Yol Bilgisayarı & Yakıt Göstergesi

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Yol Bilgisayarı & Yakıt Göstergesi

İleti tahsintorunoglu » 13 Mart 2009 10:42

Herkese merhabalar!.. Uzunca bir süredir clio iii kullanıcısıyım ve arabamı aldığımdan beri de siteyi takip etmekteyim. Daha önceden de kayıt olmuş olmama rağmen, sanırım aktif olmadığım için hesabım silinmiş, bu sebeple yeniden kayıt olmak durumunda kaldım. Aracım clio iii 1.5 expression 65 HP. Yaklaşık olarak da bir seneden fazla süredir aracı kullanmaktayım. Sorunum şu, dün akşam her zaman aldığım benzinlikten 25-TL lik mazot aldım. Kilometreyi sıfırladım ve aldığım mazotla maksimum kaç km gidebileceğimi hesaplamak için yol bilgisayarındaki ekranı açtım. Sebebini anlamamakla birlikte bu ekrandaki sayılar anormal şekilde bir inip bir çıkmaya başladı. İlk başta bu düzensizliği bilgisayarı sıfırlamış olduğum için verilerin daha tam olarak oluşmadığı şeklinde yorumladım. Ancak aracımı park ettikten sonra rolanti halindeyken gidebilecek maksimum yol göstergesindeki sayının seri bir şekilde azaldığını gördüm. Araç neredeyse 2 saat rolatide kalsa mazot bitecek gibi azalıyordu. Bir iki defa aracı stop edip çalıştırdım ama düzelmek yerine sanki mazot daha da azaldı. Sabah erkenden aracımı servise götürdüm. Serviste de bu konuda net bir şey söyleyemediler. Araç bilgisayara bağlandı orada da bir arıza görünmedi. Ben İzmir'de avukatlık yaptığım için çevre il ve ilçelere sıklıkla gidip geliyorum. Yol bilgisayarındaki bu aksaklık beni olur olmaz yerde yolda bırakabilir. Neticede konuyu yardımlarınıza açmak istedim ve bu sebeple biraz da ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Şimdiden okuma ve yardımda bulunma gayretini gösterecek clio sevenlere teşekkür ederim.
tahsintorunoglu
ER
ER

Marka & Model: Renault Clio iii Exp
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

Re: YOL BİLGİSAYARI-YAKIT GÖSTERGESİ

İleti tahsintorunoglu » 13 Mart 2009 11:14

işin garip tarafı benim bu durumu yeni fark etmem, daha önceden de aracı rolantide de çalıştırdığım olmuştu..ama böylesi bir iniş yaşamamıştım.. dediğiniz gibi km yaptıkça tasarruflu kullanım esnasında artışlar oluyor... ama beni rahatsız eden rolanti halindeki seri azalış...
tahsintorunoglu
ER
ER

İleti Devrim » 13 Mart 2009 11:32

Servisteki usta başı teknik mevzuatları bilir ama bu tip "tecrübeyle ilgili" hadiselere o an kafa çaılşmıyor olabilir. Hadi bunu anlarım ama oradaki her elemanda Clio III yok. O yüzden bazı meseleleri ön göremiyorlar. Oysa bizim servise gittiğimde hep bu bizim siteden bahsederim, girmelerini gezmelerini isterim. Teknik bilgimiz olmasa da bazen bizler daha tecrübeli olabiliyoruz. Ustaya "geri vitese atınca devir artıyor klima gibi" demiştim telefonda, "yok öyle bşi, olmaz" demişti mesela. :) Ertesi gün ben gidene kadar test etmiş bir araçta, "hakkatten yahu, hiç bilmiyordum ve bize bundan hiç bahsetmediler" dedi. 8-)

Sonuç olarak, geçtim servistekileri, yüksek mevkideki ustalar veya Renault yetkilileri şu forum'u bi hatmetse neler neler öğrenirler... Ne biçim AR-GE'leri var anlamadım ki...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Diablo » 13 Mart 2009 12:34

