Ön silcek lastiklerinden çıkan ses çok fazla !Bu normal mi?

İlk Yardım Merkezi. Aracımızla (veya başka bir konu ile) ilgili karşılaştığımız, deyenimlediğimiz problemler, sorunlar. Çözümünü paylaşalım ya da arayalım!

Ön silcek lastiklerinden çıkan ses çok fazla !Bu normal mi?

İleti freemanisa » 01 Mart 2009 00:05

Aracım daha üç aylık. Ön silcek lastiklerinden sürtünme esnasında çok aşırı ses geliyor. Arabada kim varsa "Bu ne ya ? Nasıl bir ses bu ya?"deyip duruyor. Hatta bir defasında hanımın babası " Oğlum ya kapat şunu ya da en düşük kademeye al" deyip rahatsızlığını bildirmişti.Benim tepem bu yorumlar karşısında iki defa atıyor...1.Sesden 2.Yorumlardan. İnsanları araç yeni daha lastikler alışmadı deyip geçiştiriyorum.Yaptığım yorum doğru mu? Yoksa clio 3 ön silcekleri bu sesle mi çalışıyor?
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII 2008
Motor Tipi & Gücü: EXTREME1.5 dci 65bg.
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Manisa

Re: Ön silcek lastiklerinden çıkan ses çok fazla !Bu normal mi?

İleti Devrim » 01 Mart 2009 00:34

Evet Özgür kardeş. Senin silecekler hiç normal değil. Hani en fazla sürtünmeden gelen hafif bir "şşşş" sesi olur ama senin olay belli ki abartı. Hemen bir servise damlamalısın. :)

Geçmiş olsun...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Diablo » 01 Mart 2009 01:38

freemanisa demiş ki:Aracım daha üç aylık. Ön silcek lastiklerinden sürtünme esnasında çok aşırı ses geliyor. Arabada kim varsa "Bu ne ya ? Nasıl bir ses bu ya?"deyip duruyor. Hatta bir defasında hanımın babası " Oğlum ya kapat şunu ya da en düşük kademeye al" deyip rahatsızlığını bildirmişti.Benim tepem bu yorumlar karşısında iki defa atıyor...1.Sesden 2.Yorumlardan. İnsanları araç yeni daha lastikler alışmadı deyip geçiştiriyorum.Yaptığım yorum doğru mu? Yoksa clio 3 ön silcekleri bu sesle mi çalışıyor?

Selam renaultun silecek ve buna benzer kauçuk aksamlarını türkiyede bir firma yapıyor burada firmanın ismini vermek doğru değil daha önce bu firmada görev yaptım ve benim olduğum dönemde clio ön sileceklerde bazı partilerde (kauçuk hamurundan dolayı) üretim hatası oldu.Galiba size de bu durum denk geldi bu durum orjinal parça tedariklerikçileri ve yetkili servisler tarafından 2008 yılı başında sorun renault ta iletildi ve renault tarafından servislere firmanın üretim hatasından ötürü garanti kapsamında değişmesi için yazı gönderildi.Bu durumu servise iletirseniz garanti kapsamında değişecektir.Bu durum belli bir süreye kadardı yanlış hatırlamıyorsam ama siz arabanızı yeni aldığınız için sizide kapsaması gerekiyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti oguz1 » 01 Mart 2009 08:54

Diablo demiş ki:
freemanisa demiş ki:Aracım daha üç aylık. Ön silcek lastiklerinden sürtünme esnasında çok aşırı ses geliyor. Arabada kim varsa "Bu ne ya ? Nasıl bir ses bu ya?"deyip duruyor. Hatta bir defasında hanımın babası " Oğlum ya kapat şunu ya da en düşük kademeye al" deyip rahatsızlığını bildirmişti.Benim tepem bu yorumlar karşısında iki defa atıyor...1.Sesden 2.Yorumlardan. İnsanları araç yeni daha lastikler alışmadı deyip geçiştiriyorum.Yaptığım yorum doğru mu? Yoksa clio 3 ön silcekleri bu sesle mi çalışıyor?

Selam renaultun silecek ve buna benzer kauçuk aksamlarını türkiyede bir firma yapıyor burada firmanın ismini vermek doğru değil daha önce bu firmada görev yaptım ve benim olduğum dönemde clio ön sileceklerde bazı partilerde (kauçuk hamurundan dolayı) üretim hatası oldu.Galiba size de bu durum denk geldi bu durum orjinal parça tedariklerikçileri ve yetkili servisler tarafından 2008 yılı başında sorun renault ta iletildi ve renault tarafından servislere firmanın üretim hatasından ötürü garanti kapsamında değişmesi için yazı gönderildi.Bu durumu servise iletirseniz garanti kapsamında değişecektir.Bu durum belli bir süreye kadardı yanlış hatırlamıyorsam ama siz arabanızı yeni aldığınız için sizide kapsaması gerekiyor.

