arka hoparlor cm olarak???

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

arka hoparlor cm olarak???

İleti gkg88tr » 02 Mart 2009 22:12

herkese selamlar oncelikle bu hoparlor konusunda fikir belirten herkese cok tesekkur ederim okudum forumdaki butun konulari ve aklimdaki bircok soru isaretide gitti hatta hoparlor konusunda bayada bilgi almis oldum fakat birsey danismak istiyorum bircok kisi arkalara farkli cm hoparlor taktirmis kimisi saci kestirdim kimisi gerek kalmadi diyor anlamadigim niye herkeste bu farklilik gosteriyor?yani tamam bir kisimda authentique bir kisimda dyanmique extreme olabilir ama ayni arac sahipleri sanki farkli cevaplar vermis gibi geldi?bende extreme arac var ve bu konulardada cok bilgili degilim izmirde oturuyorum ve tanidigim bildigim biride yok burda hoparlorleri taktirabilecegim oyuzden burdan mumkun oldugunca bilgi almaya calisiyorumki ne kazik yiyim nede yanlis bisi yaptiklarinda bos bos bakmiyim..extreme araca sadece arkalara hoparlor taktirmak istiyorum bir megane sahibi arkadasta yazmis asiriya ihtiyac duymuyorum yani teyp falanda almicam orjinalligi gitsin istemiyorum kac cmlik almam gerekir benim araca orjinal teype en uyumlu olan ve herhangi bir kesim ugrastirma gerektirmeyen?cevap bekliyorum herkese kazasiz belasiz surusler ve de kolay gelsin..
gkg88tr
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIOIII-extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci-85bg
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: izmir-goksenin

Re: arka hoparlor cm olarak???

İleti Devrim » 02 Mart 2009 23:10

"Araç, Authentique de olsa Dynamique de olsa arka kapıdaki saç biçimi yani hoparlör için ayrılan -hazır kesilmiş alan- aynıdır" bilgisini varsayarak, özetle şunları diyebilirim;

Ben 13cm. taktım. Fazladan bir kesime ihtiyaç duymadım. Ama 13cm.'i elimle attığım gibi de yerleştiremedim. Buna dayanarak 14, 15 ya da 17 cm.'lik hoparlörler için kesim yapmak (yaptırmak) gerekebilir.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti berkalpberk » 02 Mart 2009 23:24

gerek kapı sacının çapı , gerek mıknatısın gergi teline değmemesi için derinliği , gerekse kapı döşemesindeki delikli kapağa uygunluk açısından 13 cm uygun ... eğer ses sistemi kurmayı düşünmüyorsan coaxial yani kendinden tweeter'lı hoparlörleri tavsiye ederim ...
berkalpberk
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClıoIII StılPack
Motor Tipi & Gücü: dci65
Kilometre: 70000
Yakıt: GTL
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Berk - Ankara

İleti gkg88tr » 02 Mart 2009 23:41

ikinizede tesekkur ederim bilgiler icin..peki bu coaxial olmasinin faydasi nedir?yani bana ne gibi bir avantaji olur ona dikkat ediyim gercekten getirisi fazlaysa ve fiyat olarak buyuk farklilik yaratmiyosa cunku para bakimindan asiriya kacamam en aziyla en iyiyi elde etme cabasi icindeyim.. ;)
gkg88tr
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Devrim » 02 Mart 2009 23:58

Coaxial derken, ortasında tweeter'lı olmasını kastediyorsak, arkalar için ben özellikle onlardan aldım. Benim aracın orjinalinde tweeter'lar sadece önde var. Eğer arkalara normal hoparlör alırsam, arkadakiler tiz frekanslardan yoksun kalabilir. Önden geleni duymaları için volüm yükseltsek bile, dengesiz bir dağılım olacağı kesin. Bu yüzden arka hoparlörleri de tweeter'lı alırsan eh en azından daha faydalı olur. Ayrıca bu hoparlörlerin çifti 20 TL mi ne, oldukça ucuz.

