanma olursa sigortalar atar dedi. En zayıf nokta neresiyse orası yanar. Demek ki kol bölümü daha zayıf kalmış sigortalar daha güçlü olduğundan kol yanmıştır dedi. Mantıklı tabi ama olması gereken bu mudur? değildir tabiiii....
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti Diablo » 19 Mart 2009 12:41

ugurluhan demiş ki:Tekrar merhaba. Yanan silecek kolunu ben ankaradaki servise yaptırdım. Haliyle orada olduğum için başka şansım yoksu. Giresun a dönünce ordudaki her zaman gittiğim servise gittim. Ordaki elektrik ustasına sordum. O da sigortaların atmamasına net bir şey diyemedi. Motor bölümünde kaputun altında yani başka sigortalar da varmış. Sileceğin sigortaları orada olabilir dedi. Silecek motorunda yanma olursa sigortalar atar dedi. En zayıf nokta neresiyse orası yanar. Demek ki kol bölümü daha zayıf kalmış sigortalar daha güçlü olduğundan kol yanmıştır dedi. Mantıklı tabi ama olması gereken bu mudur? değildir tabiiii....

Öncelikle tekrar geçmiş olsun bence size usta çok üstün körü bir cevap vermiş evet yanma olayı koldaki bir zayıflıktan kaynaklanan bir durum olabilir ama sigortaya göre ne kadar zayıf olabilir orası muamma zaten öyle bir durum olsa size sürekli problem yaratması gerekirdi durup dururken yanma şeklinde nüksetmezdi temassızlık gibi koldaki fonksiyonların çalışma problemleri gibi ayrıca sigortaya göre ne kadar zayıf olabilirki.Devrim bey in bahsettiği konu doğru bazı donanımların sigortasını çıkarmanıza rağmen hala çalışmaya devam edebiliyor buda şundan kaynaklanıyor renault kitapçığında sigorta bölümünde araçta bazı aksesuarlar siğorta tarafından korunmuş olabilir diye bir ifade var yani bizim renault arabadaki ayrılmaz bir bütün olan ve hayati önem taşıyan silecek gibi far gibi sinyaller gibi ekipmanlar renault mantığına göre aksesuar olarak kabul ediliyor bide utanmadan sigorta kutusuna ilgili yerine alay eder gibi sigorta takılıyor ama aracın donanımlarına elektirk sağlayan kabloların sigorta kutusuna bağlantısı yok donanımlara direk bağlanmış durumda bu durum hangi mantığa sığıyor onu anlamak zor bir enterasan olayda benim aracımda neyin sigortasını sökersem sökeyim çalışmıyor yani hepsi sigorta kutusuna bağlı..Acaba avrupadaki clio III lerde böylemi diye düşündüm kesinlikle böyledir.Ayrıca kaputun altında motor bülümünde herhangi bir sigortaya rastlamadım eğer varsa bile motor beyin yada akü çıkışında vardır diye tahmin ediyorum gerçi bizim renault onlarıda koymaz oraya bir şey olur araba yanar gider bizde aval aval bakarız.Tekrar geçmiş olsun bu durumu öğrenince tiksinti geldi arabadan :evil:
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti selimy » 26 Mart 2009 10:24

selamlar,

geçenlerde benimde silecek kolum yandı.
1-2 hafta önce yolda giderken ani bir yanık kokusu aldım havada karanlıktı ama benden öyle bariz duman felan çıkmadı. tabi hemen sağa çektim motoru içeriti felan kontrol ettim ama bulamadım tabi kokunun nerden geldiğini önceleri. 2-3 gün sonra direksiyonun içinden geldiğini anladım ve hemen servise gittim. ve düşünün bu süre zarfında silecekleri çalıştırdım ve daha kötü bir şey gelmedi başıma. :?
serviste garantisi bittiği için ticari indirim yaparak hallettiler.
selimy
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Yakıt: Shell V Power GTL+
İsim ve Şehir: Ankara

İleti Devrim » 26 Mart 2009 11:22

selimy demiş ki:...geçenlerde benimde silecek kolum yandı. 1-2 hafta önce yolda giderken ani bir yanık kokusu aldım havada karanlıktı ama benden öyle bariz duman felan çıkmadı...
İletinde bu yönde herhangi bir ifaden olmadığı için soruyorum; silecekler çalışıyordu o esnada değil mi?
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 26 Mart 2009 23:43

Alper demiş ki:Geçmiş olsun. Bu ticari indirim ne kadar dı % kaç?