Yol bilgisayarı depodaki yakıt miktarı artı ortalama yakıt tüketimini baz alarak maximum gidilebilecek yolu gösterir.Fakat çoğu zaman yol bilgisayarı gerçeği yansıtmıyor mesela aracımı zorlamadan kullanmama rağmen sabah şehir içi trafiğini kullandığım zaman ortalama yakıt tüketimi 10 lt/100 KM civarına kadar çıkıyor dur kalktan dolayı bazen yokuşta kalkış yaptığım zaman 30 lt/100 civarı dahi göstere biliyor tabiki kalan yakıtla gidilebilecek mesafede birden bire dip noktaya gelebiliyor.Gerçek değerlere yakın bir veri alabilmek için otoyolda veya otobanda sıfırlıyorum şehir dışı kullanım değerlerini veriyor şehir içine girip araçla seyir etmeye devam ettiğim zaman abartı şekilde yükselmiyor tabi aracı stop etmeden devam ediyorum dur kalk ta yapsam eğimde tırmansam sehir içi yakıt sarfiyatı değerlerine çok yakın bir değer gösteriyor.Yani bilgisayar net olmamakla beraber en yakın değerleri bu şekilde veriyor.Ama şehir içinde hareket halindeyken her ne kadar sıfırlasamda hep yüksek değerler gösteriyor ve gerçek değerleri yansıtmıyor buda sürekli dur kalk yapmaktan dur kalk yaparken yakıt sarfiyatı arttığından ayrıca sarfiyat arttığı için hep yüksek değerleri baz alıp ona göre ortalama almasından kaynaklanıyor ve bana 8.5 ve 9.5 arasında yüksek bir değer gösteriyor tabi aracım 1.2cc benzinli motora sahip bu değerlerde doğru değerler değil.Sizin probleminize gelince arac rolanti halinde çalışırken çok düşük seviyede tabi normal hava şartlarında çok düşük bir yakıt tüketimi ile çalışır tabi hava çok soğuksa araç ilk çalıştığı zaman otomatik jigle motor soğuk olduğu için otomatik devreye girdiğinden yakıt sarfiyatı motor ısınana kadar bayağı bir artar.Ama siz bunu araç seyir halinde olmadığı için bilgisayar size verileri göstermeyecektir bu durumda yaşanan değer değişimleri normal değil anormaldir çünki yol bilgisayarı hareket halinde ve belli bir mesafe kat edildikten sonra belli değerlerin ortalamasını almak için programlanmıştır.Araç sabitken ve motor ideal sıcaklığındayken bütün değerleri sıfırlayıp bakın eğer siz aracı hareket ettirmeden değerlerde bir değişiklik olursa bir problem var demektir.Buda aracın beyninden yada beyne bağlı çalışan sensörlerden kaynaklanır sensörde bir arıza var ise aracın beynine sanki araç hareket halindeymiş gibi durmadan yanlış veriler gönderecektir.Tam tersini beyinde yapıyor olabilir.Tekrar özetlemek gerekirse yol bilgisayarı belli bir mesafe belli bir hızı baz alarak değer görtermeye programlıdır araç sabitken değerlerde değişiklik olmaması gerekir.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti Devrim » 13 Mart 2009 19:36

Gün sonunda, şehir merkezindeki petrol'e giderim. Motor sıcaktır ve depo boş. Mazotu alırım. Aracı çalıştırmadan önce pc'yi sıfırlarım ve aracı çalıştırırım. Malesef petrol'ün hemen çıkışında trafik lambası var ve çok uzun yanıyor kırmızı.

İşte o arada alakasız değerleri görüyorum ben de. Yani bilgisayarda daha önce var olan bir hesap kitap yoksa, yani "ilk hesap" yapıyorsa alakasız rakamlar görmek normal bence. Mesafe katettikçe mantıklı hâle bürünüyor.

Bu arada, ben bilgisayarın hesaplarına güveniyorum ve doğru buluyorum. Bilgisayar saniyelik değişken kullanımımıza ayak uydurmaya çalışıyor. Bence tutarsızlık yok. Şehir içi kullanımlarda yüksek rakamlar çıkıyor doğru.

Ben şunu gözlemliyorum: Kalkışlarda 2500+ devirlerdeki tüketimimizi de işin içine katarak, "bu şekilde kullanmaya devam edersen ### km sonra mazot bitecek" diyor. Ve haklı da. Ama mazot bitmeden -ola ki- otobana çıktığınızda, kullanım şekliniz tamamen değişmiş oluyor ve bilgisayarın o tarza alışması zaman alıyor. Yüzlerce değerlerin ortalamasını alıyor. Biraz zaman gerekiyor.

Örneğin geçenlerde 4.7 ortalamasını yakaladım. Ama şehir içinden de berbat bir alanda çok dolaştım. Kalkışlar duruşlar derken 4.9 oldu. O bölgeden dönerken cut-off'u çok sık kullandım (değerlendirdim), tekrar 4.7'ye indirene kadar bir hayli canbazlık yaptım. Orada görünen rakamla, depomdaki mazotu bir değelendirmeye sokmak mantıklı değil bence çünkü sürekli olarak (her saniye) değerler değişiyor.