Yalnız eğer unutmadıysam, bizim ses sistemi için 15W civarında hoparlörler yeterli. Hadi 30 olsun. Benim gibi gidip de 150W'lık hoparlör alma. :)

Kolay gelsin.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 04 Mart 2009 08:05

Selam,

Ben araya mdf koyarak 17cm sony taktım bass ve tiz sesleri oldukça iyi.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti berkalpberk » 04 Mart 2009 15:30

ferdi abi güzel olmuş ama benim arabaya 17 cm denedim kapı döşemesindeki çıkıntılarla temas edip cızırtı yaptı böyle bir sorunla karşılaştın mı :?: :geek:
berkalpberk
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClıoIII StılPack
Motor Tipi & Gücü: dci65
Kilometre: 70000
Yakıt: GTL
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Berk - Ankara

İleti gkg88tr » 04 Mart 2009 19:46

Devrim demiş ki:Coaxial derken, ortasında tweeter'lı olmasını kastediyorsak, arkalar için ben özellikle onlardan aldım. Benim aracın orjinalinde tweeter'lar sadece önde var. Eğer arkalara normal hoparlör alırsam, arkadakiler tiz frekanslardan yoksun kalabilir. Önden geleni duymaları için volüm yükseltsek bile, dengesiz bir dağılım olacağı kesin. Bu yüzden arka hoparlörleri de tweeter'lı alırsan eh en azından daha faydalı olur. Ayrıca bu hoparlörlerin çifti 20 TL mi ne, oldukça ucuz.

Yalnız eğer unutmadıysam, bizim ses sistemi için 15W civarında hoparlörler yeterli. Hadi 30 olsun. Benim gibi gidip de 150W'lık hoparlör alma. :)

Kolay gelsin.

tesekkurler..bikac yere gittim hic duymadigim bikac marka icin montaj dahil 80 lira falan istediler pioneer in 120w olan vardi ona 100tl, alpine 210w icin 150 tl istiolar bilemedim??tweeterlarida takariz dediler yaninda vardi kapinin kenarlarina koyariz dedi adam ilgincime gitti=)ondekiler gibi ayriydi =)
gkg88tr
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Devrim » 05 Mart 2009 03:12

gkg88tr demiş ki:...montaj dahil 80 lira falan istediler pioneer in 120w olan vardi ona 100tl, alpine 210w icin 150 tl istiolar bilemedim??tweeterlarida takariz dediler yaninda vardi kapinin kenarlarina koyariz dedi adam ilgincime gitti=)ondekiler gibi ayriydi =)

Bence pis iş. Yani ben olsam "şaka mı bu" diye uzaklaşırdım oradan. Gerçi ürüne göre tabii ki farkeder ama benim aldığım 13cm.'lik 150W'lık, ortasında tweeter'ı bulunan bir hoparlör. 20 küsür TL idi zaten. Bir oto-teypçi fazladan 50TL alırım demişti. Sonra baktı ki gerçekten yaptırmayacağım, ta 25'e kadar düşmüştü!.

El becerin varsa kendin tak derim. Tabii ki sacı delmen gerek, belirtmeliyim. Ya da gerçekten makul fiyata yapacak bir yer aramaya devam et diyeyim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 05 Mart 2009 08:09

Murat demiş ki:
berkalpberk demiş ki:ferdi abi güzel olmuş ama benim arabaya 17 cm denedim kapı döşemesindeki çıkıntılarla temas edip cızırtı yaptı böyle bir sorunla karşılaştın mı :?: :geek:

Hoperlörün marka ve modeliyle alakalı bu bazı hoperlörlerin mıknatısı daha ufak olur veya daha az derin olur ondan kaynaklanmıştır.

Aynen Murat Abimizinde dediği gibi hoparlör ölçüleri değişken ben Sony taktım. ayrıca önleride değiştirmen etkili oluyor. Birde tok ses istiyorsan kapı içini akustik sünger ile kaplayabilirsin.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti filip34 » 05 Mart 2009 14:40

Murat demiş ki:''Birde tok ses istiyorsan kapı içini akustik sünger ile kaplayabilirsin '' Bu konuda Ferdi'den destek alabilirsin.Ferdi akustik sünger kullanmıştı ve aracındaki müzik bizimkilerden çok daha kaliteliydi.Tavsiye derim..

Murat abi şımartıyorsun beni. :oops:
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti gkg88tr » 05 Mart 2009 19:12

bilgiler icin tesekkur ederim..fiyat olarak bakalim daha ucuza bulmaya calisicam cunku bu konularda pek bir bilgim yok malesef..su akustik sunger isinide iyice bir arastiriyim belki onu yaptirirken soylerim bu sungeride takarlar..birde izmirde bu tur isleri yapabilcek birilerini taniyomusunuz dukkani falan olani yada arkadasi falan dukkan sahibi olan?varsa cok isime gelir uygun fiyat yapabilcek birileri :D :lol:
gkg88tr
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti umurcak » 08 Mart 2009 13:46

bedne takıtırcam cifti 20 tl işimi görcek sekilde yanee
umurcak
ÜSTEĞMEN