Genelde parça indirimi yada işçilik indirimi diye faturalarda geçiyor ama belli sabit bir oran yok neye istinaden yapıldığıda belli değil benim bildiğim kadarıyla garantisi devam eden araçlarda uygulanan bir indirim garantisi bitmiş olan araçlardada belki böyle bir uygulama olabilir.Tabi bu durum renault kart vizit varsa geçerli.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 28 Mart 2009 01:46

Alper demiş ki:abi 90 model araçta yanmaz çünkü orada devre yok bildiğimiz anahtar tipi bir kuru anahtar tarzı bişey vardı. Şimdi ise o koldan silecek çalısıyor silecek aralık silmeyi belirliyosun ve bunun istüne teybi kontrol ediyosun ses,cd,radio ..... gibi yani multi fonksiyonel bir kol ama test edilerek yapılmadığı için bu tip arzalar çıkıyor.daha doğrusu yanmalar.

Alper bey bu gibi donanımlar defalarca test edildikten sonra üretilip araçlara takılıyor.Ama ne varki ben hep bunu bilir bunu söylerim renaultun elektrik tesisatı kadar dandik tesisatlı bir araba olmadığından dolayı bu gibi yanmaların çoğu kablolamadan kaynaklanan veya genel tesisattan sigorta kutusundan kaynaklanan yanmalar.Bizim eski R19 un yanmayan yeri kalmadı sigorta kutusuda dahil.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 29 Mart 2009 18:16

Alper demiş ki:
Diablo demiş ki:
Alper demiş ki:abi 90 model araçta yanmaz çünkü orada devre yok bildiğimiz anahtar tipi bir kuru anahtar tarzı bişey vardı. Şimdi ise o koldan silecek çalısıyor silecek aralık silmeyi belirliyosun ve bunun istüne teybi kontrol ediyosun ses,cd,radio ..... gibi yani multi fonksiyonel bir kol ama test edilerek yapılmadığı için bu tip arzalar çıkıyor.daha doğrusu yanmalar.

Alper bey bu gibi donanımlar defalarca test edildikten sonra üretilip araçlara takılıyor.Ama ne varki ben hep bunu bilir bunu söylerim renaultun elektrik tesisatı kadar dandik tesisatlı bir araba olmadığından dolayı bu gibi yanmaların çoğu kablolamadan kaynaklanan veya genel tesisattan sigorta kutusundan kaynaklanan yanmalar.Bizim eski R19 un yanmayan yeri kalmadı sigorta kutusuda dahil.

Biliyormusunuz bilemem ama bizim ülkeye gelen araçların hepsi avrupanın 2 nci sınıf araçları. Buyuk ihtimale ondan dır ama benim başıma bu tip olaylar gelse ben bida renault almam. Gider başka model bakar ondal alırım. Birde bu kadar problem madem çıkartıyor bu araç neden bu kadar satılıyor.Birde araba biraz kısmet işi ;)

Aynen katılıyorum tamamen kısmet işi bu zaman kadar lastiklerimin fazla aşınması ve silecek motorundan başka bir problem yaşamadım allah şükür ama daha önceki çok der açtı başımıza mesela geçen depoyu fulleyip 100 km kadar yaptım şehir içinde mucizevi bir şekilde şehir içi tüketimi 6.6LT/100 km ye düştü uzun zamandır takip etmedim nasıl kullanıyorsam aynı şekilde kullandım trafikte yoğundu yani tamamen bazı şeyler kısmet işi :)
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 81 misafir