Ben bu noktada sadece ve sadece "kullanılan litre"ye bakarak risk alıyorum...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 13 Mart 2009 19:41

blackist demiş ki:ben kendi knaımca yol bilgisayarının doğru değerleri verdiğine inanmıyorum...bahsi geçen sorunla ben karşilaşmadım ama yola çıkacağım zaman km yi "o"larım
kalan mesefa=*** der
gün sonun ya
geçilen mesefa *** der ve hesaplama yaptığım da oran tutmazz
yanıltabilr sizi
rolanti konusuna gelince deee rolantide iken araç haliyle motor çalişir durum da yine belli bir oranda yakıt çeker ve bu rolantide beklemeze sürenize göre
kalan mesefa azalır bizzat denedim ve bunu gördüm..

Rolantide çalışırken şamandıra seviyesine göre gidilecek mesafe azalabilir ama seri ve düzensiz bir şekilde azalmaz buda depodaki şamandıra ile ilgilidir çok yavaş bir şekilde düşer ve çok zaman alır.Aslında arkadaşın problemi şamandıra kaynaklıda olabilir.Ama her ne olursa olsun sürekli değişiklik göstermeyecektir
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti oguz1 » 13 Mart 2009 20:23

En az 80 km re yol yapıncaya kadar yol pc si değerlerine itibar etmeyin. 25 ytl lik mazotla bu değerler ölçülmez ful depo yapıp 700 -800 km yapınca değer öyle sabitleniyorki. En son değeri artık oynatmak imkansız oluyor.

Servisin söylediği vede benimde onayladığım biz sözüde eklemek istiyorum. "Yol pc si kesin sonuç vermez yaklaşık değerler verir" bu herkesin aracına göre değişiyor anladığım kadarıyla, pc nin kodlanmasıylada alakalı.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti tahsintorunoglu » 13 Mart 2009 20:51

açıkça söylemek gerekirse bahsi geçtiği gibi daha dolu bir depoyla yol bilgisayarının verilerini takip etmek daha sağlıklı sonuçlar verecek gibi duruyor. Az evvel eve gelirken çevre yolunu kullandım ve değerler biraz daha sabitleşti.. ama haliyle şehir içinde daha fırıldak bir görünüm arz ediyor... bakalım, ben en azından yol bilgisayarında ya da mazot şamandırasında bir problemin olup olmadığını biraz daha fazla mazot alıp km yapınca değerlendireceğim.. böylece daha öncelerde aracın yakıt sarfiyatı hakkında tuttuğum notların da yardımıyla bir arızanın olup olmadığı anlaşılacaktır..
tahsintorunoglu
ER
ER

İleti Devrim » 13 Mart 2009 23:20

Oğuz haklı; yol katetmek gerek sağlıklı ölçümler için. Bilgisayar, en son resetlendiği andan itibaren elde ettiği tüm verilere göre hesap yapıyor. Bu süre arttıkça ortalamalar daha yavaş değişiyor. Yani istediğiniz kadar gazı kökleyin ya da cimri kullanın, ortalamayı zor değiştiriyorsunuz.

Doğal olarak bunun aksine, yeni sıfırladıktan sonra değerler neredeyse hemen her saniye değişiklik gösterir.

Konuya dönersek; Ben sizin şamandırada teknik bir arıza olduğunu sanmıyorum. Ama zaman zaman, şamandıra ile bilgisayar arasında asenkron durumlar olabiliyor. Bu da serviste tekrar "kalibre" edilerek çözülüyor. Bunu bir deneyin.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti m.palmer » 03 Eylül 2009 11:10

bende de arabaya yakıt koyduğum halde yakıt gösterge seviyesi arabaya hiç yakıt konulmamışçasına yerinde kalıyordu.Kaç kez benzinciyle pompadan yakıt akmıyor diye tartıştım.Şimdi bir sorun görülmüyor sanırım kontak açık konumda iken elektronik aksam algılamıyor yakıt akışını..
m.palmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.6 16v
Kilometre: 15000
Lastik Markası: conti. sport cont.2
İsim ve Şehir: mustafa/K.K.T.C

İleti Devrim » 03 Eylül 2009 17:02

m.palmer demiş ki:...sanırım kontak açık konumda iken elektronik aksam algılamıyor yakıt akışını..
Aynen öyle. Sanırım tam boşalıp tam dolunca kendiliğinden kalibre oluyor. Ya da servisten 4-5 dakikada hâlledilebiliyor...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti yabanabat » 16 Ekim 2009 08:38