Proplemin detayını vermiş arkadaş.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti wanderer » 01 Mart 2009 14:27

silecek süpürgeleri garanti kapsamında değildir deniyor...
wanderer
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75hp
İsim ve Şehir: can istanbul

İleti -kadircan- » 01 Mart 2009 16:39

ewet o iğrenç ses benimkindede var,araç 2008 şubat trafiğe çıkışlı
-kadircan-
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci
İsim ve Şehir: istanbul

İleti Devrim » 01 Mart 2009 16:58

Bu çok ilginç. Benim araç Kasım 2007 çıkışlı ama bu sorun yok. Şu an silecekler bir kış bir de yaz geçirdi. Tekrar kışa girdik, iyice eskidi. Ama öyle bir ses yok.
Bölgelere göre değişmez sanırım araca takılan silecek. Sonuçta hepsi Bursa'dan gelmiyor mu? İlginç geldi bana...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 01 Mart 2009 17:42

Devrim demiş ki:Bu çok ilginç. Benim araç Kasın 2007 çıkışlı ama bu sorun yok. Şu an silecekler bir kış bir de yaz geçirdi. Tekrar kışa girdik, iyice eskidi. Ama öyle bir ses yok.
Bölgelere göre değişmez sanırım araca takılan silecek. Sonuçta hepsi Bursa'dan gelmiyor mu? İlginç geldi bana...

Bölgelere göre değişmiyor çünkü üretimi tek bir firma yapıyor firma istanbul gebze de burdan tüm renault fabrikalarına tüm yurt içi yurt dışı renault yetkili servislerine dağılımı yapılıyor bu hata süregelen bir şey değil belli partilerde meydana gelen bir hata.Ve her araçta yok örnek vermek gerekirse mesala 5. parti üretimde bir hata oluyor hata gözden kaçıyor ve malzeme montaj için fabrikaya gidiyor orda 5. partide üretilen araçlara takılıyor yani 5. parti üretilen araçların silecekleri kusurlu oluyor.Ama bütün mamul kendi üretim partisi içerisinde hepsi kusurlu olmuyor.Belli bir bölümü oluyor çünki kullanılan kauçuktan kaynaklanıyor ve aynı parti üretimi içinde defalarca yeniden kauçuk hamuru hazırlanıyor yani hepsi hazırlanan aynı hamurdan yapılmıyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti freemanisa » 01 Mart 2009 19:18

Ya arkadaşlar paylaşımlar için teşekkürler. Bu hafta içi servise gideyim anlatayım derdimi...İnşallah değiştirirler. :D :D Gitmişken de bagaj lambası taktırayımmm.
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Diablo » 01 Mart 2009 20:19

freemanisa demiş ki:Ya arkadaşlar paylaşımlar için teşekkürler. Bu hafta içi servise gideyim anlatayım derdimi...İnşallah değiştirirler. :D :D Gitmişken de bagaj lambası taktırayımmm.

Servise gittiğinizde servis bu durumu kabul etmeyebilir.Bu durumdan haberdar olduğunuzu ve daha önce servislerde silecek değişimi olduğundan haberiniz olduğunu söyleyin söylemezseniz servis büyük bir ihtimalle yan yattı çamura battı diye işin içinden çıkmaya çalışacaktır.Bu bilgiyi renault tan aldığınızı söylerseniz daha etkili olacaktır.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti freemanisa » 01 Mart 2009 20:33

Evet muhtemelen dedikleriniz olabilir. Artık herşeye hazırlıklı olacağım :P Gereken neyse söyleceğim. Bilgileriniz için teşekkür ederim.
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Devrim » 01 Mart 2009 22:33

Ancak benim son zamanlarda arka silecek bu sesi çıkartmaya başladı. Ama aracı aldıktan ta 1 sene sonra yaptığına göre eskidiğindendir herhalde...

Bu önemli bilgi için çok sağol Diablo...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Diablo » 02 Mart 2009 00:15

Devrim demiş ki:Ancak benim son zamanlarda arka silecek bu sesi çıkartmaya başladı. Ama aracı aldıktan ta 1 sene sonra yaptığına göre eskidiğindendir herhalde...

Bu önemli bilgi için çok sağol Diablo...

Rica ederim.... ben çalıştığım süre içersinde kendisine ait araçları olanların yılda 2 adet silecek hakkı vardı.Malesef renaultların silecekleri en fazla 1 yıl dayanıyor.Ama aynı firma wolkswagen sileceğide üretiyor bir ara denedim renaulta nazaran biraz uzun maket bıçagıyla boyunu kısaltıp taktım 1.5 sene ben kullandım taş gibiydi daha sonra araç satıldı adam ne kadar daha kullandı bilemem yani renault maliyeti düşürmek adına böyle şeyleri çok talep ediyor zaten üretimdeki sıkıntıda bu yüzden.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti freemanisa » 02 Mart 2009 19:08

Yuppi... :P Servise gittim. Durumu anlattım.Cama su sıktık ve çalıştırdık.Sesi duydular. Garanti kapsamında hemen değiştirelim dediler. Yaw neymiş o ses !!!Sağolasın diaoblo kardeş...Yaşasın clio III kardeşliğiii... :D :D :D Bilgi paylaşımı için herkese teşekkür.Bu arada bagaj lambasını da 8 tl ye takdırdım bilginiz olsun.
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti freemanisa » 02 Mart 2009 19:10

Kadircan kardeş sende hemen git derimmmm.... :)
freemanisa
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Sonraki

Sorular & Cevaplar, Problemler & Çözümler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 85 misafir