Arkadaşlar selam, bende konuyu açan torunoğlu gibi siteye uzun zamandır giremediğim için hesabım aktif değilmiş neyseki tekrar üye oldum.Konuyla ilgili başımdan geçenleri anlatmak istedim.Sanıyorum ilk 10000 bakıma giderken olmuştu.Aracı stop etmeden 30lt mazot aldım depo boş olmasına ibre hiç kımıldamadı biraz tartıştık benzinlikteki arkadaşla ,bilgisayardan kaynaklanır dediysede ben inanamadım ancak servise gittiğim içinde pek önemsemedim dönüşte size uğrarım dedim ve serviste bu olayı anlatınca bana hemen "motor çalışırken mi" diye sordular evet dedim tamam hallederiz dediler ve beyni makinaya sokup sıfırladılar
. Yani kesinlikle araç çalışırken yakıt alınmaması gerekiyor. Diğer konuya gelincede bende ilk km lerde her mazot alışımdan sonra bilgileri sıfırlıyordum.Sıfırlama anından sonra 4.8-4.9 olan ortalama tüketim 5.8 lerden başlıyor ve ilk 50 -60 km inişli çıkışlı bir grafik gösteriyordu.Daha sonra hiç sıfırlamamaya başladım bu kez de tam yakalayamadım ama sanırım belli bir km sonra kendisi bilgileri sıfırlıyor bu kez de aynı inişli durumlar ortaya çıkıyor. Benim kafama takılan bu inişli çıkışlı durumların sadece göstergede olması gerekir diye düşünüyorum yani aracın gereçek yakıt tüketiminin değişmemesi gerekir.
yabanabat
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 50000
Yakıt: dizel (opet)
Lastik Markası: michelin 195x60x15
İsim ve Şehir: Erdal YABANABAT İskenderun

Re: Yol Bilgisayarı & Yakıt Göstergesi

İleti Devrim » 16 Ekim 2009 10:13

Erdal Bey, asıl mesele yakıt alırken "yol bilgisayarının" devrede (açık) olmasıdır. Motor çalışmasa da eğer kontak "marş" mod'daysa (yani pc açıksa) yine aynı problem olur. Sadece motor çalışıyorken veya kontak anahtarı "aksesuar" mod'dayken bu problem gerçekleşmez... Aslında bu problem, araçlarımızın kitapçığında uyarı olarak bulunmalıdır. Ama yer almıyor...

Yol bilgisayarı olayında düşüncem şudur; Genel ortalama bilgileri, aracın yol aldığı kilometre mesafesiyle belli bir formül dahilinde yapılıyor. Kilometre mesafe arttıkça sayı sabitleniyor. Sabitleniyor derken, belli bir ortalamaya oturuyor ve benim düşünceme göre, son 100 kilometre içindeki anlık tüketim tekrar tekrar hesaplanıyor.

Bazı arkadaşlar oradaki rakamla depolarındakini hesaplıyorlar ama bu hiçbir zaman tutmayacaktır zaten. Oradaki rakam bence "son 100 kilometrenin" hesabına dayalı olarak "ileriki 100 kilometrenin" ifadesidir.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Devrim » 16 Ekim 2009 10:51

tahsintorunoglu demiş ki:...Daha önceden de kayıt olmuş olmama rağmen, sanırım aktif olmadığım için hesabım silinmiş, bu sebeple yeniden kayıt olmak durumunda kaldım...

yabanabat demiş ki:...bende konuyu açan torunoğlu gibi siteye uzun zamandır giremediğim için hesabım aktif değilmiş neyseki tekrar üye oldum...

Bu arada arkadaşlar, eğer eski nick'lerinizi verirseniz bir bakalım hesap durumunuza. Bu forum yazılımında, pasiflik sebebiyle hesabın kapanması durumu mevcut değil çünkü. Başka bir problemle karşılaşmış olabiliriz.

Dilerseniz eğer...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: Yol Bilgisayarı & Yakıt Göstergesi

İleti yabanabat » 16 Ekim 2009 13:31

Devrim Bey teşekkür ederim. Bencede 100km baz alınıyor herhalde.
Ben daha önce de "yabanabat" ı kullanıyordum. Uzun zaman sonrasında bugün giriş yaptığımda siteye şifre hatırlatma istediğimde epostave rumuzu kayıtlı değil dedi bende o sebeble aynı rumuzu yazıp yeniden kayıt oldum.
yabanabat
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 50000
Yakıt: dizel (opet)
Lastik Markası: michelin 195x60x15
İsim ve Şehir: Erdal YABANABAT İskenderun

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi